Space/Psychedelic/Kraut Rock

μπάντως, το Ταgo Mago των Can είναι από τα πιο ωραία πράγματα των αρχών των seventies. Τελειώς mind-fucking music ρε πούστη μου, αλλά προκλητικά απλή, στρωτή και άμεση. Το θέμα είναι ότι δεν τους λές τόσο καμμένους όσο τους υπόλοιπους (εξαιρώντας τα Aumgn και Peking O στα οποία έχε γεια καμμένε κόσμε).

σιγοθρα ειναι αρκετα πιο “ευκολη” στο ακουσμα
γκρουβαρουν κ πολυ

Εντάξει, οι Novalis και οι Eloy ουσιαστικά μια σχετικά “pop” εκδοχή του kraut πυρήνα είναι. Αν βάλεις τους υπερ-αμπιεντ μινιμαλισμούς των Ash-Ra Tempel στο ένα άκρο, αυτοί πιθανότατα θα σταθούν στο άλλο. Για τα πιο ευκολοάκουστα/κατάλληλα για αρχή αλλά ωραιότατα μπορείτε να βάλετε και το “Bury my heart at wounded knee” των Gila. Επίσης προσωπικές τεράστιες λατρείες τα τρία album των Cosmic Jokers.

Επίσης μιλώντας για kraut rock-ικές κληρονομιές, ελπίζω να έχετε πάρει χαμπάρι το τι συμβαίνει με τους Sylvester Anfang II ε.

επειδή γενικώς τα λές έμορφα, για πες και σε μας τι συμβαίνει με αυτούς.

Ξεκίνησαν ως Sylvester Anfang (αν σας θυμίζει κάτι δεν θα είναι μεγάλη έκπληξη) και ως τριο εξέδραμαν σε psych folk λιβάδια, προχωρώντας με αυτοσχεδιαστικούς ρυθμούς και ψυχεδελικές κατευθύνσεις. Κάποια στιγμή ζήλεψαν την ιδέα του big band, μάζεψαν φίλους από γνωστά και μη εξαιρετεα συγκροτήματς της Kraaak (Burial Hex, Kiss The Anus Of A Black Cat, Ignatz κλπ - να τσεκάρετε σίγουρα τις δυο τελευταίες κυκλοφορίες των δεύτερων), μετονομάστηκαν σε Sylvester Anfang II και έβγαλαν το ομώνυμο album, αλλάζοντας ρότα σε πιο rock κατευθύνσεις, θυμίζοντας (και δηλώνοντας το θαυμασμό τους παράλληλα) τις αντίστοιχες γερμανικές κολλεκτίβες των 70s. Μνημειώδες album πραγματικά, ψυχεδελικό, αυτοσχεδιαστικό, όσο out there αγαπάμε να είναι η μουσική μας. Δεν ξέρω αν θα το κατέτασα ακριβώς στα kraut χωράφια, αλλά σίγουρα θα έκαναν καλή παρέα και με τους Amon Duul και με τους Faust. Φέτος κυκλοφόρησαν “Commune Cassetten” το οποίο δεν έχω ακούσε προσεκτικά ακόμα, αλλά το περίιμένω να μου έρθει για να αφοσιωθώ. Ειδικά όσοι αρέσκονται σε freak folk κινήματα θα ερωτευτούν παράφορα.

Πράγματι τα λες ωραία :smiley: Θα τσεκαριστούν!

oι συλβέστροι μ’αρέσουνε κι εμένανε που γενικά είμαι άμπαλος από τέτοια… :oops:

http://rocking.gr/modules/forum/showthread.php?t=12132

Ευκαιρία για εκμάθηση μπάλας λοιπόν. Παναξαναβάλω το “phallus dei” τωρα που το σκέφτομαι.

Και μια που το μελετάγαμε, κατέφτασε σήμερα το “Commune Kassetten”, οπότε συνεχείς ακροάσεις και περισσότερες εντυπώσεις τις επόμενες μέρες

τούτο το άκουσα μια-δυο φορές χθες και πρέπει να πω πως είναι από τους δίσκους που τους πιάνεις αμέσως επειδή σου κεντρίζουν το ενδιαφέρον. θ’ ακολουθήσουν κι άλλες ακροάσεις βέβαια. πολύ καλή πρόταση.
και μιας και είμαστε εδώ

Bokaj Retsiem - Psychedelic Underground

ούτε που θυμάμαι πώς και γιατί το βρήκα και το άκουσα. το ξέθαψα προχθές. όμορφα kraut χασίματα και ξεχασμένες επιρροές από τα 60’s όπως κάποια τζαζομπλουζ σημεία.

jane - together

δεν θυμαμαι αν ειναι γερμανοι/κραουτ η οχι

αλλα ο δισκος ειναι μπομπα.

wretch pm τον Βluezlink για το bbc4 krautrock dockumentary ρε

όλα εντάξει, το βρήκα σε r.s. links :smiley:

Cosmic Jokers - Galactic Supermarket

Ωραιο.

^^^^^ το Cosmic Jokerz έχει αποθεωθεί αρκετά και παλιότερα!

Εγώ ανακάλυψα αυτές τις μέρες το

Brainticket - Cottonwoodhill (1971)

το LSD το ίδιο. Βασικά, μόνο κ μόνο που το ακούς νιώθεις μια ωραία ζαλάδα στο κεφάλι σου. Τα δύο πρώτα κομμάτια του άλμπουμ είναι πιο συμβατικά - έχουν λόγια, τα υπόλοιπα είναι πιο πειραματικά, ακούς κόρνες - αυτοκινητα και άλλα όμορφα industial χαχα!

Επανακυκλοφορεί. Το νου σας

σχετικα προσφατα αρχισα να ακουω κραουτ! μεχρυ τωρα ακουσα νοι φαουστ και αμον ντιουλ ενα και δυο… τια λλο θα μου προτεινατε οχι πολυ ψαγμενο αλλα κατι ευκολο για αρχη :slight_smile:

Novalis(πχ Sommerabend ), βεβαια Embryo-με τη χαοτικη δισκογραφια/fathr son and holy ghosts πχ για αρχη, Can-πχ cosmic days,tango mango απο Can…για ποιο ευκολα ακουσματα βεβαια
Grobschnitt(θα προτινα το λαιβ του 78 ), eloy-δες αντιστοιχο τοπικ- Dzyan απο electric silence, Celestial ocean απο brainticket κτλ…επισης τσεκαρε NEU! oμοτιτλο…γενικα τεραστια ποικιλια περι krautrock, υπαρχουν πραγματικα απειρες μπαντες…

[B]
can - future days (το πιο αμπιεντ τους)
can - tago mago
can - ege bamyasi
[/B]
αυτα τα 3 θεωρουνται τα κορυφαια τους κ τα βρισκεις σε ολες τις λιστες

να τα ακουσεις ειναι ωραιοι κ live ειναι ακομα πιο ωραιοι.

μετα ειναι αυτα που αναφερεις

[B]neu - neu / neu 75
faust - 4
amon duul - yeti[/B]

και μετα λιγοτερο γνωστα αλλα εξισου καλα

[B]Agitation Free - Malesch (1972)
Manuel Göttsching - Inventions for Electric Guitar (1975) <-----το 1ο κομματι ειναι υπερ-επος 8O8O8O[/B]

μπες μια κ εδω

[B]http://rateyourmusic.com[/B]

απειρες λιστες , θα βρεις πολυ πραγμα αρκει να χεις χρονο κ ορεξη να ψαχτεις

thx :stuck_out_tongue:

@savealekos> Εκτός από αυτά που γράφτηκαν δοκίμασε να βρεις και το πακετάκι με τα dvd των CAN, που έχει ένα ντοκιμαντέρ για το συγκρότημα, μια συναυλία, και ένα σχετικά αδιάφορο CD μέσα. Νομίζω πως είναι ιδανικό για εισαγωγή στον κόσμο των Can.