Space/Psychedelic/Kraut Rock

με αφορμή το καινούργιο άλμπουμ των [B]Vibravoid - Minddrugs[/B] (στη κυριολεξία όνομα και πράμα) που σας το προτείνω και ΠΡΕΠΕΙ να το ακούσετε όλοι εδώ (τσιμπάτε και κανά δύο βιντεοκλίπς απ’το άλμπουμ για πρόγευση http://www.youtube.com/watch?v=QVS0Y0NrOC0 + http://www.youtube.com/watch?v=J0Y1csbpYr4), είπα να ποστάρω και σε τούτο το θέμα γιατί εκτός από psychedelic trance ακούω ΚΑΙ psychedelic/space rock!! μόνο που αποφεύγω συγκροτήματα με πεντακόσες κυκλοφορίες και προτιμώ να έχουν και φωνητικά (γιατί instrumental σκέτα τα βρίσκω κάπως ανούσια). ορισμένες bands που έχω ακούσει και θυμάμαι: First Band From Outer Space, Serpentina Satélite, Hidria Spacefolk, The Cosmic Jokers, Farflung, Mandra Gora Lightshow Society, My Sleeping Karma, Akasha, Necronomicon, Amon Düül II, Flower Travellin’ Band, 13th Floor Elevators, Exxasens και Pilgrim Fathers με The Unbeheld (που οκ οι τελευταίοι ίσως έχουν και λίγα στοιχεία metal). επίσης άκουσα κι από Colour Haze το ομώνυμο αλλά δε μου άρεσε τόσο. όποιος έχει να προτείνει κάτι άλλο καλό ας το κάνει…

2 ακόμα διαμάντια από τα τέλη της δεκαετίας των 60’s…Οι Children of the Mushroom ένα εξ αυτών


φοβερή νοσταλγική ψυχεδέλεια,ηχογράφησαν μόνο ένα 45άρι με 2 τραγούδια

και το 2ο οι Sam Gopal (δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ξανά) ,συγκρότημα όπου βρίσκουμε στην κιθάρα και στα φωνητικά τον γνωστό Lemmy στα πρώτα του βήματα!!

[B]Lumerians - Transmalinnia[/B]

Από το Bay Area (!!!) μας έρχονται τούτοι εδώ οι τύποι.
Οι απογυμνωμένες από το πολύ fuzz στιγμές των Hawkwind συναντούν το kraut rock(ή και όχι rock) των Can,Neu μαζί με ένα συνοθύλευμα από κρουστά και hammond/πλήκτρα.
Ολα αυτά μαζί με τα άλλα,τα “καλά”, που έχετε κρυμένα μέσα στην πολύχρωμη κουρελού που έχετε στο πατάρι και που θα στρώσετε για να ξαπλώσετε και να βάλετε το δίσκο να παίζει.
Ξέρετε τώρα…

Back to earth(?!):
Μπορεί το εναρκτήριο Burning Mirrors να ροκάρει, το Black Tusk να σου μένει στο (ζαλισμένο) κεφάλι με τη μελωδία του, το μικρό σε διάρκεια XuluX να σε ωθήσει ακόμη και σε χορό (ναι!) με την πονηριά του,
ΑΛΛΑ η καλύτερη στιγμή είναι το 9λεπτο Melting Space, το οποίο αντικατοπτρίζει ΑΠΟΛΥΤΑ τον τίτλο του, ειδικά από τη μέση και μετά σε ένα σχεδόν drone όργιο που αγγίζει τα όρια του διαστήματος.

Τα μοναδικά κομμάτια που έχει στο youtube από αυτό το αλμπουμ:



όντως, όνομα και πράγμα το Minddrugs, πολύ καλή κυκλοφορία κι ωραίοι οι Vibravoid γενικότερα. έβαλες και τα καλύτερα κομμάτια του δίσκου :thumbup:

άκουσα και το από πάνω,το Transmalinnia και μ’ άρεζε.

bump στον εαυτό μου πρώτα απ’ όλα…

Magdalena solis λέγονται, μόλις κυκλοφόρησαν το Hesperia και μου χουν κάψει τα μυαλά τις τελευταίες μέρες. Εξαίσια μίξη kraut/folk/psychedelia, αρκούντως ηδονιστές για τα καλοκαιρινά ηλιοβασιλέματα σε ερημικές παραλίες…

stream http://magdalenasolis.bandcamp.com/album/hesperia

standout tracks: Prophetic dreams, Sisters of the twilight mansions

καλό κάψιμο…

πάρτε και βίντεο
http://vimeo.com/21367827

Κάπου το είχε πάρει το μάτι μου το από πάνω και ενώ είχα διαβάσει ωραία πράγματα δεν είχα δώσει σημασία και όταν είδα το ποστ είπα να το ρίξω μιά αυτιά.

Ρε αυτό είν’ ωραίο ρε :!:

Καταρχάς έχει 2 πλεονεκτήματα για το συγκεκριμένο είδος. Λογικές διάρκειες στα τραγούδια και λογική διάρκεια δίσκου. Όχι ότι τα μεγάλα μας χαλάνε απλά είναι πιό δύσκολα στην αφομοίωση/κατανόηση.

Post_digital νομίζω οτι είπες τη φράση κλειδί.
"[I]Αρκούντως ηδονιστές[/I] .
Ώρες ώρες νομίζεις οτι είσαι σε ένα σκοτεινό δωμάτιο με κεριά, αρώματα, λάδια κλπ και ετοιμάζεσαι για το καμα σουτρα ξέρω γω :lol:
Σεξουλιάρικος δίσκος κατα μία έννοια :stuck_out_tongue:

Πολύ καλή κυκλοφορία 8)

Δεν ξέρω πόσοι το πήρατε χαμπάρι αλλά υπάρχει εκεί έξω και νέο Wooden Shjips. Το ακούω αυτές τις μέρες και κινείται στα γνωστά υψηλά επίπεδα. Περισσότερα θα γράψω όταν πέσουν μπόλικες ακροάσεις.

Σωστόοοος :thumbup:

Κι εμένα μου άφησε θετικές πρώτες εντυπώσεις αλλά θέλω κι άλλες ακροάσεις.

Έχουμε και νέο [B]Eternal Tapestry[/B] ε.
Βέβαια δεν ήμουν σε σωστή φάση όταν το άκουσα και μου φάνηκε κάπως παραξεχειλωμένο/trippy αλλά θα επανέλθω γιατι πρέπει.

Γενικά έχουμε ωραία πράγματα στο χώρο μέχρι στιγμής.

Ειδικά το τελευταίο λεπτό του [I]Sisters of the twilight mansions[/I] δεν το βρίσκεις ούτε στις καλύτερες στιγμές των [B]Death in June[/B], όσο ιεροσυλία κι αν ακούγεται αυτό…

φρεσκο πραμα

&

:hippy:

Αν δεν κάνω λάθος (και σε περίπτωση που) δεν έχουν αναφερθεί πριν, προτείνω δύο εξαιρετικά albums που κυκλοφόρησαν πέρυσι και αξίζουν προσοχή:

[B]ELECTRIC ORANGE - Krautrock From Hell[/B]

Το 9ο album της γερμανικής μπάντας που δισκογραφεί από το 1993. Πρόκειται για καθαρό neo-krautrock, βασισμένο πιστά στα συγκροτήματα που καθιέρωσαν τον συγκεκριμένο ήχο, π.χ. Can, Tangerine Dream, Ash Ra Tempel και Amon Düül II (όλες οι μπάντες στην πρώιμη κυρίως φάση τους). Βάση της μουσικής των Electric Orange είναι η βαριά, συνήθως αργή ρυθμική βάση, που αποπλανεί μεθυστικά, με τη χαλαρή δομή των κομματιών να αναπτύσσεται μέσα από krautrock πειραματισμούς με τα χαρακτηριστικά soundscapes του είδους.

[B]QUANTUM FANTAY - Bridges of Kukuriku [/B]

Σχετικά νέα μπάντα από το Βέλγιο (εξαιρετικά καλή live απ’ ότι γνωρίζω). Αυτός είναι ο 4ος δίσκος τους και αναμφισβήτητα ο κορυφαίος μέχρι σήμερα. Ο ήχος και το παίξιμό τους είναι tribute στους Ozric Tentacles, χωρίς τη reggae, με πιο trippy samples και πιο έντονα metal στοιχεία (μερικά σημεία είναι prog metal).
Εκτός του παρόντος προτείνεται και το 2ο album τους (Ugisiunsi, 2007).

ωραιο θρεντ κ πολυ ωραια ποστς

μπραβο.

[B]Archipelago (us) - (2007) Images of popular deities cd-r [/B]

Ξεχαρβαλωμένο ψυχεδελορόκ…

http://www.backporchrevolution.com/review.php?id=17

Λοιπόν παίδες τσεκάρετε ένα πολύ ενδιαφέρον ντοκυμαντέρ για το Krautrock παραγωγής BBC.

Διαρκεί σχεδόν 1 ώρα και περιέχει συνεντεύξεις από μέλη των Amon Düül II, Popol Vuh, Ton Steine Scherben, Cluster, Tangerine Dream, Can, Kraftwerk, Faust, Harmonia και άλλων…

Το βλέπετε εδώ —> [B][SIZE=“4”]Krautrock : The Rebirth Of Germany[/SIZE][/B]

Φέτος έχουν ήδη κυκλοφορήσει πάρα πολλοί δίσκοι και από πολλές μεγάλες μπάντες. Αυτό που πραγματικά δεν περίμενα ήταν ότι μία αγαπημένη μου μπάντα από τα παλιά θα κυκλοφορούσε δίσκο μετά από 14 χρόνια δισκογραφικής απραξίας.

[B]OMNIA OPERA - Nothing is Ordinary[/B]

Μετά το πολύ καλό ομώνυμο ντεμπούτο τους [1993] και το φανταστικό “Red Shift” [1997], ο τρίτος δίσκος των Omnia Opera άργησε πολύ, αλλά ήρθε πραγματικά από το πουθενά. Με μόνο μία αλλαγή στη βασική σύνθεση, η μπάντα θέλοντας να εξιλεωθεί μας παραδίδει ένα album διάρκειας λίγο πάνω από 120 λεπτά σε δύο CD.

Το ακούω από το απόγευμα και το έχω καταευχαριστηθεί. Ο δίσκος κινείται στο γνώριμο space rock ύφος, βαθιά επηρεασμένο από τους Hawkwind και λιγότερο από τους Gong, με αρκετά ατμοσφαιρικά σημεία βυθισμένα στην πιο βρετανική ψυχεδέλεια (αυτό το τελευταίο συνοψίζεται με τη φράση “πρώιμοι Pink Floyd”). Το 90s στοιχείο της μπάντας είναι φυσικά έντονα παρόν, με το χαρακτηριστικό ύφος όλων εκείνων των συγκροτημάτων της Delerium τότε (π.χ. Porcupine Tree & Ozric Tentacles ως οι σπουδαιότεροι). Η παραγωγή είναι (λογικά) πολύ ανώτερη από τις παλιότερες δουλειές τους και το συνθετικό επίπεδο βρίσκεται (κατ’ εμέ παραδόξως) στα ίδια υψηλά επίπεδα, με την ωριμότητα της ηλικίας να παίζει μάλλον θετικό ρόλο, καθώς τα γκάζια δεν έχουν μειωθεί πολύ.

Ο δίσκος αυτός είναι το καλύτερο δώρο προς όλους τους οπαδούς του psych/prog space rock.
Μπορείτε να ακούσετε ολόκληρο το καινούργιο album των Omnia Opera [B]εδώ[/B]. Long live the plasma!

ωραίοι οι απο πάνω, δεν τους είχα ξανακούσει.

Btw, έχει βγει νέο άλμπουμ από τους Vibravoid που είχα αναφέρει παλιότερα (στο θρεντ με το garage/psych βασικά). O τίτλος είναι Minddrug, και για όσους ξερουν την μπάντα, είναι εγγύημένη η μαστούρα και η ζαλάδα:!: Υπαρχει και μια μικρή διασκευή στο Set the controls for the heart of sun των Punk Floyd, μόλις 25 λεπτά περίπου διαρκεί χαχα! Παρτε το single:

απίστευτη μπάντα:!:

[B]GAA[/B]

για οποιον αντεχει τον γερμανικο στοιχο

http://www.progarchives.com/artist.asp?id=2012

8O8O
Με έπιασες αδιάβαστο! Και μου έφτιαξες τη μέρα!!!

[SPOILER]Να 'ναι καλά και ο Μπεθάνης στον Επικοινωνία FM που μου τους είχε μάθει.[/SPOILER]

Σε πρόλαβα στη σελίδα 13! :lol:

voider σωστός ωρέ!