Space/Psychedelic/Kraut Rock

[B]DARIUS - 1969 - DARIUS[/B]

αμερικανικη ψυδελεια με Blues επιρροες και μια μελωδικοτατη φωνη!

Πολύ καλός δίσκος και πολύ καλή μπάντα.
Βγάλανε φέτος καινούριο αλμπουμ, “[I]Netto[/I]” ο τίτλος αλλά το άκουσα-δεν το άκουσα 2-3 φορές οπότε δεν έχω γνώμη ακόμα.

Αυτά με στείλαν αδιάβαστο!
Και με μπόλικο fuzz και μπόλικες κιθάρες που γουστάρω. Οι Omnia Opera είναι λίιιιγο πιό 90’ς απ’όσο θα περίμενα/ήθελα αλλά δεν πτοούμαι :stuck_out_tongue:

Α, μόνο εμένα τελικά δεν με ενθουσίασαν οι Vibravoid :?

Δε ξέρω άν έχουν ξαναποσταριστεί, αλλά εδώ έχουμε τους Spirits of the Dead από τη Νορβηγία, παίζουν Progressive / Psychedelic / Folk / Rock και πρόσφατα νομίζω κυκλοφορήσαν το δεύτερο τους άλμπουμ με τίτλο The Great God Pan:





bonus videaκι απ’τον πρώτο: http://www.youtube.com/watch?v=30BxgAlxy-M

ενα λινκ γι’ αυτο το omnia opera, αν μπορεί κάποιος. δε βρίσκω τίποτα. έτσι πρόχειρα όπως το άκουσα φαίνεται ΠΟΛΥ καλό. μάζεψα υλικό σ’ αυτές τις 3 σελίδες απουσίας μου, να 'στε καλά :thumbup:

Καλά ε, αυτοί οι [B]Quantum Fantay[/B] είναι φοβεροί :!:
Άκουσα κι άλλα κομμάτια, από άλλα αλμπουμς και κόλλησα άσχημα.
Fuck Yeah! 8)

Επίσης,

Μιά απ’τα ίδια, όποιος ξέρει το μυστικό να μας το πεί κι εμάς.

Κι επειδή τα έχω ξεθάψει τις τελευταίες μέρες, μου κάνει μεγάλη εντύπωση το οτι δεν έχουν αναφερθεί ΚΑΘΟΛΟΥ οι [B]Bevis Frond[/B] και οι [B]Bardo Pond[/B]… :anyone:

Οι Bevis Frond, το όχημα έκφρασης του Nick Saloman, κυκλοφόρησαν 19 albums στο διάστημα 1987-2004, καταφέρνοντας να σταθούν και να παραμείνουν για πάντα στην κορυφή του neo-psych κινήματος που ξεκίνησε στα 80s. Προσωπικά προτείνω σε οποιονδήποτε ακούει ψυχεδελική rock μουσική τα πρώτα 5 albums τους και κυρίως το “Triptych”, το οποίο ήταν η πρώτη μου επαφή με τη μπάντα. Αξέχαστη στιγμή της μπάντας το κομμάτι “Cold Rain & Snow” που περιλαμβάνονταν στη θρυλική πια συλλογή “[B]A Psychedelic Psauna[/B]” της Delerium to 1991. Δείτε ποιοι συμμετέχουν μεταξύ άλλων (πριν γίνουν μεγάλοι και τρανοί). Βρείτε αυτή τη συλλογή και λιώστε τη, όπως της αξίζει. Αυτή η ψυχή δυστυχώς λείπει από τις περισσότερες rock μπάντες σήμερα. Μιλώντας για ψυχή ακούστε αυτό το κομμάτι (δεν υπάρχει σε δίσκο):

Χαχα περίμενα οτι όλο και κάποιος θα “τσιμπούσε” αλλά δεν περίμενα τόσο γρήγορη ανταπόκριση!
Bevis Frond ορισμός της τίμιας μπάντας.
Εγώ θά λεγα το New River Head πάντως ως αγαπημένο, ήταν και το πρώτο που άκουσα.
Βαρβάτο κιθαριστικό space/psychedelic ROCK :!:

Τι συλλογάρα είν’ αυτή πάντως, πρώτη φορά την βλέπω. Πρέπει να ακουσθεί το συντομότερο…

Πολύ ωραίο δισκάκι αυτό. Να το ακούσετε !

Bevis Frond δεν έχω ακούσει (ακόμη…) αλλά τα είπε ο DeKay πιο πάνω.

Bardo Pond όμως respect. Ο ορισμός του σύγχρονου ψυχεδελικού rock.
Το είχα δει κι εγώ πως δεν είχε γίνει αναφορά εδώ και ήθελα κάποια στιγμή να ανοίξω ένα θρεντ στο Groups & Artists γι’αυτούς αλλά τα παράτησα.

Μια διασκευούλα που μου ήρθε τώρα : [I]http://www.youtube.com/watch?v=OweX54959ec[/I]

τόσο πολύ σας αρέσουν οι Bardo Pond? εγώ δεν ξετρελάθηκα. πείτε κανά καλό δίσκο να ξαναδοκιμάσω.

[B]Wretch[/B], κατά τη γνώμη μου, δύο δίσκοι που συνοψίζουν τη δισκογραφική πορεία των Bardo Pond είναι το Amanita (1996) και το Dilate (2001).

To Amanita ως ενδεικτικό της πρώτης περιόδου τους, όταν ο ήχος τους ήταν πιο μονολιθικός, πιο λιτός, πιο κοντά σε ψυχεδελοστόουνερ καταστάσεις και το Dilate ως ενδεικτικό της δεύτερης (πιο ώριμης) περιόδου τους όπου οι ηχητικοί ορίζοντες διευρύνθηκαν και βγήκε μια πιο προσωπική χροιά.
Αυτά βέβαια περί περιόδων είναι καθαρά υποκειμενικά, έτσι τα έχω εγώ στο μυαλό μου.

Αν πάντως ξεκινήσεις με ένα δίσκο, σου προτείνω αυτός να είναι το [B]Dilate[/B].
Δώστους άλλη μια ευκαιρία, κι εμένα δεν με κέρδισαν με την πρώτη όταν τους άκουσα.

Κάποια στιγμή θα γράψω πιο αναλυτικά για τους Bardo Pond…

θα ξεκινήσω με Amanita, είπες τη λέξη ψυχεδελοστοουνερ 8) ευχαριστώ για την πρόταση, θα επανέλθω λογικά.

[B]Ozric Tentacles - Paper Monkeys[/B] 2011

Ολόφρεσκο Ozric Tentacles εκεί έξω! :yahoo:
(Παραβλέπουμε το άθλιο εξώφυλλο :stuck_out_tongue: )

Πρώτες εντυπώσεις…; (πέρα από το άθλιο(:wink: εξώφυλλο!)…

Το εξώφυλλο είναι λίγο μάπα γιατι “φωνάζει” φοτοσοπ. Αν ήταν πιο φυσικό όπως τα παλιότερα θα ήταν πολύ καλύτερο.

Για εντυπώσεις είναι ακόμα πολύ νωρίς. Τώρα ακούω το αλμπουμ!
Νορμαλ διάρκειες πάντως στα κομμάτια και μέχρι στιγμής είναι αρκετά άμεσο το αλμπουμ.
Ορίστε και τρακλιστ,

  1. “Attack Of The Vapours” 5:22
  2. “Lemon Kush” 6:15
  3. “Flying Machines” 6:26
  4. “Knurl” 6:08
  5. “Lost In The Sky” 7:20
  6. “Paper Monkeys” 7:17
  7. “Plowm” 7:52
  8. “Will Of The Wisps” 10:43
  9. “Air City” 3:53

Πρέπει να υπάρχουν και μερικά κομμάτια σε youtube νομίζω για όσους θέλουν να πάρουν μιά γεύση.

EDIT:
Υπάρχουν 3 κομμάτια στο youtube,



[B]WHITE HILLS - H-P1[/B]

Κουβεντα δν εχει ειπωθει για το περσινο πλεον αλμπουμ των “αρρωστων” white hills.ΚΑΚΩΣ λεω εγω μιας και το Η-Ρ1 ειναι φοβερο δισκακι που πρεπει να ακουστει !

Δν εχω καλη επαφη με την μπαντα ,αλλα νομιζω πως αυτο ειναι το 4 (?) full length album τους.Αν κανω λαθος με διορθωνετε φυσικα !

Το Η-Ρ1 ειναι αλλοκοτος δισκος.Μπορει η μπαντα να κινειται κυριως στον χωρο του [B]space -psychedelic rock[/B],τα στοιχεια ομως που κανουν τη διαφορα ειναι αλλα.Καταρχας η “αποκοσμη” - σκοτεινη ατμοσφαιρα του.Μεγαλο ρολο σ αυτο παιζουν οι [B]drone [/B]ηχοι/εισαγωγες που “σφηνωνουν” αναμεσα στα κομματια.Στα οποια κομματια κυριαρχουν τα βαρια,κυκλικα(επαναλαμβανομενα) ριφφς που μεταπηδουν απο την [B]ψυχεδελεια [/B]στο [B]stoner rock[/B].Προσθετουμε και τα φοβερα[B] ροκ ν ρολ σολο[/B] και το παζλ συμπληρωνεται.Φυσικα μεσα σε ολα δν πρεπει να περασει απαρατηρητο το [B]avant garde image[/B] που εχουν τα μελη του γκρουπ…

Δν ξερω,ισως ενας “απειρος”/ανυποψιαστος σ’αυτους τους ηχους ακροατης να κουραστει.Αδικα κατ εμε,ο δισκος γαμει και γενικα η μπαντα απ οσο προλαβα να τσεκαρω απλα συνεχιζει να παιζει μεγαλη μπαλα…

Ακουμε το ομωνυμο [B][I][U]Η-Ρ1 (κλικ)[/U][/I][/B] και ΚΑΥΛΩΝΟΥΜΕ !! 8)

Έχουμε ένα νέο split από τους Hellbender και Across Tundras
Τσεκάρετε οπωσδήποτε τους Hellbender και κατεβάστε δωρεάν ότι έχουν κυκλοφορήσει εδώ http://hellbenderband.com/

Γάλλος πληκτράς που “έπαιξε μπάλα” στη Γερμανία των 70’s.
Επικίνδυνος συνδυασμός…
Ο συγκεκριμένος δίσκος περιέχει απίστευτες εναλλαγές κλίματος και μεγάλη ποικιλία ηχοχρωμάτων.
Ξεκινάει με κομμάτι-έκπληξη,διαποτισμένο έντονα με southern rock στοιχεία.
“Μια χαρά” λες,ανάβεις τσιγάρο,βάζεις και λίγο Jack Daniels να γουστάρεις.
Εκεί λοιπόν που έχεις αρχίσει να ανακατεύεις τα παγάκια,αρχίζουν να πέφτουν οι σφαλιάρες.
Αυτό που ακολουθεί δεν περιγράφεται.Ανακατεμένο progressive rock με jazz,hard rock,στιγμές γερμανικής ψυχεδελοκαΐλας,πλήκτρα που κυβερνάνε,κιθάρα που σπέρνει,παραγωγάρα,κέτσαπ,μουστάρδα,πατάτες.
Και σως για να γλιστράει.
Το κρεμμύδι ΩΜΟ.Βραστό και τέτοιες βλακείες δεν έχει.
Με μια λέξη:krautrock.Η σπουδαιότερη μουσική,με το σπουδαιότερο υπόβαθρο,που παίχτηκε ποτέ.

αρχηγέ δεν βλέπω το εξώφυλλο, αν μπορείς κάνε έντιτ!

To 1970 βρίσκει τους limbus 3 να γίνονται limbus 4.Το τέταρτο μέλος φάνηκε πως θα δώσει μεγαλύτερη ευχέρεια στο συγκρότημα να κινηθεί στα αγαπημένα γι’ αυτό (και για εμάς) μονοπάτια του πειραματισμού.Και όσοι το πιστέψαμε ,δε διαψευστήκαμε καθόλου.
Κάποιοι εδώ μέσα θα μιλήσουν για experimental/avant-garde/free jazz.
Κάποιοι θα απορήσουν.
Κάποιοι ίσως ενοχληθούν.
Κάποιοι (λίγοι) θα πατήσουν repeat.
Εδώ πέρα έχουμε τον απόλυτο δίσκο μύησης στo krautrock και τη νοοτροπία που το διακατέχει.
Όποιος δε μπορεί,απλά πάει σπίτι του.

Αυτοί που θα γουστάρετε,
τσεκάρετε οπωσδήποτε και το limbus 3 - cosmic music experience.

“Δισκάρα το Mandalas”. :-k:naughty::blink::yahoo:

Λοιπόν, η αναμονή κορυφώνεται για δύο albums που κυκλοφορούν προσεχώς:

[B]Vespero - Subkraut: U-Boats Willkommen Hier[/B]

Οι Vespero είναι κατά πάσα η καλύτερη μπάντα αυτή τη στιγμή στη Ρωσία. Μετά το By The Waters Of Tomorrow [2010] που ήταν η τρολιά της χρονιάς πρόπερσι, το 4ο album τους είναι πολυαναμενόμενο πλέον από αρκετούτσικο κόσμο. Περιλαμβάνει 6 κομμάτια συνολικής διάρκειας 67 λεπτών (not bad). Ένα 10λεπτο teaser εδώ:

Η εταιρία τους αναφέρει σχετικά:

“[I]Subkraut: U-Boats Willkommen Hier” is a conceptual framework for six instrumental rock songs which are inspired by Russian Futurism of the early 20th century, German musical underground of the 70’s, modern American fiction writers, as well as mysteries of the Great Ocean still not completely explained by mankind.[/I]"
:bounce:

[B]Astra - Τhe Black Chord[/B]

Oι πολυαγαπημένοι Astra, μετά το πάρα πολλά υποσχόμενο ντεμπούτο τους, The Weirding [2009], κυκλοφορούν το δεύτερο album τους στις 27 Μαρτίου από τη Metal Blade:

To τρίτο κομμάτι του δίσκου (ο οποίος επίσης περιλαμβάνει 6 κομμάτια), με τίτλο Quake Meat, έχει δοθεί στη δημοσιότητα:

και ναι, είναι κομματάρα, psych-prog ρετρουίλα.

:bounce: