Spaghetti Western

[B][SIZE=“7”]DEATH RIDES A HORSE!!![/SIZE][/B]

Aπο τις κορυφαιες ταινιες που εχω δει γενικα στη ζωη μου!!! Τρελα μεταλ τιτλος :stuck_out_tongue: και τρομερη ερμηνεια του Lee Van Cleef που κανει τον πρωην παρανομο που απελευθερωνεται απο τη φυλακη και ψαχνει να παρει εκδικηση απο εκεινους που τον εβαλαν μεσα…

Στη συγκεκριμενη ταινια, η ΠΡΩΤΗ φραση που λεει ο Van Cleef ειναι “My gun!” (στον διευθυντη των φυλακων)…απ’ αυτο και μονο καταλαβαινετε για τι ταινιαρα μιλαμε…

Θα επανελθω αυριο με ποστ και με μερικα spagghetti westerns που εχω δει εγω και πιστευω οτι αξιζουν τον κοπο (jiopas μην ποσταρεις αλλα!!!)

Μεγαλη λατρεία τα Spaghetti.

Αλλά προσκυνώ και διάφορα άλλα αμερικάνικα-ευρωπαικά κυρίως από τέλη 60s και 70s τα οποία κινούνται σε πιο ιταλικό στυλ.

Να μερικά από τα top μου

  1. For a few dollars more
  2. For a fistful of dollars
  3. The good, the bad and the ugly
  4. The great silence
  5. Cut-throats 9
  6. Light the fuse…Sartana is coming
  7. $10.000 Blood money
  8. They call me Hallelujah
  9. Sabata
  10. Django
  11. Have a good funeral my friend Sartana will pay
  12. Death rides a horse
  13. Day of anger
  14. Companeros
  15. The big gundown
  16. Once upon a time in the west
  17. They call him Cemetery
  18. Navajo Joe
  19. Mannaja
  20. Johnny Oro

^^^^^^^^ Εχουν αλλη μαγεια ομως τα ΑΜΙΓΩΣ ιταλικα!!!

Συμφωνώ. Για μένα δεν είναι τόσο θέμα συντελεστών όσο θέμα στυλ, εκεί είναι η ειδοποιός διαφορά των ιταλικών με τα υπόλοιπα.

Πάντως μέχρι πριν κάποια χρόνια απέφευγα τα αμερικάνικα όπως ο διάολος το λιβάνι, πιθανότατα επειδή είχα ξεκινήσει με τις ‘λάθος’ ταινίες. Τελευταία όμως ανακαλύπτω πράγματα, κυρίως από 70s, τα οποία είναι εξίσου κυνικά, βίαια και μηδενιστικά με πολλά από τα καλύτερα ιταλικά!

Ισχυει πως ειναι θεμα στιλ…τα ιταλικα σε ψαρωνουν πολυ περισσοτερο…εχουν εντελως creepy ατμοσφαιρα σε φασεις…δλδ καμια σχεση με τα αμερικανικα…

Τα οποια αμερικανικα σιγουρα μεχρι τα μεσα του '60 και μπορει και πιο μετα, ηταν ΓΕΜΑΤΑ ηλιθια κλισε, μαλακισμενες ατακες, και φασιστικη νοοτροπια!!! (ο κλασικος καλος καουμποης που προωθει το προτυπο του καλου αμερικανου πολιτη στην κοινωνια του Richard Nixon)

Ντάξει, υπάρχουν και κάποια καλά και πριν τα μέσα 60s, αλλά γενικώς, ναι, έπαιζε πολύ ρομάντσο και οι ήρωες παράηταν καθαροί από ηθικής πλευράς, δεν μπορώ όμως να τα απορρίψω όλα. Ford και Wayne δεν πολυγουστάρω, αλλά για Mann, Boetticher, DeToth, Sturges κλπ είμαι μέσα. Ήρθε βέβαια στη συνέχεια ο bloody Sam και τα γάμησε όλα:) Τα 70s τα περισσότερα τα γουστάρω κάργα.

τι λες ρε?
O Θυσαυρος της σιερα μαντρε
Gunfighter
High Noon
Pat garet and billy the kid
The magnificent seven
The wild bunch
shane
H αιχμαλωτη της ερημου
the man who shot liberty valance
Butch Cassidy and the Sundance Kid

την παλευετε?και γω ειμαι φαν των western γενικοτερα, εχω δει σχεδον ολα τα οποια εχουν ηδη αναφερθει εδω αλλα μην λετε χοντραδες

Θελεις να μου πεις τωρα οτι ξερω 'γω το “οι εφτα ηταν υπεροχοι” δεν βγαζει προς τα εξω ενα clean cut image ας πουμε…ρε συ δεν διαφωνω οτι υπαρχουν και εξαιρεσεις εξαλλου ειπα οτι τα κλισε αυτα υπηρχαν ως το '65 το πολυ…αλλα στα ιταλικα ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ οι ηρωες ηταν μεσα στο underground και τυχοδιωκτες κι ετσι!!!

Δεν τρέχει και τίποτα αν δεν γουστάρει κάποιος αμερικάνικα, απλά δεν είναι όλα το ίδιο.
Όπως βέβαια δεν είναι και όλα τα ιταλικά βρώμικα και βίαια. Υπάρχουν πολλά, ειδικά τα πρώιμα, που είναι φουλ επηρεασμένα από αμερικάνικα 50s β διαλογής και δεν έχουν αυτό το ιδιαίτερο στυλ. Έχω δει μπόλικα spaghetti, ένα 20% εξ αυτών θα έλεγα ότι είναι πιο US παρά Spaghetti.

Ετσι μπραβο παιδια,να αναστησουμε το thread,αλλα οχι να τσακωθουμε,να πουμε και για καμμια ταινια.
Προσωπικα γουσταρω πολυ και αμερικανικα western και μαλιστα εχω φτιαξει και αναλογο thread,αλλα η αδυναμια μου ειναι τα ιταλικα spaghetti.
Panos,θα κανω μια παυση,αλλα εχω αρκετα να ποσταρω ακομα παντως.

Περιμενε μεχρι να ποσταρω αυριο αυτα που εχω στο μυαλο μου (γυρω στα 6-7 εργα) και μετα κανε κι εσυ ποστ

Αναστατωθηκα με τα posts σας και με το thread και ξαναειδα την ταινια του avatar μου.
Δεν θα καθησω να κανω κριτικη,απλα δειτε το και λατρεψτε τα SW.

Προφανως αναφερεσαι στις ανατρεπτικες ταινιαρες του Eastwood:’‘High Plains Drifter’’,’‘Outlaw Josey Whales’’,’‘Joe Kidd,’‘Hang’Em High’’ κλπ…
Εννοειται οτι καποια αμερικανικα ειναι χαζα και ψιλοφασιστικα,αλλα εχουν βγει και ταινιαρες στα 70’s απο Αμερικη μερια!!!

Mεγαλε,προφανως εισαι μεγαλος γνωστης και γουσταρω με τρελλαΟπως τα λες ειναι Andre De Todh και Βοetticher ηταν μεγαλες επιρροες για τους σκηνοθετες των spaghetti και ουσιαστικα γυριζαν ανατρεπτικα western οταν αλλοι συναδελφοι τους κινηματογραφουσαν γεννοκτονιες Ινδιανων!!!
Εισα πολυ σωστος!!!

Του Eastwood πάντα μου άρεσαν, αλλά τα έβλεπα επειδή ‘έπαιζε ο Man with no Name εκεί’ κι όχι επειδή με είχαν συγκινήσει ιδιαίτερα τα αμερικάνικα western, σίγουρα πάντως ένα High Plains Drifter δεν θα μπορούσε να έχει γίνει αν δεν είχαν προηγηθεί κάποια Spaghetti.

Πίσω στα SW τώρα, λατερύω όλα τα Sartana με Garko, αλλά και το ένα που έκανε ο Hilton μου αρέσει πολύ. Γενικώς, σε αυτά που παίζει πολύ gadget σε φάση James Bond γουστάρω. Sabata, Hallelujah κτλ.

Τρέφω επίσης μια ιδιαίτερη αδυναμία στο Cut-throats 9, όχι γιατί είναι μια αριστουργηματικά στημένη ταινία, αλλά γιατί έχει μια απόκοσμη και τρομακτική ατμόσφαιρα που δύσκολα τη βρίσκεις σε western. Επίσης το ορεινό σκηνικό με χιόνια πάντα με γοήτευε, ανεξάρτητα αν είναι western ή όχι, αλλά οκ αν είναι western ακόμα καλύτερα:wink:

Μιας και γουστάρεις πάντως φίλε jiopas το The Great Silence τόσο πολύ θα σου πρότεινα να ψάξεις για το A Taste Of Death (Quanto costa morire). Δεν θα βρεις κάποιο rip φοβερής ποιότητας, αλλά πίστεψέ με αξίζει να του δώσεις μια ευκαιρία. Θυμίζει πιο πολύ το Day of the outlaw του DeToth, θα βρεις όμως και κοινά στοιχεία και με το TGS.

To '‘Τhe Day Of THe Outlaw’'του DeToth ηταν βασικη επιρροη για το ‘‘The Great Silence’’,αρα θα ψαξω και την ταινια που προτεινεις.Επειδη τωρα ο Panos Stargazer αργει να κατεβασει σεντονι με προτασεις,δεν μπορω να κρατηθω και θα μιλησω για μια ταινια που ξαναειδα το μεσημερι μετα απο πολλα χρονια.
Προκειται για το ‘‘Cemetary Without Crosses’’(1969) του Robert Hossein

Προκειται για ενα spaghetti που ειναι βουτηγμενο στη λυπη,το αγχος,τον πεσιμισμο,την απελπισια και την μαυριλα!!!Ολοι οι ηρωες ειναι θλιμμενοι,ολα τα πλανα ειναι πεσιμιστικα εντελως και νοιωθεις το θανατο να παραμονευει πισω απο καθε πλανο,ενω πρωταγωνιστουν η σιγονταρουν μερικες απο τις μεγαλυτερες σκατοφατσες του ειδους.Χωρις να εχει πολλα killing shots,εχει ατμοσφαιρα,εχει μια πολη φαντασμα η οποια ειναι κινηματογραφημενη αψογα,ενω φιγουραρει στα credits του σεναριου το ονομα του Dario Argento.Συμφωνα με φημες ομως,ουδεποτε ανακατευτηκε ο ιδιος στην ταινια αυτη.Επισης η ταινια ειναι αφιεωρωμενη στον Sergio Leone,ο οποιος και σκηνοθετησε την φημισμενη σκηνη του δειπνου.Aστεια και συναμα αρρωστη σκηνη/φαρσα(if yopu know what I mean…)

Here it comes!!! Panos Stargazer proudly presents a MONSTER POST!!!

Σχετικα με τις ταινιες που εβαλε ο jiopas στα δικα του ποστ, δεν εχω να πω πολλα, γιατι πρωτον δεν εχω δει 2-3 απ αυτες και δευτερον ειναι ταινιες beyond criticism!!!

Let’s get it started λοιπον με μερικα ακομα διαμαντια!!!

[B]1. Τexas, Adios (it. “Texas Addio”) starring Franco Nero[/B]

Μια ταινια με τυπικη υποθεση εκδικησης οπου ενας macho Τεξανος σεριφης ταξιδευει στο Μεξικο για να σκοτωσει τον αντρα που σκοτωσε τον πατερα του. Θεαματικη σκηνοθεσια με πολλες μονομαχιες, πολλες καταδιωξεις με αλογα και παρα πολυ ωραιο σεναριο. Ο Νερο αποδεικνυει οτι ειναι ανετα ισως ο κορυφαιος ηθοποιος αυτου του ειδους ταινιων (Ιταλος παντα), και η ταινια αν ηταν αμερικανικη και πιο mainstream ισως τωρα να ειχε 2-3 χρυσα αγαλματακια.

[B]2. Django starring Franco Nero[/B]

O Franco Nero, σε εναν απο τους πιο τυχοδιωκτικους ρολους της καριερας του και σε ενα απο τα πιο διασημα Spaghetti Westerns. Ο Django, ειναι ενας μυστηριωδης πρωην στρατιωτης των Βορειων που μετα τον Αμερικανικο Εμφυλιο περιπλανιεται στις περιοχες κοντα στα συνορα με το Μεξικο σερνοντας πισω του ενα φερετρο και ερχεται αντιμετωπος με μια ομαδα θρησκοληπτων (κατι σαν την ΚΚΚ) πρωην στρατιωτων των Νοτιων, των οποιων ο αρχηγος εχει σκοτωσει την γυναικα του και απο τα χερια των οποιων σωζει μια πορνη και μια συμμορια Μεξικανων ανταρτων. Εξαιρετικα CULT χαρακτηρας ο Franco Nero και μια ταινια που ενω κατα βαθος ειναι ταινια εκδικησης καλυπτει επιδεξια αυτο το concept και ειναι must για καθε ανθρωπο που γουσταρει να βλεπει πραγματικα καλες ταινιες.

[B]3. The Big Gundown (it. “La resa dei conti”) starring Lee Van Cleef, Tomas Milian[/B]

Σ’ αυτην την ταινια, πρωταγωνιστει οχι απλα ενας απο τους καλυτερους ηθοποιους των “καουμποϊκων” αλλα ενας απο τους καλυτερους ηθοποιους ολων των εποχων γενικα!!! Η ταινια εκτυλισσεται στην εποχη της Μεξικανικης Επαναστασης (που ηταν ενα απο τα αγαπημενα θεματα των σκηνοθετων) και ο Lee Van Cleef, με την χαρακτηριστικη του ζωνη η οποια δεν ειχε το οπλο στο πλαϊ αλλα μπροστα στην κοιλια (ηταν κατι σαν το trademark του) ειναι στο ρολο του Jonathan Corbett ενος κυνηγου κεφαλων ο οποιος καταδιωκει τον Μεξικανο δολοφονο και βιαστη Sanchez. Αναμφιβολα μια ταινια καθαρα αντιπροσωπευτικη του ειδους, με εναν κααπληκτικο πρωταγωνιστη, και την οποια συνιστω σε καποιον που θελει να αρχισει να βλεπει Spaghetti Westerns σαν την πρωτη του ταινια. Check it out!!!

[B]4. Day Of Anger (it. “I giorni dell’ira”) starring Lee Van Cleef[/B]

Αλλη μια ταινια με πρωταγωνιστη τον υπερτατο, ο οποιος ειαι αυτη τη φορα στο ρολο ενος πιστολερο, ο οποιος, κυνηγα εναν παρανομο με τον οποιο εχουν διαφορες, και ταυτοχρονα διδασκει τεχνικες “gunfighting” σε εναν τυπο του δρομου, τραμπουκο, με τον οποιο τελικα ερχονται αντιμετωποι.

[B]5. The Mercenary (it. “Il Mercenario”) starring Franco Nero, Tony Musante, Jack Palance[/B]

Ακομα μια ταινια για την Μεξικανικη Επανασταση. Ο Franco Nero, στο ρολο ενος Πολωνου μισθοφορου του Σεργκεϊ Κοβαλσκι, ταξιδευει στο Μεξικο για να προστατευσει τα συμφεροντα των αδελφων Garcia οι οποιοι ειναι μια απο τις ισχυροτερες οικογενειες του Μεξικου. Παρ’ ολα αυτα, συμμαχει με μια ομαδα επαναστατων αποτελουμενη απο πρωην εργατες των Garcia, την οποια βοηθαει παιρνοντας μεγαλη αμοιβη. Η ταινια ειναι ισως η καλυτερη του ειδους που εκτυλισσεται κατα τη διαρκεια της Μεξικανικης Επαναστασης, και ολοι οι συντελεστες βρισκονται σε μεγαλα κεφια, ειδικα ο Nero που παιζει εξαιρετικα τον ηρεμο και ψυχρο Βορειοευρωπαιο οπως και ο Palance ο οποιος βρισκεται (τι πρωτοτυπο) σε ρολο ψυχρου εκτελεστη στην υπηρεσια της κυβερνησης του Μεξικο.

[B]6. Sabata (it. “Ehi amico … c’è Sabata, hai chiuso!”) starring Lee Van Cleef[/B]

O Sabata (Lee Van Cleef) ειναι ενας τυπικος μισθοφορος-hired gun (κατι σαν τα μελη των Pain Of Salvation) ο οποιος φτανει σε μια πολη του Τεξας οπου εχει γινει μια ληστεια στην τραπεζα και αρχιζει να καταδιωκει τους δραστες, ομως ο ιδιος ταυτοχρονα καταδιωκεται απο τον φραγκατο-“μεγαλο κεφαλαιο” της πολης ο οποιος ηθελε να πουλησει την πολη στους κατασκευαστες του σιδηροδρομου και ο Sabata τον ξεσκεπασε. Αλλη μια ταινια-εγγυηση, με φοβερη ερμηνεια απο τον τιτανιο. Και αυτη must για οσους γουσταρουν αυτο το ειδος.

[B]7. Companeros starring Franco Nero, Tomas Milian, Jack Palance[/B]

Ενας χωρικος ο Vasco (Τοmas Milian), που βγαζει τα προς το ζην δουλευοντας σαν λουστρος, σκοτωνει εναν αξιωματικο και γινεται μελος της συμμοριας επαναστατων του στρατηγου Mongo. Με τον στρατηγο, εχει ερθει σε συμφωνια για να του πουλησει οπλα ο Yodalf Peterson (Franco Nero) ενας Σουηδος εμπορος, ο οποιος καταφθανει σε μια πολη την οποια εχουν καταλαβει οι επαναστατες, και στην οποια βρισκεται ενα χρηματοκιβωτιο το οποιο αν ανοιξουν θαπληρωθει ο τυπος για τα οπλα του. Παρ’ ολα αυτα, το χρηματοκιβωτιο ανοιγει μονο με συνδυασμο και ο μονος που τον ξερει ειναι ο επαναστατης καθηγητης Santos που ομως ειναι φυλακισμενος σε ενα στρατοπεδο του αμερικανικου στρατου στο Τεξας. Ετσι ο Peterson & o Vasco που αντιπαθει τον Peterson και τον αποκαλει συνεχεια “πιγκουινο”, πηγαινουν στις ΗΠΑ για να φερουν τον καθηγητη πισω στο Μεξικο. Η δουλεια τους γινεται δυσκολη γιατι τους κυνηγαει τοσο ο αμερικανικος οσο και ο μεξικανικος στρατος αλλα και ενας ψυχρος εκτελεστης (τι πρωτοτυπο) με ξυλινο χερι (σαν το Ζαγοραιο) ο John (Jack Palance) ο οποιος ειναι παλιος συνεργατης του Σουηδου και εχουν ανοιχτους λογαριασμους. Μια απο τις καλυτερες και πιο γνωστες ταινιες του ειδους, απλα ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ!!! Συνδυαζει αψογα δραση με χιουμοριστικες σκηνες και ειναι επιδειξη τεχνικης για τους συντελεστες της.

[B]8. God’s Gun starring Lee Van Cleef, Jack Palance[/B]

[SPOILER]
O Lee Van Cleef, σε μια απο τις τελευταιες χρονικα ταινιες του ειδους, δινει ρεστα παιζοντας διπλο ρολο. Αρχικα, κανει τον ιερεα John μιας πολης στην οποια μια συμμορια παρανομων με αρχηγο τον Sam Clayton (Jack Palance) μπλεκεται σε μια φασαρια στο σαλουν και ενα μελος της σκοτωνει εναν κατοικο της πολης. Η συμμορια δραπετευει ομως ο παπας τους καταδιωκει και συλλαμβανει τον δολοφονο. Η υπολοιπη συμμορια φτανει αργα τη νυχτα στην πολη και τον απελευθερωνει ενω το αλλο πρωι δυο μελη της (που δεν μαθαινουμε ποτε ποια ειναι) σκοτωνουν τον παπα και ο Sam επιβαλλει ενος ειδους δικτατορια στην πολη, περιμενοντας με την συμμορια του μια αμαξα με χρυσο για να την ληστεψουν. Ο γιος της ιδιοκτητριας του σαλουν, ομως, που ειναι οπως αποκαλυπτεται μετα, εξωγαμο του Sam, ξερει οτι ο παπας ειχε εναν διδυμο αδελφο τον Lewis (Lee Van Cleef) που ηταν πιστολερο και ζουσε στο Μεξικο. Ταξιδευει λοιπον εκει, και τον φερνει στην πολη οπου τελικα σκοτωνει τα μελη της συμμοριας και παιρνει εκδικηση. Πολυ καλη ταινια με τους δυο πρωταγωνιστες να κανουν αυτο που ξερουν καλυτερα.[/SPOILER]

Για το τελος, αφησα την αγαπημενη μου ισως Spaghetti Western ταινια.

[B]9. Κeoma starring Franco Nero[/B]

O Keoma (Franco Nero) ειναι ενας Ινδιανος ο οποιος μετα απο ενα μακελειο που εγιινε στον καταυλισμο της φυλης του οταν ηταν πολυ μικρος, εμεινε ο μονος επιζων και υιοθετηθηκε απο εναν ιδιοκτητη ενος μικρο ραντσου. Μετα απο πολλα χρονια, μετα το τελος και του Εμφυλιου, στον οποιο υπηρξε στρατιωτης των Βορειων, επιστρεφει στην πολη που μεγαλωσε, για να βρει οτην πληρη καταστροφη. Ειχε εξαπλωθει μια φοβερη επιδημια στην πολη, και αυτη ειχε περασει υπο τον ελεγχο του συνταγματαρχη των Νοτιων Caldwell , που ειναι επικεφαλης μια ομαδας πρωην στρατιωτων και κανουν στην πολη κυριολεκτικα ο,τι γουσταρουν. Με το μερος τους, εχουν ταχθει και τα τρια αδελφια του Κeoma, οι βιολογικοι γιοι του θετου πατερα του, με τον οποιο εχουν σχετικα ασχημες σχεσεις. Ο Keoma, εχοντας και υπο την προστασια του μια εγκυο γυναικα της οποιας ο αντρας επεσε θυμα της επιδημιας, ψαχνει εκδικηση για ολη αυτη την κατασταση και μονομαχει με τη συμμορια του Caldwell με τη βοηθεια του θετου πατερα του και του George, ενος νεγρου που ηταν παλια δουλος στο κτημα και ειναι ο “μεντορας” του Κeoma. H ταινια, εχει μια πολυ μελαγχολικη και σαπια ατμοσφαιρα, με ιδιαιτερα μελαγχολικο soundtrack και εχει πολλα πλανα σε αργη κινηση καιμονομαχιες σε υπερθετικο βαθμο. Ο Franco Nero, για μενα, παιζει τον καλυτερο ρολο της καριερας του. Εχοντας μακρια μαλλια και μουσια, υποδυεται εναν γαματο αντιηρωα ο οποιος πεταει συνεχεια killer ατακες (με χαρακτηριστικοτερη την τελευταια φραση της ταινιας: “Ηe can’t die! And you know why? Because he’s free! And a man who is free never dies”) ενω σε διαφορες φασεις, εμφανιζεται η Ινδιανα μανα του, η οποια μετα το μακελειο προσποιηθηκε τη νεκρη για να τον σωσει και εχει γινει μια γεροντισσα ρακοσυλλεκτρια που πηγαινει εδω κι εκει σερνοντας πισω της ενα καρο. Μια ταινια με υπεροχη ατμοσφαιρα, υπεροχο σεναριο, τρομερες τοποθεσιες για τα γυρισματα και πολλη δραση, δικαιουται μεγαλυτερη αναγνωριση απ’ αυτην που εχει. Στις αγαπημενες μου ταινιες ολων των εποχων. Hail Keoma

Αυτα απο 'μενα!!!

ΥΓ Βριστε με ελευθερα που δεν εχω δει το “Once Upon A Time In The West”!

Γαμησες ανεπανορθωτα και το λεω να το δουνε ολοι,συγχαρητηρια σε παιδι 16 ετων που μουσικα κ κινηματογραφικα εχει αποψη και δεν βλεπει μαλακιες τυπου ‘’[B]Transformers[/B]’’ και [B]’‘Iron Man’’[/B],αλλα ταινιες ενος ειδους ξεχασμενου απο το θεο.Παρα πολυ ευστοχα τα σχολια σου.Οπως βλεπεις τις περισσοτερες ταινιες που εβαλες τις εχω αναφερει κι εγω στις πρωτες σελιδες.
Χαιρομαι για την ανταποκριση,αλλα:
Διαφωνω με το ‘’[B]God’s Gun[/B]το οποιο κ θεωρω ψιλοχαλι μαυρο.
Tα μονo που δεν εχω δει ειναι το '[B]‘Adios Texas[/B]’'το οποιο το εχω εδω κ καιρο,απλα δεν εχει τυχει να το δω.

Mαλακα μικρε,γαμησες!!!

=D>=D>=D>=D>

edit:Θα σου ζαλισω τα τετοια τωρα,αλλα βρες και δες το ‘’[B]The Great Silenc[/B]e’‘και βγαλε το ‘’[B]God’s Gun[/B]’’ απο τη λιστα.
Θα προσκυνησεις οπως εκανα κι εγω που το ειδα χθες για πεμπτη φορα στη ζωη μου!!!

Oλως τυχαιως οι ταινιες που εχεις βαλει ειναι με[B] Lee Van Cleef [/B]k [B]Franco Nero.[/B]Τυχαια εντελως ,ε?:smiley:

Ευχαριστω jiopa!!!

To God’s Gun εχει απλα τους δυο γιγαντες που το κανουν να μ’ αρεσει. Επισης οταν ημουν μικρος μ’ αρεσε αυτη που εκανε την ιδιοκτητρια του σαλουν!!! (ναι τωρα εχει γινει σαν πατσαβουρα) Βασικα δεν ξερω εχει ψιλοχαζο σεναριο ξερεις λιγο ρομαντζο λιγο κλαψα και τα ρεστα αλλα οι σκηνες δρασης της ειναι αρκετα καλες!!!

[SPOILER]ΟΚ παραδεχομαι οτι δεν ειχα αλλες ταινιες να βαλω και εβαλα αυτην!!! :p[/SPOILER]

ΥΓ το Irοn Man ειναι μεγαλη πιπα…απορω πως οι Sabbs δεχτηκαν να βαλουν το επος τους στο soundtrack…

ΥΓ2 τωρα που το σκεφτομαι καλυτερα σε σχεση με τις αλλες ταινιες που εχω βαλει οντως το God’s Gun ειναι μαλακια αλλα αξιζει κανεις να το δει μονο και μονο για τις ερμηνειες του Van Cleef και του Palance…

ΥΓ3 οταν λεω “μικρος” εννοω οτι ξεκινησα να βλεπω τετοιες ταινιες καλοκαιρι πεμπτης προς εκτη δημοτικου επειδη τις γουσταρε πολυ ο παππους μου και τις βλεπαμε στο χωριο σε DVD!!!

Pano,λεφτα δεν παιζουν σε κανενα,oικονομικη κριση εχουμε οποτε σημερα μην βγεις κ ξοδεψεις αλλα βρες και κατεβασε

…και καλα να περασεις!!!Του μαστορα του τρομου Lucio Fulci!!!

Εκτος κι αν εχεις κανονισει να πας κανενα γκομενακι φια φασωμα!:stuck_out_tongue:

Υ.Γ.Εχεις pm.

Μπα σημερα δεν βγαινω ετσι κι αλλιως γιατι δεν με αφηνει η μανα μου…βγηκα χτες Εξαρχεια για να παρω και το τικετο για Σαμπαθ, γιορταζει και ο γερος μου (Διονυσης) και αραξα μεσα…κατεβαζω και λεω εντυπωσεις οταν προλαβω να την δω…(μεσα στις διακοπες γιατι σημερα εχω αρκετο διαβασμα)

Γκομενακι δεν παιζει αυτον τον καιρο…εχει γινει χοντρο μπερδεμα ΓΑΜΩ ΤΟΥΣ ΧΟΡΟΥΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΟΥ ΓΑΜΩ…αν σου πω τι εγινε θα κλαψεις…