Speed/Thrash Metal κυκλοφορίες

αγαπάμε

ΩΧ!!! Τι ζημιά ήταν αυτή!!!

Απίστευτος δίσκος!!!

Αν και δεν είμαι φαν των υψίφωνων φωνητικών, ο τραγουδιάρης τους δίνει ρέστα, και οι κιθάρες μια απ’τα ίδια εννοείται!
Ζημιά μεγάλη…

απο νέες speed/thrash μπάντες τι προτείνετε?

Εχω υπόψιν Aura noir αλλα δεν μπορώ να βρώ βινύλιο και δεν βοηθά και κανείς.

Αura Noir δεν ειναι speed/thrash ειναι black-o-thrash αλλη φαση για μενα, και βασικα δεν ειναι νεα μπαντα υπαρχουνε απο αρχες 90, πρωτο αλμπουμ το 1996.

Απο νεες μπαντες ακου Gama bomb, Violator, Municipal Waste για αρχη :wink:

Αν σου άρεσαν οι [B]Αura Noir[/B] μπορείς να τσεκάρεις [B]Inferno[/B], [B]Nocturnal Breed[/B] και [B]Audiopain[/B](όλοι απο Νορβηγία) που είναι πάνω-κάτω ίδια φάση (thrash/black).
Απο καινούριες μπάντες, ότι είπε ο cynic, ειδικά Violator, συν τους [B]Fueled By Fire[/B], [B]Toxic Holocaust[/B], [B]Bywar[/B].

πλιζ κάνε ενα τοπ 5 κρυφών thrash-speed-heavy δίσκων.

π΅ς εισαι Θεός ρε

“κρυφών” φαντάζομαι εννοείς όχι τόσο γνωστών, σωστά;
Βάζεις δύσκολα… αύριο όμως γιατί θέλει πολύ σκέψη το θέμα :slight_smile:

ναι ακριβώς,περιμένω πως και πω΄ς.

Τρίβω τα χέρια μου για τρελές αγορές.

Aντε alex παρε μια δικια μου, που μου ρθε ετσι

  1. Violent Force - Malevolent Assault of Tomorrow
  2. Soothsayer - Have a good time
  3. D.B.C. - Dead Brain Cells
  4. Gothic Slam - Killer Instinct
  5. Detente - Recognize no Authority

Επισης, κοιτα το speed/thrash thread οσο μπορεις απο την αρχη, οσο μπορεις, εχουν γραφτει απειρα πραγματα. Ψαξε για ποστ του panagiotis, ειναι μαστορας στο thrash

Κατ’αρχήν,
-1ον, με πρόλαβε ο cynic με τους Violent Force :stuck_out_tongue: οπότε θα βάλω κάτι άλλο στη θέση του.
-2ον, Για το speed είναι λίγο περίεργα τα πράγματα καθώς άλλες φορές πλησιάζει στο thrash και άλλες στο power, anyway θα το παλέψω :slight_smile:
-3ον, είναι τελείως υποκειμενικό το τι θεωρεί κάποιος underground ή άγνωστο, οπότε θα βάλω νορμάλ γκρουπς που ούτε γίναν Metallica, ούτε όμως βγάλαν 1 demo και εξαφανίστηκαν.
-4ον, όσο αφορά παλιές ή καινούριες μπάντες/κυκλοφορίες, θα βάλω κυρίω παλιές…
-5ον, με τόσες μπάντες και δίσκους ουσιαστικά δεν θα το έλεγα Top 5 αλλά 5 ενδεικτικές/προτεινόμενες κυκλοφορίες.

Στο ζουμί λοιπόν,

[B]Heavy[/B]
-Stormwitch - Walpurgis Night
-Griffin - Flight Of The Griffin
-Axe Witch - The Lord Of Flies
-Ostrogoth - Ecstacy & Danger
-Battleaxe - Burn This Town

[B]Speed[/B]
-Abattoir - Vicious Attack
-Iron Angel - Hellish Crossfire
-Vectom - Speed Revolution
-Warfare - Metal Anarchy (τώρα αυτό που το βάζεις :S)
-Fatal Violence - Ashes Tell No Tales (αναφέρθηκε πρόσφατα στο φόρουμ,τωρα το ανακάλυψα αλλά ισοπεδώνει)

[B]Thrash[/B]
-Destructor - Maximum Destruction
-Bulldozer - IX
-Fueled By Fire - Spread The Fire
-Aura Noir - Black Thrash Attack (όλα βασικά, μιας και που τους ανέφερε ο alex1992)
-Toxic Holocaust - An Overdose Of Death (επίσης όλα :p)

Αυτά πάνω-κάτω, ελπίζω να μην σας κούρασα :slight_smile:

Υ.Γ. δισκοβόλε ψήσου για ένα Top 5 underground NWOBHM :smiley:

Ωραιος, αλλα στα thrash εχω διαφωνιες :stuck_out_tongue:

Destructor θα τους εβαζα στο speed και επισης εχεις πολλα new… χωρις να ναι απαραιτητα κακο, δεν ειναι και τοσο κρυφα διαμαντια, εφοσον ειναι καινουρια…

Παρολα αυτα, το ξαναλεω καλο ειναι τη συζητηση να την κανουμε στο τοπικ του thrash/speed γιατι εχει πεσει παρα πολυ, κι οχι στο οφφ- τοπικ

Βγήκαν απ’την σκόνη τα:

Beowulf - Beowulf

Beowulf - Lost My Head… But I’m Back on the Right Track

…μεγάλες αλητείες!

Thrash, crossover, hardcore, punk … τα πάντα όλα!

Για πείτε…

Τι να πουμε τεραστια αγαπη!!! Ηθελα να τους αναφερω, αλλα δεν υπηρχε καθολου ενδιαφερον στο τοπικ! Αντε να παιρνει τα πανω του, υπαρχουν απειρα πραγματα που δεν εχουμε αναφερει

Πρόσφατα έτυχε να ακούσω τους [B]Adrenicide [/B] (σκόρπια τραγούδια στο YouTube) και με εξέπληξε το γεγονός οτι είναι Αγγλοι και παίζουν έτσι!

Τελίως D.R.I./Nuclear Assault φάση, τρελά γούστα όμως!

Θα τσεκαριστούν επιγόντως :!:

Δεν εχω ακουσει, θα τσεκαριστουνε, ομως, λιαν συντομως!

alex ψάξε πρώτα τα βασικά του είδους (γιατί από ό,τι θυμάμαι ούτε το Extreme Aggression δεν έχεις ακούσει) και μετά πας στα άλλα.

όσο για τους Beowulf εγώ ούτε που τους ήξερα. Ωραίοι μου ακούγονται, έτσι λίγο που άκουσα.

Θα προτείνω κάτι νέο που το μπάνισα στο classicthrash.com.

[B]Early Man - Death Potion (2010)
[/B]

Αμερικάνοι οι τύποι, έχουν κάνα-δυο Ep’s και ένα άλμπουμ του 2005, αλλά το Death Potion είναι αυτό που άκουσα. Θυμίζουν αρκετά Anthrax των State Of Εuphoria και λίγο από Among the Living, όπως και Death Angel εποχής Act III. Οκ, τίποτε το καινοτόμο, αλλά όλα τα τραγούδια ακούγονται μονοκοπανιά και γενικώς πολύ κουλ άλμπουμ.


Μην αποκαλυπτεις πηγες!!! :stuck_out_tongue:

ναι καλά, χαχαχα! το θέμα με αυτό το σάητ είναι ότι ναι μεν έχει αρκετο υλικό αλλά από την άλλη όλες οι κριτικές που κάνει ο τύπος έχουν ακριβώς το ίδιο στυλ, και δεν μπορείς να καταλάβεις αν κάτι ειναι πιο αξιολογο από κάτι άλλο κλπ. Ασε που έχει θάψει και πολλά ευαγγέλια του είδους, αλλά λέμε.

Χαχα, ναι ρε πουστη μου, ισχυει αυτο. Αλλα, αυτο ειναι πολυ καλο, υπο την εννοια οτι ακους μονος σου το αλμπουμ, απλα σου μαθαινει το συγκροτημα! :wink:

[B]Deathhammer - Forever Ripping Fast ΕΡ[/B]

Δεν είδα πουθενά καμιά αναφορά γι’αυτό εδώ, βέβαια black-ίζει αρκετά (η φωνή π.χ.) αλλά τελικά είναι πιο thrash από πολλούς άλλους 8)

Νορβηγοί που υπάρχουν απ΄το 2005. Φέτος κυκλοφόρησαν και άλμπουμ κανονικό αλλά δεν έτυχε να το ακούσω.

Το παραπάνω ΕΡ κυκλοφόρησε το 2008 και περιέχει και κομμάτια απο 2 demos (σύνολο 13 κομμάτια!).

Λυσσασμένο [B]thrash [/B](και πρώιμο [B]black[/B]) επηρρεασμένο απο το [B]evil thrash[/B] των [B]80’ς[/B]. Βλέπε πρώιμοι [B]Slayer[/B] [B]Kreator[/B] και [B]Sodom[/B], [B]Destruction[/B] (infernal Overkill, Sentence Of Death και σια…), πρώιμους [B]Onslaught[/B] αλλά και [B]Venom[/B], τα πρώτα [B]Bathory[/B], όπως και τους συμπολίτες [B]Aura Noir[/B], [B]Inferno[/B], [B]Nocturnal Breed[/B].

Δείγμα δωρεάν: