Speed/Thrash Metal κυκλοφορίες

Και εμένα αυτά τα 2 (περισσότερο Havok, λιγότερο Warbringer) συν τους Condor.
Ultra Violence μου άρεσε επίσης.
Από εκεί και μετά, Evile, Gama Bomb, Lost Society, Toxic Holocaust, Iron Reagan τίποτα το ιδιαίτερο και στις παλιοσειρές Onslaught, Artillery, Death Angel που τα περίμενα αρκετά δε με εντυπωσίασαν και τα Voivod και Sodom τα βρήκα απλώς καλά.

Trallery.

Έχω χάσει λογαριασμό σε ποια ηλεκτρονικά μέρη έχω μιλήσει για αυτούς. Είμαι ενθουσιασμένος με την πάρτη τους. Από πρώτη εντύπωση “6/10, Β’ εθνική, αχταρμάς, δεν έχουν αποφασίσει τι θέλουν να παίξουν - αλλά πολύ γαμάτα κάποια σημεία ρε!” κατέληξα στο “ΕΠΟΣ, ΔΙΣΚΑΡΑ, ΕΤΣΙ ΘΕΛΩ ΤΟ ΜΕΤΑΛ ΜΟΥ” και πολλά παραληρηματικά.

http://trallery.bandcamp.com/

Κατά τα άλλα, τα περισσότερα σπινς τα έριξα στους Sodom (παραπάνω από απλώς καλό και έγραψαν και πιασάρικα και εντελώς Ζόντομ), στους Gama Bomb (το καλύτερό τους μάλλον) και στους Warbringer (Hunter Seeker έπος).

Εύφημος μνεία σε Voivod, Violator και κουβάδες “δεν είμαι καλά” στους Suicidal Tendencies, χωρίς να είναι thrash ο δίσκος βέβαια.

Φέτος ήταν μια χρονιά που έχω την αίσθηση ότι έχει βγει καλό πράμα αλλά θέλει έξτρα ψάξιμο να το βρεις, στα επόμενα χρόνια νομίζω θα φιλτραριστούν σιγά-σιγά τα 5-6 γαμάτα από τις εκατοντάδες των “καλών και μια χαρά” δίσκων που έχει πήξει ο τόπος.

Τέλος, πρέπει να ξαναρίξω αυτιά σε μερικά. Το Power Trip βλέπω γενικώς να τσιμπάει πολύ κολακευτικά σχόλια ενώ εμένα με την πρώτη δε μου έκανε τίποτα… Θα δείξει.

Χμμμμ, 50-50 η χρονια ως προς το thrash για μενα τουλαχιστον (χωρις να εχω ακουσει καποια πραγματα εκτενως)

Power Trip καλυτερο απ οσα ακουσα. Βρωμικο οσο πρεπει, με καλο hardcore/punk/crust attitude και συνθεσεις περιεκτικες και πωρωτικες.

Condor και Infant Death απο την συνομοταξια των Νορβηγων του ας το πουμε black/thrash, βγαλανε πολυ αξιολογες κυκλοφοριες. (χωρις καποια να φτασει ομως κορυφες τυπου Nekromantheon)

Hatriot μου αρεσε παρα πολυ, και δε το χω δει να το αναφερουν παρα πολλοι. Κλασικος Souza με τα καλυτερα exodus-related κομματια απο το tempo of the damned προ 10ετιας.

Sodom και Voivod δυο μεγαθηρια που σταθηκαν απο αξιπρεπως εως παρα πολυ καλα.

Protector απο παλια συγκροτηματα επισης εξαιρετικος δισκος!

Τrallery, μας εκανε τα μυαλα κιμα ο Vic και γουσταραμε απειρα

Απο την αλλη Fueled by Fire και Violator ηταν απλα ΟΚ κυκλοφοριες (απο τους πρωτους περιμενα το μπαμ αλλα δεν μου τα σκασε).

Απογοητευσεις Gama Bomb, Toxic holocaust, FKU,

Δε μου ειπαν τιποτα απολυτως μπαντες τυπου Lost Society, Evile, Iron Reagan, Warbringer

Aυτα μεσες ακρες, μπορει να ξεχασα κανα δισκο - οχι στους κορυφαιους- και προφανως δεν εχω ακουσει αρκετο πραγμα…

Trallery το έβαλα στα κορυφαία για το '13 και ξέχασα να το αναφέρω εδώ #-o :lol:
Άξιζε το πρήξιμο Vic :wink:
Hatriot επίσης καλή κυκλοφορία, χωρίς να με κολλήσει και στον τοίχο, αλλά καλύτερο από τα λοιπά που ανέφερα.
Protector δεν άκουσα ακόμα, μάλλον πρέπει να το επισπεύσω!

Σε σχέση με πέρυσι τη βρήκα αρκετά φτωχή χρονιά. Πέρυσι έπαιζαν από Kreator και Testament από τα μεγαθήρια, Deathhammer-Nekromantheon-Aura Noir σε Νορβηγίλα (ή Kolbotn-ίλα πιό σωστά), μέχρι Hexen, Havok ( το EP), Aggression, Tantara (οι δικοί μου Trallery, έπρηξα πολύ κόσμο πέρυσι με δαύτους!), Lich King, Angelus Apatrida –και γενικά ένας κακός χαμός!!

Το hexen δε το παλεψα με την καμια ρε, υπερβολικα κουραστικο μου φανηκε…

Απο την αλλη δεν εχω ακουσει τα περσινα Tantara, Angelus Apatrida και Lich King. Αλλα με το χερι στην καρδια ειναι αλμπουμ που θα μεινουν και θα τα θυμομαστε σε οριζοντα 5-10 ετιας

Τα περισσοτερα αλμπουμ τυπου Havok κτλ οσα ακουω γουσταρω (πιθανως οχι παντα) αρχικα και μετα ειμαι σε φαση “οκ, παμε παρακατω”…

Κοίτα, το Tantara το ακούω συχνά. Άλλος πιθανόν να το βρει απλώς καλό και να το αφήσει στην άκρη μετά από λίγο καιρό. Έχει Bay Area ήχο (Flemming Rasmussen παραγωγός, όχι τυχαία) και επιρροές και γενικά σε συγκεκριμένο κοινό θα αρέσει αρκετά.
Angelus Apatrida και Lich King δεν τα ακούω πλέον. Απλά μου άρεσαν περισσότερο από ανάλογες φετινές κυκλοφορίες.

Γενικά από τα περσινά (προπέρσινα πλέον) η τετράδα Nekromantheon, Deathhammer, Aggression και Tantara παίζει πολύ συχνά στο πικαπ μου και είναι άλμπουμ που κράτησα.
Το '13 δε βρήκα τέτοιο άλμπουμ.

Πάντως, το να κρατήσει άλμπουμ 5-10 χρόνια είναι πολύ δύσκολο, όχι αποκλειστικά λόγο ποιότητας, αλλά και λόγο αριθμού κυκλοφοριών.

Vektor, Nekromantheon, Cruel Force, Deathhammer απο νεες μπαντες (οχι πιο παλιες πχ Aura Noir) πιστευω θα μεινουν, τουλαχιστον θα τις ακουω εγω.
Απο κει και περα υπαρχουν κι αλλα πραγματα κι αυτο προφανως ειναι θεμα ακροατη…
Το Antichrist το Forbidden World το ακουω συχνα, αλλα δε ξερω αν θα μεινει “κλασικο” (αν μπορουμε να πουμε κατι τετοιο για συγχρονες μπαντες)

Έβγαλαν καινούργιο οι Lost Society

Το προηγούμενο τους δεν είχε μείνει και τόσο παρά τις καλές πρώτες εντυπώσεις. Όποιος ρίξει καμιά αυτιά σε τούτο ας πει καμιά κουβέντα.

Ε αφού δεν το άκουσε κανείς να πει γνώμη το αποπάνω το άκουσα εγώ :stuck_out_tongue: Το ακούω την τελευταία βδομάδα βασικά στο ipod και έχω κολλήσει αρκετά. Σίγουρα ανώτερο από το προηγούμενο, πιάνουν αυτήν την '80τιλα με τον ίδιο τρόπο που το κάνουν και οι Enforcer για το κλασικό heavy. Μόνο κακό… 14 κομμάτια και όλα είναι στην τσίτα. Πάντως η χαρά του thrash rif-ing είναι.

Επίσης κυκλοφόρησε και video για τους Chronosphere που απλά γαμάει.

https://www.youtube.com/watch?v=7EiezWqDGq8

Κυκλοφόρησε και το καινούργιο Hatriot (“Dawn of the new Centurion”).
Μία ακρόαση του έχω ρίξει, στο ύφος Exodus, Testament και γενικά Bay Area. Με την κλασσική-τυποποιημένη, σύγχρονη Thrash παραγωγή που προσωπικά για μένα, μειώνει το τελικό αποτέλεσμα. Καλός δίσκος μου φάνηκε πάντως, χωρίς εκπλήξεις, αλλά δεν αρκεί μία ακρόαση για να έχω ολοκληρωμένη άποψη.

Ακραίο Bay Area Thrash το λέω εγώ με τα Deathίζοντα στοιχεία να έρχονται από τα παιδιά του στα δεύτερα φωνητικά και στα drums. Γαμώ τα άλμπουμ :wink: Για να δούμε τώρα που ο Zetro ξαναπήγε και στους Exodus τι καλό θα κάνουνε :slight_smile:

Game Over-Burst into the Quiet

Bay Area thrash απο Ιταλια.Αγαπανε Antrax,Exodus,Nuclear Assault και το δειχνουν εμπρακτα.Δεν πρωτοτυπουν (λογικο πλεον) αλλα παιζουν μονοτερμα αλλες ομαδες τετοιου επιπεδου (φρεσκο κρεασς δλδ),

Nεο album για τους Children of Technology. Δεν εχω προλαβει να το ακουσω ακομα. Το προηγουμενο ηταν εξαιρετικο metal-o-punk, για να δουμε αυτο

Nuclear Warfare-Just Fucking Thrash

4ος δισκος για τους Γερμανους που και παλι δεν καταφερνουν να κανουν την υπερβαση.Kreator,Sodom και Tankard (οπου δοκιμαζουν να παιξουν σαν τους τελυταιους αποτυγχανουν) επιρροες με καλα αποτελεσματα. Γουσταρα ιδιαιτερα τα Great Evil,acts of cruelty,break away,thrash metal polizei

Bunker 66-Screaming Rock Believers

Οσοι τους μαθατε στο Inferno Interceptors,εδω θα γουσταρετε ακομα περισσοτερο.Back to the basics blackened thrash με αγαπη και σεβασμο σε μπαντες σαν Venom,Motorhead,Sodom,πρώιμους Bathory,Celtic Frost κτλ. Μιλαμε για μερακι και ορεξη,για οπαδικο metal. Ας θυμηθουμε ξανα το Diabolical Desecration των Bewitched…

Νέο Deathhammer σύντομα, με τα 2 πρώτα δείγματα εδώ: http://www.reverbnation.com/deathhammer?page_view_source=facebook_app

Kαι νέο Vektor και μας τρέχουν τα σάλια!!! :bounce:

Ώρε μάγκα νέο vektor, θα λερώσω το βρακί μου. Ξέρουμε πότε βγαίνει;

Οι Vektor είναι οι μοναδικοί που με κάνουν να ανυπομονώ για τις κυκλοφορίες τους όπως ανυπομονούσα κάποτε για τις αγαπημένες μου μπάντες. Για όλους τους υπόλοιπους είμαι σε φάση… οκ κάποια στιγμή θα το ακούσω. Σε αυτούς μετράω μέρες.


Αυτό εδώ κυκλοφόρησε πέρυσι, τώρα το πήρα χαμπάρι λόγω ένος 7" EP που βγάλαν τώρα με διασκευές σε Terrorizer, Priest και Cannibal Corpse που έβγαλαν τα παλουκάρια αυτά. Thrashodeath από τα λίγα, δεν έχω να πώ κάτι άλλο, ακούστε.

Noisem - Agony Defined Full Album

Noisem - Consumed 7"