Speed/Thrash Metal κυκλοφορίες

https://www.youtube.com/watch?v=NUglrgjPhuA κομματαραααααα οποιος το πετυχει πουθενα ας σφυριξει κλεφτικα με ενα pm

To νεο album των καταπληκτικων φινλανδων speed-αδων Ranger, “διερρευσε” στα γνωστα μερη…

Αγαπημένη μπάντα, ανακάλυψη του Fenriz αν δεν κάνω λάθος.
Εξαιρετικές εντυπώσεις ως τώρα από το full-lenght ντεμπούτο με ευχάριστη έκπληξη (λόγω διάρκειας “έκπληξη”) το ομώνυμο.

Το ακουσα κι εγω μια φορα. Πρωτη εντυπωση μου κανανε τα φωνητικα, μ αρεσανε περισσοτερο στο EP. ΤΟ ομωνυμο περα απο τη διαρκεια εχει εξαιρετικες στιγμες, οπως και σ ολο το αλμπουμ τα riff ειναι φοβερα!

Κοιτάχτε μάγκες…ίσως είναι προσβολή για το thrash που γραφει ποζεράς στο θρεντ αλλα…

ΕΡΧΕΤΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ DARK ANGEL PEEEEEEEE!!!

Τα φωνητικά ήταν περισσότερο love or hate στο ΕΡ.
Τσέκαρε πάντως (αν δεν το έχεις ήδη κάνει) και τους Βέλγους Speed-άδες Evil Invaders.
To EP τους ήταν επίσης εξαιρετικό και φέτος κυκλοφόρησαν το πρώτο full length τους, Pulses of Pleasures. Το ΕΡ το βρήκα εξαιρετικό, το άλμπουμ τους δεν πρόλαβα ακόμα να το ακούσω, πέρα από 2-3 τραγούδια.

Ναι, το χω κατεβασει το δισκιο, απλα δεν εχω βρει χρονο να τ ακουσω (μια πεταχτα).
To EP δεν μου φανηκε εξαιρετικο, προσωπικα, αλλα ηταν καλο δειγμα γραφης. Ηταν και πολυ καλοι live (με Angelwitch αν δεν κανω λαθος).

Το Ranger αποδεικνυεται φοβερο αλμπουμακι!

Μία πρόταση τεχνικού Thrash που σίγουρα θα ενδιαφέρει αρκετούς είναι οι Γερμανοί Deathrow.
Κυκλοφόρησαν 4 πολύ καλούς δίσκους από το 1986 έως το 1992, με κορυφαίο ίσως το Deception Ignored, το οποίο και σηματοδότησε τη στροφή τους σε πιο τεχνικές φόρμες.
Χαρακτηρίζεται από την φοβερή (και ιδιαίτερα πολύπλοκη ταυτόχρονα) κιθαριστική δουλειά.

Eίναι δύσκολο να μιλήσεις για καλύτερες στιγμές ενός τόσο συμπαγή δίσκου μα το Narcotic νομίζω είναι το καλύτερο δείγμα για κάποιον που θέλει να ακούσει περί τίνος πρόκειται.

Ωραιοοος. Και οι δυο πρωτοι δισκοι ειναι ταμαμ για χουλιγκανους γερμανοφιλους, βεβαια. Μην τους υποτιμουμε καθολου.

Mιας και πιασαμε τεχνικα πραγματα, αν και οχι (αμιγως τουλαχιστον) thrash, το νεο Sacral Rage ειναι απαραιτητο. Οι κιθαριστες ειναι απιστευτες!

Ω ναι!
Πέρα από τη γερμανοθρασίλα ωστόσο, ακούς και Heathen, ακούς και ψήγματα του Deception Ignored (ειδικά στο Raging Steel).
Γενικότερα είναι μία παραγνωρισμένη μπάντα η οποία κατ’ εμε έχει δύο δυνατές κυκλοφορίες και το προαναφερθέν αριστούργημα.

Άλλη παραγνωρισμένη μπάντα είναι οι Deathwish οι οποίοι κυκλοφόρησαν ένα ντέμο και δύο full-length πριν χαθούν από προσώπου γης (νομίζω ο μοναδικός που συνέχισε να ασχολείται με τη μουσική ήταν/είναι -δε γνωρίζω- ο τραγουδιστής τους).
To κύκνειο άσμα τους ήταν το Demon Preacher, ένα άψογο δείγμα Βρετανικού Speed(πρώτιστα)/Thrash metal, με ιδιαιτερότητα τα doomy περάσματα (όχι τυχαία η διασκευή στο Symptom of the Universe), τα οποία διαδέχονται μανιώδη ξεσπάσματα και κάποια πιο heavy και μελωδικά σημεία, πάντα όμως έχοντας σαν βάση την ταχύτητα.

Προφανώς δεν έτυχαν ποτέ της αναγνώρισης που ήθελαν, πρόλαβαν ωστόσο να μας χαρίσουν αυτή τη δισκάρα.

ΥΓ: Είμαι σε φάση που ξανακούω ξεχασμένα άλμπουμ από Uncle Slam και D.A.M. μέχρι Realm και Cyclone Temple εξ’ου και το πρήξιμο. :lol:

Μολις κυκλοφορησαμε το ντεμπουτο αλμπουμ μας απο την Witches Brew records, οποιος γουσταρει γερμανικο θρας και επιθεση ας τσεκαρει!

band fb page:

Btw, θεικες αναφορες βλεπω πιο πανω στην κουβεντα, το Deathwish ειναι τρελο προσκυνημα… 8)

καλα τα λεει πιο πανω ο κυνικος, γ@μαει το καινουριο sacral rage !! και μιας και πιασατε τα γερμανικα που ολιγον τεχνικιζουν, ξεθαψα εψες αργα τα δυο Vendetta, δισκαρες, αλλο στυλ το ενα απο το αλλο αλλα και τα δυο ειναι γ-καβλα…

γμτ δεν πολυ παρακολουθω το τοπικ εδω και καιρο λογω ελειψης χρονου, πολυ κακως αποτι βλεπω…

Έλα ρε nir1, πολύ ωραίες μουσικές :slight_smile: :thumbup:
Θα τιμηθεί το CD σας!

Όσο για το δεύτερο σκέλος, το Brain Damage είναι από τα αγαπημένα μου thrash γενικά.
Sacral Rage έβαλε και ο Fenriz στα τοπ του για το 2015 ως τώρα :wink: Δυστυχώς ακόμα δεν είχα το χρόνο να το ακούσω ολόκληρο.

νασαι καλα μαν, χαιρομαι που σου αρεσε. btw παιζει και λαιβακι στις 19 με convixion, mentally defiled, εμας και αλλους, θα ριξω ενημερωση!

ισως μου αρεσει εεενα μικιρο κλικ πιο πολυ το go and live, αλλα και το brain damage ειναι δυναμιτης…

να και ενα δισκακι που παιζει τωρα, ειχα καιρο να το ακουσω, αλλη προσκυνηματαρα… ειμαι γενικα λιγο πιο πολυ της γερμανιας στο θρας…

Καινούριο Ultra-Violence


και κλασικά εξώφυλλο από Κουρδιστό Πορτοκάλι

Bump ένα αρχαίο ποστ το οποίο πρέπει να δικαιωθεί.

Είναι όντως πολύ μεγάλη δισκάρα παίδες, όσοι γουστάρετε τεχνική θρασίλα και δεν τους ξέρετε πρέπει να ακούσετε επειγόντως.

Iσχυει για το αποπανω.

Επισης, το νεο deathhammer ειναι ΕΠΟΣ!

Δεν τους ήξερα και τους τσεκάρω τώρα. Ντελίσιους. :thumbup:

Και ναι, το νέο Deathhammer είναι όπως πρέπει. Ο Sargent Salsten έχει μπει στο πάνθεον, να τα λέμε αυτά.

…ο οποίος παίζει live και με τους φοβερούς Ιταλούς Krossburst, οι οποίοι έχουν βγάλει μόλις μία κασέτα η οποία θερίζει. Όποιος δεν τους έχει τσεκάρει, ας το κάνει (ειδικά αν του αρέσει αυτός ο “Kolbotn Thrash” ήχος βλ. Deathhammer, Nekromantheon, Aura Noir κλπ.)

To Deathhammer αναμενόμενα (ελέω των 5 κομματιών που είχαν ήδη κυκλοφορήσει) εξαιρετικό.