Speed/Thrash Metal κυκλοφορίες

Not bad το Black Fast…σε άλλα νέα

3 Likes

Kυκλοφόρησε το νέο Tantara.

Το ντεμπούτο τους, Based on Evil, είναι ένα από τα καλύτερα νεοθρας άλμπουμ της δεκαετίας για μένα και συστήνεται ανεπιφύλακτα σε όποιον δεν το έχει ακούσει ακόμα.

Στα γνωστά Vio-lence, Forbidden, Testament, Metallica μονοπάτια και ο διάδοχος, αν και προσωπικά με ξένισε η αλλαγή στο στυλ φωνητικών.

Το Based on Evil χαλαρά στα Τοπ3 - Τοπ5 thrash metal albums των '10ς, Δεν το είχα πάρει χαμπάρι με τόσα που βγαίνουν κλασικά, τρομερή έμπνευση να βγάζεις τέτοιο αρχιδάτο thrash album μετά από τόσα, μα τόσα χιλιοακουσμένα/χιλιοειπωμένα. Τα νέα φωνητικά ξενέρωμα, τι είχαν στο μυαλό τους ήθελα να ξερα…και το δεύτερο κομμάτι ενώ σπέρνει γενικά το χαλάνε πάλι τα φωνητικά, και καλά cross over παπαριές…μια χαρά ήταν το παληκάρι στον πρώτο. Και στην παραγωγή έχουν κάνει RTL προσέγγιση, πιο μαλακός ήχος κλπ…

1 Like

Ναι ρε γαμώτο, 9 στα 10 θρας άλμπουμ από το Get Thrased και μετά, με ξενερώνουν λόγω φωνητικών.
Αυτοί είχαν βγάλει τη δισκάρα, κιθάρες, γκάζια, μελωδίες, τα είχαν όλα και για άγνωστο λόγο επέλεξαν αυτά τα generic φωνητικά.
Στο πρώτο άλμπουμ είχαν παραγωγό τον Rassmunsen.

2 Likes

Xentrix λέει…

Πρέπει να κάνουμε νέο thread νομίζω…Pension Metal :stuck_out_tongue:

4 Likes

δεν κακό

Ξύλο και riffs. Νομίζω από τους καλύτερους της φάσης σήμερα.

Eχω το πρωτο τους 7αρι, αρκετα συμπαθητικο. Το προηγουμενο αλμπουμ καπου παραπεσε και δεν το πολυακουσα-δεν το θυμαμαι καθολου. Ακουω καλες κριτικες γι αυτο, αν και μιλαμε για εναν “ηχο” που πνεει τα λοισθια

Μια πρώτη προσωπική εκτίμηση είναι πως ο δίσκος σπέρνει. Τρελή παραγωγή και συνθέσεις που μου θύμισαν Nekromantheon (τι να κάνουν αυτοί άραγε). Πολύ ανώτερος από τον προηγούμενό τους. Τώρα ναι σαν ιδίωμα πολύ περίεργο, πολύ δύσκολο να ξεχωρίσει κανείς πλέον.

Ελλείψει αλλού τοπικ το αφήνω εδω

1 Like

Απλά γάμησε!!

4 Likes

2 Likes
5 Likes

δίσκαρος, φέρτε τους ένας γαμώ

2 Likes

Στα ντουζενια του thrash στην Ελλαδα ημασταν δεν ημασταν καμια 200αρα στο seven sins το 2011. Τωρα αποκλειεται να ερθουν

1 Like

Έπεσε στην αντίληψη μου αυτό εδώ το παλαβό Thrashodeath από σπόντα σε review Nocturnus (κλασικά :P), Raw Tech Thrash/Death,γαμάτο.

2 Likes