Star trek - ποια σειρα / ταινια προτιματε;

βγαίνει νέα σειρά, Γενάρης 2017, Star Trek-Discovery με τον Brian Fuller του Hannibal showrunner και producer εναν εκ των σεναριογράφων των νέων Star Trek (οπότε εικάζω στο ίδιο universe με αυτά)

Νέο πλήρωμα και άλλο σκάφος, το Discovery
Παραπάνω πληροφορίες δε ξέρω

Ψάξε στο youtube, έχει βγεί και teaser trailer-άκι την προηγουμενη εβδομάδα με το logo και το σκάφος

θα συμφωνησω, περασα αρκετα καλα στην ταινια και ο δακτυλος Πεγκ στο σεναριο ηταν εμφανης οσον αφορα το fun factor της ταινιας.

Δεν ειμαι φαν του σταρ τρεκ, οποτε μου φανηκε οκ το balance action/character development αλλα μπορω να καταλαβω τον φανμποη που μπορει να τον ξενισε.

χαιρομαι που δωσαν περισσοτερα στον Bones να κανει και εστιασαν πολυ λιγοτερο στη σχεση Σποκ/Κερκ γιατι κουρασελ.

περασα καλα

(οπως περασα καλα και στο ghostbusters btw)

Δεν ημουν ποτε Trekkie, αλλα εχω δει ολες τις ταινιες. Τις 6 πρωτες τις ειδα οταν ημουν πολυ μικρος, οποτε δε θυμαμαι και πολλα (εκτος απο μια σκηνη απο το Wrath Of Khan με ενα περιεργο εξωγηινο σκορπιοειδες εντομο μεσα σε μια γυαλα με αμμο που μου ειχε προκαλεσει εφιαλτες), ενω τις 4 επομενες τις ειδα στον κινηματογραφο οταν ημουν 15-25 χρονων που εβλεπα πολυ σινεμα :stuck_out_tongue:

Απο τις 4 αυτες προτιμω το Nemesis.

Απο τις σειρες εχω ασχοληθει μονο με το Next Generation φυσικα, του οποιου εχω δει το μεγαλυτερο μερος του στα 90ς.

Ισως λογω του οτι δεν ειμαι Τρεκκι, γουσταρω πολυ περισσοτερο τις ταινιες του Abrams, αν και αναγνωριζω οτι ειναι σε διαφορετικο υφος απο τις προηγουμενες 2 γενιες. Δεν εχω δει ακομα το Beyond, αλλα θα παω μεσα στη βδομαδα λογικα. Οι δυο πρωτες παντως μου αρεσαν παρα πολυ (το πρωτο παραπανω απο το δευτερο).

Ωραίο το Beyond. Πιθανόν να είναι και το πιο αδύναμο της νέας σειράς βέβαια (εμφανής η αλλαγή σκηνοθέτη), αλλά μικρή σημασία έχει αφού κατάφερε και πρόσφερε αρκετές ανατριχίλες και πάλι, ειδικά με Σποκ (you know what i’m talking about). Κρίμα μόνο που όπως βλέπω στο box office δεν κάνει μεγάλα πράγματα και κάτι διάβασα πως ίσως να μην το συνεχίσουν. Είναι να τρελαίνεσαι λιγάκι βέβαια που αυτή η ταινία δεν θα κάνει ούτε το 1/4 του box office του τελευταίου Star Wars. Wake up people!!

Πριαπισμος για τους φανς της πιο κλασικης και πετυχημενης (και καλυτερης λεω εγω) σειρας Star Trek απο τις διαφορες που βγηκαν:

1 Like

Αυτα ειναι οντως καλα νεα :stuck_out_tongue:

Φακ μάι ας!!!
:grin::grin::grin:

Οχι οσο καλα οσο του Altered Carbon, γιατι ειναι και μεγαλο ρισκο, και επιφοβο λογω κορεσμου.

πολυ μ’αρεσει

2 Likes

Καύλα είναι. Εξάλλου, μιλάμε για έναν κορυφαίο ηθοποιό που έχει συνδέσει το όνομά του με το σύμπαν του Star Trek για δεκαπέντε ολόκληρα χρόνια. Θα ήθελα να έβλεπα κάτι αντίστοιχο και με τον Shatner, το λέει η περδικούλα του ακόμα…