Μαδερφακιν star wars

δεν χρειαζεται να πω κατι . Ψηφιστε :stuck_out_tongue: και πειτε και καμια αποψη .

προσωπικα θα πω το Revenge of the Sith . το ποιο ολοκληρομενο απο τα 6 .

αντε να βγουν και τα παιχνιδια σε ταινιες να γουσταρουμε :smiley:

το 3ο εχει πιο πολυ χαβαλε :wink:

Οι τρεις νεότερες ταινίες μου είναι σχεδόν αδιάφορες. Η αλήθεια είναι πως έχω δει μόνο το πρώτο απο τρία καινούργια, αλλά με απογοήτευεσε τόσο που δε μπήκα στον κόπο να δω τα υπόλοιπα. Πολύ εφέ, λίγη ουσία, έτσι μου φάνηκε.

Άσε που όταν έχουμε εδώ κάποιες ταινίες που σημάδεψαν την ιστορία του κινηματογράφου (μας αρέσουν, δε μας αρέσουν), άντε να τις ξεπεράσεις μετά. Αναφέρομαι στα κλασικά Star Wars φυσικά, απο τα οποία δυσκολεύομαι αρκετά να διαλέξω αγαπημένη…

…Χμμμ, αποφάσισα! The Empire Strikes Back. Το πιο σκοτεινό μέρος της πρώτης τριλογίας, εκείνο που δεν είχε happy ending. Ο παγωμένος πλανήτης στην αρχή με τα γιγάντια αυτά ρομπότ έχει αφήσει εποχή, όπως και η άφιξη του Λουκ στον βάλτο όπου συναντάει τον Yoda και αρχίζει την εκπαίδευση του…

Απο κοντά ακολουθεί η Επιστροφή των Jedi… Με το άντρο εκείνου του φοβερού Jabba the Hut, τα αρκουδοπλασματάκια Ewoks στο δάσος και φυσικά τη θεική Princess Leia στην καλύτερη της εμφάνιση… 8)

@ellanor δες και τα 2-3 . πραγματικα θα δεις πως δενει η ιστορια . ειδικα το 3ο ειναι μεγαλο επος .

ellanor η Natalie Portman ειναι καλυτερη :stuck_out_tongue: τεσπα,εκανα το λα8ος να δω 1,2,3 και μετα τα αλλα ετσι φυσικο ηταν να 3ενερωσω λιγο :frowning: παντως το 3 απο εφε ειναι απυστευτο, πραγματικα δεν μπορω να διαλε3ω , τα star wars ειναι απο τις λιγες ταινιες που συνδιαζουν τοσο καλα εφε με ιστορια… παντα στην καρδια μας ολα :slight_smile:

Nodi, το να είμαστε παιδιά (πρέπει να ήμουν 6-7 χρονών όταν πρωτοείδα το Return Of The Jedi) και να βλέπουμε την αγαπημένη μας πριγκίπισσα Leia με την πάνω εμφάνιση, πίστεψε με, ήταν συγκλονιστικό γεγονός! Εδώ δε χωράει καμία λογική 8)

@Sentient, κάποια στιγμή θα τσεκάρω και τα άλλα 2. Αν και έχοντας μεγαλώσει (κυριολεκτικά) με την κλασική τριλογία, δε μπορώ να φανταστώ να ξεπερνάνε οι νέες ταινίες μέσα μου τις παλιές, παρά την αναμφισβήτητη υπεροχή τους σε εφέ. Πάντως πιστεύω θα μου αρέσουν περισσότερο απο την πρώτη!

Πιστεύω πως από το Nickname μου και το Avatar φαίνεται η πόρωση μου με τη συγκεκριμμένη σειρά ταινιών, πρέπει να τις έχω δει όλες πάνω από 40 φορές την καθεμία και τις γουστάρω όλες(ναι ακόμη και τις 2 πρώτες μούφες από τη νέα τριλογία). Καλύτερη της σειράς είναι με διαφορά το Empire Strikes Back από κάθε άποψη. Τι να πρωτοθυμηθείς? Την πόλη στα σύννεφα? τη θεική ξιφομαχία μέσα σε εκείνο τον ανατριχιαστικό μαύρο φόντο όπου το μόνο φως ήταν η λάμψη των φωτόσπαθων? τις σκηνές διδασκαλίας Luke-Yoda? Τη θεική καταδίωξη μέσα από τους αστεροειδείς? Το θεικό φινάλε(απορώ όσοι το είδαν στην εποχή του πως μπορούσαν να περιμένουν μέχρι το Return Of The Jedi)? Το απόλυτο μανιφέστο του Darthvader(ο κορυφαίος κακός χαρακτήρας στην ιστορία του κινηματογράφου μακράν) που πλέον δεν είχε κανέναν πάνω από το κεφάλι του και σκότωνε για την πλάκα του. Εδώ έχουμε και την καλύτερη σκηνοθεσία που υπήρχε σε όλη την εξαλογία, την κορυφαία εικονοπλασία και επιτέλους απουσιάζουν όλες οι παιδικότητες τις υπόλοιπης σειράς. Ακόμη και αυτοί που κράζουν όλη τη σειρά σαν παιδική και αφελή δεν μπορούν να πιστέψουν πόσο ανώτερη είναι η συγκεκριμμένη ταινία από όλες τις υπόλοιπες. Ίσως επειδή εδώ υπάρχει πραγματικός σκηνοθέτης πίσω από το φακό και όχι ο Lucas(νομίζω πως όλοι ξέρουμε πως ο Lucas ήταν άνθρωπος τον Concepts και όχι της υλοποίησης τους). Να μην ξεχάσω και ένα από τα κορυφαία Love Stories στην ιστορία του κινηματογράφου. Ακόμη αντοιχεί στο μυαλό μου η παρακάτω στιχομυθία:

  • I Love you.
  • I know.

παρεπιπτόντως για όσους δεν έχουν δει την εξαλογία, γνώμη μου είναι ότι η σωστη σειρά για να τη δει κάποιος είναι η σειρά με την οποία βγήκε και όχι πρώτα την νέα prequel τριλογία και μετά τα παλιά.

Luke I’m Your Father
:bow2: :bow2: :bow2: :bow2:

Την παλιά τριλογία δεν την ξεπερνά τίποτα, απλά το Empire Strikes Back είναι απλησίαστο, αλλά το δεύτερο μέρος είναι απλά συμπαθητικό και το τρίτο, αν και άνισο, έχει όντως κάποιες από τις κορυφαίες στιγμές όλης της εξαλογίας. Μόνο και μόνο που είδα την αναγέννηση του Anakin Skywalker σε Darthvader(:bow2: :bow2: :bow2: :bow2: :bow2: ) έφτανε για να την ανακυρήξω συναισθηματικά σαν την ταινία της δεκαετίας. Και ο τρόπος που έκλεισε με την ανατολή των δίδυμων ήλιων του Tatoine έφτανε για με κάνει κατά 15 χρόνια(όταν το είδα τότε) νεώτερο.

Και κάτι που δεν είπα στα προηγούμενα posts(sorry για το triple post αλλά όπως καταλαβαίνετε το μυαλό χάνεται). Μπορεί η Portman να είναι πανέμορφη αλλά στη συγκεκριμμένη τριλογία ήταν και νερόβραστη κλαψομουνοχάιδω, καμιά σχέση με τη σπιρτάδα και το νεύρο της Princess Leia.

πολυ σωστο αυτο . γιατι πρωτα σου δημιουργουνται οι αποριες . ποιος ειναι ο βειντερ , ποιος ειναι ο σιντιους . και τα καινουργια στα λενε ολα και ενωνουν την ιστορια .

αλλα εγω ενα εχω να πω . Παλπατιν ΦουΤουΓου . ο απολυτος πουστοκακος :stuck_out_tongue:

Δεν ξέρω γαμώτο…Τα τρία τελευταία δεν θυμάμαι πώς είναι το καθένα, την υπόθεση δηλαδή.

Τα τρία πρώτα ήταν τα πρώτα που είδα σαν παιδί δευτέρας δημοτικού τότε και τα αγάπησα. Ίσως το τρίτο να με συγκλόνησε περισσότερο γιατί μου δειξε την όλη ουσία των τριών τελευταίων.

Αγαπημένο όμως…χμ, το 1ο. Το αγάπησα πραγματικά!

ΥΓ: Πρώτο, δεύτερο κλπ ανάλογα με αρίθμηση, όχι με σειρά κυκλοφορίας…

Σαν νεότερος κι εγώ,είδα πρώτα την νέα τριλογία και αργότερα την παλιά.Μάλιστα για αρκετό καιρό δεν ήξερα τι έπαιζε με τις τριλογίες και είχα μπερδευτεί κάπως ως προς τη σειρά.

Αν είναι να ξεχωρίσω κάποια,αυτή θα είναι το επεισόδιο 1,λόγω πόρωσης.Κι εγώ δημοτικό τότε,εποχές κασετών την είχα λιώσει.Πώρωση με obi wan,μάχη obi wan-qui gon jin με daurth maul κλπ

Θα συμφωνήσω ότι καλύτερα να δεις πρώτα την παλιά τριλογία και έπειτα τη νέα.

Και ναί, είναι αλήθεια, εγώ ο Mike δεν έχω δεί ούτε ένα Star Wars !! 8O :-s :? :-k [-X

1 εβδομάδα αυτομαστίγωμα και στο καπάκι στο video club της γειτονιάς.
:lol: :lol: :lol:

Ήμουν ανάμεσα στην “Εκδίκηση των Σιθ” και την “Αυτοκρατορία αντεπιτίθεται” και τελικά ψήφισα το δεύτερο. Οι δύο αυτές ταινίες είναι οι πιο σκοτεινές και ενήλικες, είναι αυτές που μεγαλοποιούν την εκάστοτε τριλογία. “Η Αυτοκρατορία αντεπιτίθεται” όμως είναι πιο πολύ μέσα στην καρδιά μου λόγω παιδικών χρόνων.

@Ellanor

Eίναι κρίμα να μην έχεις δει την “Εκδίκηση των Σιθ”. Είναι κρίμα γενικά ένας οπαδός των Star Wars να μην έχει δει την εν λόγω ταινία. Και εγώ άργησα να την δω επειδή είναι ένα φιλμ που από την αρχή ξέρεις το φινάλε γι’αυτό και δεν με τραβούσε. Η αλήθεια είναι όμως πως ήταν συγκλονιστικό. Άλλωστε μια ταινία που έχει σαν θέμα η γέννηση του θρυλικού Νταρθ Βέιντερ τι θα μπορούσε να είναι;

Εννοειται The Empire Srikes Back γιατι τα παλια εχουν αλλη αιγλη και φοβερη ατμοσφαιρα.Απ’τα καινουργια το 3 ειναι θεικο!!Τα ειχα δει και τα 6 σερι αλλα οχι με τη σειρα που βγηκαν.Εννοειται οτι απο τοτε ειμαι πωρωμενος με οτιδηποτε εχει σχεση με Star Wars.Επισης παιξτε οπωσδηποτε τα παιχνιδια που εχουν βγει γιατι τα σπανε.ΘΕΛΟΥΜΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ STAR WARS ΡΕΕΕΕΕΕ!!!

θα βγει σε λιγο καιρο ενα anime star wars που η ιστορια του θα ειναι αναμεσα στο 3 και το 4 .

καπου αναμεσα στα 2 και 3 ειναι βασικα. δεν με πολυσυγκινει παντως.

Καλυτερο ειναι το empire strikes back (επος η μονομαχια νταρθ-λουκ). καλο και το revenge of the sith, αλλα οχι τοσο καλο οσο αυτο.

Φαντάσου πόσο με είχε απωθήσει το The Phantom Menace για να μη μπω καν στον κόπο να δω τα επόμενα δύο!

Πάντως θα τα δω κι αυτά κάποια στιγμή. Ίσως να μου αρέσουν, ειδικά το τρίτο…

Θέλω ωστόσο να τονίσω για άλλη μια φορά (ειδικά στους μικρότερους) τι σήμαινε το πρώτο Star Wars (ακα, το επεισόδιο ΙV) όταν είχε πρωτοβγεί, πίσω στο 1977. Μιλάμε για μια ταινία που είχε φέρει επανάσταση, όχι μόνο στον κινηματογράφο, αλλά σε ολόκληρη τη μαζική κουλτούρα της εποχής! Οι πάντες ασχολούνταν με τα Star Wars! Η αρχική τριλογία άφησε εποχή, με έναν τρόπο που ήταν απλά αδύνατο να ξεπεράσουν οι νεότερες ταινίες (όσο καλές και αν είναι υποθετικά). Μέχρι και την ατελείωτη εκστρατεία του διαστημικού ανταγωνισμού ανάμεσα σε ΗΠΑ και ΕΣΣΔ της εποχής της είχαν αποκαλέσει “Πόλεμο Των Άστρων”…

Και ναί, είναι αλήθεια, και εγώ ο panagiotis δεν έχω δεί ούτε ένα Star Wars !!