Μαδερφακιν star wars

γνκ τπτ δν μπορει να ειναι χειροτερο απο τα prequel

και τον Τσουι να ειχαν μια ωρα να εκλανε μονο, θα ειχε περισσοτερο ενδιαφερον, μεγαλυτερο δραματικο βαρος, καλυτερες ερμηνειες, πιο στιβαρη δραση, πιο καλογραμμενο σεναριο και σπουδαιοτερη αναπτυξη χαρακτηρων απο τα 3 prequel μαζι…

Ωραια τα περασαμε, οχι σαν την αλλη τη μαλακια τον αστακο που ακομα κλαιω το εισιτηριο. H Rey στα σιγουρα κορη του Luke, αλλιως δε θα τελειωνε με αυτους τους δυο η ταινια. Ο Χαν επρεπε να “φυγει”, ποσες ταινιες να βγαλει ακομα ο Φορντ; Ο Kylo Ren ωραια φωνη και σαν φατσα δεν χαλασε κανεναν μας στο σινεμα που το εβλεπα - αν και θα ειχε πλακα οταν του ειπε η Ρεη να βγαλει τη μασκα και την εβγαλε με τη μία να ειχε αλλη μια μασκα απο μεσα χι χι χι :stuck_out_tongue: Μπορει να μην εμοιαζε τοσο κακος ή απειλητικος αλλά αυτο μπορει και να μην ηταν τυχαιο αφου στην ταινια συχνα αναφερθηκε σαν “ο γιος μας” και “φερτον πισω”, αρα θα επρεπε να μοιαζει με παιδι που ακομα αμφιταλαντευεται και οταν νευριαζει τα κανει γης μαδιαμ με το φωτοσπαθο του, σωστα; Η Ρεη μαρεσε, ο Φιν οχι τοσο πολυ. Αυτο το “μη μου κρατας το χερι” νομιζω εκρυβε περισσοτερο χιουμορ παρα κατι αλλο, γτ αν θυμαμαι καλα, σε αμεσως επομενη σκηνη που τρεχανε του κραταγε αυτη το χερι οδηγωντας τον
Ωραιες και οι αναλυσεις και τα σχολια σας, αλλά αυτο που μενει ειναι δυο ωρες Star wars που ευχαριστως ξαναβλεπαμε.:slight_smile:

Το είδα και εγώ.

[SPOILER].Πολύ καλή ταινία, στοιβαρό σενάριο και καλή σκηνοθεσία.
.Ο Φιν είναι ο νέος Τζαρ Τζαρ
.Σικέ μάχες στα φωτόσπαθα, απαράδεκτο το σπαθί του Κάιλο Ρεν
Αλλά σε γενικές γραμμές πολύ καλή ταινία, δε φθάνει 4,5,6 αλλά με διαφορά καλύτερη από τα πρώτα 2.
Θα ήθελα πραγματικά να καταλάβω με ποιο μη σχιζοφρενή σκεπτικό μπορεί κάποιοι να το θεωρείτε καλύτερο απο Ι,ΙΙ (όπως είπε και ο Λουπέν, και τον τσούι να κάνει γαργάρες με νερό για 2 ώρες, θα ήταν ήδη καλύτερο από τα πρώτα 2).[/SPOILER]

καιρος να ανανεωθει και το πολλ ε

…και να αλλάξει και ο τιτλος

STAR WARS ειναι, όχι Die Hard ή Predator ή Terminator…

Επιτέλους. Μετά από χρόνια νέα ταινία Star Wars. Με τα δυνατά της σημεία και τις αδυναμίες της. Σίγουρα καλύτερη από τα μετριότατα Ι και ΙΙ. Δανείζεται βέβαια ιδέες από την κλασική τριλογία, αλλά αυτό ήταν αναμενόμενο (και θεμιτό).

Περιμένουμε και τα επόμενα για να δέσει περισσότερο η ιστορία.

Στη σκηνή που σκάνε μύτη ο Σόλο και ο Τσούι ένιωσα ο μεγαλύτερος φανμπόυς παγκοσμίως!

[SPOILER]Rey μουνίτσα! Προφανώς και υπάρχει συγγένεια εξ αίματος με κάποιον. Για μένα, πιθανότερο με Luke. Τουλάχιστον επική η εμφάνιση του τελευταίου, στην τελευταία σκηνή. Σε κάνει να θες να δεις το sequel ΤΩΡΑ.

Ασύλληπτο και το νέο droid. Χαριτωμένη προσθήκη η μπάλα[/SPOILER]

Το ξανασκέφτομαι εδώ και καιρό και ακόμα πιστεύω οτι πρόκειται για πολύ τεμπέλικο σενάριο.

Ευτυχώς εδώ δεν έχουμε διαλόγους του τύπου “η άμμος μπαίνει στον κώλο μου” αλλά αυτό που με ενόχλησε αρκετά για κάποιο λόγο ήταν η σκηνή που ο Kylo μαθαίνει οτι η Rey δραπέτευσε και ξεσπά, στο καπάκι παίζει η κωμική σκηνή με τους stormtroopers και το μόνο που έλειπε ήταν το laughtrack…

Ας ελπίσουμε σε κάτι καλύτερο με τα επόμενα αρχίζοντας του χρόνου με το rogue one.


^concept art από την original τριλογία, δεν τα είχα ξαναδεί

Επιτελούς το είδα και εγώ. Ομολογώ είχα χάσει λιγάκι τον αρχικό ενθουσιασμό λόγω όλης αυτής της καθυστέρησης, αλλά με το που έσκασε η μουσική και άρχισαν τα κυλάνε τα γράμματα όλα αυτά διορθώθηκαν εύκολα. Το καλό είναι πως δεν έφαγα κανένα spoiler (είχα διαβάσει μια παραριά κάπου βέβαια που ευτυχώς ήταν ακριβώς αυτό… παπαριά).

Βάζω σε spoiler, δεν ξέρω γιατί, αφού μάλλον είμαι ο τελευταίος που την είδε, με εξαίρεση τους κινέζους :stuck_out_tongue: αλλά σε περίπτωση που έχει μείνει κάποιος μην γίνει κανένα λάθος. Για όποιον βαριέται να διαβάζει το κατεβατό απλά να πω ότι η ταινία γενικά ΔΕΝ μου άρεσε.

Ας αρχίσουμε με τα καλά.

[SPOILER]Το nostalgia factor γενικά έπαιξε αρκετά καλά, η εισαγωγή ήταν ανατριχιαστική όπως και να το κάνουμε και σε έβαζε στο κλίμα κατευθείαν. Το introduction στους νέους χαρακτήρες ήταν γενικά καλό, αφού σε ψάρωνε όπως έπρεπε για την συνέχεια της ταινίας

Το εικαστικό κομμάτι ήταν απλά υπέροχο όπως και η σκηνοθεσία του J.J. Ναι αυτός ήταν ο κόσμος του Star Wars που είδαμε στην πρώτη τριλογία. Εξαιρετική η ισορροπία μεταξύ practical και cgi (do you see that Mr. Jackson?? )

Και… αυτααααα
[/SPOILER]

Πάμε και στα άσχημα.

[SPOILER]ΟΛΑ τα υπόλοιπα. Το σενάριο δεν ήταν τεμπέλικο, το σενάριο ήταν απαίσιο. Όσο καλά το άρχισε με τους νέους (Ren, Rey, Finn) τόσο κακή ήταν η συνέχεια για όλους.

O Finn ήταν μεγάλο fail, όσο καλά μας τον ξεκίνησε με την αρχική σκηνή της επιδρομής τόσο χάλια συνέχισε, σαν κακό κακέκτυπο του Han Solo μου φάνηκε. μεγαλειώδες fail όταν πήρε το φωτόσπαθο και άρχισε την μάχη με τον Ren. Ούτε από ερμηνεία μου άρεσε και τόσο. Λίγο καλύτερος από τον Alfrind στο Hobbit.

Rey… δεν μου άρεσε, κρατάω ωστόσο μια πισινή για να δω που θα το πάνε αργότερα αλλά προς το παρόν δεν μου άρεσε καθόλου. Πολύ εύκολο όλο αυτό με την δύναμη που απλά είναι… very stong with her. Δηλαδή Darth Vader, Luke όλοι χρειάστηκαν την τρελή εκπαίδευση για να κάνουν ακόμα και τα βασικά και αυτή τα έχει από… ένστικτο;;; I don’t buy it!! Θα δούμε που θα πάει όλο αυτό στις επόμενες ταινίες βέβαια.

Ren. Όχι, όχι, όχι, όχι. Γαμάτη εισαγωγή και πάλι στην επιδρομή στην πρώτη σκηνή αλλά όχι. Σαν κανένα κακομαθημάνο μυξιάρικο με νεύρακια κάθε τρεις και λίγο επειδή… επειδή… βασικά δεν ξέρω το γιατί, δεν τον αγαπούσε πολύ ο Han Solo??? Έτσι απλά του καρφώθηκε μια μέρα να γίνει μέρος της Dark Side?? Δεν κατάλαβα το γιατί μισούσε τους γονείς του, μήπως δεν του πήραν ότι ήθελε για τα Χριστούγεννα; Έτσι απλά ένας πολύ κακός τύπος με daddy issues. Όχι τίποτα άλλο αλλά σκέφτομαι τον Darth Maul από το Phantome Menace που εκεί δεν είχαμε κανένα background για τον χαρακτήρα και μου μοιάζει 100 φορές καλύτερος από αυτόν τον παπάρα εδώ.

Snoke. Αδιάφορος, έτσι απλά.

Δεν ξέρω τι έχουν σκοπό να κάνουν στις επόμενες ταινίες με τους χαρακτήρες αλλά εδώ δεν με πείθουν καθόλου. τραγικό character development, εντελώς ανούσιοι χαρακτήρες όπως παρουσιάστηκαν σε αυτό το πρώτο μέρος. Προσωπικά μόνο για την Rey έχω την περιέργεια να δω πως θα εξελιχθεί αργότερα.

Για τους παλιούς, με το που εμφανίστηκαν οκ ανατριχίλες. Αλλά ακόμα και εδώ στην συνέχεια ψιλοαπογοητεύτηκα, η σκηνή του θανάτου του Solo δεν ένιωσα τίποτα. Μηδέν, ένας από τους αγαπημένους μου χαρακτήρες έφυγε και δεν ένιωσα απολύτως τίποτα, σαν να μην έγινε. Τον σκότωσαν μάλλον επειδή δεν μπορούσε να κάνει άλλες ταινίες ο Ford. Σοβαρά έτσι μου φάνηκε.

Leia… πολύ γερασμένη, πάρα πολύ γερασμένη. Μικρός ο ρόλος της, η χημεία με Ford δεν λειτούργησε το ίδιο όπως κάποτε.

Luke. Περίμενα να τον δω περισσότερο. Cameo εμφάνιση έκανε βασικά. Αλλά οκ ήταν ο μοναδικός λόγος που δεν βγήκα από την αίθουσα βρίζοντας εκείνη την στιγμή άρα τον βάζω στα θετικά. Η σκηνή του είναι ο λόγος που έχω περιέργεια για την συνέχεια. [/SPOILER]

Overall…

[SPOILER]…απογοήτευση, πολύ μεγάλη απογοήτευση. Από πλευράς story-σενάριο εύκολα το χειρότερο Star Wars, ναι ακόμα και από τα προβληματικά σε αυτόν τον τομέα prequel. Το εικαστικό κομμάτι μαζί με το nostalgia factor, στο οποίο ή ταινία πάτησε αποκλειστικά για να καταφέρει να ανανεώσει το ενδιαφέρον, προσπαθούν να ισορροπήσουν το πράγμα αλλά… ναι θα το πω τελικά. Αυτό είναι το χειρότερο Star Wars που έχω δει.
[/SPOILER]

wtf? νόμιζα ότι το καλό επικράτησε το 83, γιατί μας τρέχει πάλι ο φασισμός?

αδικώ την ταινία, την καλή σκηνοθεσία, τους νέους χαρακτήρες (που παίρνουν την ομάδα πάνω τους εύκολα), τη μουσική (επιτέλους ρε williams), τα τόσα όσα ψηφιακά εφέ (χωρίς τα καραγκιοζιλίκια των prequels) και με τα βασικά αρνητικά να είναι κυρίως λεπτομέρειες [SIZE=1](μην ακουμπάς το σπαθί αν δεν είσαι jedi ή το ότι η δυναμη δεν κοντρολάρεται χωρίς εκπαίδευση, δηλαδή ο γιοντα τζάμπα έκανε δουλειά 900 χρόνια?)[/SIZE] αν δε σε νοιάζει ότι βλέπεις safe remake και όχι συνέχεια ιστορίας τελικά :frowning:

αλλά εμένα άλλο με προβλημάτισε… το περίεργο συναίσθημα του να βλέπεις τους παιδικούς σου ήρωες γερασμένους… οκ, προφανώς αυτό χτες το βράδυ αφορούσε όσους από την παρέα έχουμε περάσει ήδη τα 40 :slight_smile:

αδυνατω να καταλαβω αυτους που δεν κατανοουν πως ο Kylo Ren ειναι πιο ενδιαφερον/καλογραμμενος χαρακτηρας σε ολο το γαμημενο star wars.

1 Like

Έλα ντε!!

[SPOILER]Ξαφνικά όλοι στα καταφύγια και στο κυνηγητό και άλλοι συγκεντρώσεις άλλα 3 ραιχ. Κάπου αλλού θυμάμαι να έχει τελειώσει το 6ο εγώ

Επίσης ο Ren γιατί είχε τον Vader ως πρότυπο; Ως γιος της Leia δεν έμαθε τον τρόπο που πέθανε; Περισσότερο νόημα θα είχε αν αντι για vader είχε τον Αυτοκράτορα για πρότυπο.

Γενικά περισσότερες σεναριακές τρύπες δεν θα μπορούσε να έχει η ταινία.

Sorry αλλά το μόνο ενδιαφέρον που έχει ο Ren είναι στις γελοιογραφίες που κυκλοφορούν

[/SPOILER]

ναι αλλα γκρινιαζουν καποιοι για Ρεν -που ειναι μαζι με Ρεη ισως οι μονοι actual χαρακτηρες σε ολα τα star wars μαζι με σολο luke και Emperor - και μετα λενε δε μαρεσε ο ρεν γτ δν εδειξε γτ αυτο κ γτ εκεινο κ πως αυτο κ γτ αυτο και μπαινει αντιπαραβολη ο Μολ που επισης δεν ειχε ουτε μια υπονοια παρελθοντος :stuck_out_tongue:

E δεν χτίζεις χαρακτήρες πετώντας 1-2 πράγματα για το παρελθόν και οκ. Ούτε ο Vader στην πρώτη ταινία είχε κανένα παρελθόν, οι όποιες αποκαλύψεις έγιναν στο τέλος του 2. Ούτε ο αυτοκράτορας είχε background, δεν το χρειαζόταν.

Ε τότε περίμενε για τις αποκαλύψεις στο 8, μετά κράζετε ελεύθερα:p

Το ότι μιλάνε κάποιοι για τρύπες στην πρώτη ταινία μιας τριλογίας με ξεπερνάει. Πραγματικά, αυτό που λέει ο αποπάνω. Περιμένετε να ολοκληρωθεί η ιστορία και μετά κράξτε.

Επίσης το 83 επικρατησε το καλό. Γι’ αυτό υπήρχε η Δημοκρατία. Το Πρώτο Ταγμα ήταν κάτι σαν πραξικόπημα. Γι αυτό ο Snoke ήταν Leader και όχι Emperor ή King ή President ή Chancellor ή δεν ξερωγω τι αλλο.

Και ο Kylo Ren έχει βγάλει τόσα συναισθήματα σε μια ταινία όσα είχε βγαλει ο Vader σε 3. Και μιλάτε για κακομαθημενο Kylo την ώρα που όλο το back story του Vader ήταν ότι ο Anakin δεν μπορούσε να είναι με την γκομενα του.

ε ναι, προφανως δε χτιζεις ετσι χαρακτηρα, δεν ειπα αυτο :stuck_out_tongue:

εδωσαν οσο χρειαζοταν και τον παρουσιασαν οσο προβληματικο επρεπε, δημιουργοντας μαλλον τον ισως και πρωτο τοσο ψυχολογικα ασταθη και ιδαιτερο χαρακτηρα σε ολο το saga (δεν βαζω μεσα τα πρηκουελ γτ δν ειχαν ουτε χαρακτηρες ουτε πλοκη) με πολλες πιθανοτητες, εαν τον πανε καλα στα αλλα δυο να εχουμε και τον πρωτο τλκ μη χαρτινο χαρακτηρα της σειρας (χωρις να σημαινει ομως οτι και οι λοιποι ‘‘χαρτινοι’’ δε γαμουσαν, για τη φαση που γενικα ηταν το star wars παντα )

επισης ας μην βαζουμε Βεηντερ και Ανακιν στην ιδια προταση :stuck_out_tongue:
αυτο το αυτιστικο πραγμα των πρηκουελ ΔΕΝ ειναι ο Βεηντερ :stuck_out_tongue:

περιμενω και γω απαντησεις σε πολλα στις 2 επομενες, αλλα νομιζω οτι αυθαιρετα δεν ειδαμε κατι, δλδ που φαινεται οτι απλα δεν θα απαντηθει καποια στιγμη, οποτε thats the point of a trilogy ε; :stuck_out_tongue:

Έστω, χέσε τα Πρήκουελ. Ακόμα και στο Clone Wars ο Ανακιν είναι ένα κακομαθημένο που ποτε δεν ακούει τον Obi Wan και κάνει ό,τι του κατέβει. Ακόμα και η Asoka περισσότερη ωριμότητα δείχνει.

[SPOILER]Το θέμα με τον Ren είναι οι πληροφορίες που σου δίνει αποπροσανατολίζουν παρά βοηθούν το δραματικό του υπόβαθρό. Είναι λέει θυμωμένος με τους γονείς του αλλά δεν έχουμε την παραμικρή ιδέα γιατί και καλούμαστε να συμπασχουμε στο δράμα στην σκηνή που σκοτώνει τον Han Solo (τον οποίο δεν είχε πάρει χαμπάρι ότι ήταν πίσω του ενώ σε προηγούμενη σκηνή είχε νιώσει την παρούσια του από κάτι χιλιόμετρα ξέρω γω). ΔΕΝ…

Θαυμάζει τον Darth Vader ενώ αν λάβουμε υπόψην μας από που προέρχεται θα πρέπει να τον θεωρεί προδότη και όχι να ακολουθεί τα βήματα του όπως λέει.

Καλά για το τάγμα που ξαφνικά βρέθηκε και ένα Death Star 100 μεγαλύτερο από το πρώτο ουδέν σχόλιο. Άντε στην πρώτη ταινία έβλεπες ότι οι Sith ήταν στην εξουσία και μπορούσαν να κάνουμε ότι θέλουν. Αυτοί έκαναν κάτι τόσο μεγαλο στα κρυφά ως… πραξικόπημα;;;;

Μικρά κενά και plot holes πάνω κάτω όλες οι ταινίες έχουν, ειδικά σε sci-fi. Αλλά εδώ σκέφτομαι αυτά που είδα και δεν υπάρχει ούτε ένα πράγμα που να βγάζει νόημα

Anyway για μένα η ταινία δεν λειτούργησε καθόλου. Δεν ξέρω τι θα ξεκαθαρίσει αργότερα με τόσα κενά που έχει αφήσει. [/SPOILER]

2η φορά προχτές και γούσταρα ακόμα πιο πολύ

τα μείον του του βρήκα την πρώτη φορά εξακολουθούν να υπάρχουν (ισως με τον Σνοουκ λιγο λιγοτερο) αλλά τα θετικά του απείρως περισσότερα…

είχε καλή φάση η δεύτερη φορά, γτ παρατηρείς πιο πολύ σκηνοθεσία, σκηνογραφία -ειδικά στη μάχη στο τέλος-, διαλόγους, τη ροή του έργου κτλ…

Kylo Ren + Ray <3

στα του επομένου τώρα, αυτό που έχω αγωνία να δώ πραγματικά είναι

[SPOILER]τους ιππότες του Ρεν, τους 7 ιππότες του Ρεν μαλλον, που ειδε η Ρεη στο φλασμπακ/ονειρο/whatever της… ηταν 7, φαινονταν να εχουν διαφορετικες στολες και οπλα + απο οτι λεγεται, ενας εκ αυτων θα ειναι ο Ντελ Τορο που εχει υπογραψει για το επομενο εργο… μου φαινεται και γαμω κατι που σχετιζεται με την Dark Side και δεν ειναι αμιγως Sith αλλα κατι σαν ενα ταγμα φανατικων…[/SPOILER]

αντε να περιμενεις bluray να λιωσεις την ταινιαρα τωρα.

ρει ευκολα στους τοπ 5 χαρακτηρες star wars.

εγω απο την ελλειψη εχω μπει στην διαδικασια να τσεκαρω τα υπολοιπα μεσα σιγα σιγα, κυριως κομιξ βασικα, τωρα που ανακοινωθηκαν τα canon. οσα τσεκαρα ευχαριστα ειναι, και σχηματιζεις πολυ καλυτερη εντυπωση σχετικα με το τι εγινε στο gap 6-7 με first order κλπ, συν background απο διαφορους χαρακτηρες, πχ γονεις poe κλπ.