Μαδερφακιν star wars

Τουλάχιστον η κουβέντα περιορίζεται σε αντρικά επίπεδα και δεν εχει ερθει κανα παιδάκι να μας πει για το ραβδάκι του.

Ναι αλλά τα λέβελ της βλασφημίας και μάλιστα ΕΝΤΟΣ ΕΔΡΑΣ (μαδερφάκιν…) είναι απαράδεκτα κύριοι!

Star Wars > everything.

Lord of the Rings και γενικά Tolkien υπερλατρεία αλλά στο σινεμά έχουμε ΠΟΛΛΑ θέματα, επιπέδου Phantom Menace και τα (τα, πληθυντικός, the problem right there) Hobbit είναι βιασμός του πνεύματος του JRRT.

Lightsaber εναντίον Anduril εννοείται άσος ξερός. Τα lightsaber δεν σπάνε, χαρ, χαρ. Βέβαια ποιος ξέρει πόσα μιντικλόριανς έχει ο Άραγκορν.

Όσο για τον Χαρίλαο Αγγειοπλάστη:

Lupin κάνε thread :stuck_out_tongue:

της κακομοίρας θα γίνει :lol:

Σημερινό!!

Είμαι κι εγώ ένας από αυτούς που προτιμά να μην είναι Skywalker η Ρέη, ειδάλλως πάμε για διαγαλαξιακή σαπουνόπερα και με τη βούλα πλέον. Δε θα σκάσω κιόλας βέβαια, κουβέντα να γίνεται. Να δούμε γενικώς πως θα την πάνε την ιστορία από δω και πέρα και αν θα εξηγήσουν όμορφα τις απορίες μας, γιατί η πρώτη ταινία αν κριθεί αυτόνομα σαν plot, πιάνει βάση με το ζόρι (στην ευτυχή περίπτωση που δε θα μηδενιστεί η κόλλα λόγω αντιγραφής).

Σχετικά με τα prequels, καλο το 3ο, το ξαναβλέπω άνετα, αλλά νταξ, πέραν των λοιπών κραχτών μειονεκτημάτων των τριών αυτών ταινιών, ο τρόπος που είδαμε τον σπυριάρη Άυνάνακιν να γίνεται Darth Vader, εμένα προσωπικά μου χει κάτσει σαν ψαροκόκκαλο στον λαιμό. Μας διέλυσες τον μύθο, πως να το κάνουμε δηλαδή. Οκ, γενικά το βλέπουμε και στην καθημερινή μας ζώη, σπάνια πετυχαίνεις άνθρωπο που να την παλεύει σε όλους τους τομείς. Όμορφη γκόμενα με σκατά στον εγκέφαλο, ευφυής άνθρωπος κοινωνικά απροσάρμοστος, κτλ. Αλλά το μαλακισμένο δε φτάνει που ήταν ένα μυξιάρικο κακομαθημένο (μου φάγαν το μπιφ… ε τη μάνα μου, δεν είσαι και ο πρώτος δε φίλε, κουλ, μη τα γαμήσεις όλα) ταλαντούχο σκατό, άξιο δείγμα της Αρείας φυλής, που στο κάτω κάτω της γραφής δε με χάλασε κιόλας, νταξ, έπρεπε να αποδειχτεί και ο μεγαλύτερος φελός στην ιστορία όλων των πολέμων όλων των άστρων; Δηλαδή οκ, δεν είσαι και 5 χρονώ ρε φίλε. Τόσα μηδιχλώρια είχες, δε μπορούσαν να βρουν μερικά το δρόμο και για τον εγκέφαλό σου; Καλά έκανε και σε ψιλόκοψε ο Δάσκαλος και σε άφησε να τσιγαριστείς για να καταλήξεις εκλεκτό καπνιστό μεζεδάκι. I HATE YOU, εμείς να δεις. Πάλι καλά δηλαδή που υπήρχαν και οι ατακάρες που είχαν δώσει στον Λίαμ στην πρώτη ταινία και ακόμα δε μπορώ ν αποφασίσω τι με χαλάει παραπάνω.

Τελικά ο Λουκ εμφανίστηκε στην ταινία; Εκεί στο τέλος που γύρισε ο τύπος με την κουκούλα, εγώ είδα τον Ορσον Γουελς πάντως. Ελπίζω αυτός να μπορεί να μιλήσει σαν άνθρωπος και να μην έχει γίνει κέρινο ομοίωμα σαν την αδερφή του. Επίσης εύχομαι το μυαλουδάκι του να έχει πήξει, έτσι για να γουστάρουμε λίγο.

[SPOILER]

Υπήρχαν αλλά όχι τόσο μαζικά και όπως είχα πει το κύριο θέμα μου ήταν ένα τέτοιο χρησιμοποιήθηκε για να σωθεί ο Antagonist της ταινίας. Πώς να αισθανθώ απειλή εγώ ύστερα από αυτό; Βάζεις τον Kylo να τους δείρει και στη συνέχεια ανοίγει η γη στα 2 τελευταία στιγμή και σώζονται οι καλοί simple as that.

?Έχεις θέμα με τα κέρατα του Maul και δες έχεις πρόβλημα με αυτή τη γελοιότητα;

Εδώ να πω ότι στο πρώτο μισάωρο θεωρούσα ότι πήγαινε καλά. Όλη η φάση χάλασε με το που εμφανίστηκε ο Solo. Η καταδίωξη με το Falcon ήταν ωραία αλλά άμα ο bb8 και τα χταπόδια ήταν τα πρώτα Respect που σου ήρθαν στο μυαλό δεν πάει και πολύ καλά το πράγμα. Το χαριτωμένο ρομποτάκι με τα Thumbs Up, και τα χταπόδια σιγά το Respect.

Point Taken, ούτε εμένα μου φαίνεται και η πιο φαεινή ιδέα που είχε ποτέ ο Lucas αλλά σιγά το μυστήριο που αφαιρέθηκε. Τα μίντικλόριανς υπήρχαν εξαιτίας του Force, δε τη δημιουργούσαν. Είναι σα να λές σε κάποιο θρήσκο ότι χάθηκε η ουσία της θρησκείας του επειδή ανακαλύφθηκε το μικροσκόπιο και κάποιος ανακάλυψε τα κύτταρα και τα βακτηρίδια. Το Force παραμένει το μυστήριο που κάποιος το καταλαβαίνει με εκπαίδευση σε διαλογισμό όχι με ενδοφλέβιες με μιντικλόριανς.

Αυτό με την τεχνολογία πάντα μου φαινόταν πανηλίθιο σαν επιχείρημα. Η μια ταινία είχε γυριστεί στα 70?s και η άλλη στα 00΄s, στη μια περίπτωση το state of the art της τεχνολογίας γραφικών είναι το Pacman και το Donkey Kong και στην άλλη το Quake 3. Όσον αφορά εμένα μια κοινωνία που έχει αναπτύξει το Hyperspace Travel μπορεί να βάλει μέσα οτιδήποτε τεχνολογικό αγαθό έχει και θα έχει η ανθρωπότητα για τα επόμενα 100 χρόνια, το σύστημα πλοήγησης του Falcon θα μπορούσε να παίζει με Ipad. Στη μια τριλογία δεν είχε κυκλοφορήσει ακόμα το Unreal Tournament και το σύστημα σκόπευσης ήταν Commodore 64 μήπως θα έπρεπε να βάλουμε και το Cast να κάνει κακά 70?s κουρέματα με φαβορίτες; Εδώ οι πιο σκληροπυρηνικοί συγγραφείς cyber punk είχαν την εντύπωση ότι στην εποχή μας ο κυβερνοχώρος θα είναι το Matrix και το Ghost in the shell και τελικά μας προέκυψε το Facebook το Twitter και τα Likes και θα κατηγορήσουμε τον Lucas που δε μπορούσε να προβλέψει πως θα είναι η τεχνολογία στο μέλλον;

Στα Prequels τα γεγονότα γίνονται στην καρδιά του γαλαξία ενώ στην παλιά στην απομακρυσμένη επαρχία. Από τη στιγμή που μιλάμε για τεχνολογικά εξελιγμένο μεσαίωνα, αυτές οι περιοχές ούτε εκείνη την περίοδο τους πολυήξεραν τους Jedi και τους θεωρούσαν Stuff of legend και αθάνατους πολεμιστές. Η περίοδος των Prequels ήταν τα τελευταία χρόνια της ακμής τους, λογικό είναι να υπάρχουν παντού.

Για τα CGI συμφωνώ αλλά και ο Abrams όπου τα χρησιμοποίησε δεν ήταν καλά.(Snoke, Maz Kanata). Διδασκαλίες περι Force εντελώς βασισμένες πάνω στη φιλοσοφία πολεμικών τεχνών και αντίστοιχη κινησιολογία, απαπα παραλογισμοί και σιγά μη χόρευε και τσάμικο ο Maul.

Οι Jedi φαίνονται σαν ποιο δυνατοί γιατί κατά κύριο λόγο καλώς ή κακώς λόγω τεχνικών δυνατοτήτων μπορεί να δείξει περισσότερα πράγματα αλλά όπως ζορίστηκε ο Luke με τον Bobba Fet έτσι ζορίστηκε και ο Obi Wan με τον Janko.

Christensen μέτριος προς κακός στο Attack Of The Clones, αρκετά καλός στο Revenge με κάποιες στιγμές που δεν το έχει και πολύ (κυρίως όπου απαιτείται μίσος και όχι θυμός) αλλά το ?χτυπιέται σα βλαμμένο στη λάβα? είναι ένα ?I Hate You? που θα μπορούσε απλά να βγει καλύτερα ή η σκηνή που ουρλιάζει επειδή καίγεται ζωντανός και προσπαθεί απελπισμένος να πιάσει το χώμα για να κάνει το επόμενο βήμα του. Nα τρελαθεί κάποιος που χάνει τη γυναίκα του(οκ άμα δεν την πεις γυναίκα του αλλά κάτι ποιο χαριτωμενιάρικο όπως την καλή του, την αγαπητικιά του, γκόμενα του θα φανεί και εντελώς φτηνιάρικο οπότε προχωράμε) είναι εντελώς παράλογο υποθέτω και το ψέμα (κατά το ήμισυ είχε όντως πεθάνει) το έχαψε γιατί του το πάσαρε μια μακιαβελική μορφή όπως ο Sidious τη στιγμή που είχε χάσει τα πάντα και ήθελε απλά ένα σπρωξιματάκι για να πέσει στον γκρεμό για πάντα. Πάλι καλά που υπάρχουν και καλογραμμένοι kylo ren που κάνουν τον τοίχο τρίλιζα(πειθαρχία και anger management στο Dark Side που ξανακούστηκε) με το φωτόσπαθο για να μη χαλιόμαστε με τις φυσαρμόνικες.

Τους maiden τους γουστάρουμε γιατί ο ένας στους 2 μετα reunion δίσκους τους γαμάει και ο άλλος είναι καλός. Στα σίγουρα όποιος θέλει να κάνει move on λόγω απογοήτευσης θα πάει να ακούσει πραγματικά σοβαρή μουσική όχι τα διάφορα retroσκουπιδοειδή κακέκτυπα τους

Τέτοιοι ήταν και ο Anakin και ο Luke. 2-3 γενιές Jedi ακόμα, το Star Wars θα γίνει Dragon ball και δε θα χρειάζονται Death Stars για να ανατινάζουν πλανήτες.

Νόμος είναι το δίκιο του Jedi.

Εμπρός λαέ
μη σκύβεις το κεφάλι,
η δύναμη ξυπνάει
αντίσταση και πάλι.

Το να αφεθείς στο Force εναντίον ενός άψυχου αντικειμένου είναι εντυπωσιακό και το αφήνεις στην sustain of disbelief κατηγορία που είναι γαμώ, το να ξεφτιλίζεις 2 φορές έναν πεπειραμένο force user χωρίς να έχεις καν ακουστά τι είναι το Force μέχρι πριν μια ώρα είναι μαλακία που μειώνει και τον 2ο χαρακτήρα. Πάς να κάνεις ανάκριση τηλεπαθητικά, δε μπορείς και λες ?ώπα ρε φίλε, αυτή είναι ζόρικη, the force is strong with her? και σταματάς εκεί. Το να πάει ανάποδα η ανάκριση δεν είχε και κάνα νόημα ούτως ή άλλως σεναριακά πέρα από το να δείξει πόσο γαμάω είναι η Rey.Ανάμεσα στο New Hope και το Empire Strikes Back έπαιξε κενό 3 χρόνων, φαντάζομαι θα είχε κάνει κάποιο Home Work και εξάλλου για ένα απλό τράβηγμα μιλάμε από τον πάγο.

Το πρόβλημα δεν είναι για ποιο λόγο ακολουθεί τα βήματα του Παππού του ενώ είναι προδότης του Dark Side, στα παπάρια μας αυτό. Το πρόβλημα είναι ότι τα ακολουθεί επειδή είναι Fanboy του Παππού του δλδ πόσο ποιο αστείο.

[/QUOTE]

Χαχα lol ρε μλκ έχεις λυσσάξει εδώ και κάτι μήνες. Θυμάμαι που πρώτο Avengers είχες καρακαβλώσει και στο δεύτερο έχεις γαμηθεί να κράζεις ενώ ότι αρνητικό του καταλογίζεις υπήρχε ήδη από το πρώτο. Το μόνο που δεν υπήρχε ήταν 50 μαρβελ ταινίες ενδιάμεσα και άλλες τόσες ανακοινωμένες. Δεν είναι τίποτα, έχεις μπουχτίσει και δεν ήταν και όλες οι ταινίες Top Of The Crop, μου έχει συμβεί και εμένα, αλλά ο Ultron είναι καμιά 50αριά φορές καλύτερος από αυτό εδώ, ουδεμία σχέση με απλοϊκό γραμμικό σενάριο, μονοδιάστατους χαρακτήρες μπλα μπλα μπλα ενώ το Force Awakens τα έχει όλα αυτά τα ελαττώματα και κακά εκτελεσμένα. Κρίμα μόνο που άργησε 7 χρόνια αυτό το μπαράζ από super hero movies αλλιώς μπορεί να είχες καταλάβει πόσο φόλα ήταν η Dark Knight Trilogy:p.

[/SPOILER]

Για το Poll πάντως σα Franchise στηρίζω Star Wars προς το παρόν αφού μιλάμε για κινηματογραφικό Lord γιατί άμα μιλήσουμε για το λογοτεχνικό τρώει γκολ. Ούτως ή άλλως αυτό ήταν η κύρια πηγή έμπνευσης του. Άμα μιλάμε για σπαθιά όμως ο Anduril κερδάει. Ανήκει στο μοναδικό άτομο της παρέας που ήταν 100% γαμάτος (άντε και ο Boromir μέσα) και κινηματογραφικά και τι βουτυράκια και παπαριές, χρειάστηκε ο ίδιος ο Sauron για να σπάσει που έχει όλους τους Jedi, Sith, Knights Of Ren και death stars μαζί.

Πάντα έτσι ήταν ο Λούπιν, τίγκα υπερβολικούλης και αναποδάκος, αποκαλεί σαπίλες ταινίες σαν το Ultron και πορώνεται με κάτι σοφτριμπουτικές μετριότατες μπουρδίτσες σαν το force awakens.
Τον αγαπάμε πάντα όμως <3

Eμ, αν καποιος δε καταλαβαινει τις διαφορές μεταξυ Avengers 1 και Ultron δεν φταιω εγω παντως :stuck_out_tongue:
Αν νομιζεται οτι Loki=Ultron δεν εχω να πω τπτ, ειναι κσεκαθαρα θεμα αντιληψης και απλα διαφερουμε εκει, simple as that… (και ας μεινουμε μονο στο βασικο της μειον, δλδ το θεμα villain γτ these movies are as good as their villain, αν πιασουμε σεναριο-χιουμορ-χαρακτηρες κτλ θα γελασουμε πολυ-ο ιδιος ο Wheddon, μονο που δεν την εχει αποκυρηξει ακομα, δλδ lol-…

επισης σεβομαι τις παραπανω αποψεις αλλα και παλι, επειδη δε θεωρω τα πρηκουελ ταινιες αλλα κατι σαν μια μορφη αυτιστικου aids που ζευγαρωσε με μια κουραδα Μπανθα και γεννησε τα episodes I-II-III δεν μπορω να απαντησω με επιχειρηματα, απλα διαφωνω σε ολα -οσα τουλαχιστον διαβασα γτ καπου πηρε το ματι μου κατι περι ανακιν και καλη ερμηνεια στο 3 και ‘‘σοβαρη αντιμετωπιση’’ της σκηνης στη λαβα κτλ και απλα εκανα skip στα επομενα points - :stuck_out_tongue:

η dark knight trilogy φολα δεν ειναι, εχει το begins που ειναι η καλυτερη batman ταινια.- το dark knight που παρολα τα κενα του ειναι η ισως πιο εθιστικη περιπετεια των 00ς και το Rises που ειχε στιγμες εδω και κει, μεγαλο potential αλλα overall τερμα απογοητευτικο… Σιγουρα παντως εχει ενα γεματο 2/3 και μονο φολα δε τη λες

τελος tidus μαζι σου σε πολλα -σχεδον σε ολα βσκ :stuck_out_tongue: -, αλλα ειχες ‘‘πεισθει’’ οτι η ταινια ειναι φολα μολις ακουσες το ονομα του σκηνοθετη, ποσο σοβαρα μπορει να επιχειρηματολογησει κανεις δλδ υπερ της μαζι σου; :stuck_out_tongue:

Μου άρεσε ο Loki αλλά όχι τόσο πολύ που βλέπω να αποθεώνεται παντού.

[SPOILER]Το κακό με όλες τις ταινίες disney (όπως φαίνεται) είναι πως για να κάνει έναν σοβαρό villain πρέπει να του δώσει ένα ψιλοτραυματικό παρελθόν. Ο Loki λοιπόν πρέπει να είναι ο υιοθετημένος και παραμελήμενος γιος, ο Winter Soldier πρέπει να είναι ο παλιός καρδιακός φίλος του Cap και ο Kylo Ren πρέπει να είναι ο θυμωμένος γiος του Han Solo.

Δεν βλέπεις villain όπως είναι ο Joker στο Dark Knight, χωρίς παρελθόν αλλά ανατριχιαστικός μέχρι εκεί που δεν πάει και εντελώς απρόβλεπτος. O Ultron γενικά δεν είναι όσο γαμάτος θα τον ήθελα αλλά συγκριτικά με το κινηματογραφικό σύμπαν της Marvel είναι μια χαρά[/SPOILER]

Θα ψήσω franchise thread ακόμα και για σήμερα ε;

δεν νομιζω οτι ειναι απαραιτητο αυτο που λες. Screen time χρειαζεται. Τιποτε αλλο.

Θα μπορουσα να κανω την ερευνα, αλλα βαριεμαι, αλλα ο Joker σιγουρα ειχε πολυ παραπανω Screen time απο αλλο villain, γιαυτο δεν χρειαστηκε στory που λες.


ετοιμαζω ποστ ΣΟΚ για kylo ren και τζαμπραμς. Αν δεν βαρεθω και δεν το τελειωσω.

το θρεντ dead πρεπει να εχει indy-star wars-marvel-middle earth-matrix-rocky-bond-alien-star trek… μπορω να σκεφτω πολλα ακομα αλλα αυτα ειναι τα σταθερα δημοφιλη

Μέχρι πόσα μπαίνουν σε poll?? Σκεφτόμουν να βάλω Batman ξεχωριστά βασικά όπως και fox/mcu αλλά δεν ξέρω πόσα χωράνε. Επίσης σκεφόμουνα να μείνουν έξω rocky-bond-die hard και να μείνουν μόνο fantasy/sci-fi κατά κύριο λόγο. Τουλάχιστον στο poll στο thread μέσα αναφορά θα γίνει σε πολλά.

μην σπασεις DC universe ουτε Marvel, θα μεινουν εκτος αλλα franchise και ειναι κριμα (Ε ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΣΠΑΣΕΙΣ :stuck_out_tongue: ΚΑΙ ΝΑ ΑΦΗΣΕΙΣ ΠΧ ΕΞΩ ΜΑΤΡΙΞ 'Η ΑΛΙΕΝ 'Η ΓΟΥΑΤΕΒΕΡ-…

αν δε βαλεις rocky-die hard θα βρω που μενεις, θα σου σπασω τα ποδια, θα σε συρω στο δρομο σα σκυλι και θα σε εκτελεσω δημοσια με επαναληπτικη καραμπινα φωναζοντας yipi kay ei στο repeat.-

(ή απλα κανουμε δυο πολλ, για sci/fi-fantasy και ενα πιο αντρικιο και γλιτωνουμε την αιματοχυσια…χμμμ)

2 poll νομίζω είναι καλύτερα :stuck_out_tongue:

Αναλαμβάνω fantasy sci-fi ανέλαβε το άλλο.

μόνο δάκρυα… :lol:

Terminator μην ξεχασετε. 'Η μετα τις τελευταίες πατάτες ξεχάστε το. whatever.

Απαντάω σε DarthVader. To βάζω όλο το σεντόνι σε spoiler.

Έχω πολλά προβλήματα με τον Maul:
Είναι ο βασικός κακός της ταινίας. Ένας καρατέκας κοντοπούτανος με κερατάκια που χοροπηδάει με το κοντάρι του. Τα στάνταρ μου όταν μπήκα στον κινηματογράφο ήταν ο DARTH VADER. Αυτό το μουγκό μηδενικό (ΝΤΑΡΘ λέει κιόλας) ήταν η ψαλίδα από μια αρχιδότριχά του Vader. ΤΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΟ ΤΣΟΥΤΣΕΚΙ. Μου φάνηκε σκατά, τέλος, δεν αισθάνομαι ότι πρέπει να το δικαιολογήσω παραπάνω. Το ότι τον έκοψε στα δύο ο Obi-Wan θα μπορούσε να είναι το πιο satisfying πράγμα του Phantom Menace, αν δεν είχε προηγηθεί ο (πανεύκολος) θάνατος του Qui-Gon (aka του καλύτερου χαρακτήρα της ταινίας). Για τα θηρία.

Αλλά με τερματίζει το γεγονός ότι συγκρίνουμε το (όντως) υπερβολικά βολικό ex machina της γης στα 2 με έναν χαρακτήρα. Μια σεναριακή υπεκφυγή με έναν χαρακτήρα. Μπορώ να προσπεράσω το πρώτο με το sustenance of disbelief που λέγαμε, έναν χαρακτήρα που τρώω στην μάπα σε όλη την ταινία να κάνει ό,τι κάνει και να είναι αυτός που είναι, ΜΕ ΧΑΛΑΕΙ.

Εδώ να πω ότι στο πρώτο μισάωρο θεωρούσα ότι πήγαινε καλά. Όλη η φάση χάλασε με το που εμφανίστηκε ο Solo. Η καταδίωξη με το Falcon ήταν ωραία αλλά άμα ο bb8 και τα χταπόδια ήταν τα πρώτα Respect που σου ήρθαν στο μυαλό δεν πάει και πολύ καλά το πράγμα. Το χαριτωμένο ρομποτάκι με τα Thumbs Up, και τα χταπόδια σιγά το Respect.

Ανέφερα επιτόπου τρία υπερκουλ πράγματα που μου αρέσανε, έβλεπα STAR WARS. Δεν κατάλαβα πότε έγινε το διάλειμμα στο σινεμά, όλη η ταινία έχει πολλά ακόμα γαμάτα, τα οποία βαριέμαι και να απαριθμώ. Ο solo σε όλη την ταινία πλην της σκηνής με την Leia (όλη μια αθλιότητα λόγω Leia και διαλόγων) είναι θεός όπως πρέπει και ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΛΕΤΕ.

Point Taken, ούτε εμένα μου φαίνεται και η πιο φαεινή ιδέα που είχε ποτέ ο Lucas αλλά σιγά το μυστήριο που αφαιρέθηκε. Τα μίντικλόριανς υπήρχαν εξαιτίας του Force, δε τη δημιουργούσαν. Είναι σα να λές σε κάποιο θρήσκο ότι χάθηκε η ουσία της θρησκείας του επειδή ανακαλύφθηκε το μικροσκόπιο και κάποιος ανακάλυψε τα κύτταρα και τα βακτηρίδια. Το Force παραμένει το μυστήριο που κάποιος το καταλαβαίνει με εκπαίδευση σε διαλογισμό όχι με ενδοφλέβιες με μιντικλόριανς.

Σιγά το μυστήριο που αφαιρέθηκε;

Αυτό, όπως είναι, πιάνεις το σενάριο, το κάνεις κύλινδρο και το βυθίζεις όπως είναι στον κώλο του Lucas. Χωρίς άλλη επεξήγηση.

Αυτό με την τεχνολογία πάντα μου φαινόταν πανηλίθιο σαν επιχείρημα. Η μια ταινία είχε γυριστεί στα 70?s και η άλλη στα 00΄s, στη μια περίπτωση το state of the art της τεχνολογίας γραφικών είναι το Pacman και το Donkey Kong και στην άλλη το Quake 3. Όσον αφορά εμένα μια κοινωνία που έχει αναπτύξει το Hyperspace Travel μπορεί να βάλει μέσα οτιδήποτε τεχνολογικό αγαθό έχει και θα έχει η ανθρωπότητα για τα επόμενα 100 χρόνια, το σύστημα πλοήγησης του Falcon θα μπορούσε να παίζει με Ipad. Στη μια τριλογία δεν είχε κυκλοφορήσει ακόμα το Unreal Tournament και το σύστημα σκόπευσης ήταν Commodore 64 μήπως θα έπρεπε να βάλουμε και το Cast να κάνει κακά 70?s κουρέματα με φαβορίτες; Εδώ οι πιο σκληροπυρηνικοί συγγραφείς cyber punk είχαν την εντύπωση ότι στην εποχή μας ο κυβερνοχώρος θα είναι το Matrix και το Ghost in the shell και τελικά μας προέκυψε το Facebook το Twitter και τα Likes και θα κατηγορήσουμε τον Lucas που δε μπορούσε να προβλέψει πως θα είναι η τεχνολογία στο μέλλον;

Δεν κατάλαβες, η αισθητική των original ΓΑΜΑΕΙ, δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με το πώς φαίνεται η τεχνολογία στα original κι ας μην έπεσε μέσα (ΚΑΛΥΤΕΡΑ!). H αισθητική των prequels την γράφει στα αρχίδια της την ορίτζιναλ γιατί η τεχνολογία εξελίχθηκε και ο Lucas θέλει να κάνει rendering το σύμπαν. Δηλαδή, επειδή εξελίχθηκε η τεχνολογία θα εξελιχθεί και το σύμπαν όλο του Star Wars και μάλιστα ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ; Ρε, κάτι πράγματα. Ε, λοιπόν, η αισθητική όπως φαίνεται στο Force Awakens ΓΑΜΑΕΙ και δεν νοιάστηκα στιγμή αν το interface του X-Wing είναι primitive. Βρίσκεις δικαιολογία για τα πάντα, να φανταστείς ένα σύμπαν πιο cyberpunk ΜΕ ΦΥΣΙΚΗ ΓΑΜΗΜΕΝΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕ ΤΑ ΟΡΙΤΖΙΝΑΛ ΑΙΣΘΗΤΙΚΑ δεν μπορείς; Δηλαδή θα ήσουν ΟΚ να πάει ο Χαν Σόλο να βάλει upgrade στο Falcon ένα ipad touch σύστημα ή gesture σύστημα αλά Minority Report, γιατί τώρα μπορούμε. Ο-ΧΙ.

Στα Prequels τα γεγονότα γίνονται στην καρδιά του γαλαξία ενώ στην παλιά στην απομακρυσμένη επαρχία. Από τη στιγμή που μιλάμε για τεχνολογικά εξελιγμένο μεσαίωνα, αυτές οι περιοχές ούτε εκείνη την περίοδο τους πολυήξεραν τους Jedi και τους θεωρούσαν Stuff of legend και αθάνατους πολεμιστές. Η περίοδος των Prequels ήταν τα τελευταία χρόνια της ακμής τους, λογικό είναι να υπάρχουν παντού.

Μα τι λες τώρα, εδώ high officers της Αυτοκρατορίας και πάνε να κάνουν πλάκα στον Vader για αυτά που πιστεύει, ARCHAIC RELIGION το λέει o άλλος ο καραμήτρος (“I FIND YOUR LACK OF FAITH DISTURBING”), ναι; Σύμφωνα με το όραμα του Lucas πάντα, η αρχαιότητα στον γαλαξία είναι 40 χρόνια πριν. Σύμφωνα με αυτό το όραμα, σε μια μέρα εξολοθρεύτηκαν όλοι και αυτό ήταν, πάνεεεε. Προφανώς παρέλειψε την σεκάνες με το Death Flasher, το γιγάντιο men-in-black memory eraser του γαλαξία. Ποια απομακρυσμένη επαρχία και εξελιγμένος μεσαίωνας; ΔΕΝ ΣΩΖΕΤΑΙ το συγκεκριμένο. Απλά το δέχεσαι σιωπηλά όπως εγώ τα ex machina που επισήμανες και δεν διαφωνώ ότι είναι τεμπελιές. Αλλά άλλο να δεχτείς δύο σεναριακές ευκολίες και άλλο να σου γαμάει όλο το background και να σου αλλάζει την ιστορία και τον πολιτισμό ολόκληρο των original.

Για τα CGI συμφωνώ αλλά και ο Abrams όπου τα χρησιμοποίησε δεν ήταν καλά.(Snoke, Maz Kanata). Διδασκαλίες περι Force εντελώς βασισμένες πάνω στη φιλοσοφία πολεμικών τεχνών και αντίστοιχη κινησιολογία, απαπα παραλογισμοί και σιγά μη χόρευε και τσάμικο ο Maul.

Αυτή η κανάτα ήταν πιο καλή από τον Jar Jar αλλά εν πάση περιπτώσει, το θέμα μου δεν ήταν ένας - δυο χαρακτήρες (εκτός από τον Jar Jar που ήθελε σφάξιμο στο γόνατο) αλλά όλη η CGI αισθητική των prequel. Ο Watto δεν με ενόχλησε όπως δεν με ενόχλησε και ο μάπετ σώου Yoda στα original. Με ενοχλεί ο αυνανισμός του CGI.

Οι “διδασκαλίες” μπορεί να βασίζονται σε όποια φιλοσοφία θέλουν, εγώ είδα σαν αποτέλεσμα στην οθόνη τον κερατούκλη να χοροπηδάει γύρω γύρω για να φαίνεται γαμάτος. Πήγαμε από τις εντελώς primitive μονομαχίες των original (ειδικά του New Hope) στο εντελώς άλλο άκρο του playstation και του καποέιρα. Δεν θα επιμείνω σε αυτό, αν σε κόσμο φάνηκαν cool αυτά πάσο. Εγώ τα εντάσσω στην πλήρη ανακολουθία μεταξύ original και prequel. Στα 860 του ο Yoda στριφογυρνάει και χοροπηδάει σαν μανιακό ζουζούνι, 40 χρόνια μετά δεν μπορούσε να πάρει τα πόδια του. Γιατί; Ε, κάποια εξήγηση θα βρει κανείς, σαν τον Lemmy που στα 67 του λύγισε απότομα ας πούμε. Εγώ όμως ξέρω ότι το γιατί είναι ότι ο Lucas είπε COOL COOL MAN, I WANT HIM KICKING ASS.

Tο αυτό και για τους λοιπούς Jedi.

Christensen μέτριος προς κακός στο Attack Of The Clones, αρκετά καλός στο Revenge με κάποιες στιγμές που δεν το έχει και πολύ (κυρίως όπου απαιτείται μίσος και όχι θυμός) αλλά το ?χτυπιέται σα βλαμμένο στη λάβα? είναι ένα ?I Hate You? που θα μπορούσε απλά να βγει καλύτερα ή η σκηνή που ουρλιάζει επειδή καίγεται ζωντανός και προσπαθεί απελπισμένος να πιάσει το χώμα για να κάνει το επόμενο βήμα του. Nα τρελαθεί κάποιος που χάνει τη γυναίκα του(οκ άμα δεν την πεις γυναίκα του αλλά κάτι ποιο χαριτωμενιάρικο όπως την καλή του, την αγαπητικιά του, γκόμενα του θα φανεί και εντελώς φτηνιάρικο οπότε προχωράμε) είναι εντελώς παράλογο υποθέτω και το ψέμα (κατά το ήμισυ είχε όντως πεθάνει) το έχαψε γιατί του το πάσαρε μια μακιαβελική μορφή όπως ο Sidious τη στιγμή που είχε χάσει τα πάντα και ήθελε απλά ένα σπρωξιματάκι για να πέσει στον γκρεμό για πάντα. Πάλι καλά που υπάρχουν και καλογραμμένοι kylo ren που κάνουν τον τοίχο τρίλιζα(πειθαρχία και anger management στο Dark Side που ξανακούστηκε) με το φωτόσπαθο για να μη χαλιόμαστε με τις φυσαρμόνικες.

(Προσπερνώντας ότι ο Κρίστενσενείναι απλώς ΑΝΤΙΠΑΘΗΤΙΚΗ ΦΑΤΣΑ και ΜΕΤΡΙΟΣ ΕΩΣ ΚΑΚΟΣ ΗΘΟΠΟΙΟΣ. ΚΑΙ ΦΛΩΡΟΣ).
O DARTH φάκιν VADER, στιγμές πριν γίνει ο Darth Vader χτυπιέται σαν μαλακιστήρι που έχει ενώ έχει κάνει μεγάλη πουστιά στο σύμπαν, έχει σφάξει αθώα πανταγουανάκια (όλα αυτά το ίδιο αφύσικα με το ζόρι όπως τα αισθήματα των πρωταγωνιστών του TFA), φταίει και το ξέρει, τις έφαγε, ξεφτιλίστηκε και βρίζει και από πάνω σαν κακομαθημένο και μισεί τον Obi-Wan γιατί… γιατί; Γιατί τώρα είναι Dark Side, τι θέλεις; Τόσες ευαισθησίες για την γυναίκα του, για τον δάσκαλο/φίλο παπαριές. Πανεύκολα έρχονται τα πάνω-κάτω. Πραγματικά, όλη η τριλογία που υποτίθεται θα μας έδειχνε πώς ο καλός Άνακιν έγινε κακός, το έδειξε με έναν τρόπο που λες “τι μαλακία ήταν αυτή τώρα; Γαμάει το σύμπαν και παιδάκια γιατί του φάγανε την μάνα κάποιοι άσχετοι και φοβόταν για την γυναίκα του;”. Και πες ότι σαν premise στέκει. Στην ταινία ΔΕΝ ΠΕΙΘΕΙ, πρέπει η οπαδάρα μόνη της να το σκεφτεί και να πει “ναι μωρέ, λογικό είναι, τι conflict”. Στην οθόνη τίποτα.

Ο ίδιος λίγο μετά ρωτάει πού είναι η γυναίκα του (στην οποία έριξε τεράστιο άκυρο προηγουμένως στην ταινία) και από τα νεύρα του, κάνει πουτάνα όλο τον χώρο. Ο DARTH. Ο Kylo Ren είναι ακόμα νέος, δεν είναι Darth, δεν έχει καν το επόμενο βήμα, δικαιολογείται. Πραγματικά όμως αυτό ήταν το τελευταίο πράγμα που με απασχόλησε, ίσα-ίσα γούσταρα επικίνδυνη τσαντίλα που χέζονται οι υποτελείς. Whatever, τα λέει ο Palpatine καλύτερα στο 1:50 (σε ένα από τα πιο μεγαλειώδη κλιπάκια του ανθρώπινου πολιτισμού παρεμπιπτόντως):
https://www.youtube.com/watch?v=3F1d3QWsyk0

Τους maiden τους γουστάρουμε γιατί ο ένας στους 2 μετα reunion δίσκους τους γαμάει και ο άλλος είναι καλός. Στα σίγουρα όποιος θέλει να κάνει move on λόγω απογοήτευσης θα πάει να ακούσει πραγματικά σοβαρή μουσική όχι τα διάφορα retroσκουπιδοειδή κακέκτυπα τους

Όχι, δεν θα με παρασύρεις σε τέτοια κουβέντα! Νope, nope, no. DO NOT TEMPT ME FRODO!

Το πρόβλημα δεν είναι για ποιο λόγο ακολουθεί τα βήματα του Παππού του ενώ είναι προδότης του Dark Side, στα παπάρια μας αυτό. Το πρόβλημα είναι ότι τα ακολουθεί επειδή είναι Fanboy του Παππού του δλδ πόσο ποιο αστείο.

Βιάζεσαι. Το λέω γιατί και εγώ ξενέρωσα με την διαφορά “Kylo Ren με μάσκα” - “Κylo Ren χωρίς μάσκα” αλλά ο χαρακτήρας έχει 2 ταινίες ακόμα. Και προβλέπω κωλοτούμπες μπόλικες για τον συγκεκριμένο (μεταξύ αυτών και εμένα, είχα καρακαυλώσει με την πάρτη του εκεί που φρενάρει το blast, την ομιλία του, το γύρισμα της κεφαλής προς τον χεσμένο stormtrooper Fin κλπ και μετά αρχίσανε οι ήττες.) Θα δείξει.

PS: Είμαι τεράστιος οπαδός Tolkien, εξαπανέκαθεν πολύ πριν τις ταινίες. Οι ταινίες (οι LOTR) τέλος πάντων ΟΚ, τις αγάπησα κι ας μου χαλάσανε το βιβλίο. Βλέπω τις φάτσες των ηθοποιών στο μυαλό μου πια και είναι μεγάλη ξενέρα, κάποτε το διάβαζα μια φορά το χρόνο σαν τον Christopher και το φχαριστιόμουνα τρελά, δοκίμασα μια φορά μετά τις ταινίες και δεν το έχω ξαναπιάσει έκτοτε, not the same anymore. Επομένως σε οποιοδήποτε versus με Star Wars αυτές οι ταινίες χάνουν. Εκτός κι αν πιάσουμε τα prequels! :stuck_out_tongue:

Το review του Mr. Plinkett για το Phantom Menace είναι ακόμη μια προσφορά στον ανθρώπινο πολιτισμό :P. Τα λέει και τα εξηγεί όλα, αποδομεί το ήδη σάπιο σενάριο και γενικότερα η φράση “commercial diarrhea” εξηγεί και τα τρία πρήκουελ.

http://redlettermedia.com/plinkett/star-wars/star-wars-episode-1-the-phantom-menace/

Επίσης να δείτε και το φιλμάκι People vs George Lucas.

Αυτός ο οχετός των τριών πρήκουελ δεν συγκρίνεται με το TFA, παρόλο που είναι για μένα ΠΑΤΑΓΩΔΗΣ αποτυχία της disney και του μαλάκα του ατάλαντου abrams. Ίσως να ήθελαν να κάνουν κάτι safe και φτηνό για να μην την πατήσουν και μπούνε μέσα, σίγουρα δέκα μαλάκες managers φταίνε περισσότερο από τον abrams, αλλά ΜΗΝ ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΕ ΤΗΝ ΤΡΙΣΑΘΛΙΑ ΤΡΙΛΟΓΙΑ με οτιδήποτε. Δεν υπάρχει απλά μέτρο σύγκρισης. Ακόμα και το Indiana Jones 4 είναι για όσκαρ μπροστά στην αθλιότητα των star wars prequels.

Να ένας σωστός άνθρωπος.

https://www.youtube.com/watch?v=FaOSCASqLsE

:’)