Μαδερφακιν star wars

απο τον ενθουσιασμο, το arrival ειναι απο τα καλυτερα εργα επιστημονικης φαντασιας που εχω δει ποτε.-

1 Like

Μάλλον Κυριακή θα παω να δω το arrival!

Τοσες μαζεμενες ανακριβειες… αν ειναι ΕΝΑ πραγμα που τα prequels εκαναν και με το παραπανω (και σιγουρα πολυ περισσοτερο απο την αρχικη τριλογια) ειναι οτι εχτισαν το συντριπτικα μεγαλυτερο κομματι της μυθολογιας του Star Wars, οπως αυτη παρουσιαζεται εδω και πανω απο 15 χρονια σε video games, ταινιες, βιβλια, και καθε αλλο μεσο ψυχαγωγιας και διασκεδασης. Το αν δε σου αρεσει εσενα η μυθολογια του George Lucas, αλλα ουσιαστικα προτιμας τον cult κινηματογραφικο χαρακτηρα των 4-5-6 ειναι ενα εντελως διαφορετικο θεμα, και σιγουρα οχι θεμα του Star Wars lore.

Απο κει και περα, δεν υπαρχει τιποτα το παραμυθενιο στο The Force Awakens, το οποιο δυστυχως οσο περναει ο καιρος, τοσο λιγοτερο μου αρεσει, αφου ουσιαστικα ειναι μια κοπια του A New Hope, με 3 καινουριους φανταστικους χαρακτηρες, που σωζουν την ταινια και την κανουν εστω αξιοπρεπη (αλλα αρκετα κατωτερη απο τις 6 κλασικες, ναι, 6).

Οσον αφορα το Star Wars: Rogue One… μολις γυρισα απο το σινεμα και εχω μεινει λιγο αναυδος, καθως δεν περιμενα τετοια ΤΑΙΝΙΑΡΑ. Δε νομιζω οτι θα μπορουσα να εχω το παραμικρο παραπονο απο αυτην την ταινια, και αυτη τη στιγμη μου φαινεται 100% ως η πιο καλοφτιαγμενη ταινια Star Wars που υπαρχει. Απιστευτη φωτογραφια, η πλοκη ειναι συγκεκριμενη και εχει μια απολυτως λογικη εξελιξη, τους καινουριους χαρακτηρες τους θεωρω ολους ηδη ολους λατρεμενους και αναποσπαστο μερος του Star Wars Universe (Galen Erso, Jyn Erso, Saw Guerrera, Cassian Andor, Chirrut, Baze Malbus, K-2SO) και γενικοτερα δε θα μπορουσα να περιμενω τιποτα περισσοτερο απο μια ταινια της οποιας γνωριζουμε το τελος πριν καν μπουμε στην αιθουσα του κινηματογραφου. Η σκηνη με τον Darth Vader ασχολιαστη, τι να πρωτοσχολιασει κανεις… ο ορισμος της τελειοτητας. Και απειρα easter eggs, τα οποια με αφησαν ολα με χαμογελο, και με αναφορες σε Clone Wars, Rebels αλλα και στις αλλες ταινιες του franchise.

Όσον αφορά το Rogue One συμφωνώ σε αυτά που λες (ίσως ο δικός μου νεθουσιασμός να ειναι πιο μετριασμένος). Ταινιάρα, μ’αρεσε που δεν είχε το κλασσικό star wars theme, κάτι που της έδινε δικό της χαρακτήρα οπότε περίμενες πως δεν θα έβλεπες μια καθαρα Star Wars ταινιία αλλα μια ταινία στο Universe του star wars. Οι σκηνές με Vader ήταν ονείρωξη του κάθε star wars fan και γενικά ήταν μια πολυ ωραία πολεμική ταινία (και ανεξάρτητα να την έβλεπες δλδ, ήταν πολυ καλή)

Όσον αφορα τα Prequels διαφωνω. Πρώτα απ’ όλα σου γάμησαν τον μύθο της force βάζομντας μέσα τα midichlorians. Επίσης, σου γάμησαν τον μύθο του Yoda έχοντας τον να παλεύει σαν τρελομπαλακι με φωτόσπαθο. Για τον μύθο του Vader δεν μιλάω καν, που τον έκαναν ένα κακομαθημένο κλαψιάρη (μετά λένε για τον Kylo Ren) που μισεί την άμμο. Σου γάμησαν την μαγεία των φωτόσπαθων. Στην σκηνη με την αρένα στο episode ii πόνεσαν τα μάτια μου. Σαν τα κεράκια στον επιτάφειο ήταν.
Πέρα απ αυτά όμως (και τόσα άλλα που δεν μου έρχονται τώρα στο μυαλό τώρα), ήταν ΚΑΚΕΣ ταινίες. Το σενάριο κακό και βαρετό, το χτίσιμο της δράσης κακό, τα CGI επιεικώς απαράδεκτα, οι ηθοποιοί βαρετοί (είχες τον Cristopher Lee και τον έβαλες να πετάει πέτρες στον Yoda) και γενικά η λίστα συνεχίζεται. Το μόνο καλό που μπορώ να βρω στις ταινίες είναι ο Darth Maul. Τα υπόλοιπα ήταν το απόλυτο τίποτα.

Γενικά για μένα, original trilogy> Clone wars>rogue one>episode 7>Rebels>prequels

1 Like

Δεν έχω δει ακόμα Rogue One (μάλλον σήμερα) αν και μετά το Force Awakens ο ενθουσιασμός έχει χαθεί κάπως.

Ο Λουκας είναι εξαιρετικός παραμυθάς. Όλα τα story που έχει γράψει είναι εξαιρετικά. Το πρόβλημα είναι όταν αναλαμβάνει αποκλειστικά σενάριο και σκηνοθεσία. Δεν είναι καλλιτέχνης ο άνθρωπος, όσο καλές ιδέες και να έχει. Η αρχική τριλογία λειτούργησε κυρίως επειδή ήταν αρκετά έξυπνος εκείνη την περίοδο να αφήσει το καλλιτεχνικό κομμάτι σε άλλους.

Το θέμα είναι πως ένα καλό fantasy χρειάζεται καταρχήν μια καλή ιστορία, ένα καλό αρχικό υλικό. Και εκεί είναι που η απουσία του Lucas φάνηκε στο Force Awakens που για μένα ήταν τέρμα fail όσο καλογυρισμένο και αν βγήκε.

Αν στα prequel είχε προσλάβει μερικούς καλούς σκηνοθέτες και σεναριογράφους και απλά είχε την επίβλεψη ίσως να είχαμε μια τριλογία καλύτερη και από την original. Το fantasy χρειάζεται καταρχήν ένα καλό παραμυθά. Και ο Lucas είναι από τους καλύτερους.

Αρα ο Λουκας δεν ειναι παραμυθας, ειναι παραγωγος :stuck_out_tongue:

Παραμυθάς είναι, παραγωγός έγινε όταν κατάλαβε πόσο πουλάνε τα παραμύθια του :grin:

Aρα ανακριβεια το προσωπικο γουστο και η προςωπικηη κριςη πανω στα 4-5-6 αντι στα 1-2-3 ; :stuck_out_tongue:

Eχτισαν ναι, συμφωνω… Αλλα ηταν για το πουτσο ταινιες -και δεν νομιζω οτι ειμαστε λιγοι που το υποστηηριζουμε αυτο ανα τον κοσμο-
100 φορες να ξαναπαιξω Κοtor και Καηλ Καταρ πουτανα ολα παρα τα καραγιοζιλικια των πρηκουελ… 100 φορες περισσοτερο συναισθημα-χαρακτηρες-ενδιαφερον σα πλοκη και και εκτελεση το 80% του lore μεσω των games, books etc παρα απο το αποστειρωμενο αυτιστικο συμπαν των 1-2-3 που εχεσε οτι δημιουργησε η παλια τριλογια στη μαπα (που δεν ειναι κλασσικη οταν η πλειοψηφια του κοινου τη μισει, θεωρειτε απο την κριτικη ως μια απο τις χειροτερες στιγμες των 00s, συνδεςε το ονομα του franchise αποκλειςτικα πλεον με παιχνιδια, ο Λουκας πουληςε την εταιρια του, ο Κριςτενςεν εγκατελειψε τηην υποκριτικη :stuck_out_tongue: και η ιδια η ντισνεη αποφευγει αναφορες και απευθειας συνδεσεις με αυτη στο τωρινο συμπαν της)

Απο και και περα, οσο παραμηυθενιο ειναι το 4-5-6 αλλο τοσο ειναι και το 7, λυπαμαι… Οπως και ναι, επισης και σε εμενα εχει ξεφουσκωσει αρκετα το TFA λογω των αρκετων ομοιοτητων του με τα παλια… Παρολα αυτα το προτιμω απο το ανευ χαρακτηρες και συναισθημα του ρ1… Σιγουρα εκανες ενα γκουκλ σερτς για να γραψεις τα ονοματα των νεων χαρακτηρων… Λογικο γτ πλην ενα δυο τα αλλα δε τα θυμαται κανεις μετα που αναβουν τα φωτα… Ξαναλεω οτι δεν ειναι κακη ουθτε μετρια star wars ταινια, την βρηκα πραγματικα καλη αλλα με ψεγαδια που σε εμενα βγαζουν ματι τουλαχιστον…

Ενηηγουεη καταλαβαινω την αναγκη να την πεις σε καποιον με αλλο γουστο και να προςβαλλεις αυτο κατευθειαν -ενω ο αλλος πχ εγω το ξαναλεω οτι απολαυςα παραδοξως μια ταινια που πηγα αρνητικα προκατελειμενος και παρολα τα ψεγαδια της, την ευχαριςτηθηκα στο φιναλε- αλλα srsly, μαθε να διαβαζεις και μετα πες την οποια whatever αποψαρα σου θες χωρις υφαρα να τη συζητησουμε σαν ανθρωποι ανω των 30 -αν εισαι-…δεν ειναι τοπικ μεταλλικα εδω… Προσωπικα περιμενω dead αντιδραση σε νεα ταινια, που δε συμφωνω ποτε μαζι του αλλα παντα εχει ωραια επιχειρηατα που πηγαζουν απευθειας απο το προσωπικο του γουστο και χωρις προσβολες και υφος…

Edit gamw το οτοκορεκτ του αηπΑντ :stuck_out_tongue:

1 Like

Το Rogue One είχε μικρό βαθμό δυσκολίας στην υλοποίηση του γιατί τα είχε όλα έτοιμα, ήθελε απλά μια καλή παρουσίαση την οποία και πέτυχαν με το παραπάνω ασχέτως αν σε 1-2 σημεία το γάμησαν ενώ δεν υπήρχε λόγος (backstory της Jynn δλδ και πώς ξαφνικά της γύρισε το μυαλό κλπ)… Έχοντας και ως support established χαρακτήρες με Αρχίδια όπως Darth Vader, Tarkin (γάμησε, τα περί CGI είναι για τους αγάμητους) , Leia (έστω και για 10 secs) πέτυχε ακριβώς αυτό που ήθελε, τουλαχιστον όσον αφορά τους fans.

Το The Force Awakens είχε μεγάλο βαθμό δυσκολίας γιατί έπρεπε να υπερσκελίσει τα prequel σκουπίδια του καραγκιόζη Lucas και έτσι πρέπει να κριθεί με κάποια ελαφρυντικά. Βέβαια το ότι πήγαν με την γελοία λύση του reboot του New Hope δεν τους τιμάει αλλά ας πούμε ότι έβαλαν μια βάση για την συνέχεια.

Τα Prequels είχαν ΜΗΔΕΝΙΚΟ βαθμό δυσκολίας και ο lucas επειδή είναι καραγκιόζης μέγιστος απλά τα γάμησε, δεν είναι θέμα άποψης. Όπως το St Anger είναι ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ εντελώς για το πούτσο έτσι και τα prequel κατούρησαν στη μάπα τα όσα έχτισε η αρχική τριλογία.

  1. Ανακριβεια δεν ειναι το προσωπικο σου γουστο, αυτο ειναι απολυτα σεβαστο. Εχει μεγαλη διαφορα να λες “δε μου αρεσει κατι” με το να λες “αυτο ειναι αντικειμενικα για το μπουτσο”, οπως λες εσυ. Ειναι σα να σου λεω οτι εισαι για το μπουτσο, κι αμα αντιδρασεις να σου πω, “ελα, γιατι τι ειπα, αποψη μου ειναι”. Το ποσοι ειστε που το υποστηριζετε δεν εχει καμια απολυτως σημασια. Δε μπορεις να κανεις σταυροφορια υπερ της υποκειμενικοτητας (με την οποια συμφωνω) και μετα να μου παραθετεις νουμερα, στατιστικες και πληθυσμους. Δε μπα να ειστε 7 δισεκατομμυρια, αυτο ειναι ασχετο.

  2. Ανακριβεια ειναι να λες οτι τα prequels εχεσαν στη μυθολογια του Star Wars. Ως καποιος που εχει ασχοληθει με τα Jedi Knight και με τον Kyle Katarn, θα επρεπε να ξερεις πολυ περισσοτερα για τη συγκεκριμενη μυθολογια. Αν και μαλλον τα ξερεις, απλα ειναι πιο βολικο να τα ξεχνας ή να τα αγνοεις, για να στηριξεις το σαθρο επιχειρημα που σε βοηθαει να κραξεις τα prequels, που ειναι μαλλον και αυτοσκοπος απο ενα σημειο και περα. Οταν εχεις μεσα σε 3 ταινις την υλοποιηση της ανταρσιας και ολοκληρης αποδομησης της Old Republic απο τον Palpatine, αλλα και πολλες σημαντικες μυστικιστικες και ιστορικες επεξηγησεις για την Force και τον αιωνιο πολεμο μεταξυ των Sith και των Jedi, αλλα εσυ δινεις μεγαλυτερο βαρος στο αν η χρωματικη παλετα που χρησιμοποιηθηκε ηταν λιγο πιο φωτεινη απο οτι θα προτιμουσες, τοτε δεν εχω κατι να σου πω περα απο το να ανοιξεις το μυαλο σου. ΟΛΕΣ οι ιδεες και τα concepts που αναπτυχθηκαν σε παιχνιδια οπως Jedi Knight I και ΙΙ, Jedi Academy, KOTOR 1 & 2, TOR, Battlefront I & 2 αλλα και σε σειρες οπως Clone Wars & Rebels και στις δεκαδες βιβλια του πρωην Expanded Universe, βασιζονται σε ιδεες του Lucas που αναπτυχθηκαν πολυ περισσοτερο στα prequels παρα στις original ταινιες. ΑΥΤΟ ειναι αναμφισβητητο, και δεν εχει να κανει με προσωπικο γουστο.

  3. Το αποστειρωμενο αυτιστικο συμπαν που λες οτι υπαρχει στα prequels, ειναι ο πιο ακυρος χαρακτηρισμος καραμελα που εχεις χρησιμοποιησει και στο παρελθον, και δειχνει ποσο μεγαλη σημασια δινεις στο περιτυλιγμα και οχι στο περιεχομενο. Ο Lucas με την prequel τριλογια εχει επανειλημμενα δηλωσει πως ηθελε να μας δειξει μια πιο χαρουμενη και αισιοδοξη εποχη, ηθελε να μας δειξει το υπολοιπο συμπαν του Star Wars περα απο τα 2-3 σκοτεινα αυτοκρατορικα διαστημοπλοια και τους 2-3 μιζερους σαπιους πλανητες τυπου Hoth, Dagoba και τα κωλομπαρα του Tatooine. Εσυ μπορει να εχεις ενα κολλημα στο μυαλο σου το οποιο δε θα ξεπερασεις ποτε, αλλα για οσους μπορουμε να εκτιμησουμε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ το Lore του Star Wars, μας δοθηκε η ευκαιρια να δουμε εναν μαγευτικο Naboo, εναν μεγαλοπρεπεστατο Coruscant, και πολλα αλλα μερη στο ταξιδι των 1-3.

  4. Ειμαι 35 χρονων και εχω αυτο το υφος, αν δε σου αρεσει, μπορεις καλλιστα να μη μου απαντησεις. Δεν ξερω που την ειδες την υφαρα, αλλα εγω οταν γραφω τα οσα γραφω δεν εχω καμια υφαρα. Ουτε προσβαλλω προσωπικα με χαρακτηρισμους τον συνομιλητη μου, δεν ξερω που ειδες κατι τετοιο. Την αποψη μου για το Rogue One την εγραψα ανεξαρτητα απο ολα τα αλλα στο προηγουμενο μου ποστ, και δεν με ενδιαφερει ιδιαιτερα το αν πηγες θετικα ή αρνητικα προκατειλημμενος πριν τη δεις, και πως σου φανηκε στο τελος. Κυριως γιατι ειναι το δικο σου προσωπικο γουστο και το σεβομαι απολυτα. Δε σου απαντησα σε αυτο ουτε σε ενα σημειο στο προηγουμενο μου ποστ, σου απαντησα μονο στις ανακριβειες που εγραψες για τα prequels.

  1. Δε χανει τιποτα απο τη μαγεια της η Force λογω της υπαρξης των midichlorians, ισα ισα που προσθετει. Ο μυστικισμος υπαρχει ακομα εκει, καθως κανεις δεν ειναι σε θεση να εξηγησει γιατι ο Vader εχει περισσοτερα μεσα του απο καθε αλλον ή οτιδηποτε σχετικο με την προελευση τους, την εξελιξη τους και την επιδραση τους.

  2. Δεν εχω κατι να σου πω για Yoda με φωτοσπαθο και τη σκηνη στην αρενα, εμενα ειναι απο τις αγαπημενες μου σκηνες απο ολο το συμπαν Star Wars. Αυτο που περιμεναμε χρονια να δουμε, δηλαδη το πως ηταν μια εποχη που οι Jedi ηταν εκατονταδες και πως θα ηταν ο Yoda σε μαχη, το ειδαμε για μενα με εξαιρετικο τροπο στο δευτερο μισο του Attack Of The Clones και σε ολοκληρο το Revenge Of The Sith.

  3. Η πλοκη των prequels ειναι αρκετα ανωτερη σε υποβαθρο απο των originals. Για τα υπολοιπα τι να πω, αμα μου λες οτι ηταν το απολυτο τιποτα οι ταινιες επειδη πετουσε πετρες ο Cristopher Lee στον Yoda… ενταξει, και τα original το απολυτο τιποτα ηταν, στα οποια ο Yoda εβαζε τον Luke να τον κουβαλαει στην πλατη του και ειχες κατι αρκουδακια να πετανε πετρες σε stormtroopers…

Δεν είναι καθόλου άκυρος χαρακτηρισμός (το αποστειρώμενο τουλάχιστον). Η σκηνοθεσία, το σενάριο (και όχι απλά το story) σε μια ταινία δεν είναι ένα απλό περιτύλιγμα (έλεος δηλαδή). Τα prequel καθαρά κινηματογραφικά είναι φτωχές ταινίες από όπου και αν τις πιάσεις, πολύ δύσκολα μπορεί κανείς να τις χαρακτηρίσει καλλιτεχνικές δημιουργίες ακόμα και για fantasy ταινία. Δεν είναι μόνο θέμα φωτισμού ή εφέ. Το ότι είναι κοντά στο lore παρότι θεμιτό για το είδος δεν μπορεί να διαγράψει όλα τα υπόλοιπα. Αν το lore είναι το μόνο που σε ενδιαφέρει οκ, αλλά όπως και να το κάνουμε εδώ πρόκειται για κινηματογράφο όχι απλά για ένα expansion αγαπημένων βιβλίων και video games.

Anyway πάω να δω Rogue One σε λιγάκι.

Δε με ενδιαφερει μονο το lore, απλα απαντησα συγκεκριμενα για την μυθολογια που αναφερθηκε.

Το στορυ και η πλοκη των I-III ειναι πολλα πραγματα αλλα σιγουρα δεν ειναι φτωχα. Περιτυλιγμα ειναι τα CGI, τα οποια ξεκινησαν αυτο το trigger πολλων παρελθοντολαγνων, οι οποιοι τα τελευταια χρονια περασαν σε αλλα επιπεδα κραξιματος, περνωντας και σε σεναριο, πλοκη, στορυ, και οτι αλλο μπορουσαν να προσθεσουν για να εκφρασουν μια αρνητικη αποψη χωρις βαση ομως. Δυστυχως ειναι ακριβως οπως ειπες οτι δεν ειναι, στις ταινιες πλεον μετραει περισσοτερο ο φωτισμος, το art direction, η φωτογραφια και τα ειδικα εφφε. Γι αυτο και βλεπεις κοσμο να εκθειαζει ή να παραδεχεται εστω τοσο πολυ το Force Awakens, το οποιο ηταν μια καλη ταινια, που ομως ειχαμε δει 2-3 φορες πριν 40 χρονια, και αρα ειχε σχεδον μηδενικη πρωτοτυπια. Απλα επειδη ειναι εξυπνα στυλιζαρισμενο και εχει αυτην την σκοτεινη ατμοσφαιρα, αυτοματως καποιοι το θεωρουν καλυτερο απο τα κοκκινα και μπλε τοπια και φωτοσπαθα των prequels. Επρεπε να βαλει κι ο Λουκας στα prequels καναν σκοτεινο ουμπερ ηβολ κακο και παντου μαυριλα και γκρι τοπια, να ψαρωσουν οι casuals, τι να κανουμε.

Μπορω να πιασω τα prequels απο πολλες μεριες, και μονο σε ελαχιστες ειναι “φτωχες” κινηματογραφικα. Οπως για παραδειγμα η σκηνοθεσια. Ο Λουκας απλα επρεπε να κανει οτι εκανε στα 5-6 και να βαλει αλλον σκηνοθετη. Το ΜΟΝΟ του λαθος. Κατα τα αλλα ολα τα υπολοιπα ηταν υπεροχα, αρκει να μπορει κανεις να βαλει το μυαλο του να σκεφτει πως το Star Wars ειναι κατι πολυ παραπανω απο τις μαχες μεταξυ Luke και του πατερα του. Οποιος ειναι φαν “καλης” και “ποιοτικης” επιστημονικης φαντασιας σιγουρα καλυτερα να ψαξει αλλου και οχι στο Star Wars.

Έξυπνα στιλιζαρισμένες είναι και οι ταινίες του Snyder και του Bay που είναι κατά βάση μεγάλος πάτος με κριτικούς και σινεφιλ να τους φτύνουν συστηματικά (και καλά κάνουν δηλαδή). Καλή σκηνοθεσία είναι να μπορείς να κάνεις σημαντική την εικόνα, πέρα από στιλιζάρισμα, εφέ πέρα από οτιδήποτε και να βγάζεις το καλύτερο από τους ηθοποιούς σου. Ε ο Lucas αυτά ως σκηνοθέτης δεν τα έχει και τόσο. Story, πλοκή είναι απλά ο σκελετός μιας ταινίας, τίποτα παραπάνω, αν δεν υποστηριχτούν σωστά από σενάριο και σκηνοθεσία πάνε άπατα. Τα prequel στηρίχτηκαν σε μεγάλο βαθμό σε πλοκή και είχαν τις αντιδράσεις που είχαν. Εδώ να πω ότι δεν είμαι hater των prequel, τα 2 πρώτα τα βρήκα ψιλομέτρια, το 3 μου άρεσε αρκετά. Αλλά ως ταινίες πάσχουν σε τεράστιο βαθμό.

In other news έχει μισή ώρα που βγήκα από την αίθουσα και προς το παρόν δηλώνω ενθουσιασμένος με το Rogue One. Και επειδή οι τελευταίες σκηνές με έκαναν να πανηγυρίζω μέσα στην αίθουσα και είχα ένα χαμόγελο λες και είδα το Αγιο Βασίλη στα αλήθεια, δεν θα γράψω κάτι παραπάνω τώρα γιατί απλά θα βγει fanboy-ισμος και μόνο.

1 Like

Καλά, άλλη δουλειά δεν έχετε κ γράφετε αυτά τα τεράστια κείμενα… Εγώ βαριέμαι να τα διαβάσω… φαντάσου τι τραβήξατε για να τα γράψετε.

https://scontent.fath3-2.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/995350_970694399663973_3306072086553914649_n.jpg?oh=5e19ef01ed384bbf73560040035ea21c&oe=58E65530

Εγώ (Maul) κ ο Ξάδεφλος. Το επόμενο Σ/Κ θα πάρω τα ανίψια στο R1.

Έχω κ βιντεάκια με light saber μάχες στο Village Ρέντη αλλά βαριέμαι να τις ανεβάσω στο Youtube.

Κ η Γυναίκα:

https://scontent.fath3-2.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/10304339_970694222997324_82318521259699902_n.jpg?oh=9487d340510738a1feb0ccceedb000cf&oe=58AEAA8A

1 Like

Κ τα videakia.

Η παρέμβαση της καθαρίστριας στο πλάνο είναι καθοριστική!

Τα προβλήματα του Vader οταν πηγαίνει Σινεμά.

1 Like

Ωραίος ο trunksan

Το λοιπόν τώρα που έχει φύγει και ο ενθουσιασμός να πω και 2 λόγια παραπάνω και εγώ ως κλασικός fanboyz.

Η ταινία ήταν πολύ καλή. Φανερά πιο δουλεμένο σενάριο σε χαρακτήρες, πλοκή ακόμα και μερικές καλές δραματικές σκηνές προσέφερε. Εξαιρετική η Jones που είναι έτσι και αλλιώς ηθοποιάρα και κρίμα δηλαδή που δεν θα την ξαναδούμε σε Star Wars.
Το κακό, αν μπορώ να το πω κακό, είναι αυτή η προσπάθεια για ρεαλισμό που προσπάθησε να δώσει η ταινία σε μεγάλο βαθμό. Γενικά ταινίες όπως το Star Wars πάντα λειτουργούσαν με το λεγόμενο suspension of disbelief, αυτή η προσπάθεια να μας εξηγήσουν ακόμα και πως λειτουργούν τα light saber δεν βλέπω σε τι εξυπηρετεί. Γενικά ο τόνος παραήταν σοβαρός ώρες ώρες παρά τις προσπάθειες με το καλό και ευπρόσδεκτο χιούμορ.

Η σύνδεση με την ταινία του '77 λειτούργησε εξαιρετικά. Η ψηφιακή ανάσταση συγκεκριμένου χαρακτήρα δεν με χάλασε και τόσο, ενώ οι σκηνές Vader απλά γάμησαν. Ειδικά στην τελευταία μόνο που δεν σηκώθηκα να πανηγυρίζω ένα πράγμα. Γενικά το throwback εδώ λειτούργησε πολύ καλύτερα χωρίς να κατακλύζει την ταινία και δεν της στέρησε τον χαρακτήρας της ως κάτι το αυτόνομο. 3d act και πάλι σε ταινία του Edwards εξαιρετικό (στον Godzilla του μόνο το 3d act άξιζε όπως και στο Monster).

All in all μετά την απογοητευσάρα του Force Awakens, I’m very happy

αυτό ακριβώς . Δεν νομίζω οτι θα διαφωνήσει κανείς με αυτά .
Ίσως η καλύτερη ταινία του Star Wars Saga ,μετά το Empire (αν και για μένα το Revenge είναι guilty pleasure) .

Είμαι περίεργος να δω ποιους θα επαναφέρουν για την ταινία του Solo . Φαντάζομαι Chewbaca (και πως γνωρίστηκαν) , Lando , Jabba και τους αυλικούς του …δεν νομίζω να δούμε ούτε για αστείο Jedi ή Vader , αν και θα το ήθελα πολύ , ειδικά μετα τις σκηνές στο Rogue One.

1 Like

Ωστόσο μόλις διάβασα κάπου ότι ο σκηνοθέτης κατάφερε και έχωσε στην ταινία πλάνα μάχης από την αρχική τριλογία που είχαν μείνει εκτός των ταινιών. Truth be told σε μερικές φάσεις χθες μερικά Star Destroyer μου είχαν φανεί πολύ old school πλαστικό παιχνίδι και σκέφτηκα μπράβο που έκαναν το cgi να μοιάζει σαν τα παλιά.

Συμφωνω με τα παντα στο ποστ σου το συγκεκριμενο, εκτος απο την παραπανω προταση καπως. Ηταν πολυ ωραιο το διαλειμμα απο το military σκηνικο που κυριαρχει στην ταινια, και η εισαγωγη του χαρακτηρα που ειναι Force User. Δεν καταλαβαινω αυτη την εμμονη με το “να μην εξηγουνται πραγματα”. Δε σου αποκαλυψαν και κανενα τεραστιο μυστικο της The Force, σου ειπαν οτι τα φωτοσπαθα χρησιμοποιουν κρυσταλλους απο τον συγκεκριμενο πλανητη. Κατι που ηταν ηδη γνωστο στην πλειοψηφεια των Star Wars fans για τους κρυσταλλους απο τον Ilum. Χιλιες φορες σοβαρος τονος, παρα να καταντησει μια ταινια Star Wars ανεκδοτο σαν αυτες της Μαρβελ. Αυτο ηταν και ο μεγαλυτερος μου φοβος οταν τα πηρε ολα η Disney, αλλα προς το παρον φαινεται να σεβονται απολυτα την ατμοσφαιρα Star Wars.

Επος η εμπειρια σου trunksan :purple_heart:

Τεταρτη θα παω να το ξαναδω εντωμεταξυ.

YΓ. Διαφωνω καθετα για το στυλιζαρισμα και ποσο μεγαλη σημασια του δινεις, αμα η πλοκη ειναι γαματη, το αλλο ειναι για να δεσει το γλυκο, και δε μπορει να φτιαξει αδυναμιες της πλοκης, οπως δε μπορεσε να φτιαξει η ωραια φωτογραφια το γεγονος οτι το Force Awakens ηταν μια ταινια tribute και οχι μια ταινια που προχωρησε καπως το μυθο του Star Wars, αλλα τελος παντων ας μην το συνεχισουμε. Για καθε αρνητικο των prequels μπορω να σου βρω δυο θετικα ή και παραπανω :stuck_out_tongue_closed_eyes: Και για να γινω και πιο σαφης οσον αφορα τη συγκριση με τα παλια, ουτε τα 4-5-6 ειναι τελειες ταινιες, και πασχουν απο αρκετα προβληματα, απλα ο κοσμος αγνοει αυτα τα προβληματα γιατι ειναι παρελθοντολαγνοι ολοι και φοβουνται να αγγιξουν “ιερες” ταινιες με αρνητικα λογια, λες και θα πανε στην κολαση.