Μαδερφακιν star wars

Το αν εμπλουτησαν το lore της μυθολογιας του STAR WARS τα prequel, οσο και να θεωρω για το πουτσο παντελως τις λεπτομεριες που ας εδειξαν, δε μπορω να πω οτι δεν το εκαναν οπως και επισης δεν μπορω να πεισω καποιον/και δε θελω κιολας οτι το lore που επεκτηναν ηταν για το πουτσο, ειναι ξεκαθαρα προσωπικη γραμμη το τι θελει και τι οχι ο καθενας απο ενα world building συνεχες ανανεωσημο συμπαν (αν βγαζει ακρη αυτο που λεω :stuck_out_tongue: )

οποτε οσο και να μην μου αρεσε απολυτως τιποτα απο το lore των prequels (midichlorians, jedi counsil αυτης της μορφης, podracing, κλωνοι, κοσμοι, κοινωνια κτλ) αλλο τοσο δεν μπορω να πω σε καποιον οτι ξες, ειναι γτπ αρα fuck off κτλ… οπως και το αντιθετο…

τα prequel δε με ενοχλουν για το lore -μπορω να το αγνοω σε μεγαλο βαθμο- τοσο, οσο για το οτι ειναι κακες ταινιες και το πιο βασικο, ακυρωνουν/αλλοιωνουν το μεγαλυτερο μερος της παλιας τριλογιας…

Ένα μόνο παραδειγμα, καθως η λιστα ειναι τεραστια και θα μπορούσα να γράψω 18χιλιάδες λέξεις για την πρώτη μόνο ταινία των prequels… ο yoda μαθαινει στον Luke οτι το μεγενθος δεν εχει σημασια και οτι ολα ειναι Δυναμη, σηκωνοντας το x wing απο το βαλτο… ο yoda ή τεσπα αυτό που ονόμασαν yoda στα prequel, αντιμετωπιζει τα προβληματά του χοροπηδόντας σα το σονικ με ενα πρασινο σπαθακι και βγαζοντας περιεργους ηχους καθως πλακωνει κοσμο… ναι, μπορω να καταλαβω οπως ειπα οτι αυτο καποιον τον καβλωνει… εμενα οχι λογω προσωπικου γουστου/γνκ ξεχωρίζω από πολύ μικρός την videogame κουλτουρα-που αγαπώ- από πχ τις υπόλοιπες τέχνες, αλλα κυριως γιατι ακυρωνει ενα aspect του χαρακτηρα της πρωτης ταινιας -το πιο βασικο του ισως-, αυτό του ότι μαθαίνεις να σέβεσαι τον yoda λόγω του μεγένθους του και της Δύναμης που πηγάζει από αυτό παρότι μικροσκοπικός και γέρος, αντισταθμιζοντας την αναγκη για σωματικη δυναμη ή ειδικές νίντζα ικανότητες ;h whatever + από το μυστήριο που αυτομάτως γοητεύει τον θεατή καθώς αναρωτιέται πως αυτό το πραγματάκι έχει τόση Δύναμη μέσα του και τελικά, πόσο σημαντική και πόσο ιδιαίτερη είναι αυτή η Δύναμη που ακούσ συνέχεια…

αυτό το παράδειγμα οδηγεί στο επόμενο τεράστιο μείον των prequel, ότι αφαιρεί παντελώς την παραμυθένια ατμόσφαιρα της αρχικής τριλογίας… τα Star Wars ήταν ταινίες για παιδίά, εξαρχής… τα αγαπάω, μεγάλωσα με την κλασσική τριλογία, έχω κάνει ακρότητες μικρός ελέω star wars, υπερασπίζομαι μέχρι αηδίας το Empire ως μια εκ των 10 καλύτερων ταινιώς επιστημονικής φαντασίας όλων των εποχών δίπλα σε ταινίες όπως το Stalker ή το Blade Runner αμα λάχει, άλλα τα Star Wars ήταν παιδικές κατά βάση ταινίες… με την λογική επέκταση στο πιο εφηβικό κοινό 18-25 αλλά το target group ήταν κάτω από τα 18… τα ‘‘αναπάντητα’’ ερωτήματα της αρχικής τριλογίας όπως το παρελθόν του Υοda, το origin του Vader, το ποιοί ήταν οι Jedi, πως το millennium falcon απέκτησε τη φήμη του κτλ κτλ κτλ, ήταν μέρος ενός γοητευτικού storytelling που ήξερε ότι αν χρησιμοποιήσεις το Άγνωστο με σωστό τρόπο, τα γεγονότα και οι υπάρχοντές σου χαρακτήρες μπορούν να αποκτήσουν μια πιο μυθική υπόσταση και να ιντριγκάρουν περισσότερο τον μέσο θεατή, πόσο μάλλον τις πιο μικρές ηλικίες που ψαρώνουν ακόμα περισσότέρο όταν μετά που ο Yoda σηκώσει το x wing ρίχνει ένα βλέμμα γαμάω-τάο στον αποχαυνομένο Luke σε φάση ‘‘αχ και νάξερες γατάκι’’… αντί αυτού, αν ξεκινούσε το exposition και το flashback εκεί, το όλο παιχνίδι του character building είχε χαθεί στο τσαφ… ο τζοκερ του dark knight είναι ένας από τους καλύτερους villains που έχουν εμφανιστεί ποτέ στο πανί, και το κοινό δε μαθαίνει απολύτως τίποτα για το παρελθόν του… δεν είναι ‘‘μυστήριο’’ και ‘‘αναπάντητα ερωτήματα’’ είναι απλά καλό character development και storytelling… όταν δίνεις backgroung σε έναν villain όπως ο vader, 20+ χρόνια μετά την τελευταία ταινία κιόλας, που έχει περάσει η φιγούρα του σε άλλα επίπεδα pop-culture αποθώσης και έχει χτίσει τον μύθο του, όταν κάνεις exposition σε κάτι established τόσων ετών στην συννείδηση του κόσμου, ε προφανώς κάνεις μαλακία, δεν γίνεται… αφαιρείς ότι τον έκανε μυθικό και παράλληλα, επειδή είσαι και κακός σεναριογράφος (οσο φίλος του star wars και αν είμαι, ακόμα δεν δέχομαι ότι ο lucas είχε ουσιαστική συμβολή στην κλασσική τριλογία, πλην της σκηνοθεσίας του πρώτου και ιδέες από δω και κεί… για το όλο στορυ ΔΕ ΠΑΙΖΕΙ με τη καμία να ανέπτυξε ποτέ αυτός τπτ γτ δεν έχει καμία ιδέα από storytelling και γενικότερα σεναριο-) του γαμάς και τη μάνα δίνοντάς του τον χειρότερο χαρακτήρα blockbuster ταινίας όλων των 00ς… επιδερμικά αδιάφορος, κάκιστος στην ερμηνεία του, αψυχολόγητη συμπεριφορά που δε βγάζει νόημα, κλισε μέχρι αηδίας και κυρίως ΜΠΕΤΟΒΛΑΚΑΣ που προσυλητίζεται στην dark side οπως ένα 8χρονο που του πουλας ένα γάρο έξω από σχολείο στο Κορυδαλλό…

αυτό παίρνει μπάλα και τους Jedi και τους Sith και το όλο republic-empire built up, από συμβούλια που κανείς δε κάνει τίποτα απλώς κοιτάει ο ένας τον άλλο και τρίβουν πιγούνια μέχρι τις γελοίες μάχες όπου μόνο ο c3po δεν είχε φωτόσπαθο να κάνει techno dancing μαζί με τους υπόλοιπους jedi-sith-whatever the fuck was going on τεσπα -χάνοντας τελείως την μοναδικότητα και το wow factor του lightsaber-…παιρνει μπαλα και την Δυναμη που μετα απο 20+ χρονια αποφασιζεις να τις προσδωσεις ‘‘επιστημονικη εξηγηση for dummies’’ εναντι της μυστικιστικης της αξιας… στο τέλος, έχεις 3 ταινίες που σχεδόν κάθε τους σκηνή είναι σχεδόν μια exposition παρωδία της πρωτότυπης τριλογίας, που εκτός του ότι δεν έχει κανένα συναισθηματικό βάρος (φταίει και το cgi πέρα από τους φρικτούς χαρακτήρες καθώς δε δένεσαι με τίποτα γτ όλα δείχνουν ψεύτικα), είναι και κακοσκηνοθετημένη -δλδ μηδέν πραγματικά μηδέν ταλέντο και μηδεν προσπαθεια-, κάθε μεγάλη σκηνή μοιάζει με screensaver από videogame/αρα μηδέν σκηνική παρουσία και φωτογραφία + κανένα χαρακτήρα να ταυτιστείς και να σε καθοδηγήσει, γτ δεν έχει πρωταγωνιστή ('οπως οφείλει να έχει ένα scifi blockbuster παιδικό στορυ όπως το πρωτότυπο πχ) αλλα οι μονοι χαρακτηρες on the front line ειναι εμετικα κακογραμμενοι, ηλιθιοι και δεν μπαινουν καν στη διαδικασια να ‘‘παιξουν’’ (hello liam neeson)… το μόνο που μένει είναι ένα κακό σενάριο με λίγο πιο ενήλικο τόνο αλλά παράλληλα υπερβολικά παιδικό για να το πάρει και παιδί και ενήλικας στα σοβαρά… ακόμα θυμάμαι το 99 να πασχίζω να βρώ κάτι θετικό στο Phantom menace και λίγο πριν το Pod racing να με έχει ψήσει ο τατουην λιγο, ώσπου σκάει μύτη ο Watto, O WATTO ΡΕ ΜΑΛΑΚΕΣ http://images.moviefanatic.com/iu/t_slideshow/v1394469946/the-phantom-menace-watto-photo.jpg
που διαολε ημουν 15 χρονων και ειπα μεσα μου ‘‘αυτος ρε μλκ ειναι σαν εβραιος, ΤΙ ΣΤΟ ΜΠΟΥΤΣΟ ΒΛΕΠΩ!’’

η κλασσική τριλογία του Star Wars μπορεί εύκολα να φανεί σήμερα σε κάποιον μαθημένο στους σημερινούς ρυθμούς ζωής (over exposition σε όλα, μικρή συναισθηματική νοημοσύνη πανω σε παλαιοτερες τεχνικες και εργα και περισσοτερο υπολογιστικη, γρήγορους ρυθμούς πληροφόρησης, γεννημα-θρεμα της μετά 00ς gaming κουλτούρας των wow κτλ που όλα είναι ένα στατιστικό κτλ κτλ) παλαιωμένη, cult και πίπες… αρχίδια! η παλιά τριλογία για αυτό που ήταν, είχε το ιδανικό σενάριο για να διηγηθεί το παραμύθι της, έχτισε τους ήρωές της σαν καρικατούρες και τους έδωσε όση βαρύτητα και βάθος χρειαζόταν, ειχε γαμημενο pacing με ξεκαθαρα acts και οχι 48 διαφορετικους πλανητες και χαρακτηρες το πρωτο τεταρτο σε ρυθμους αγωνα δρομου + σεβαστηκε τη μυθολογια του και δεν την ξεχειλωσε ουτε στο φιναλε… καλα παπαριες, αμα ειναι να κατσω να γραψω για το ποσο καλογραμμενο + καλοσκηνοθετημενα ηταν τα 4-5-6 θα ηθελα επισης 24 χιλιαδες λεξεις και σκηνη ανα σκηνη αναλυση σχεδον για την καθε ταινια χωριστα… αν σκεφτει κανεις μονο οτι προ star wars ειχαμε ακομα flash Gordon και πιπες + τις επιρροες απο κουροσαβα μεχρι κλασσικα western shot by shot του Ford και ισως για πρωτη φορα ενα τετοιο world build up τετοιου μεγεθους στο παγκοσμιο κινηματογραφικο χαρτη, ε τι να πει κανεις μετα για το ποσο σημαντικα ηταν για την κινηματογραφικη pop κουλτουρα τα star wars + δε θα καταφερναν τιποτα αν απο πισω δεν ηταν τεχνικα σχεδον αψεγαδιαστα για την εποχη που βγηκαν… πανω απο ολα ειχε αγαπη για τους χαρακτηρες της… γιαυτο και γιναν διαχρονικοι, γιαυτο και εσπασαν το κοντερ της κινηματογραφικης αμερικανικης ποπ κουλτουρας του 20 αιωνα… γιαυτο ο Harrison Ford εγινε απο Han Solo Indiana Jones και κανεις δεν ειπε ποτε τοτε ‘‘ειναι σχεδον οι ιδιοι χαρακτηρες’’, γιατι υπηρχε αγαπη στη δημιουργια και τον σεβασμο και των 2 και ο κοσμος εκτιμα διαφορετικα αυτη την πιο πηγαια δημιουργια, πιο πολυ απο τον Ανακιν των πρηκουελς, που παιζει να τον εχει βρισει και η γιαγια μου ξερωγω/που εκανε τον Κριστενσεν να καψει σχεδον την υποκριτικη του καριερα και τον Λουντ να ξεκινησει τα ψυχοφαρμακα απο τα 12…

η τριλογια των 00ς, που μονο κλασσικη δεν εινα/ειναι το κλασσικο αντιπαραδειγμα στο λεξιλογιο καθε ατομου που θελει να κακοχαρακτηρισει ένα prequel ή μια τριλογια ή γενικά ένα pop culture νεο κινηματογραφικο franchise, απετυχε γιατι ειχε ΚΑΚΕΣ ταινιες με μηδενικο σεβασμο στο ΠΝΕΥΜΑ των αρχικων ταινιων… το lore ηταν για το πουτσο αλλα με αφηνει και αδιαφορο καθως δεχομαι οτι για το κοινο που στοχευαν, θα ηταν ικανοποιητικο +κατι παραπανω…

εμενα σα φαν δε με ικανοποιει να βλεπω ενα κινουμενο wallpaper του naboo χωρις ιχνος ζωης και αγαπης μεσα του,ενώ 1000 φορές εναν σαπιο απειλητικο και προσιτο σε εμενα για αυτο που θελει να μου περασει Dagobah system που δε κουράζεται και ιδιαίτερα με καγκουριές να με πείσει για τον σκοπό ύπαρξής του… γουσταρω το Lore του Star Wars οπως το παρουσιασαν τα Kotor, Dark Empire (το καλυτερο sequel που εγινε ποτε για οποιον το εχει διαβασει, στην original τριλογια) κτλ κτλ κτλ και μεχρι κει (ακομα και ετσι, αυτα τα παιχνιδια και κομικς ειχαν καρδια και φαντασια και ενα πληρως δημιουργικο και λειτουργικο τημ απο πισω τους, τόσο στην παλια καλη dark horse comics όσο φυσικα στην ΤΕΡΑΣΤΙΑ lucasarts των τελων 80ς-90ς που καθε παιχνιδι της ηταν και σεμιναριο εμπνευσης-μετα πεθανε και πηραν τη θεση των Kotor κατι force unleashed και παπαριες, πληρως εναρμονισμενα στην soulless pure marketing λογικη των prequels)… το μονο που μενει απο τα prequels ειναι το lore που δημιουργησαν ΕΚΕΙΝΑ και αυτο ειναι ξεκαθαρα υποκειμενικο… αλλα σα ταινιες και σαν λογικη υπαρξης τους, η υποκειμενικοτητα (που προφανως και εδω υπαρχει σε ενα βαθμο) δε μπορει να παραβλεψει την αντικειμενικοτητα της απλη λογικης οτι ειναι απαραδεκτες ταινιες…

το φχαρστηθηκα το rogue ανελπιστα, γτ μου θυμισε λιγο τα παλια… φχαριστηθηκα το force awakens παραπανω, γτ θυμησε πολυ τα παλια… δεν ενθουσιαστηκα με κανενα γιατι τιποτα δεν μπορει να γινει οπως τα παλια… και για αυτο γνκ δε ψηνω ουτε αλλες ταινιες-stories ή πως τις λενε, ενω αφου ξεκινησε, τουλαχιστον ας τελειωσει η νεα τριλογια μιας και ισως τα 2 επομενα νομοτελειακα δεν πατησουν τοσο πολυ στα παλια σε σχεδον rehash μονοπατια…

δεν ειναι παρελθοντολαγνια -ΟΥΤΕ ΚΑΝ- , ειναι γαμημενη απλη κοινη λογικη + ενα κομματι προσωπικου γουστου… το ‘‘παρελθοντολαγνια’’ ειναι ενα απο τα πιο γελοια ‘‘επιχειρηματα’’ σε καθε σχεδον μορφη τεχνης σημερα, ειτε στη μουσικη που σε βγαζουν cult μπαρμπα επειδη γουσταρεις Priest και δε γουσταρεις το οποιο σημερινο ‘‘αναλογο’’ του είτε στο κινηματογραφο που χωρις καμια λογικη και σοβαρο επιχειρημα σε βγαζουν cult παρελθοντολαγνο επειδη ξεροχυνεις με το ‘‘RAN’’ και το χαρακτηριζεις οτι πιο επικο εχεις δει και γραφεις στα @@ σου την καθε Χομπιτ μαλακιαρα των '10ς με τις cgi παπαριες και την κακη videogame αισθητικη (ναι dead, εσενα σκεφτκα τωρα :stuck_out_tongue: )…

anyways, my two cents, μισω γενικα τα prequels πρωτα γιατι χεσαν την κλασσικη τριλογια στη μουρη, μετα γιατι ειναι κακες ταινιες ενω το lore τους με αφηνει αδιαφορο, το εχω δει πολλακις πολυ καλυτερα οπτικοποιημενο και με περισσοτερη ουσια σε παιχνιδια και κομικς… αγαπαω την παλια τριλογια, οχι γτ ειναι τελεια αλλα γιατι ειναι ενα ξεχωριστο κινηματογραφικο παραμυθι για μικρομεγαλους + γεννηθηκα εκει κοντα οποτε κατι προλαβα και απο την απλοτητα της εποχης του και την ξεχωριστη σημασια που ειχαν τετοιες ταινιες για ενα πιο ρομαντικο κοινο + δε χρειαζομαι παιχνιδια, βιβλια κτλ κτλ για να τις κατανοησω και να τις αγαπησω, ηταν pure cinema experience… για τις νεες Disney ταινιες, δε με ενθουσιαζουν αλλα οκ, με κρατανε ενδιαφερον so far…

αυτα, πατε δειτε rogue one :stuck_out_tongue: δεν ειναι αψογο δεν ειναι μαπα,δεν ειναι καν μετριο, ειναι αξιοπρεπεστατο με λιγο παραπονο παραπανω γτ θα μπορουσε να ειναι και πολυ πιο ουσιαστικο αν ηθελε…

2 Likes

Εντάξει πας και μου βάζεις τώρα και εσύ στην ίδια παράγραφο Hobbit με Ran, έτσι θάβεις τα πάντα να πούμε :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Κοιτά από αυτά που γράφεις κατά καιρούς ομολογώ εμένα μου βγάζεις λιγάκι σε παρελθοντολαγνία. Όχι τώρα στο Star Wars αλλά γενικά. Κατά τα άλλα με αρκετά που λες συμφωνώ. Είναι αυτό που είπε και ο Carpenter στο Hammer περί suspension of disbelief και το ότι όλα σήμερα πρέπει να εξηγούνται. Π.χ. στον πρώτο spiderman του Raimi η αράχνη σήμερα έπρεπε να είναι γενετικά μεταλλαγμένη και όχι απλά ραδιενεργός γιατί έτσι εξηγούνται καλύτερα οι δυνάμεις ενός χαρακτήρα που πετάει ιστούς και σκαρφαλώνει στα ντουβάρια για κάποιο λόγο :smirk: . Όπως και στο Rogue One που ΠΡΕΠΕΙ να μάθουμε πως λειτουργούν τα φωτόσπαθα έστω και αν αυτή η πληροφορία είναι εντελώς μα εντελώς άχρηστη και μικραίνει αντί να μεγαλώνει τον μύθο.

Αλλά ακόμα και αυτά εμένα δύσκολα θα μπορούσαν να με χαλάσουν και θα τα προσπερνούσα αν υπάρχει ένα καλό σενάριο και κυρίως ένας καλός σκηνοθέτης, ειδικά στο σινεμά φαντασίας το storytelling είναι πολύ σημαντικό. Ε αυτό σήμερα δεν το έχει κανένα άλλος στο βαθμό του Jackson ρε γαμώτο. Χθες τελείωσα τον μαραθώνιο Middle Earth 6 ταινίες σε 6 μέρες, ε όσο και αν έχουν διαφορά στα εφέ, η αλάνθαστη αφήγηση του jackson για εμένα του συγχωρεί πολλά (αναφέρομαι πάντα στις extended version κάθε ταινίας, τις αληθινές ταινίες δηλαδή). Ο άνθρωπος είναι ίσως ο μοναδικός σήμερα που μπορεί να δώσει ψυχή σε cgi χαρακτήρες. Από Gollum σε King Kong στον τεράστιο Smaug. Προσωπικά μέχρι και ο Azog μου φαίνεται εξαιρετικός. Το έχω ξαναπεί πως τα Star Wars prequel είναι τα μοναδικά που με χάλασαν στο θέμα εφέ (από μεγάλες παραγωγές, δεν μετράω κάτι εκτρώματα τύπου I Frankenstain που λόγω budget μοιάζουν με video-clip των Firewind), αλλά ακόμα και εκεί το αληθινό πρόβλημα ήταν πόσο άψυχοι φαίνονταν οι χαρακτήρες. Η για να το πω αλλιώς, καμιά διαφορά δεν θα είχε αν αντί του Κριστενσεν έκαναν τον Ανακιν ψηφιακό. Ο τύπος ώρες ώρες ήταν ύπνος σκέτος.

Για εφέ γενικά και video game αισθητική τα σχόλια που διαβάζω στο internet τα τα τελευταία χρόνια μου φαίνονται υπερβολικά. Έτσι και αλλιώς το όλο θέμα ξεκίνησε όταν τα παιχνίδια άρχισαν να δανείζονται την κινηματογραφική αισθητική και όχι το αντίθετο. Δεν ήταν τόσο ψηφιακό το Hobbit π.χ. για να σηκώνει τόση γκρίνια if you ask me (άσχετα αν θα μπορούσε εύκολα να γίνει πιο handmade σε πολλές φάσεις και να δείχνει ακόμα καλύτερο). Βασικά πέρα από τα Star Wars prequel δεν νομίζω να υπάρχει άλλη ταινία που το πρόβλημα της να είναι τα ψηφιακά εφέ (που και πάλι δεν είναι απόλυτα τα cgi που την χάλασαν). Ταινίες όπως Eragon/Narnia/Warcraft/Seventh Son και πολλές άλλες σχετικές δεν είχαν θέμα με cgi, αλλά με τραγικά σενάρια και σκηνοθέτες που είτε δεν είχαν το ελεύθερο να δημιουργήσουν η απλά δεν μπορούσαν.

Τρελο παραληρημα Lupin, με το οποιο διαφωνω σε ΚΑΘΕ λεξη απο τις 30 χιλιαδες που εγραψε. ΟΛΟ το ποστ σου ειναι παρελθοντολαγνεια, απο την πρωτη μεχρι την τελευταια λεξη, κι ας το αρνεισαι. Το χειροτερο ειναι οτι το 90% οσων γραφεις ειναι υποκειμενικες αποψεις, τις οποιες προσπαθεις να παρουσιασεις σαν αντικειμενικη αληθεια ως “καλο κινηματογραφο” οσον αφορα τις παλιες ταινιες, και ως “κακο κινηματογραφο” οσον αφορα τα prequels.

Αν σε βολευει μπορεις να εκλαβεις αυτην την απαντηση μου ως “ελλειψη επιχειρηματων αρα και παραδοχη καποιας ηττας στο ιντερνετ” που ξερω πως ουτως ή αλλως θα εκανες. Προσωπικα με θλιβει ο τροπος που αντιμετωπιζεις μια τεχνη οπως ο κινηματογραφος, με αξιωματικους κανονες στο μυαλο σου για το πως οριζεται κατι σωστο και κατι λαθος, και το οτι βαζεις τοσα πλαισια μεσα στα οποια ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να κινουνται οι ταινιες, ποσο μαλλον ταινιες του Star Wars Universe. :disappointed_relieved:

Το καλο ειναι οτι εγω εχω 3 παραπανω ταινιες που μπορω να απολαυσω και να με κανουν να ταξιδεψω, οπως επισης και τα Rebels και τα Clone Wars (που ειναι arguably καλυτερα απο ολες τις ταινιες σε πλοκη και lore) αρα ολα καλα.

ΥΓ. Ο Naboo ειναι τελειος.Ο Yoda με φωτοσπαθο επισης, και δεν αφαιρειται τιποτα απο τα 800 χρονια μυστηριου του. Το Jedi Council ειναι υπεροχο. To Pod Racing επισης. Ο Qui Gon Jinn επισης. Darth Maul? Επισης, Coruscant? Επισης. Γενικα εχεις μια τριλογια που σου δειχνει πως ξετυλιγεται η μεγαλυτερη συνωμοσια στην ιστορια των 25 χιλιαδων χρονων στο Star Wars Universe και πως παιρνει την εξουσια ο μεγαλυτερος villain που εχει υπαρξει, κι εσυ καθεσαι και επικεντρωνεσαι στον Watto που σου θυμιζει Εβραιο, και τον παρουσιαζεις και ως επιχειρημα… περαστικα…

Εγώ δεν χρειάζομαι 30.000 λέξεις αλλά πολύ λιγότερες: Quintom είσαι απλά κακόγουστος, no offence έτσι; :P…

Mε ψήσατε παραυτα να το δω το R1, εχω αργήσει πάρα πολύ…

Offense γραφεται η λεξη εδω που ειμαι, αρα εσυ εισαι ανορθογραφος και αγραμματος! Χωρις προσβολη, ετσι?

Μπορεις να εχεις οποια αποψη θελεις για το γουστο μου… συνηθως αυτοι που λενε κακογουστους αλλους ειναι αυτοι που ειναι οι πιο κολλημενοι, οποτε κι εσυ εισαι κολλημενος. Παω στοιχημα πως θα εισαι κι εσυ ενας απο αυτους που λενε σε αλλους οτι “δεν ξερουν να τρωνε” επειδη δεν τους αρεσουν τα ιδια πραγματα με εσενα.

1 Like

Χαχαχα, εντάξει είσαι καρτούν στάνταρ…μήπως έπαιξες και στο Phantom Menace btw :P? Άραξε την πετσα σου ρε μιστερ φουλ επίθεση!

Kακογουστο σε είπαμε και σύμφωνα με την αποψάρα μου και μόνο…ντάξει κάποιοι είναι προορισμένοι να γουστάρουν τα τιγρέ τι να κάνουμε. Αραξεεεεε.

Kαι btw οι Bρετανοί offence το είχανε πριν το αλλαξουν οι Αμερικάνοι. Ξύπνιε.

Εμφαση στη λεπτομερεια…

οχι, κανεις λαθος και δε το λεω ειρωνικα ουτε θα παρω τα παραπανω σαν “ελλειψη επιχειρηματων αρα και παραδοχη καποιας ηττας στο ιντερνετ”, ειλικρινα δε με ενδιαφερει κατι τετοιο καθολου… ισα ισα εκτιμω γενικα το προσωπικο γουστο του καθενος και φρασεις οπως το ‘‘εχω 3 παραπανω ταινιες που μπορω να απολαυσω και να με κανουν να ταξιδεψω’’ εμενα προσωπικα απευθειας με κανουν να εκτιμω την γνωμη του αλλου, ασχετως αν διαφωνω καθετα οριζοντια και διαγωνια μαζι της… διαολε εχω αγορασει το ‘‘mean girls’’ σε dvd γτ για καποιο λογο κολλαω οποτε το δω :stuck_out_tongue: δλδ πραγματικα στηριζω πολυ το θεμα ‘‘γουστο’’…

Το τελευταιο πραγμα που κανω ειναι να αντιμετωπισω με αξιωματικους κανονες οτιδηποτε μορφη τεχνης… διαολε :stuck_out_tongue: το αγαπημενο μου ρευμα γενικοτερα στο σινεμα ειναι η νουβελ βαγκ, μια σειρα ταινιων πληρως αφοσιωμενες στο να μην πανε με στεγανα και κανονες, παντελως αναρχικες στη φυση τους, σαν θεαμα και σαν θεμα…
Αλλα οταν μιλαμε για μια παραγωγη που μονη της οριζεται σε στεγανα - οπου αυτο δεν ειναι απαραιτητα κακο- οπως το STAR WARS που ουσιαστικα ειναι ενα παραμυθι με τον καλο, τον κακο, τον περιεργο, τις μαχες, τους απλοικους διαχωρισμους good/evil και ολα τα ‘‘κλισε’’, τα αναγκαια ‘‘κλισε’’ που απαιτει το ειδος του, ε ναι, λειτουργει οπως λειτουργουν ολες αυτες οι ταινιες με καποιους αξιωματικους κανονες… η διαφορα τους με τον σωρο και τη μπιχλα, ειναι να λυγιζουν αυτους τους κανονες οσο παει, χωρις ποτε ομως να παρεκλινουν πληρως και να γινονται κατι αλλο. κερδιζοντας ετσι την ιδιαιτερη διαφορετικοτητα τους και ουσιαστικα δικο τους χαρακτηρα… λυπαμαι αλλα ετσι ειναι… το star wars ξεκινησε στο 4 σαν το αρχετυπο πρωτολειο -ή οπως αλλιώς γράφετε :stuck_out_tongue: - παραμυθι. λυγισε τα στεγανα του στο empire με το αντιηρωικο του φιναλε και επανηλθε στο return πιο παραμυθι και πιο εναρμονισμενο στις νορμες του απο ποτε -ewoks-, δινοντας παλι ενα μπουστ με τον emperor τον vader και τον Luke στο φιναλε για να παει στα ακρα που του επετρεπε το ειδος του και αυτο ηταν…

αυτες οι ταινιες εχουν αξιωματικους κανονες δυστυχως ή ευτυχως και τους υπηρετουν πληρως -πραγμα που εμενα δε με χαλαει καθολου, οταν κανουν κατι σαν το παραπανω και τους λυγιζουν οσο αντεχουν-… στο φιναλε, μιλαμε για χολυγουντιανη επιστημονικη φαντασια που ειχε πρωτη αναγκη να πουλησει κουκλακια και μετα να κανει σινεμα -εβαλε τα ewoks μεσα μονο και μονο για αυτο το λογο στο return-…προφανως και παει με συγκεκριμενα νερα και προσταγες, πιο πολυ εξουσια ισως ειχε το marketing team τοτε παρα τον λουκας και το επιτελειο του (απλα το επιτελειο ηταν γαματο :stuck_out_tongue: και δεν εγινε παρωδια εμπορικιλας το ολο franchise που ηταν εξαιρετικα κοντα ανα διαστηματα)…

οποτε ναι, ετσι αντιμετωπιζω τετοιες ταινιες και το θεωρω απολυτως λογικο και ευλογο, οταν και αυτες οι ιδιες το αναγνωριζουν και το στηριζουν…

τωρα τα τεχνικα κομματια των prequel καθως και το σεναριακο τους μονοπατι, ε οχι :stuck_out_tongue: δεν ειναι υποκειμενικες αποψεις :stuck_out_tongue: , απλη λογικη ειναι για κακο, πραγματικα κακο σινεμα…ο μεγαλυτερος villain που εχει υπαρξει αντιμετωπιζεται ως ενας αστειος βλακας εφηβος που απλα θες να πεθανει απο τη πρωτη στιγμη που εμφανιζεται στην οθονη, λογω bad acting, κακων διαλογων και πραγματικα κλισε κλισε κλισε + παντελως αδιαφορης πλοκης…
τα παραπανω στο ΥΓ ειναι ξεκαθαρα υποκειμενικες αποψεις που δεν μπορω να συμφωνησω αλλα ουτε να πω ‘‘λες μαλακιες επειδη σαρεσε το Jedi Council’’… το μονο που μπορω να πω ειναι απο την αλλη οτι 1. ειναι κακοσκηνοθετημενα και κακογραμμνα-το οποιο ειναι αντικειμενικη κοινη λογικη και 2. χεζουν την νοοτροπια και το υφος της κλασσικης τριλογιας -που και παλι ειναι οφθαλμοφανεστατη κοινη αντικειμενικη λογικη… κατα τα αλλα, αμα την βρισκεις με αυτα thumbs up -εγω την βρισκω με mean girls :stuck_out_tongue: τι λεμε τωρα-, εγω περα απο το προσωπικο μου γουστο που δεν τα αντεχει, ειναι και αντικειμενικα δυσκολο απο κινηματογραφικης αποψης να τα δεχθω… (κλασσικο παραδειγμα σε εμενα ειναι το matrix, το οποιο ουδεποτε με κεντρισε σαν lore ή γενικοτερα η φαση του -ισα ισα που με ψιλο-απωθει ακομα), αλλα διαολε ειναι γαμηστερη περιπετεια γυρισμενη και γραμμενη σωστα)

@dead, το παραδειγμα RAN vs Hobbit ηταν actual καυγας σε αμαξι με παρεα, οταν γυρνουσαμε απο το τριτο hobbit :stuck_out_tongue: , true story, σε φαση που στο τελος αντι να βγουμε σπασαμε ο καθενας σπιτια του (τα 8χρονα ξερωγω :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: )…

Κραξτε με ελευθερα, αλλα εγω ξαναδα το Rogue σημερα κ ευκολα λεω οτι ειναι με διαφορα η αγαπημενη μου sw ταινια. Πολυ συμπαγες αποτελεσμα. Δεν βαρεθηκα ουτε στιγμη. Καθε σκηνικο πολυ καλα σκηνοθετημενο. Πραγματικα αναπαντεχα καλο

Γιατι να σε κραξει κανεις? Κινηματογραφικα αν το παρεις, ειναι σιγουρα η πιο αρτια ταινια του franchise. Το αν θα μπορουσε να γινει ποτε η αγαπημενη μου…οχι. Γιατι αλλη βαρυτητα εχει μια σκηνη που ο Luke Skywalker αρνειται τη dark side και εξιλεωνει τον Darth Vader και που ο Emperor δειχνει τη φουλ εκταση της δυναμης του, και αλλη βαρυτητα εχουν οι σκηνες του Rogue One.

Συμφωνω μαζι σου ομως σε ενα πραγμα. Οτι δηλαδη δε βαριεσαι ουτε ενα δευτερολεπτο στο Rogue One. Αν και τα εχω δει δεκαδες φορες, υπαρχουν αρκετες στιγμες που βαριεμαι στα 7 episodes, και ειδικα στο Episode IV :sunglasses:

Εχεις δικιο περι βαρύτητας. Ισως επειδή ποτέ δεν ημουν ο φανατικός οπαδός να τα αξιολογώ έτσι. Και πάλι όμως οι σκηνές πχ με τον Vader, είτε στο απίστευτο άνδρο του, είτε ειδικά στο τέλος, μιλάμε για σκηνή που στάζει έπος, έχουν φοβερή βαρύτητα κ αυτές. Όπως και το φοβερό στόρυ του Έρσο το οποίο έχει βαρός τρελό σαν ιστορία

1 Like

Ναι, μαζι σου. Εγω το ειπα μολις βγηκα απο το σινεμα, πως αυτες οι σκηνες που λες ανηκουν πλεον στο πανθεον. Και πως το Rogue One παιζει να ειναι η καλυτερη ταινια, ως ταινια καθαρα, απο τις 8 που εχουν βγει πλεον.

Χθες επισης αποφασισα πως το Force Awakens αν και δεν το θεωρω κακο, το θεωρω το λιγοτερο καλο απο ολες τις ταινιες λογω της ελλειψης φαντασιας και πρωτοτυπιας. Πολλα throwbacks, πολυ επιτηδευμενα καποια πραγματα, και ουσιαστικα το μισο ηταν remake του 4. Ευτυχως το εσωσαν οι Rey και Finn, αλλα κατα τα αλλα δυστυχως meh.

1 Like

Ακούγοντας τις γνώμες σας, πήρα τα ανίψια κ πήγα να δώ το R1 την Κυριακή.

Γνώμη: Βαρέθηκα τη ζωή μου, υπάρχουν πολύ καλύτερες πολεμικές ταινίες από αυτή την μετριότητα. Ευτυχώς που έχω BOGOF ειδάλλως θα έκλαιγα τα λεφτά μου.

Πέρα από την τελευταία σκηνή με τον Vader, το υπόλοιπο δεν μου έλεγε τίποτα. Χιλιοπαιγμένες ιδέες όπως σε τόσες άλλε ς Αμερικάνικες και Ασιατικές ταινίες. Παρακαλούσα να τελειώσει γρήγορα γιατί μετά είχα κανονίσει για ποτό με παρέα.

Ακριβώς την ίδια άποψη είχαν και τα πιτσιρίκια. Είπαν: Μέχρι την τελική μάχη, το υπόλοιπο ήταν βαρετό.και τετριμμένο.

Κ εγώ το ίδιο πιστεύω για το force awakens, αλλά το βάζω πάνω από τα 1 και 2 (φυσικά τα μοντέρνα), το 3 μου άρεσε λόγω νταρκύλας.

V > III > VI > II > IV > I > VII

May the Force be with you Princess :disappointed_relieved:

Καλά φεύγει το 16… May the force be with you princess Leia… :frowning:

1 Like

http://www.foreverwriters.com/wp-content/uploads/2013/09/i-love-you-i-know-han-solo-leia-star-wars.jpg

1 Like

σκατα :frowning:
rip princess…

κατα τα αλλα…

empire > revenge > newhope > return(κανει μεγαλη κοιλια με τα ewoks) > awakens > phantom > clones

Σκόνη και θρύψαλα το 2016!! RIP princess Leia

Όσο για τα Star Wars

Empire>Return>New Hope>Rogue>Revenge>Phantom>Clones>Force Awakens

Γενικά βλέπω ότι στους περισσότερους αρέσει το 5 περισσότερ από όλα, Πάντα γούσταρα περισσότερο το New hope, πιο πολύ από όλα… περί ορέξεως

4>5>6>3>7>2>rogue>1