Μαδερφακιν star wars

2 Likes

oυφ, για τα τυπικά :stuck_out_tongue:

Empire>New Hope>Return>Force Awakens>Rogue και δε νομίζω ότι υπάρχει κάτι άλλο :stuck_out_tongue:

Empire 7/10
New Hope 6/10
Force Awakens 4/10
Return 3/10

τα αλλα δεν τα ειδα

Μπορεί να συμφωνήσουμε και κάπου. Εγώ δεν έχω δει κανένα.

Αστειο να προσπαθεις να επιχειρηματολογησεις για τα prequels οταν μπορει και να μην τα εχεις δει καν ισως. :stuck_out_tongue:

Σε αλλα νεα, χθες ειχα δυο φιλους να μου λενε οτι ειδαν μετα απο πολλα χρονια τα prequels λογω των ημερων, και αν και παλιοτερα ειχαν πεσει προφανως θυματα πλυσης εγκεφαλου απο τα media, τωρα τα ειδαν με αλλο ματι και τους αρεσαν παρα πολυ, ακομα και το Phantom Menace. Αλλοι 2 που ενιωσαν δηλαδη. Οκ, για καποιους καποια πραγματα παιρνουν 20 χρονια να τα καταλαβουν, αλλοι δεν τα καταλαβαινουν ποτε. Παντως χθες ηταν μια καλη μερα.

Τι εννοείς με πλύση εγκεφάλου από τα media δεν μπορώ να καταλάβω. Οι κριτικές για τα prequel όταν βγήκαν δεν ήταν πια και τόσο αρνητικές. Στο rotten tomatoes που βλέπω εγώ μόνο το phantom έχει πέσει κάτω από 60% ενώ ειδικά το revenge μια χαρά καλές κριτικές είχε πάρει. Το θάψιμο στα prequel έχει προέλθει από τους φανς σε τεράστιο βαθμό και όχι τόσο από τους κριτικούς (που σε καμιά περίπτωση δεν ασχολήθηκαν με τις ταινίες σε βαθμό να μιλάμε για πλύση εγκεφάλου).

Media = casual fans

Ποιος μιλησε για κριτικους? Εγω ξερω οτι οταν βγηκαν τα Episodes I το 1999 και ΙΙ το 2002 και πηγα να τα δω απο 2-3 φορες το καθενα στον κινηματογραφο με διαφορετικες παρεες, δεν υπηρχε ουτε ΕΝΑ ατομο που να ξενερωσε. Ισα ισα που συνεβη ακριβως το αντιθετο. Και μιλαω για παρεες στις οποιες ημουν ο μοναδικος τοσο τρελαμενος με το Star Wars Universe. Οι περισσοτεροι μαλιστα ΕΓΙΝΑΝ fans λογω των prequels και της μαγειας που εβγαζαν οι ταινιες, παρα το γεγονος οτι καποιοι προσπαθουνε να μας πεισουν οτι ο Lucas δεν εκανε capture αυτη τη μαγεια.

Η πρωτη φορα που ακουσα αρνητικες αποψεις για τα prequels πρεπει να ηταν καπου το 2005-2006 κι αυτο οπως ειπα και πριν, απο casuals. Απο ανθρωπους που τα ειδαν σε DVD λιγα χρονια αφου ειχαν βγει οι ταινιες στον κινηματογραφο, και νομιζαν οτι θα εβλεπαν Ταρκοφσκι ή καποια χαμενη ταινια του Cubrick μετα το θανατο του ισως. Δεν εχω ιδεα καν τι περιμεναν, αλλα ξερω πως οποιος ειδε τις ταινιες τη χρονια που βγηκαν, τις αγαπαει ακομα και σημερα, και το βασικοτερο ολων, θεωρει τις 6 ταινις ΕΝΑ Saga (που εννοειται πως ειναι). Δεν κανει καν το διαχωρισμο γενικα.

Τα τελευταια 10 χρονια εχει γινει μοδα να διατυπωνονται παπαριες οπως “τα prequels ειναι σκατα” απο κοσμο που τις αναπαραγει επειδη “ετσι πρεπει”. Ειναι κλασικο φαινομενο, δεν εχει συμβει μονο με τα prequels του Star Wars, το προσπερναμε τον περισσοτερο καιρο, εδω κανουμε κι εναν αντιλογο χωρις ελπιδα γιατι εχουμε χρονο τωρα στις γιορτες :stuck_out_tongue_winking_eye:

μπα δεν εχει γινει μοδα τιποτα, σκατα τα θεωρουσαν σχεδον ολοι οταν βγηκαν, σκατα και τωρα, μαλλον επρεπε να κανεις παρεα με παραπανω απο 2 ατομα τοτε… οπως και κανεις δε τις αγαπησε οταν τις πρωτοειδε και το εχει κρατησει μεχρι τωρα ;p lol, οπως και οι μισος+ star wars geek κοσμος οριακα τα αποδεχετε σαν canon -κυριως επειδη ειναι dedicated nerds και δεν μπορουν να κανουν αλλιως-… τη δημοφιλια τους κτλ κτλ, δε ξερω που τα ειδες εσυ τοσο καιρο…

ας αρχισω και γω τις ιστοριες απο το μετωπο μπας και ‘‘αποκτησει η γνωμη μου κυρος’’ :
Δυστυχως ρε αγορι, με τα prequel των star wars εχω το ρεκορ επισκεψιμοτητας σε σινεμα και λεω δυστυχως γτ ειναι κριμα μετα απο τοσα χρονια και ντροπη να λεω ‘‘ειδα το phantom 5 φορες, το clone 5 και το revenge 6’’… θα μου πεις εισαι καθυστερημενος που ειδες 16 φορες σινεμα ταινιες που σιχαθηκες με την πρωτη? εκεινη την εποχη και ηλικια να το παρει κανεις δλδ, μαλλον ημουν :stuck_out_tongue: αλλα απο την αλλη επεμεινα να δινω λεφτα στα ταμεια γιατι πασχιζα να βρω ενα λογο να υπερασπιστω το καθετι στις νερντοπαρεες που καναμε τοτε, απεναντι σε τοσο θαψιμο που επεφτε και με εκνευριζε … ε μετα που οκ περασα και τα 22 δεν ηθελε και πολυ σκεψη να αποδεχτω το οτι οι 3 αυτες ταινιες, ‘‘ταινιες’’ τεσπα ειναι γελοιες …

οποτε ναι, ειπα και γω τη μαλακια μου απο προσωπικης εμπειριας -θυμαμαι Γρακχο να βλεπουμε πρεμιερα revenge/τοτε που κερδισε η παπαριζου την eurovision :stuck_out_tongue: / και μετα το φιναλε, να σκεφτομαστε αν οντως καναμε καλα που κλασαμε τη παρεα για να δουμε αυτη τη μαλακια-

oh well, τουλαχιστον εγω επιχειρηματολογω, δεν αποδεχομαι τις πιπες του Λουκας αμασητες επειδη εχουν ‘‘μαγεια’’ και ‘‘ειναι γαμω οι κωλοτουμπες’’ ή ‘‘το φωτοσπαθο γαμαει, επι 1000 γαμαει ακομα πιο πολυ, yeah!’’… ναι εχουν μαγεια αν εκεινη την εποχη λιωνει καποιος σε net cafe με wow dotes και δε ξερωγωτι και ξαφνικα σκαει ενα βιντεογκεημ στην οθονη οσο αψυχο και τοσο ανουσια αχανες οσο αυτα που επαιζε…

αν καποιος παντως εκανε 20 χρονια να ‘‘καταλαβει’’ το phantom menace, εγω αν ποτε κοιμοταν σπιτι μου, θα κρατουσα το ενα ματι ανοικτο ολο το βραδυ…

υγ. το επιχειρημα ‘‘καλα ρε μλκες περιμενατε να δειτε κιουμπρικ?’’ ειναι τουλαχιστον αστειο αν προερχεται -στα σοβαρα- απο παιδι ανω των 12…

1 Like

Σε αλλο συμπαν ζουσες μαλλον. Κριμα που δε μπορω να γυρισω πισω το χρονο να επιστρεψω στο 2004 τοτε που δεν ειχε ακουστει τιποτα αρνητικο για τα prequels, εκτος απο κατι 40αρηδες παρελθοντολαγνους που ειχαν κολλησει στο 1977 και 20 χρονια μετα γκρινιαζαν ακομα για τα ewoks :joy: Ξερω ΠΑΜΠΟΛΛΟΥΣ που αγαπανε αυτες τις ταινιες απο τη στιγμη που βγηκαν μεχρι τωρα. Ειτε σου αρεσει ειτε οχι, η ΕΞΑΛΟΓΙΑ του Lucas ειναι ολοκληρη ενα επος απο 6 κομματια, και ο κοσμος που δεν κολλαει στα midichlorians και στις κωλοτουμπες του Anakin στα λιβαδεια του Naboo, μπορει να βρει 6 γαματες ωρες κινηματογραφου και στα prequels, κι ας σου ειναι σοκαριστικο.

Τωρα αν εγινες 22 χρονων μετα το 2005 που βγηκε το Revenge Of The Sith, τοτε αστο καλυτερα, λυπαμαι που εκανα και την κουβεντα. SAY NO MORE. Αυτα για το κυρος της γνωμης… γελαω με την ειρωνεια. Αμα μου λες οτι τις θεωρεις γελοιες και μαλιστα οχι “ταινιες”, ειλικρινα αναρωτιεμαι τι καθομαι και χανω το χρονο μου. Εσυ καταλαβες οτι θεωρω τις ταινιες γαματες επειδη εχουν 1000 φωτοσπαθα. Οταν καταλαβεις το Phantom Menace λοιπον, τα λεμε τοτε. Λογικα καπου μεσα στο 2019, για τα αλλα εχουμε αρκετο καιρο απο οτι φαινεται. Αλλωστε τα λες και μονος σου:

ΥΓ1. Το επιχειρημα περι Κιουμπρικ εχει να κανει με οτι σαν αντιπροσωπευτικα δειγματα της τεχνης του κινηματογραφου, ουτε οι πρωτες 3 ταινιες ειναι τιποτα αριστουργηματα για καποιον που δεν εχει τρελα με sci-fi και συγκεκριμενα με το space opera genre που δημιουργησε ο Lucas. Αλλα εκεινες τις εχεις φυσικα θεοποιησει, ακομα και τις σκηνες στο Episode IV που φευγει το χασμουρητο συννεφο. Αλλα οκ, ειπαμε, εκει δεν ειχαν CGI Yoda, αρα πρεπει να γαμουσαν λογικα :joy:

ΥΓ2. Δεν εχω παιξει ποτε WOW, ποτε DOTA, και ποτε σε ιντερνετ καφε. Αλλο ενα τρομακτικο επιχειρημα.

ΥΓ3. Σε ευχαριστω παντως παρα πολυ που επαληθευεις πληρως αυτα που ελεγα στο προηγουμενο μου ποστ. Πηγες και ειδες τις ταινιες 16 φορες συνολικα στον κινηματογραφο (μεσο ορο 5 την καθεμια ας πουμε), γουσταρες, νευριαζες που καποιοι φιλοι σου σου ελεγαν οτι ειναι μαλακιες, και μετα τα 22 σου και την τριτη ταινια (αρα περιπου πριν 10 χρονια οπως ειπα) αποφασισες οτι ειναι μαλακιες οι ταινιες. Κλαμα. ΑΚΡΙΒΩΣ δηλαδη οτι περιεγραψα πως συμβαινει με την πλυση εγκεφαλου στα social media και με καποιους “fans” του κινηματογραφου.

1 Like

Ο μρ. πλινκετ έχει εξηγήσει πολύ αναλυτικά γιατί τα πρίκουελς είναι γτπ

Το rogue one μου άρεσε πάντως. Δεν έμεινα μαλάκας, αλλά μου άρεσε. Μαλάκας έμεινα με το Arrival που για τα γούστα μου είναι ίσως μια από τις καλύτερες σαϊφαϊκές ταινίες που έχω δει τα τελευταία (πολλά) χρόνια

Εγώ είμαι σίγουρος ότι αν τα επεισόδια είχαν βγει με τη σωστή τους σειρά δεν θα ακούγαμε κιχ για τα prequels. Να είχε βγει για παράδειγμα το phantom το 77 κλπ. Το να αποθεώνεις το παρελθόν και να θάβεις το παρόν είναι το πιο πιασάρικο κράξιμο της εποχής μας. Ειδικά τα τελευταία χρόνια που με τα social media έχουμε διαβάσει αμέτρητους αλέφαντους του πληκτρολογίου… που αν τους ρωτούσες τότε τι είναι cgi θα σου έλεγαν ότι είναι κάτι αντίστοιχο με το FBI, και τώρα το έχουν κάνει καραμέλα

Το κακό είναι ότι ανάμεσα στις 2 φυσιολογικές κατηγορίες θεατών, όπου η πρώτη είναι αυτή με αυτούς που τους αρέσει το star wars και η δεύτερη είναι αυτή που ΔΕΝ τους αρέσει, έχει δημιουργηθεί και άλλη μία κατηγορία με αυτούς που αρχικά τους άρεσαν όλα τα επεισόδια (όχι το ίδιο αλλά τους άρεσαν) και διαβάζοντας τις κριτικές των “ψαγμένων” άλλαξαν γνώμη για να είναι και πιο cool στις παρέες τους.

Δεν πηγαίνει για σένα @chinaski το σχόλιό μου… αλλά ποιος σκατά είναι ο πλίνκετ; Που ήταν όλοι αυτοί πριν 10-12 χρόνια;

Εγώ είμαι ευτυχισμένος θεατής της πρώτης κατηγορίας που έχω ευχαριστηθεί όλα τα επεισόδια γιατί τα αντιμετωπίζω όλα σαν ταξίδι

ΥΓ
Είναι βαρετή η σκηνή με τον άνακιν και την πάντμε να κυλιούνται στα χωράφια… αλλά η σκηνή στο V με τα χιόνια μέχρι να βρουν τον Λουκ και η σκηνή στο IV με τον C3PO να περπατάει σαν τον καραγκούνη στην έρημο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΛΔ… ώπα ξέχασα τα παλιά επεισόδια δεν τα βάζουμε στο στόμα μας

1 Like

Στην τελική γούστα είναι αυτά ρε παιδιά μη τρελαίνεστε, αλλά κάντε την χάρη στον εαυτό σας και δείτε λίγο Mr Plinket και απολαύστε τον, ο άνθρωπος είναι για όσκαρ.

QuintomScenario τίποτα από αυτά που λες δεν τα θυμάμαι εγώ εκείνη την περίοδο. Ίσα ίσα που όταν είδα τις ταινίες σινεμά παίζει να ήμουν ο μοναδικός που δεν τις μίσησε. Ειλικρινά δεν είχα ακούσει πουθενά ούτε μισό θετικό σχόλιο από κανέναν.Στην καλύτερη οι ταινίες τους φαίνονταν απλά συμπαθητικές όπως σε εμένα. Δεν ξέρω με τι παρέες πήγες σινεμά τότε. Όταν βγήκε το phantom menace ήμουν 20 χρονών, όσο να πεις μια χαρά κρατάνε οι αναμνήσεις μου από τότε.

Επίσης τα social media δεν ήταν τόσο δυνατά ούτε καν το 2006 για να μιλάμε για πλύση εγκεφάλου. Από 2001 ως το 2003 την περίοδο δηλαδή του Άρχοντα των Δαχτυλιδιών αυτό που διάβαζα εγώ στα τότε message boards ήταν μίσος για κακή μεταφορά από Tolkien και πως γάμησαν το πνεύμα του βιβλίου κτλ αυτά που ακούγονται δηλαδή πάντα δηλαδή σε μια μεταφορά ενός τόσο αγαπητού βιβλίου (παιχνιδιού σειράς τα πάντα βασικά). Σήμερα δεν έχει μείνει σχεδόν τίποτα από αυτά. Έχεις υπερεκτιμήσει την δύναμη των social media σε τεράστιο βαθμό.

Επίσης όταν λες κάτι πράγματα όπως “Οταν καταλαβεις το Phantom Menace λοιπον, τα λεμε τοτε” το κάνεις όλο και πιο δύσκολο να πάρει κανείς στα σοβαρά αυτά που γράφεις. Δηλαδή έλεος!

Τα ειπες ολα

Εχει μεγαλη διαφορα το “απλα συμπαθητικες” με το κραξιμο που πεφτει τα τελευταια 10 χρονια. Εγω απλα λεω πως τοτε που βγηκαν οι ταινιες δεν υπηρχε κανενα κραξιμο. Αυτο ειναι μεταγενεστερο φαινομενο. Αλλο το να προτιμαει κανεις τις original ταινιες, αλλο το να λεει πως ειναι γαματες οι κλασικες, και ΓΙΑΤΟΜΠΟΥΤΣΟΚΑΒΑΛΑ τα prequels. Εκει ειναι η ενσταση μου.

Οσον αφορα τα social media, προφανως και εχουν τεραστια επιδραση στη γνωμη του κοσμου. Και προφανως και ισχυει απο το 2006 αυτο σε τεραστιο βαθμο, αλλα και λιγο παλιοτερα. Το 2006 να φανταστεις ειναι το facebook, θελεις να μου πεις οτι δεν υπηρχαν απο πριν απειρες σελιδες και φορουμς στα οποια ελιωνε ο κοσμος? Για την αισχρη μεταφορα του LOTR δεν το εχω ακουσει ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ στη ζωη μου. Τσαντισμενους επειδη αλλαξαν λεπτομερειες απο το βιβλιο στην ταινια? Ναι, αλλα ακομα και αυτοι ελεγαν οτι η τριλογια του Jackson ηταν γαματη.

Αυτό που δεν μπορείτε να καταλάβετε οι περισσότεροι είναι ότι δεν πρόκειται για παρελθοντολαγνεία. To FA και το R1 είναι μια χαρά ταινίες. Τα πρήκουελς είναι κουράδες για συγκεκριμένους λόγους. Συγκρίνετε αυτή και αυτή τη σκηνή με αυτή. Η συγκρίνετε αυτή τη φωτογραφία με αυτή. Την πρώτη σχεδόν τη ζεις, τη δεύτερη νομίζεις πως την είχες δει το 1998 στο intro του Age of Empires.

Και μην αρχίσετε τις μαλακίες, "ναι αλλά τα πρηκουελς εχουν καλύτερο σεναριο και το lore είναι έτσι…και ". Αν ήθελα μόνο το σενάριο θα διαβαζα τα βιβλία ή τα κομικς. Εδώ μιλάμε για κινηματογράφο και τα πρήκουελς σκηνοθετικά, υποκριτικά, φωτογραφικά ΚΑΙ σεναριακά (ω, ναι), είναι κουράδες.

Ο πλίνκετ (Red Letter Media) πάντως ανέβασε την κριτική για το Ι το 2008 τρία χρόνια μετά την ολοκλήρωση της τριλογίας των πρίκουελ…δεν το λες και χθες

Εγω βλεπω 3 λατρεμενες σκηνες και 2 υπεροχα τοπια. Βεβαια στα prequels υπαρχουν δεκαδες φωτογραφιες απο το Naboo που ειναι πιο ρεαλιστικες και υπεροχες, οπως επισης και τοπια απο αλλους πλανητες. Μιας και ανταλλαζουμε φωτογραφιες, να, εχω κι εγω μερικες:

http://a.dilcdn.com/bl/wp-content/uploads/sites/6/2015/07/Screen-Shot-2015-07-07-at-5.29.43-PM-2.png

http://vignette3.wikia.nocookie.net/starwars/images/c/c7/Senate_District_ROTS.png/revision/latest?cb=20160228141826

Αμα ειναι τυφλος κανεις, ναι, ειναι κουραδες σε ολους τους τομεις που ειπες. Ή παρελθοντολαγνος. Το Rogue One ειναι πανεμορφο, και αρτιο, και γαματο. Το Force Awakens πηγαινει δυστυχως στον πατο του οποιουδηποτε ranking, γιατι ειναι στην πραγματικοτητα ενα καλο remake. Η σκηνη μεταξυ Kylo Ren και Han Solo ηταν οντως πολυ καλα δοσμενη, και με φοβερο φωτισμο και με πολυ καλη αλληγορια με την αλλαγη του φωτος και των συναισθηματων. Απλα αν για παραδειγμα ηθελε καποιος να βρει σωνει και καλα αρνητικα στο The Force Awakens και να πει οτι “η φωτογραφια του και η σκηνοθεσια του ειναι κουραδες”, θα εβαζε τη σκηνη που βγαζει τη μασκα του ο Kylo Ren ή τη σκηνη που γινεται millenial on a tantrum και αρχιζει και γαμαει τα τερματικα με τα φωτοσπαθα.

Opinion: a view or judgement formed about something, not necessarily based on fact or knowledge

τελικα ο κουιντομ δεν ειναι εκτος πραγματικοτητας μονο σε οτι αφορα το ΝΒΑ :blush:

Θα μας μιλήσεις και για star wars τώρα; Δεν έχεις δει καν τα prequel…

Φανταστείτε να είχε βγει το new hope το 1999… τι θα διαβάζαμε από όλους τους φωστήρες;