Μαδερφακιν star wars

Haters gonna hate και fans gonna love… Εγώ πάντως το βρακάκι μου του μούσκεψα αρκετές φορές μέσα στην ταινία. Απολαυστική! Σίγουρα μέσα στο top 3 μου…ΔΕΙΤΕ ΤΟ!

Πολύ καλά λόγια παίζουν παντού…προσδοκίες στο θεό πλέον και το βράδυ προβολή…

πολύ αμφιλεγόμενα σχόλια γενικά, περισσότερο από το ΤFA
και κριτικές μοιρασμένες αλλά κυρίως από φαν το θέμα, άλλοι λένε για το καλύτερο ever άλλοι ότι παίρνει ρίσκα και αποφάσεις που αλλάζουν τελείως το franchise-και δε τους κάθετε καλά

είδωμεν, πάντως λίγο προβληματισμένος και πιο ουδέτερος είμαι προσωπικά τώρα…

Λογικά θα πάω σήμερα. Πάντως ένα καλό είναι που βλέπω μερικούς youtubers να έχουν μείνει κάπως παγωμένοι αφού η ταινία ήταν διαφορετική από αυτό που περίμεναν. Το 90% αυτών των τύπων συνήθως μένουν απόλυτα ικανοποιημένοι με ταινίες που απλά προσφέρουν fan service επομένως το βάζω στα θετικά. Γενικά διάβασα 2-3 spoiler free πραγματάκια και λέγεται πως ο Rian Johnson πήρε κάποια ρίσκα.

2 Likes

γενικά το overall είναι ότι έκανε expand το universe και πρόσθεσε νέα μυθολογία

τώρα αν πχ. αυτό έχει να κάνει με midichlorians πάλι :stuck_out_tongue: να πά να γαμηθεί :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:
αν όχι, lets see :smiley:

1 Like

Καταπληκτικη ιδεα τα midichlorians βασικα, προσθετουν παραπανω στη μαγεια του Star Wars.

Midichlorians aka scientific explanation of force = μαγεια

Αχα, οκ

εδωσες το στιγμα σου, πηγαινε να παιξεις τωρα παλι με κανα δεκαεξαχρονο σε κανενα μεταλικα vs maiden, off you go…

1 Like

Άρα και εγώ που μου άρεσε η ιδέα των midichlorians, ανήκω στα δεκαεξάχρονα… δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πέφτουν ταμπέλες και χαρακτηρισμοί σε κάποιους όταν η σκέψη και το γούστο τους διαφέρει από την δική σας σκέψη και κοσμάρα.

Αν σκεφτώ όπως εσύ τότε εγώ είμαι δεκαεξάχρονο και εσύ κολλημένος… δεν γίνεται έτσι κουβέντα όμως.

4 Likes

Oχι δεν εισαι δεκαεξαχρονο, εμενα μαρεσει το mean girls, το βλεπω σταντε μια φορα τ χρονο και γουσταρω πιο πολυ απο τη τελευταια, μαλακια ξεμαλακια και κλαιν… και κλαιν κ τα πρηκουελ κλαιν η κλασσικη τριλογια, κλαιν η νεα κτλ… ταινιες για λεηζερ, εκρηξεις, καλο κακο και διαστημοπλοια ειναι…

δεκαεξαχρονο ειναι ο μαν εδω που προσπαθει να κανει και καλα κουβεντα εδω οπως αυτες που κανει στα εν λογω τοπικ με μυαλο δεκαεξαχρονου με τα αντιστοιχα δεκαεξαχρονα που γραφουν εκει, ακα προσπαθει ταχα να προκαλεσει λες κ μιλαμε για ποδοσφαιρικες ομαδες ή πουτσες που ενας την εχει πιο μεγαλη, οποτε γινει οποιοδηποτε σχολιο σε κατι που δε γουσταρει ή γουσταρει…

Grow up, πρεζα, αυτοκτονια, πολλες επιλογες, πικ ουαν, ειχαμε εναν awake, awake γ´ εθνικης δεν εντυπωσιαζει καν

Οντοπικ, πολυ divisive ταινια, πραγματικα νομιζω οτι θελω να το δω πλεον για λαθος λογους…

Ο @awake ειχε συνηθως φοβερο γουστο απ’ οσο θυμαμαι. Ενιωθε.

1 Like

Το λοιπόν. Μόλις γύρισα και απλά θα πω μερικές γενικές εντυπώσεις χωρίς spoiler αλλά το βάζω σε blur μιας και υποθέτω κανείς δεν θέλει να ξέρει το παραμικρό πριν μπει στην αίθουσα.

[spoiler]Ειλικρινά δεν ξέρω τι ακριβώς θέλουν να κάνουν με αυτή την νέα τριλογία Star Wars. Εγώ νόημα δεν βγάζω μια φορά. Από την μια υπάρχει ένας διαρκής φόρος τιμής στα original με το Empire να έχει την τιμητική του φυσικά, αν και τουλάχιστον εδώ δεν έκαναν κανονικό remake όπως στο Force, από την άλλη σε αυτή την νέα ταινία υπάρχει και μια μικρή ας πούμε προσπάθεια επαναπροσδιορισμού του όλου μύθου που ενώ πολύ θα ήθελα να εκτιμήσω όχι απλά πέφτει στο κενό αλλά προκαλεί και γέλιο ώρες ώρες.

Δεν ξέρω, εγώ βλέπω γενικά ένα κάποιο ενθουσιασμό που με αφήνει λιγάκι αμήχανο, δεν βρίσκω κάτι εδώ μέσα που θα με ενθουσιάσει έστω και λίγο. Μπορώ να εκτιμήσω το πάθος των νέων ηθοποιών και ειδικά του Adam Driver που φαίνεται ρε παιδί μου ότι γουστάρει που παίζει σε μια ταινία Star Wars, το νιώθει μέσα του το παιδί. Από την άλλη έχει ένα χαρακτήρα αδιάφορο όσο εκεί που δεν πάει.

Από τους παλιούς φάνηκε από την αρχή ότι ο μοναδικός λόγος επιστροφής τους ήταν το fan service. Και ομολογώ πως σε στιγμές σε πιάνει κάπως (ε εδώ που τα λέμε δεν θα μπορούσε και να μας αφήσει παγερά αδιάφορους). Δυστυχώς και εδώ τα ίδια ισχύουν. Η καημένη η Carrie Fisher απλά περιφέρετε στο set της ταινίας χωρίς νόημα και σκοπό. Σχεδόν λύπηση σου προκαλεί. Luke έχει τις στιγμές του δεν λέω αλλά εν τέλη ούτε αυτός προσφέρει κάτι πέρα από μερικές σεναριακές ευκολίες για τον χαρακτήρα του Kylo Ren και μερικές cool σκηνές. Ομολογουμένως ωστόσο ο Hamill μου φάνηκε πιο ενθουσιώδης για την επιστροφή του από τους υπόλοιπους παλιούς.

Rey πλέον δεν έχω ιδέα τι ρόλο βαράει και μπορώ να πω ότι απλά δεν με νοιάζει καν. Fin πιο αδιάφορος και από Jar Jar.

Για τους υπόλοιπους villains της ιστορίας δεν θέλω να πω κάτι γιατί θα γίνω κακός. Ο χειρότερός villain στα marvel έχει μεγαλύτερο ενδιαφέρον. Ο Snoke, Smoke πως διάολο λέγεται είναι ένα τεράστιο κακόγουστο ανέκδοτο και η μεγαλύτερη αστοχία Andy Serkis μέχρι σήμερα.

Τέλος Rian Johnson το θέλεις, το προσπαθεί, δίνει μερικές πολύ εντυπωσιακές σκηνές (είναι φανερά ο καλύτερος σκηνοθέτης που έχει αναλάβει τα νέα Star Wars) αλλά αν δεν έχεις υλικό…

Γενικά… George Lucas γύρνα πίσω η έστω τηλεφώνα.
[/spoiler]

2 Likes

Κοιταξε, γενικα δεν υπαρχει κανενα μελλον σε καμια κουβεντα μαζι σου, αφου εχεις μια κονσολα μπροστα σου με απαντησεις που δε βγαζουν κανενα νοημα και δεν κολλανε πουθενα, και πατας τα κουμπακια, ως αντανακλαστικες αντιδρασεις. Δεν υπηρχε δηλαδη νοημα ουτως ή αλλως, αφου εφ’οσον καταλαβα δεν εχεις καταλαβει τιποτα απο το story που εκτυλισσεται στα prequels, και εστιασες μαλλον σε οποιαδηποτε καραμελα διαβασες στο internet οταν κι εσυ ανακαλυψες τον μαγικο κοσμο του διαδικτυου, αλλα τελος παντων ας πουμε οτι γενικα ειμαι και ημουν ανοιχτος σε καποιον εποικοδομητικο διαλογο για να συζητησουμε και την αντιθετη αποψη. Αλλα τωρα να κατσω να χασω πολυ χρονο για κουβεντα με καποιον που παιζει και να μην εχει δει καν τις ταινιες, ε δε βρισκω το λογο.

Απλα για την αποκατασταση της αληθειας, η οποια δεν εχει καμια σχεση με τις μαλακιες που εγραψες:

  1. Δεν εχω συμμετασχει ποτε σε metallica VS maiden, και δε μπορω να φανταστω κατι πιο βαρετο απο αυτο στη ζωη μου.
  2. Δεν εχω κανενα στοχο ποτε να μιλησω οπως μιλανε για ποδοσφαιρικες ομαδες και πουτσες και δεν ξερω τι αλλο μπορει να σκαρφιστει το μυαλο σου, και το οτι δε μπορεις εσυ να συμφιλιωθεις με την αντιθετη αποψη σε θεματα στα οποια θεωρεις τον εαυτο σου σχετικο (ενω στην πραγματικοτητα εισαι μαλλον ασχετος τελικα) ειναι δικο σου προβλημα και οχι δικο μου. Γενικα πρεπει να εχεις μεγαλες ανασφαλειες αν ενοχλεισαι που δε συμφωνουν ολοι με τα αρνητικα παραληρηματα σου για τα prequels.
  3. Σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου, και ευχαριστω ακομα περισσοτερο που μου δινεις επιλογες. Ειδικα η επιλογη για πρεζα ή για αυτοκτονια ειναι νομιζω μια πολυ καλη συμβουλη, γεματη ενδιαφερον για εναν συνανθρωπο. Απλα θα σου δωσω κι εγω μια συμβουλη απο τη δικη μου μερια, τετοιες χρονιαρες μερες που ειναι. Κλεισε τον υπολογιστη, πιες ενα τσαγακι, αραξε λιγο στο κρεβατι σου κοιτωντας το ταβανι, βγες μια βολτα να ξελαμπικαρεις λιγο και να παρεις λιγο δροσερο χειμωνιατικο αερα, και μετα ψαξε να βρεις κανεναν καλο ψυχολογο να εξετασει το τι ειναι ακριβως αυτο που σε ωθει στο να δινεις τετοιες προτροπες σε αλλους λογω του οτι πληγωθηκε ο ευαισθητος εγωισμος σου.

Οντοπικ, δεν υπαρχει λαθος λογος για να δεις την ταινια εσυ συγκεκριμενα, αφου ειτε την δεις ειτε οχι, σα να μην την εχεις δει θα ειναι…

Και σε πιο σοβαρο οντοπικ, εχω ηδη κανει ποστ για τα midichlorians στο παρελθον, και βαριεμαι να ξαναγραφω τα ιδια. Θλιβερο το να μη βρισκει κανεις μαγεια σε επιστημονικες εξηγησεις των οσων μας περικλειουν σε αυτο το συμπαν, ή και υποθετικα σε ενα αλλο, φανταστικο, συμπαν. Απλα θλιβερο.

Περα απο το κλασσικο παραληρημα του απολυτου τιποτα- δ εθνικης awake ολοτελα τελικα-, για να μην ειμαστε κ οφτοπικ συνεχεια:

Dude, srsly wtf :smile: ΠΟΙΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ οταν εχεις κανει 3 ταινιες για την Δυναμη ως μια αυλη δυναμη που μας περιβαλλει και κρατα το Γαλαξια ενωμενο και ξαφνικα 20 χρονια μετα χεζεις τα παντα και κυριως τη συνειδηση του κοινου σου που εχει αφουγκραστει αυτο το theme και το εχει κανει σχεδον θρησκεια και του λες “oh wait, fuck that εχει να κανει με midichlorians, there is no mythology”…διαολε ειναι απιστευο πως δε καταλαβαινεις τα πιο απλα και αυτονοητα :smile:

Ναι τα midichlorians κτλ θα ειχαν ενδιαφερον προφανως, σε ενα αλλο φραντσαηζ, μια αλλη ιστορια, why not… διαολε και εδω ισως να δουλευαν αν ειχαν εισαχθει εξαρχης…πλεον ομως, οχι.

καλα, @dead λιγο το τερματισες

το ειδα και γω χθες, γενικα ακομα το χωνευω

[spoiler]μετα το force awakens βγηκα φουλ ενθουσιασμενος, εδω οχι τοσο.

βασικα ειμαι λιγο ξενερωμενος.

Εκτιμησα φουλ τη προσπαθεια να τερματισουν τη παλια νοοτροπια με out with the old, in with the new, αλλα ενω πηγαν να κανουν καποια πολυ Ballsy πραματα, στα μεσα κωλωσαν ξερωγω και σε αφηνουν σε φαση, wtf , οχι με την καλη εννοια

Πηζω δουλεια. Περισσοτερες σκεψεις μετα.[/spoiler]

[spoiler]Dead αυτό που θέλουν να κάνουν είναι απόσβεση της επένδυσης τους.Ξόδεψαν ένα τεράστιο ποσό και κοιτάνε τώρα να πάρουν πίσω είτε με νέες τριλογίες είτε με spin off ταινίες αρμέγματος.Το θέμα και η συζήτηση είναι κατά πόσο το κάνουν ποιοτικά και προσπαθώντας να περάσουν και νέα πράγματα και δεν έχουμε μόνο ασταμάτητο nostalgia moneygrab.Ε στο Last Jedi θεωρώ ότι προσπάθησαν όντως να κάνουν κάτι νέο ακόμα και αν δεν τους βγήκαν όλα , ακόμα και αν παραδοσιακοί fans έχουμε αρκετά ‘θέματα’ με την ταινία.Προσωπικά είχα βγει και εγώ αρκετά ενθουσιασμένος από το awakens όπως γράφει και ο Giasonas από πάνω, αλλά όσο πέρναγε ο καιρός τόσο η ταινία μέσα μου ξεφούσκωνε και φαινόταν απλά σαν έναν safe reboot του 4.Για το χτεσινό επεισόδιο δεν μπορώ να πω το ίδιο.Είναι ταινία που θέλει να την χωνέψεις θέλει να την δεις 2-3 φορές…

Προφανώς σκηνοθεσία παραγωγή κλπ είναι σε άψογο επίπεδο κάτι αναμενόμενο για τέτοιο φιλμ.Οι πινελιές Johnson είναι ορατές εδώ και εκεί και δίνουν χαρακτήρα σε σκηνές και ερμηνείες που θεωρώ είναι ανώτερες απότι στο 7.Η ταινία χωρίζεται ουσιαστικά σε 2 μέρη , ένα καθαρά πολεμικό-επιχειρησιακό και ένα που σχετίζεται με force-jedi κλπ , όπως σχεδόν όλα τα star wars.Ομολογώ ότι με ενδιέφερε σχεδόν αποκλειστικά το δεύτερο , αφού το πρώτο ΟΣΟ και να το καλοσκηνοθετήσεις το έχουμε ξαναδεί αρκετές φορές , η κατάληξη του είναι λίγο πολύ γνωστή και προβλέψιμη και ίσως να παρουσιάστηκε καλύτερα στο roque one.Σίγουρα εκτιμάτε η προσπάθεια να δούμε λίγο διαφοροποιημένα και όχι generic πράγματα…παράδειγμα τα νέα βομβαρδιστικά στην αρχή.Γενικά ωραία δοσμένη η περιπέτεια αλλά χωρίς το απαραίτητο συναισθηματικό βάθος και δέσιμο με τους χαρακτήρες που συμμετείχαν , ώστε να σε καθηλώσει.Ποιος ενδιαφερόταν πχ αν πέθαινε ο Πόε στην αρχή??Θα άλλαζε κάτι?

Τώρα στο πιο μυστικιστικό κομμάτι…στα θετικά πρώτα…μου άρεσε η ‘σύνδεση’ μεταξύ Ρέυ και Κάιλο…ήταν κάτι ενδιαφέρον παρουσιάστηκε ωραία και δεν το είχαμε ξαναδεί.Επίσης συμπαθές το mini twist με τον Λουκ και το πώς φέρθηκε.Αξιοπρεπέστατο το κράξιμο στον Kylo Ren από Snoke και καλογραμμένοι διάλογοι ‘you are no vader you are just a boy with a mask’…Συγκίνηση στο παλιό βιντεάκι της leia από τον R2 και στην επανεμφάνιση Yoda (με λογική empire και όχι prequels).Ενδιαφέρον και η dark side σπηλιά που θύμισε Dagobah.Στο τέλος φτάνουμε στο σπουδαίο twist με τον force-κλώνο Luke και στην κατά την γνώμη μου ομορφότερη σκηνή της ταινίας όπου ο Skywalker κοιτάει για μία τελευταία φορά τον ορίζοντα(όπως είπε και ο Yoda πριν)
και βλέποντας τους δίδυμους ήλιους του Τατουίν ακριβώς όπως στο ξεκίνημα του new hope με την μυθική μουσική από πίσω , πεθαίνει.Ομολογώ ότι ανατρίχιασα και ένα δάκρυ συγκρατήθηκε με το ζόρι.Πιστεύω ο Lupin μπορεί και να έφτασε σε οργασμό εκεί :stuck_out_tongue: Θεωρώ ότι θέλει μαγκιά και μαεστρία να κάνεις έναν παλιό φαν να νοιώσει έτσι όταν μιλάμε για ταινία αριθμό 8 ενός franchise.

Τώρα στα αρνητικά…όταν όλες οι κορυφαίες σου στιγμές έχουν να κάνουν είτε με νοσταλγία είτε με ωραίες επανεμφανίσεις των παλιών τότε κάτι έχεις κάνει λάθος με τους νέους.Η τριλογία πάσχει από χαρακτήρες ξεκάθαρα - ειδικά από δεύτερους.Τι να πει πραγματικά κανείς για τον Φιν αυτό το comic relief έκτρωμα?Για τον wannabe han solo Poe ?Ουσιαστικά υπάρχει η τυπική ‘καλή’ της ιστορίας Rey που είναι απλά οκ στο ρόλο της αλλά κλαιν μαιν κιόλας (η διαφορετική προσέγγιση στο πρώτο μισό της ταινίας είχε πιο πολύ ενδιαφέρον αλλά disney είσαι οπότε γύρισε γρήγορα στα στάνταρ) και ο πραγματικά διχασμένος Kylo που είναι όμως καλογραμμένος ΜΟΝΟ στα σημεία αυτά…του μπερδέματος…σαν κακός δεν…με τίποτα δηλαδή…όποτε υποτίθεται ότι πηγαίνει προς dark side ή ξύλο θα τρώει ή θα γίνεται outplayed ή θα κάνει σαν κακομαθημένο.Γενικά η έλλειψη villain είναι ξεκάθαρη και καθοριστική νομίζω…παρότι γενικά γουστάρω το conflict του Kylo , VILLAIN δεν είναι ο άνθρωπος…και μιλάμε για δεύτερη ταινία τριλογίας έτσι? Θα έπρεπε να έχει…

Εδώ είναι η μεγαλύτερη αποτυχία της disney όπως και στις μαρβελοταινίες.Η παντελώς άστοχη παρουσίαση του snoke στο awakens τους οδήγησε στο να τον σκοτώσουν άδοξα εδώ και γενικά να μείνει μόνο αρνητικά στην ιστορία παρουσιαζόμενος σαν ένα κράμα golum-voldemort με χρυσό μανδύα drag queen από τα lidl.Απαράδεκτος.Και καμία εξήγηση για το ποιος ήταν που βρέθηκε κλπ…διάφορα άλλα αρνητικά μικροπράγματα όπως τα ζωάκια στο νησί που φανερά υοήρξαν μόνο για να πουληθεί κάνα κουκλάκι οκ αναμενόμενα βάση εταιρείας…

Έλειψε και μια ωραία κλασσική ξιφομαχία…

ΥΓ Θεωρώ πως οι γονείς της Ray δεν είναι ξέμπαρκοι και μάλλον μαλακίες της έλεγε ο άλλος.[/spoiler]

[spoiler]συμφωνω σχεδον σε ολα εκτος απο το γεγονος πως δεν υπηρχε καμια καλη ξιφομαχια, το teamup Kylo -
Ray στο throne room του Snoke ηταν επικο, με καταφερε σχεδον να ξεχασω το ποσο με εχει ξενερωσει η φαση του Snoke.

ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ σε ενα σαγκα που βασιζεται σχεδον εξ ολοκληρου στη δυναμικη καλου-κακου, balance, κέρατα,
ιστοριες να υπαρχει ενας τοσο δυνατος force user με μηδενικο Backstory; και πες να ηταν κανενα νιατο που να βγηκε στην εικοσαετια σιωπης που υπηρχε αναμεσα στις τριλογιες; Οχι, ο τυπος ειναι ραμολι. Υπηρχε απο παντα. ΤΙ σκατα;
Τον ηξερε ο Παλπατιν; Ο Βεηντερ; ΠΟΙΟΣ ΗΣΟΥΝ ΣΝΟΟΥΚ ΕΣΥ ΣΟΥΠΕΡΣΤΑΡ.

ακομα πιστευω πως ο Kylo Ren ειναι ανετα ο πιο σημαντικος χαρακτηρας της νεας τριλογιας και εξακολουθω να πιστευω οτι ειναι εξαιρετικα καλογραμμενος. Ναι, δεν πειθει κανεναν οτι ειναι villain γιατι δεν ειναι. Ενας μπουμπης ειναι και τον λατρευω. Ακομα και οταν κανει σκαηπ κλησεις με τη Ρεη χωρις μπλουζα, επειδη ετσι.[/spoiler]

2 Likes

[spoiler]Είναι πραγματικά τεράστια απογοήτευση ο μαλάκας…τι να πω…πραγματικά αν έκαναν κάτι καλύτερο με αυτόν θα την έβαζα πολύ ψηλά την ταινία…ελπίζω να μην έχουμε τίποτα χειρότερα στο επόμενο και μας τον παρουσιάσουν σαν τίποτα πνεύμα και αηδίες ενώ κόπηκε στα δύο…

Για την ξιφομαχιά ρε φίλε με κάτι φρουρούς τις παίζανε…λέω για 1vs1 force users μάχη[/spoiler]

Για να μπω λίγο και σε full spoiler territory

[details=Summary][spoiler]Δεν μου αρέσει η τεράστια προχειρότητα με την οποία προσπαθούν να ανανεώσουν τον μύθο την ίδια στιγμή που και οι 2 ταινίες προσπαθούν συνεχώς να σου υπενθυμίσουν την παλιά τριλογία. Ειδικά στους χαρακτήρες του Kylo Ren και της Rey (Για Fin, Poe δεν αξίζει καν να ασχοληθεί κανείς). Έχεις μια σκηνή με τον Luke που είδε λέει μεγάλο σκοτάδι στον Kylo Ren και πήγε να του πάρει το κεφάλι με το φωτόσπαθο. Ο ίδιος Luke που στο Return of the Jedi σχεδόν θυσιάστηκε επειδή είδε την εσωτερική μάχη καλού-κακού στον Vader. Είδε η Rey το inner struggle του Kylo αλλά όχι ο Luke. Και σε αυτή την σκηνή έχουν στηρίξει προς το παρόν τον χαρακτήρα του Kylo Ren… I don’t buy it. Αντί με τα χρόνια να γίνει πιο σοφός o Luke έγινε πιο μαλάκας… τι διάολο ξεκίνησε να καπνίζει τίποτα παράξενο εκεί που πήγε;

Για Rey δεν ξέρω. Υπήρχε μια κάποια ίντριγκα στην πρώτη ταινία για το ποια είναι και πως διάολο the force is strong with this one αλλά εδώ αντί να πάρουμε κάποιες απαντήσεις ήρθαν περισσότερα ερωτηματικά. Η όλη φάση με Rey θα μπορούσε να έχει ενδιαφέρον αν ο όλος μύθος του Star Wars ξεκινούσε τώρα. Αλλά αυτό δεν ισχύει, 2 ταινίες τώρα η Rey απλά είναι η Rey και μπορεί και χειρίζεται την δύναμη επειδή έτσι. Η αποκάλυψη για τους γονείς της στο φινάλε αν είναι αληθινή θα είναι epic fail από τα λίγα. Γενικά την φάση την βλέπω στην τρίτη ταινία να κλείνει με μια βιαστική εξήγηση εν μέσω σκηνών φόρο τιμής στον Return of the Jedi.

Ακόμα και η φάση με Yoda εκεί που πάει να σε ιντριγκάρει λιγάκι να σου δώσει κάτι βλέπεις μια βιασύνη μια τσαπατσουλιά. Βγαίνει ο Yoda λέει σχεδόν τα αντίθετα από όσα έλεγε στον Empire και άντε γεια σας. Περισσότερο κλείσιμο ματιού στο Empire παρά κάτι ουσιώδες.

Σοβαρά στην μεγαλύτερη διάρκεια της ταινίας είχα την εντύπωση πως κάτι έχω χάσει, σαν να βγήκε και μια ακόμα ταινία στο ενδιάμεσο που δεν την είδα.
[/spoiler][/details]

2 Likes

τόσα spoiler posts δεν έχουν γίνει ποτέ στην ιστορία του φόρουμ, γράφτε ρε αρκουδέηδες και μια γνώμη spoiler-free για μας τους απέξω :stuck_out_tongue:
σήμερα βράδυ προβολή 12 παρά, για να δούμε

1 Like

Νομίζω ότι ο τρόπος που τσουλάει η ταινία το κάνει αρκετά δύσκολο να πεις κάτι ουσιαστικό χωρίς spoilers … και είναι κρίμα… είτε σου αρέσει τελικά είτε όχι καλύτερα να μην έχεις ιδέα

υγ… εγώ την Δευτέρα πάω για 2η φορά