Μαδερφακιν star wars

δεν ξερω εμενα με εχει κουρασει το Political correct που το βλεπεις πλεον παντου.

3 Likes

μια παιδικη μαλακια ηταν παντα το σταρ ουορς δεν ειχε αναγκη καμια ντισνευ

1 Like

παιδικό ήταν σίγουρα, μαλακία δε ξέρω

1 Like

όλα αυτά τα άρθρα/βίντεο ανά το youtube που προσπαθούν να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα, στα επιχειρήματά τους έχουν κάποια βάση, όπως και το παραπάνω… δεν γράφει κανείς όμως ότι όλο αυτά που περιγράφουν και προσπαθούν να αποδείξουν, δεν δόθηκαν στη ταινία με τρόπο που να μην χρειάζεται να διαβάσουμε 459 άρθρα για τον Snoke πχ, για να καταλάβουμε ποια η σημασία του και ο ρόλος του :stuck_out_tongue:

και είναι star wars ε :stuck_out_tongue: όχι λάνθιμος για να προσπαθήσουμε να κατανοήσουμε κανένα ιδιαίτερο συμβολισμό, ούτε αποκτά καμία επιπλέον αξία με το να προσπαθεί και καλά να είναι υπερβολικά meta ή και καλά υπερβολικά πολύπλευρο και πολυδιάστατο για blockbuster της φάσης του -που δεν είναι, καλό vs κακό με γαρνιτούρες ήταν και είναι αλλά και αν νομίζει ότι έγινε έτσι, ε δεν έγινε :stuck_out_tongue: , μια μαλακία έγινε-…

1 Like

Με κάτι τέτοια επεξηγηματικά άρθρα βγάζεις μέχρι και το Warcraft αριστούργημα. Όλες οι ταινίες έχουν subtext, κάτι παραπάνω από πίσω. Από το Resident Evil που μπορεί να το πιάσει αν θέλει κάποιος να σου δώσει κανένα κείμενο για τις άπληστες εταιρίες που καταστρέφουν τον κόσμο κτλ ως το Warcraft και πως το καλό και το κακό πολλές φορές δεν είναι αυτό που βλέπουμε και μπλα μπλα μπλα, κτλ κτλ. Το θέμα είναι πόσο αληθινά σημαντικό μπορεί να το κάνει αυτό μια ταινία, πόσο αληθινό μπορεί να το κάνει στην συνείδηση ένας σκηνοθέτης. Το πρόβλημα στο Star Wars είναι πως τα άρθρα για την ταινία φαίνονται πιο σημαντικά από την ίδια την ταινία αυτή την στιγμή. Γιατί μόνο διαβάζοντας αυτά νιώθεις ότι είδες κάτι σημαντικό και όχι όταν είσαι σινεμά.

4 Likes

meh

hello Marvel/Disney/Nostalgia my old friend…

1 Like

Πόσο κακή επιλογή Χαν σόλο. Γενικά αχρειαστη ταινία. Η κότα με τα χρυσά αυγά είπαμε…

1 Like

Ισως η μονη που θα αξιζε σαν ιδεα απο ολη τη γκαμα της Ντισνευ για τo SW (αν γινοταν σωστα ομως…)

Αχρειαστη δε θα την ελεγα σε καμια περιπτωση, καθως κρινουμε παντα το αποτελεσμα. Εμενα προσωπικα μου αρεσε το τρεηλερ, κυριως γιατι ειναι σκοτεινο και σοβαρο (οχι σκοτεινο και σοβαρο οπως το Force Awakens που ηταν τιποτα αλλο παρα nostalgia κι απο ουσια τιποτα ομως).

Και το Rogue One αχρειαστο και περιττο ελεγε ο κοσμος πως ειναι, αλλα τελικα ειναι οτι καλυτερο εχει βγει στο Star Wars franchise απο τοτε που πηρε τα ηνια η Disney, και με σοβαρο κινδυνο να παραμεινει το καλυτερο, και με διαφορα, αν κρινουμε απο την παρουσα κατασταση.

Οσον αφορα την επιλογη του Χαν Σολο, ΟΠΟΙΟΝ και να εβαζαν στο ρολο αυτο ο κοσμος θα ελεγε πως ειναι κακη επιλογη :stuck_out_tongue_winking_eye:

Απο την αλλη, αν οντως γινει πραγματικοτητα το Kenobi με Ewan McGregor, εκει θα κλαψουν μανουλες αν το κανουν σωστα. Δεν υπαρχει κατι που να περιμενω περισσοτερο απο αυτο οσον αφορα το Star Wars franchise , αφου την main trilogy την εχω πλεον γραμμενη.

ΥΓ. Χρωσταω την πληρη και αναλυτικη κριτικη μου στο Last Jedi, να γελασει λιγο ο κοσμος, αλλα περιμενω να ειμαι 100% ηρεμος για να την κανω, και ουτε καν 99%… γιατι αν ειμαι εστω και 99% μπορει να ολισθησω πολυ γρηγορα σε επιπεδα κατω του 30% οσο γραφω :joy:

1 Like

Εδώ δεν έχουμε δει κάποιοι καν το Last Jedi…άνθρωποι που μεγαλώσαμε με Star Wars…ποιο Solo τώρα…εγώ προσωπικά με λύπη μου έφτασα στο σημείο αυτής της έλλειψης ενδιαφέροντος. Πάντοτε υπήρχε ένα εμπορικό κίνητρο σε κάθε ταινία αλλά κάπου υπάρχει κι ένα όριο το οποίο μπορεί να θέσει ο θεατής. Anyway κανά βράδυ σε συνδρομητική όποτε κι αν αυτό έρθει, με κοακόλα…

1 Like

Kenobi θα ηταν γαματο…οπως και κατι με old republic

1 Like

Δεν…αυτό είναι

Στραβομάρα…

Να πω την αληθεια και μενα μου ψιλοαρεσε το τρεηλερ και ναι, οποιον και να βαζανε θα ξενερωνε ο κοσμος. Ας το δουμε πρωτα και βλεπουμε. Εχω μια ελπιδα οτι θα ναι τυπου Rogue One και οχι των αλλων.

παίδες στο trailer αμα αφαιρέσεις τον Τσούι, είναι το μέσο nu trek sci fi flick που περιμένεις να δείς από κάνα JJ και σια σήμερα, που δε θα χρειαζόταν καν το όνομα star wars δίπλα…

το μόνο θετικό είναι ότι αισθητικά φέρνει στο rogue οne που ήταν και το πιο δυνατό κομμάτι αυτής της ταινίας (+ η μάχη του φινάλε που μάλλον είναι και η καλύτερη star wars μάχη μετά τον Hoth σε όλο το saga) και ότι παίζει ο woody harelson και ο glover που οκ γενικά είναι πάντα αξιόλογοι σε ότι κάνουν… αλλά και η αισθητική πλέον δεν λέει τίποτα στο φινάλε φινάλε -είδαμε την αισθητική στο TFA το οποίο έβαλε την ταφόπλακα του franchise σχεδόν σε όλους τους παλιούς φαν-…

Στη τελευταία σκηνή του trailer, το falcon κάνει ένα backflip με το falcon, χτυπάει ένα tie fighet ταυτόχρονα και στα καπάκια πέφτει punchline και ξαφνικά ένα τεράστιο πλοκάμι επεκτείνει την non stop δράση… δεν είναι ούτε nit-picking ούτε σκάλωμα στις λεπτομέρειες ούτε τίποτα, 10 χρόνια υπάρχουν οι marvelοταινίες και τις έχουμε μάθει πια μαζί με την συνταγή τους… η marvelιά που βγάζει εδώ μυρίζει και βρωμάει από χιλιόμετρα μακρυά…και ναι, καλώς ή κακώς, κλισέ και μη, δεν είναι εύκολο να πείσει κανένας για anti-Harisson Ford, πόσο μάλλον σε έναν από τους πιο εικονικούς της ποπ παγκόσμιας κουλτούρας…

γενικά ισχύουν τα ίδια με κάθε είδους prequel-sequel κτλ ταινιών που έχουν γίνει επιτυχίες και έχουν χτίσει και ένα μικρό ‘‘μύθο’’ so far: τίποτα δεν μπορεί να προσφέρει μια επίσκεψη μπροστά ή πίσω σε έναν αγαπημένο χαρακτήρα 20-30 χρόνια μετά, με σκοπό να του προσδώσει ένα νέο παρελθόν ή νέο μέλλον… το μόνο που καταφέρνει είναι να ‘‘καλύψει’’ τα όποια ‘‘κενά’’ υπάρχουν σχετικά με το origin του - στις περισσότερες φορές όμως, αυτό το άγνωστο είναι που ιντριγκάρει και δημιουργεί εξ αρχής πάτημα για την δημιουργία ενός ενδιαφέρων χαρακτήρα… Δε χρειάζεται 30 χρόνια μετά να δω το Millenium Falcon να κάνει actual το Kessel Run σε less than 12 parsecs :stuck_out_tongue: όταν 30 χρόνια πριν όταν ειπώθηκε αυτό μου είχε ήδη δημιουργήσει ένα πρώτο δέος για αυτό το άγνωστο σκάφος και τον άγνωστο πιλότο του (και προφανώς με μια φράση έκανε και mini-expand του lore του εν λόγω σύμπαντος)…η actual απεικόνισή του δεν θα προσφέρει τίποτα παραπάνω από μια απομυθοποίηση του γεγονότος, την προσγείωσή του στην πεζή πραγματικότητα και ένα φτηνό nostalgia trick… εκτός βέβαια πάντα, αν υπάρχει κάποιος ικανός σκηνοθέτης από πίσω, κάποιος σημαντικός storyteller, ένα πολλά υποσχόμενο cast και γενικότερα μια παραγωγή που σου βγάζει εμπιστοσύνη… δυστυχώς όμως, Fury Road βγαίνει μια φορά και η Disney παραμένει Disney…

overall, το τρέηλερ σα τρέηλερ δεν είναι επουδενί σκουπίδι ή ‘‘βιάζει τα παιδικά μας χρόνια’’ και τέτοια… αλλά μοιάζει ένα τυπικό από την άλλη disney wars flick με την απαραίτητη marvel δόση του και την χρωματική παλέτα του Rogue One…δλδ κλαιν μαιν :stuck_out_tongue:

oftopic λίγο τώρα, το origin του Solo στο expanded γα-μού-σε… ας μην το κάνω spoil σε όποιον δεν έχει διαβάσει τίποτα, αλλά πραματικά αξίζει και είναι και spot on 100% στον χαρακτήρα που έχτισε στην πρώτη ταινίες όπως και την σχέση του με τον Τσουμπάκα… αμφιβάλλω αν θα το χρησιμοποιήσουν εδώ μιας και το expanded το έχουν γράψει αλλά αξίζει να ψάξει κανείς την τριλογία του Han Solo adventures του '79 ή να διαβάσει τα Dark Empire πχ κτλ… γαμώ τα βιβλία, γαμώ τις ιστορίες, full justice στον χαρακτήρα και αυτά (y)

επιπλέον, Kenobi με την παρούσα κατάσταση, πραγματικά ποιός θέλει να δεί? δλδ με την Disney να κάνει τα δικά της και -καλώς ή κακώς πάλι- να μην υπολογίζει σχεδόν καθόλου τα prequel και τον Kenobi εκει, τι πραγματικά πιστεύετε ότι θα βγάλουν? Ένα grounded Jedi themed western με Force powers και μυστικισμό:p ?..όσο και αν μην μου άρεσαν τα prequel, ο Kenobi ήταν ίσως ο μοναδικός συμπαθητικός χαρακτήρας… δεδομένου ότι η Disney δεν υπολογίζει σχεδόν καθόλου τα prequel δεν είναι λογική μια ταινία για ένα χαρακτήρα που θα πατάει μόνο στην εικόνα του Guiness και θα ψιλοαγνοεί τον Macgregor των prequel… τουλάχιστον έτσι νομίζω θα γίνει όπως και δεν νομίζω ότι θα γίνει σωστό ‘’‘μπαστάρδεμα’’ των 2 χαρακτήρων… και επειδή με το TFA έδειξαν ότι Force = Superpowers, ειλικρινά δε θέλω να δώ καθόλου τίποτα σε σχέση με οποιοδήποτε παλιό χαρακτήρα πια, πόσο μάλλον τον Obi Wan που είναι και Jedi…και πάλι, με άλλο studio και άλλους συντελεστές οκ, βγάλτε το και ότι γίνει ας γίνει, τώρα να περιμένω μια ταινία Obi Wan με Jedi Forces κτλ από ένα studio που δε ξέρει τί του γίνετε σχετικά με το υπάρχον lore και να μου πετάει μέσα σαχλό χιούμορ, αδιάφορους β χαρακτήρες, δράση non stop για να μην βαρεθώ και nostalgia ΣΤΟ ΘΕΟ, ε οχι…

γενικά leave star wars alone ή έστω ας κάνουν αυτό που πάνε να κάνουν με τον Johnson, δικό τους lore με νέους χαρακτήρες και νέα πράγματα…leave classic star wars alone :stuck_out_tongue:

υγ. ΠΟΙΑ ΚΑΛΙΣΙ ΓΑΜΩ ΤΗ ΖΩΗ ΣΑΣ ΟΛΗ