Μαδερφακιν star wars

αυτος πχ νομιζω θα ηταν τελειος για την ταινια και κανενας δεν θα ειχε παραπονο παντως!

Εδω βρισκεται το μελλον, περιμενω πολυ περισσοτερα πλεον απο stand alone ταινιες και απο την εν λογω σειρα ταινιων, παρα απο το main story arc. Κατι μου λεει οτι θα ειναι Old Republic.

2 Likes

Πολυ πολυ ενδιαφερον

1 Like

παρότι που δεν είμαι φαν του GoT, είναι νομίζω ξεκάθαρα ένα δίδυμο που μπορεί να κάνει σπουδαία πράματα στο σύμπαν του Star Wars…όταν ήταν Star Wars :stuck_out_tongue: …forgive my negativity αλλά στο παρόν Disney Wars όποιον και να φέρουν, δεν μου λέει τίποτα…
Ο Benioff (που πάντα θα του κρατάω μανιάτικο :stuck_out_tongue: γιατί πέταξε σχεδόν στα σκουπίδια μια καριέρα που ξεκίνησε με ένα εξαιρετικό βιβλίο το οποίο έγινε και μια εξαιρετική ταινία -25th hour-για να γράφει μετά Troy, GoT και παρεμφερή) και ο Weiss κάνουν μπαμ ότι θα ήταν ένα ιδανικό - μετά τόσες σεζόν GoT- δίδυμο για να αναλάβει να φέρει στην οθόνη μια loose μεταφορά των γεγονότων του Kotor…όσο και αν υποστηρίζει κανείς ότι μετά το πέρας των βιβλίων του Μάρτιν το επίπεδο γενικά έπεσε από άποψη διαλόγων και σεναρίου (που έπεσε κατακόρυφα, ναι), ακόμα και έτσι δεν υπάρχει σύγκριση με τον μέσο ξύλινο τις περισσότερες φορές διάλογο του μέσου star wars… σε μια εποχή που ο Lucas θα καθόταν στο παρασκήνιο και θα επέβλεπε, η lucasarts θα έσκιζε κώλους όπως παλιά και το studio θα ήταν όπως έπρεπε να ήταν, η παραπάνω είδηση θα γαμούσε… τώρα meh… προφανώς πατάνε στο expectation που δημιουργεί ένα τέτοιο ντουέτο (’‘Oh έχουνε κάνει μια σειρά στην τηλεόραση όλο ίντριγκα, μάχες, δολοπλοκίες και επικούρα άρα και στο star wars σύμπαν θα κάνουν τα ίδια με πιο κοντινό παράδειγμα adaptation το Kotor, how obvious’’) και πολύ φοβάμαι ότι θα βγεί μια νερόβραστη σούπα… αν πρώτα από όλα δεν προηγηθεί πριν βγεί η ταινία ένα “parted ways over creative differences.” :stuck_out_tongue:

από την άλλη, μπορεί η Disney να έχει καταλάβει ότι τάχει κάνει σκατά, έχει χάσει τεράστιο μέρος του fandom και θα προσπαθήσει να κάνει όντως κάτι διαφορετικό -που δεν χρειάζεται να είναι και rateR δλδ, απλά να μην είναι γτπ γραμμένο και να σεβαστεί το lore και την υστεροφημία του saga, όπως δεν έκανε το τελευταίο-…μακάρι, πραγματικά μακάρι αλλά μικρό καλάθι…

υγ. Kotor και παπαριές, δύσκολο το βλέπω -και ελπίζω και να μην το αγγίξουν γιατί υπάρχει στην πιο τέλεια μορφή του ήδη στο ράφι μου εδώ και μια δεκαετία+ :stuck_out_tongue: -…το πολύ πολύ να πάρουν κάνα δυό χαρακτήρες, να τους γαμήσουν τα μάτια και να βγάλουν κάτι whatever δικό τους πάλι…γνκ από το τωρινό star wars, μόνο το rebels με κρατάει, όλα τα υπόλοιπα + το generall attitude της εταιρείας δε μου λέει πλέον τίποτα, τουλάχιστον μέχρι να βγεί κάτι που θα κερδίσει λίγο την χαμένη εμπιστοσύνη πίσω…

μακάρι πάντα πάντως να βγεί κάτι αξιόλογο…

δεν προκειται να γινει κατι τετοιο, παιδικες ταινιες ηταν, ειναι και θα παραμεινουν τα Star Wars

Δεν μπορώ να σκεφτώ τίποτα χειρότερο από R-Rated Star Wars ταινία. Αλήθεια τίποτ… α ίσως η φήμη που κυκλοφορεί πως ο Michael Bay θα αναλάβει μια ταινία για DC και συγκεκριμένα το Lobo, επίσης R-Rated.

Ναι οκ ίσως αυτό μόνο.

Ωχου πχια! Τπτ δεν σας αρέσει… γεροπαραξενέψατε!

Επειδη ειμαι 100% ηρεμος και δε με αγγιζει τιποτα, ας γραψω κι εγω την αποψαρα μου για το Last Jedi, σχεδον δυο μηνες αφου το ειδα στο μαγευτικο San Diego της Καλιφορνια.

Θα ξεκινησω απο τα βασικα. Μια απαραιτητη εισαγωγη. ΔΕ θεωρω τον εαυτο μου fanboy, γιατι ο δικος μου ορισμος (ο οποιος ειναι και ο αντικειμενικος ορισμος της λεξης οπουδηποτε κι αν τη βρειτε) οριζει τον fanboy ως καποιον που δεν αναγνωριζει τα αρνητικα του αντικειμενου με το οποιο ειναι τυφλωμενος και φανατικος. Αντιθετα, εγω αναγνωριζω ΠΑΜΠΟΛΛΑ αρνητικα σε διαφορες εκφανσεις του συγκεκριμενου saga, ειτε μιλαμε για την πρωτη κλασικη τριλογια, ειτε μιλαμε για την δευτερη κλασικη τριλογια, ειτε μιλαμε ακομα και για το πρωην Expanded Universe (σημαντικο κομματι του οποιου ισοπεδωνει ακομα και τις ταινιες).

A New Hope 9/10
The Empire Strikes Back 10/10
Return Of The Jedi 9/10

Με αυτη τη βαση, και οσο πιο συνοπτικα μπορω, το παρελθον του Star Wars το κρινω ως εξης. Για μενα οι 6 κλασικες ταινιες αποτελουν ΜΙΑ κοινη ιστορια, στην οποια καλως ή κακως υπαρχει συνοχη, συνεπεια, και συνεχεια. Ειναι η ιστορια του Lucas, οπως αυτος την ηθελε, οπως ηθελε να την παρουσιασει, και ειναι μια ιστορια που απευθυνεται σε ενηλικες που μεσα τους ειναι ακομα παιδια. Ειναι καμια απο τις 6 ταινιες τελεια? Φυσικα και οχι. Ουτε καν το Episode V. Και οι 6 ταινιες εχουν μεσα βαρετα σημεια, αλλες λιγοτερο αλλες περισσοτερο, η ηθοποιια πασχει (λογω του Lucas αποκλειστικα) ακομα και με τον Harrison Ford, και οχι μονο με τον Hayden Christensen για παραδειγμα, και η σκηνοθεσια στις ταινιες που εχει σκηνοθετησει ο Lucas δεν ειναι και εξαιρετικη. Οπως δεν ειναι ουτε εξαιρετικη στο Episode VI βεβαια, αλλα αυτα δε θα τα πει ο πολυς ο κοσμος, γιατι ειναι μερος απο “τα παλια”. Ουτε ολα βγαζουν νοημα στις 6 ταινιες, ουτε ειναι οι κοσμογονικες φανταστικες μοναδικες ταινιες που οριζουν εκ νεου το ειδος “επιστημονικη φαντασια”, ουτε πιστευω πως θα επρεπε ο κοσμος να τις εχει βαλει σε ενα βαθρο, οπως εχει κανει εστω με τις πρωτες 3. Απο κει και περα, το ποιος γουσταρει περισσοτερο τι και πως, μικρη σημασια εχει. Ακομα και ανθρωποι που ουσιαστικα δεν εχουν δει ολοκληρα τα prequels, εχουν ηδη παραδεχτει σε αυτο το τοπικ πως τουλαχιστον εκεινα ηταν συνεπη.

The Phantom Menace 7/10
Attack Of The Clones 8/10
Revenge Of The Sith 9/10

Ενα πολυ σημαντικο κομματι του saga, και δοσμενο εξαιρετικα φυσικα λογω της αναπτυξης χαρακτηρων, αλλα και λογω του απιστευτα ταλαντουχου team με επικεφαλης τον Dave Filoni, ειναι τα Clone Wars και Rebels, τα οποια ειναι σε μορφη cartoon, αρα ειναι και πιο δυσκολα για αφομοιωση οσον αφορα το κοινο. Δεν μπορουν ολοι να κατσουν να δουν cartoon και να εστιασουν στις ιστοριες και τα βαθυτερα νοηματα, και δεν τους κατηγορω. Και σε μενα ηταν πολυ δυσκολο στην αρχη, αλλα εκανα υπομονη λογω του οτι ειναι Star Wars. Προσωπικα βεβαια το βρισκω αδυνατο καποιος που “νιωθει” με το συμπαν του Star Wars γενικα, να δει αυτες τις σειρες και να απογοητευτει. Εχει μεσα απιστευτο υλικο.

Clone Wars 10/10
Rebels 9/10

Τα μισα βιβλια του Expanded Universe ειναι οπως εγραψα και προηγουμενως, ισως καλυτερα κι απο τις ταινιες σε πολλες φασεις. Ειδικα στις σειρες βιβλιων που ειναι αφιερωμενες στο μελλον μετα το Episode VI, μερικα απο τα οποια αφησαν εποχη και δημιουργησαν ενα εντελως καινουριο κοινο για το Star Wars, σε μια εποχη που το saga αυτο εμοιαζε να πεθαινει, και ο Lucas ο ιδιος ειχε δηλωσει πως δυσκολα θα ξαναασχοληθει.

Και προσπερνωντας τα video games και αλλα media (comics, animated κτλ) παμε στο The Force Awakens. Συνοπτικα, η ολοκληρωμενη μου αποψη για την ταινια μετα απο αρκετους μηνες αφοτου την ειδα (3 φορες στο σινεμα), ειναι η εξης: Η ταινια μπορει να ειναι συνολικα σχετικα καλογυρισμενη, αλλα δυστυχως πασχει σε πολυ βασικους τομεις. Πρωτον, δεν ειναι πρωτοτυπη. Δεν υπαρχει ΤΙΠΟΤΑ στο σεναριο που να μην το εχουμε δει οχι απλα σε εκατονταδες ταινιες, αλλα συγκεκριμενα στο Episode IV περισσοτερο και στα υπολοιπα Episodes λιγοτερο. Δευτερον, οι παλιοι χαρακτηρες ειναι καρικατουρες των εαυτων τους. Δεν ειναι δυνατον να ειναι τοσο ακυρη η Λεια σε ολοκληρη την ταινια που να αναρωτιεσαι αν ηταν ποτε ηθοποιος ή αν απλα φταιει το Botox που της εχει καταστρεψει καθε εκφραση και μορφασμο, δεν ειναι δυνατον 40 χρονια μετα ο Χαν Σολο να ειναι ο ιδιος ηλιθιος που ειδες στην αρχη του Episode IV και μαλιστα να το εχει γυρισει ξανα στο smuggling λες και περναει midlife crisis για τριτη φορα, και ο Luke Skywalker να ειναι αφαντος. Εξοργιστικα γελοιες καταστασεις, οι οποιες στοχευουν ολες στο nostalgia factor και στη δημιουγια hype. Οτι εχτισε ο Lucas με τις 6 ταινιες, την Lucasfilm, την Lucasarts και με το συνολο δεκαδων συγγραφεων βιβλιων που ηταν ολα ΣΥΝΕΠΗ με το συμπαν, αρχιζει να καταστρεφεται σε μια ταινια. Παρολα αυτα, οι νεοι χαρακτηρες ειναι ολοι τελειοι, η Rey φανταζει ικανη να συνεχισει τον μυθο των Jedi, ο Finn ειναι επιτελους ενας stormtrooper που δεν ειναι ζωντανος νεκρος, και ακομα και ο Kylo Ren, εστω και σαν κακομαθημενο παιδακι, ειναι τουλαχιστον ενδιαφερων και ξεχωριστος χαρακτηρας. Ετσι λοιπον, απο το 2015 και μεχρι προτινος, για μενα το Star Wars ηταν σε αναστολη, με πολυ θετικα σημαδια μετα το εξαιρετικο Rogue One.

The Force Awakens 6/10
Rogue One 9/10

Τωρα για το Last Jedi τι να πρωτοπω? Ας αρχισω με τα θετικα.

  • Η σκηνη στο Canto Bight. Με τα περιεργα αλογα, το καζινο, και ενα πραγματικα γνησιο συναισθημα παλαιου Star Wars, κι οχι ανεμπνευστο αναμασημα πανομοιοτυπου σεναριου, οπως ειδαμε στο Force Awakens. Ακομα κι ο χαρακτηρας της Rose, που εφαγε πολυ κραξιμο απο πολλους (ακομα δεν εχω καταλαβει γιατι), εμενα μου αρεσε, ο Benicio Del Toro ηταν γαματος οπως παντα και γραφικος οπως επρεπε, και ενιωσα για λιγο μεσα στην ταινια οτι βλεπω κατι ομορφο και διασκεδαστικο.

  • Η σκηνη με τα lightsabers μετα τον θανατο του Snoke μεσα στο Throne Room. Φοβερη χορογραφια, φοβερα τα συναισθηματα, φοβερη αισθητικα, πιστευω οτι παρολο που ειχαμε το μεγαλυτερο φιασκο ολη της νεας τριλογιας με τον χαρακτηρα του Snoke, αλλα και τη χρυση του ρομπα, αυτα δεν χαλασαν αυτη τη σκηνη.

  • Η σκηνη με τον Yoda κατα 50%. Δηλαδη η επανενωση Luke - Yoda και η φαση με τα βιβλια των Jedi.

  • Το Astral Projection του Luke. Να με συγχωρειτε, αλλα εγω αυτο το βρηκα πανεξυπνο και καταπληκτικο. Οσο βγαινουν νεα πραγματακια στο συμπαν του Star Wars, θα ειμαι ανοιχτος σε νεες ιδεες για το πως θα γινεται καποιο manifestation της Δυναμης και τι δυναμεις μπορει να ξεκλειδωσει ο Μεγαλυτερος Jedi Ολων Των Εποχων (με εμφαση, για αυτα που θα ακολουθησουν στο τελος του ποστ μου).

  • Ο χαρακτηρας του Kylo Ren. Η παρουσιαση του ως του τυπου που απλα θελει να τα ισοπεδωσει ολα και να βαλει σταχτη στα παντα επειδη ενιωσε (αδικως) την υστατη προδοσια απο το θειο του. ειναι για μενα πολυ ενδιαφερουσα, και μαλιστα ειναι ισως ο ορισμος της εννοιας “εξελιξη ενος χαρακτηρα” σε μια τριλογια οπως κι αυτη. Ειδικη μνεια στην αποφαση του να ισοπεδωσει με πυρηνικη βομβα αν γινεται τον Luke, οταν αυτος εμφανιζεται στο πεδιο μαχης. Επιτελους μια φαση σε ταινια δρασης, στην οποια ο villain δεν το παιζει τιμιος, προκαλωντας σε συμβολικη μονομαχια τον αντιπαλο.

  • Η αισθητικη της ταινιας. Απο το μωβ μαλλι της Λορα Ντερν, μεχρι τις κρυσταλλινες αλεπουδες, μεχρι την κοκκινη αμμο, μεχρι τις διαφορες μαχες στο διαστημα, μεχρι το νησι του Luke και διαφορα αλλα.

Και παμε στα αρνητικα.

  • Leia Organa. Οκ στο Force Awakens ο χαρακτηρας της και η ηθοποιια και τελος παντων ολο το πακετο ας πουμε επαιρνε 2/10. Εδω παιρνει 3/10. Μονο και μονο επειδη φαινεται σε μερικες φασεις το προσωπο της να αποτελειται κι απο μερικα σημεια που δεν εχουν botox. Τα οποια ακομα κι αν ειχαν μεινει ζωντανα μεχρι να εκσφενδονιστει στο διαστημα, μετα σιγουρα νεκρωθηκαν κι αυτα. Πολυ καλη ιδεα η διατηρηση στη ζωη μεσω της Δυναμης (και επιτελους Λεια να χρησιμοποιει τη Δυναμη), αλλα η εκτελεση δυστυχως πολυ κακογουστη. Mary Poppins Cal-El Leia Organa Solo.

  • Το γαιτανακια με τα διαστημοπλοια. Δε νομιζω οτι εχω δει κατι πιο βαρετο σε ολο κινηματογραφικο Star Wars ποτε στη ζωη μου, και αυτο περιλαμβανει σκηνες με ewoks, σεκανς σχεδον μιας ωρας στο παλατι του Jabba, και κωλοτουμπες Ανακιν και Αμινταλας στα γρασιδια του Ναμπου. Μα τη μπαναγια, καθε φορα που η ταινια τριγυρνουσε γυρω απο το διαστημικο convoy, το οποιο δεν εβγαζε κανενα μα κανενα νοημα σε κανενα συμπαν, σε καμια διασταση, σε κανενα επιπεδο και σε κανενα μυαλο, ηθελα να βγαλω τα ματια μου με πηρουνι. Ο Νικος Κουρκουλος φωναζοντας ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ, λιγοτερο γραφικος θα ηταν. Ενα “μυστικο” σχεδιο απο την Λορα Ντερν, που ηταν οχι μονο ηλιθιο και ανουσιο, αλλα δεν υπηρχε και λογος να μην το μοιραστει με το στολο της. 45 λεπτα απλα στα σκουπιδια. Νομιζω καποιος ηθελε να κανουν την ταινια δυομιση ωρες επιτηδες για καποιο λογο, και ειπε βαλτε τα διαστημοπλοια να κανουν καποια εντελως ανουσια και ηλιθια καταδιωξη, απλα για να δουμε τι θα πει ο κοσμος.

  • Η Rey. Δηλαδη φτιαχνεις εναν γαματο χαρακτηρα στην πρωτη ταινια, του βαζεις και καποια ωραια στοιχεια στη δευτερη ταινια, αλλα κατα τα αλλα απλα καταληγεις με ενα παιγμενο κοριτσακι, που δεν κρυβει κανενα μυστικο για το παρελθον της, που τελικα μαλλον δεν εχει καμια σουπερ ειδικη συνδεση με την Δυναμη, που δεν εκανε σχεδον τιποτα ουσιαστικο σε ολη την ταινια, και που γενικοτερα ενω ειναι οντως ο Τελευταιος Τζενταη, δεν εχει κανει ΣΧΕΔΟΝ ΤΙΠΟΤΑ, εκτος απο το να καυλωνει τον Kylo Ren. Και η οποια παραδοθηκε απο μονη της σε αλλο ενα τρισαθλιο και ελεεινο nostalgia factor, οπως ο Luke στο VI.

  • Η ελλειψη… των παντων. Που ειναι το reunion Luke - Leia? Που ειναι το reunion Luke - Han Solo (εχει ηδη καει απο την προηγουμενη ταινια)? Που ειναι η δυνατοτητα να δειξεις τον Luke να κανει μοναδικα και ανεπαναληπτα πραγματα με το lightsaber του αλλα και με αλλες μορφες και εκφανσεις της Δυναμης, εκτος απο ενα φτηνο τεχνασμα που ομως ηταν τελικα αρκετα cool (astral projection)? Γιατι δηλαδη να βγαινει ολοκληρη τριλογια Star Wars, και να χανονται ΤΡΕΙΣ ευκαιριες να δειξεις στη μεγαλη οθονη μοναδικες στιγμες ηρωισμου και πραξεων απο 3 απο τους πιο σημαντικους χαρακτηρες ολου του saga, και να 1) σκοτωνεις αδοξα τον εναν, 2) κανεις Μερη Ποπινς την αλλη και 3) να εχεις τον Jedi Grandmaster να αρμεγει πρασινο διαγαλαξιακο τυρογαλο απο κατι αηδιαστικες σκουληκοαγελαδες? Πλακα μας κανετε?

  • Το αλλο 50% της σκηνης με τον Yoda. Αυτο στο οποιο καιει το δεντρο. Οντας νεκρος για 30 χρονια. Ειπαμε, να εχουμε τον απο μηχανης θεο σε μικροσκοπικες λεπτομερειες για να προχωρησει καπως την ιστορια με εναν τροπο που θελουμε, αλλα το να καταργεις οποιαδηποτε λογικη, οποιονδηποτε κανονα, οποιαδηποτε συνεπεια, ειναι απλα προκλητικο. Αν ο Γιοντα κι ο καθε Γιοντα μπορουσε να εχει αλληλεπιδραση με οτιδηποτε πανω στον φυσικο κοσμο, τοτε απλα χανουν τα παντα το νοημα τους. Ευτελιζεται ολο το συμπαν. Ολες οι πραξεις ολων των ανθρωπων. Απλα ξεφτιλα.

  • Η σκηνη με τους διδυμους ηλιους στο νησακι του Luke. Αν αυτη η σκηνη τελειωνε το Episode IX και ολοκληρωνε ετσι ενα υπερεπος 9 ταινιων με αρχη, συνεχεια, τελος, και πληρη συνεπεια μεταξυ των ταινιων, θα μιλουσαμε ισως για ενα απο τα καλυτερα τελειωματα στην ιστορια του κινηματογραφου. Ετσι οπως δοθηκε τωρα, μιλαμε για μια αναισχυντη ξεφτιλισμενη νοσταλγικη υποκριτικη παπαρια, η οποια αποσκοπει μονο και μονο στο να συγκινηθουν αυτοι οι καμμενοι που οποτε πετυχαινουν το Star Wars στην τηλεοραση φωναζουν HAN SHOT FIRST! HAN SHOT FIRST!!! και ηδονιζονται με το ποσο καλυτερα ηταν τα πραγματα οταν γυριζαμε ταινιες με μπομπινα και ο εξοπλισμος ζυγιζε 294 κιλα και χρειαζοταν 3 φορτηγα για να γυρισεις ενα πλανο 18 δευτερολεπτων.

  • Ο ανυπαρκτος χαρακτηρας του Snoke. Απλα ΦΙΑΣΚΟ. Μιλαμε πως οταν τον σκοτωσε ο Kylo Ren, απλα εβαλα τα γελια μεσα στο σινεμα. Περιμεναμε να δουμε τι μπορει να ειναι, πως να προεκυψε, μηπως ειναι καποιος γνωστος, τι παιζει γενικα με αυτον… και το μονο που ειδαμε ηταν να γινεται ρομπα μεσα στη χρυση του ρομπα, κι ενω μεχρι εκεινη τη στιγμη φανταζε πως θα μπορουσε αν ηθελε να κοψει το συμπαν στη μεση, κυριολεκτικα. Και τον σκοτωσε ο αλλος χρησιμοποιωντας το πολυ απλο τρικ του…Τι μωρε μαλακες? Πως τον ξεγελασε? Ο αλλος διαβαζε το μυαλο του επι μηνες και ειχε κανει κι αυτον και την Rey τα πουτανακια του, και ξαφνικα ο αλλος απλα τον δολοφονησε μεσα σε 1 δευτερολεπτο χωρις να καταλαβει τιποτα ο Snoke? Γελοια πραγματα πραγματικα.

  • Και φτανουμε στο σημειο το οποιο για μενα σημαινει και τον απολυτο θανατο της ιστοριας του Star Wars. Ολα τα αποπανω τα προσπερνω. Γιατι οπως εγραψα στην αρχη, δε με ενδιαφερει μια ταινια Star Wars να ειναι 10/10 σε σκηνοθεσια, σεναριο, ηθοποιια, κτλ και γενικα στα παντα. ΚΑΜΙΑ δεν ειναι 10/10 σε ολα, ουτε καν πλησιαζει. Το συνολο ομως καπως δενει. Σου αφηνει μια μαγεια. Ε εδω στην καταστρεφει ολη τη μαγεια. Τι ειναι αυτο που την καταστρεφει? Ο βιασμος του δευτερου καλυτερου χαρακτηρα του saga. Εχεις τον Luke Skywalker, εναν ανθρωπο που μεγαλωνει ως εφηβος θελοντας να παει να δωσει εξετασεις για να μπει στην πολεμικη αεροπορια της Αυτοκρατοριας, μια ταινια μετα εχει καταστρεψει το μεγαλυτερο superweapon στην ιστορια του Γαλαξια, αλλη μια ταινια μετα εχει σωσει τους φιλους του απο θανατο, εχοντας ξεκινησει το training του ως Jedi, και αλλη μια ταινια μετα εχει γινει ουσιαστικα παντοδυναμος Jedi Master, και ΦΕΡΝΕΙ ΤΟΝ ΓΑΜΗΜΕΝΟ ΝΤΑΡΘ ΒΕΗΝΤΕΡ ΠΙΣΩ ΣΤΟ ΦΩΣ. Και ο κακομαθημενος, κομπλεξικος, αταλαντος, μιζερος, βλαμμενος και μικροπρεπης Rian Johnson, τολμαει να μας παρουσιασει τον Luke Skywalker ως ανωριμο εφηβο, ως δειλο, ως λιποτακτη, ως φοβισμενο, ως τεμπελη, ως καραγκιοζακο που κανει ελεεινα αστεια και συμπεριφερεται σαν 16χρονο με ανεξελεγκτες ορμονες, ως εναν μοναχικο παππου με υπαρξιαξα, και ως απιστευτα ξενερωμενο, που ενω εχει ζησει κι εχει περασει τα ΠΑΝΔΕΙΝΑ σε ολο το Γαλαξια, αρνειται να συνεχισει το ταγμα των Jedi, αμφισβητει το νοημα των παντων και ολων των πραξεων του, και θελει να καταστρεψει τα παντα επειδη ξεφυγε ο ανηψιος του. Σορρυ, αλλα εδω περασε το οριο ο βλακακος που του εδωσαν και δικη του τριλογια. Εκει ας εκανε οτι ηθελε. Ας εφτιαχνε 200 χαρακτηρες, κι ας τους βιαζε με οποιον τροπο ηθελε. Αλλα τωρα αυτο που εκανε ειναι απλα ασυγχωρητο.

Αυτα τα ολιγα. Ειμαι ηρεμος.

The Last Jedi - 4/10

2 Likes

σε κάποια συμφωνώ σε κάποια διαφωνώ αλλά σε ένα μόνο θα σταθώ.

Ο Λουκ ήταν, είναι και -ευτυχώς- θα παραμείνει ΦΛΩΡΟΣ.

fixxxed ο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΦΛΩΡΟΣ του γαλαξία.

και σε αυτήν την ταινία σε κάποιο ποσοστό εξιλεώνεται για όλη του την ιστορία ως χαρακτήρας.

Θα σου απαντήσω με μία φωτογραφία, αν και έχω ήδη απαντήσει και εγώ, αλλά και ο Μαρκ Χαμιλλ, και αμέτρητοι άλλοι άνθρωποι. Ο Λουκ όπως παρουσιάζεται στο Last Jedi, έχει ακριβώς ίση με το ΜΗΔΕΝ σχέση με τον χαρακτήρα του όπως παρουσιάστηκε στις παλιές ταινίες, και καμία μα καμία εξέλιξη του χαρακτήρα του δε θα μπορούσε να έχει οδηγήσει σε αυτήν την αηδία που είδαμε το Δεκέμβριο. Λυπάμαι, αλλά ο Λουκ ήταν ο μεγαλύτερος ήρωας του saga, και ΟΥΔΕΠΟΤΕ ήταν φλωρος.

1 Like

χαχα ξέρεις ότι γνώμες είναι αυτές - γαμάτο το meme
αλλά τι συγκρίνουμε τώρα τον λούκ με ποιόν:
με τον πατέρα του?
με τον obi?
με τον χαν?
με τον γιόντα?
με τον πάλπατιν?

ΜΕ ΚΑΝΕΝΑ

Πάντα κατώτερος των περιστάσεων, ακόμη και η Leia πάντα έπαιρνε πιο γενναίες αποφάσεις. Το μόνο credit το παίρνει για την καταστροφή του πρώτου death star. Αλλιώς τι να πρωτοθυμηθώ; Που παραλίγο να τον φάει η αρκούδα? Που έκοβε βόλτες στις λάσπες μπας και μπορέσει να τον εκπαιδεύσει ο γιόντα και είχε αφήσει όλο το γαλαξία σε μάχη; Που τον έσωσε ο πατέρας του; Τεσπα. Γνώμη μου.

Υ.Γ. Καλά ο Hamill ότι του φανεί γενικώς, νόμιζε ότι έπαιζε τον Batman .

Φτάνει με αυτή την καραμέλα
Τράβα δες τις ώριμες ταινίες για πολιτικοποιημενους ωριμους ενηλίκους και άσε εμας να βλέπουμε παιδικές ταινίες

1 Like

κάθαρμα Rian

πιτσιρικο δεν ειναι κακο να βλεπεις παιδικες ταινιες αλλα μην προσπαθεις να τις πλασαρεις σαν κατι αλλο

Λες να γίνομαι Lupin :laughing:

Πάντως δεν είναι γκρίνια. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να γίνει το Star Wars R-Rated, προσωπικά δεν έχω καμιά αμφιβολία πως ο μοναδικός λόγος που το συζητάμε είναι η επιτυχία ταινιών όπως Deadpool και Logan και όχι κάποια δημιουργική ανάγκη για να πάει κάπου αλλού το πράγμα. Ο ισχυρισμός πως είναι παιδικές ταινίες ως ένα βαθμό είναι σωστός. Πρόκειται για fantasy άλλωστε επηρεασμένο σε μεγάλο βαθμό από Tolkien, αν και γρήγορα απέκτησε μια δική του ξεχωριστή ταυτότητα. Αυτό δεν το μειώνει βέβαια ούτε λέει κάτι για την ποιότητα του. Αλλά όπως και να το κάνουμε δεν είναι τυχαίο που οι περισσότεροι που αγάπησαν αυτό τον κόσμο είδαν για πρώτη φορά τις ταινίες σε ηλικίες κάπου μεταξύ 12-15.

1 Like

Λοιπόν το Season 4 - Episode 10 Jedi Night του Star Wars Rebels, μου προσέφερε μέσα σε 20 λεπτά πιο μεγάλες και έντονες συγκινήσεις από ολόκληρες οι 4.5 ώρες των episodes 7 και 8… Το οποίο δε θα έπρεπε να με εκπλήσσει (Dave Filoni είσαι) αλλά όντως με εξέπληξε, αφού σκεφτόμουν πως γίνεται να έχω δεθεί τόσο πολύ με τους χαρακτήρες και από το Rebels αλλά και από το Clone Wars.

Η απάντηση είναι φυσικά το εξαιρετικό storytelling και χτίσιμο χαρακτήρων ταυτόχρονα. Κι αν υπάρχει ένα πλεονέκτημα λόγω άνεσης χρόνου σε μια σειρά, σε αντίθεση με μια ταινία, αυτό το “πλεονέκτημα” σχεδόν ακυρώνεται λόγω του ότι μιλάμε για animated tv show πρώτον, και για χαρακτήρες γι τους οποίους θεωρητικά δε θα έπρεπε να μας νοιάζει τόσο πολύ (νεκρή σχετικά περίοδος στο Star Wars timeline). Μπράβο και στις δύο αυτές σειρές που γέμισαν με ιστορία τα κενά ανάμεσα στις ταινίες.

1 Like

συμφωνω ηταν εκπληκτικό…

1 Like

Γάμησε το jedi night συμφωνώ και γώ, ξερά και ασάλιωτα

1 Like