Μαδερφακιν star wars

Απιθανα πραγματα σε S04E12 και S04E13… Wolves And A Door και A World Between Worlds λεει, και το Rebels μας παει πισω στον πλανητη Mortis και τα 3 superbeings of the Force, μια τετραλογια επεισοδιων πισω στο μακρινο πλεον Clone Wars που με ειχαν κανει να το ανακηρυξω εως ισως και καλυτερο απο τις ταινιες, οσον αφορα το storytelling. Παμε για δυνατο series finale την επομενη βδομαδα, με τριπλο επεισοδιο.

ΥΓ. Αν ποτε κανουν ταινια για την Ahsoka Tano και ολο το ταξιδι της, ισως να αποτελεσει και την αγαπημενη μου ταινια Star Wars, αν την κανουν σωστα φυσικα

1 Like

To Rebels, truth to be told και από έναν harcore μη οπαδό των 3 prequel και όχι τον μεγαλύτερο μεγάλο φαν του Clone Wars -όχι ότι δεν μου άρεσε σαν σειρά αλλά δε τρελάθηκα κιόλας, ήταν overall ok γενικά-, είναι ότι πιο κοντά έχει βγει σε Star Wars feeling και αισθητική από τότε που ανέλαβε η Disney -και πήδηξε το saga :stuck_out_tongue: - και μετά…
το μοναδικό ίσως παρακλάδι του νέου Star Wars που με ενδιαφέρει πραγματικά και είναι πράγματι αξιέπαινο… από την αισθητική που είναι ξεκάθαρα εμπνευσμένη από τα κλασσικά σκίτσα/πίνακες του Ralph McQuarrie για την παλιά τριλογία μέχρι τους χαρακτήρες και το πόσο καλό-αναπτυγμένοι είναι, ώρες ώρες μου φαίνεται λίγο άδικο που δεν βγήκε ακόμα νωρίτερα τύπου early 90s :stuck_out_tongue: σε animation για να κάνει ακόμα μεγαλύτερο blend in με το Saga τότε, πριν γίνει η σαπίλα που έγινε μετά την Disney…ακόμα και τον Thrawn -που όταν τον είδα αγχώθηκα γνκ γιατί πρωταγωνιστεί στο ίσως αγαπημένο μου non-movie Star Wars πράγμα (Thrawn Trilogy)- τον έκαναν re-introduce γαμάτα…

το μόνο κομμάτι που με κάνει λίγο alienate ώρες ώρες είναι το cgi καθώς δένομαι πολύ δύσκολα με οτιδήποτε σχεδόν ψηφιακό -αν ήταν απλά κανονικό hand-drawn animation θα ήμουν στα όρια εγκεφαλικού από τη χαρά μου δλδ :stuck_out_tongue: - …αλλά αυτό είναι ξεκάθαρα προσωπικό κόλλημα, η σειρά σπέρνει \m/

1 Like

Καλά τα λες σε όλα, και νομίζω ότι αναγνωρίζεις και ο ίδιος πως ακόμα και το Clone Wars το αδικεις, μόνο και μόνο επειδή πραγματεύεται με μια χρονική περίοδο του saga την οποία έχεις αποκηρύξει ολοκληρωτικά. Γιατί τα πράγματα που βλέπουμε στις σεζόν 4-6 του Clone Wars είναι μερικές από τις καλύτερες ιστορίες του franchise.

Εγώ αντίθετα εστιάζω στο θετικό και λέω πως ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ που έχουμε και το REBELS. Αν είχε βγει στα 90ς θα ήταν πολύ κακό μάλλον, πολύ καλύτερα που βγήκε ακριβώς όπως βγήκε τώρα.

Έκαναν φοβερή δουλειά με Thrawn, με την ιστορία των Twileks, με τη δημιουργία των δύο χαμένων Jedi (Kanan & Ezra) και ακόμα και με τις διάσπαρτες εμφανίσεις των Vader και Emperor. Για Ashoka Tano μην τα ξαναλέω, σίγουρα τοπ 3 αγαπημένων μου χαρακτήρων του franchise. Είμαι σίγουρος ότι ο Filoni θα οδηγήσει το τέλος της σειράς σε ιδανική γέφυρα με την αρχή του Rogue One.

ΥΓ. Φαντασίωση σου αυτό για τον McQuarrie ε :stuck_out_tongue:

E!


%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B5%CE%AF%CE%BF%20%CE%BB%CE%AE%CF%88%CE%B7%CF%82
:star_struck:

90s ρε που ήταν όλα μέστην κάβλα με KoTor, Jedi Knight, στα κοντά το Dark Empire και σια + την LucasArts στο peak της σε κάθε σχεδόν τομέα, θα μπορούσε να γαμάει…αλλά no compain και τώρα προφανώς, κουβέντα να γίνετε

1 Like

Jedi Knight II 2002
Jedi Academy 2003
KOTOR 1 &2 2004-2006

Άρα μάλλον 2000ς περισσότερο :stuck_out_tongue_winking_eye:
Η αισθητική του Vader είναι διαχρονική, και στο Clone Wars παρεμφερής ήταν όταν εμφανίστηκε. Ωραίες εποχές και ναι, Lucasarts 1995-2010 ότι καλύτερο.

ΥΓ. Αυτό που κρατάει το άλλο το creature είναι φακός?

1 Like

Star Wars: Dark Forces - 1995
Star Wars Jedi Knight: Dark Forces II - 1997
Star Wars Jedi Knight: Mysteries of the Sith - 1998
Star Wars Jedi Knight II: Jedi Outcasτ - 2002

ΕΤΣΙ ΜΕΓΑΛΩΣΑΜΕ

2 Likes

Jedi Knight II και Academy τι γκαυλες που ητανε!! Τι ηδονη οταν περναγες αναμεσα απο 2 Sith και τους ξεκοιλιαζες η οταν τους επνιγες!

2 Likes

Kyle Katarn ρε πούστη μου <3, dark forces 1-2, jedi knight, outcast κτλ κλάμα…
μέχρι και σήμερα τίποτα δεν έχει αγγίξει καν την πρώτη εμπειρία lighsaber+jedi forces+πληκτρολόγιο/ποντίκι…έπαιζα battlefront 2 πριν λίγο καιρό και όταν είχα luke με Lighstaber ημουν σε φάση ΡΕ ΓΑΤΑΚΙΑ ΕΑ, ΡΕ Γ Α Τ Α Κ Ι Α!! :stuck_out_tongue:

επιπλέον + για μύστες, shadow of the empire 1996 για N64 k PC, Dash Rendar και Leebo :’)
till today επίσης, η καλύτερη αναπαράσταση του Hoth Battle σε παιχνίδι και παράλληλα το ομότιτλο βιβλίο του Steve Perry γαμηστερό

1 Like

ωραια τα Jedi knight + academy αλλα καλυτερα sw games απο τα 2 kotor δεν νομίζω να βγουν ποτε

1 Like

Α εμενα μου αρεσαν περισσοτερο τα Jedi Knights! Το εντονο rpg στοιχειο των KOTOR με κουραζε λιγακι, αλλα το story ηταν αψογο προφανως.

1 Like

και γώ τα ίδια (αν και το ΚΟΤΟR 2 δεν με είχε ξετινάξει όπως το πρώτο, still πολύ καλό όμως), λίγο το rpg στοιχείο με έβγαζε off κάποιες φορές…jedi knight/darc forces/academy και τα μυαλά στο μπλέντερ!

επίσης κάποια στιγμή πρέπει να γίνει γενικότερο τοπικ αποθέωσης videogame starwars… υπάρχουν τόσα διαμάντια, άλλα λιγότερο και άλλα περισσότερο καλά που αξίζει πλέον σε κάνα emulator να τα ψάξει κανείς σήμερα και να καεί (ΕΣΕΝΑ ΚΟΙΤΑΩ ROGUE SQUADRON)

Οι συγκινησεις με το Dark Forces 2 παντως δε ξεχνιουνται… Οχι μονο με το απιστευτο story mode, αλλα και με το multiplayer και online community. Ειμουν ενα πιτσιρικι και μολις ειχα ανακαλυψει το κοσμο του online games στα late 90s με 56κ. Δεν υπηρχε αυτο το συναισθημα ! Παιζει και να ειμουν απο τους πολυ λιγους Ελληνες players τοτε. Το παιχνιδι ξεφυγε με το εκπληκτικο Outcast, οπου εισηγαγαν και τα 3 styles στο lightsaber fighting… τι λεμε τωρα … μεχρι και training sessions ειχαμε στο τοτε clan. Και τελος ηταν η πρωτη μου επαφη με game/level editor που για την εποχη τοτε ηταν τρελο!

1 Like

Το Dark Forces 1, σε μια εποχή μόλις meta-doom, είχε πάει το gaming (μαζί με παιχνίδια σαν τα quake, hexen κτλ) πολύ μπροστά σε θέματα gameplay και interaction με το περιβάλλον + από τα πρώτα όπου μπορούσες να κοιτάξεις παντού με το ποντίκι κτλ… από story ήταν άκρως κολλητικό και καλοστημένο και έδωσε πατήματα για μερικά από τα πιο ολοκληρωμένα games ever όχι μόνο στο star wars saga, όπως ναι το DF 2 με το κεντρικό στόρυ που φυσούσε και τα απίστευτα cutscenes -δέος πραγματικά- και προφανώς το multiplayer -που εγώ δεν το είχα εκμεταλλευτεί τότε σαν νουμπάς-, με highlight όλων το Lightsaber και τις 3 επιλογές νομίζω force powers που είχε…

αλλά εγώ γενικά ξέφυγα τελείως με το Outcast, ακόμα το θεωρώ το καλύτερο Star Wars game που έχω παίξει… 3ο πρόσωπο, lightsaber και δώστου + τρομερό κεντρικό για άλλη μια φορά στόρυ και επική μάχη φινάλε στον Jedi Temple με τον αρχίδα τον Ντεσάν :stuck_out_tongue: (γενικότερα από την στιγμή που παίρνεις Lightsaber και μετά και αρχίζεις τα force powers, το παιχνίδι ανεβαίνει πολλά σκαλιά πιο ψηλά… κάπου νομίζω στην Cloud City που πρώτο-συναντάς τους Reborn και πέφτει το ξυλικι με την Tavion και τα lightsabers παίρνουν φωτιά, ήταν το αγαπημένο μου κομμάτι σε όλο το παιχνίδι)

γενικά σχεδόν όλα τα παιχνίδια της Lucasarts πήγαιναν το gaming μπροστά για 20 χρόνια σχεδόν μέχρι που την έφαγαν τα κυκλώματα :stuck_out_tongue:

ΔΑΚΡΥΑ

1 Like

σημερα καταφερα και ειδα τα 2 τελευταια επεισοδια του Rebels!μεγαλο ενδιαφερον τι θα γινει τελικα με Ασοκα και Εζρα!

1 Like

Το σωστο τελος θα ειναι δυστυχως να πεθανουν… οι υπολοιποι που δεν ειναι force users μπορουν και να επιβιωσουν. Αλλα το να επιζησουν Ashoka και Ezra και να χαθουν παντοτινα τα χναρια τους ειναι απιθανο. Εκτος αν, και μου ηρθε ως ιδεα ΜΟΛΙΣ τωρα οπως γραφω αυτο το ποστ… παρουν τη θεση των Daughter και Son στον πλανητη με τα παντοδυναμα οντα, και γινουν υπευθυνοι για το Balance Of The Force στο γαλαξια, αφου αυτοι αλληλοσκοτωθηκαν 15-20 χρονια πριν οταν τους ειχαν επισκεφτει ο Anakin και η Ashoka?? Τραβηγμενο, αλλα δε θα με χαλουσε καθολου :stuck_out_tongue:

θα πρεπει να υπαρχει ομως και ο “Πατερας” να τους κραταει σε ισορροπια ομως!

Με αφορμη το επερχομενο σημερινο φιναλε του Rebels (θα μας λειψεις), ας δουμε μερικες εξελιξεις οσον αφορα το franchise και το fanbase του. Η επισημη ιστοσελιδα του Star Wars στο facebook ανεβασε σημερα διαφημιση για την κυκλοφορια του Last Jedi σε DVD κτλ σε 8 μερες, και ενα απο τα σχολια που ανεβηκαν ψηλα στα top comments ηταν το εξης:

Josh Avelar Anyone who says this movie is worse than any of the Lucas Prequels is absolutely fooling themselves.

Το παρα πολυ ευχαριστο, ειναι οτι η πλειοψηφια των απαντησεων ειναι περιπου σε αυτο το στυλ:

  1. Nathaniel Manzi Someone’s mad.
    They are called OPINIONS.And mine is that the prequels were tremendous achievements and these latest attempts don’t do the previous films justice. Enjoy that turd burger though… And cursing people who don’t like the same things as you

  2. Brian Tellefsen I would rather have Jar Jar Binks than what they did to Luke. Please stop saying they gave him depth. What exactly was the depth they gave him? They made him more human because he wanted to kill his nephew, yeah because that makes him human.

  3. Jason Townsend The prequels were boring, the acting was bad, but they had the most important elements that the Last Jedi doesn’t have… a well written story that doesn’t break continuity with the other films.

  4. Daniel Bunye Ha!
    It made me appreciate The Phantom Menace!
    At least the prequels had good space and lightsaber fights.
    The Last Jedi has neither.

  5. David Keys It is though. Lucas at least had a story to tell. This was just trash.

  6. Eric Code Prequels: Bad decisions, stayed true to the Star Wars Universe.
    The Last Jedi: Disrespected fans and the original trilogy, destroyed the Star Wars Universe.

  7. John Dodge I didn’t “love” the prequels…the acting was poor, the story was a bit silly at times, but i still have seen them multiple times…The Last Jedi was so gawdawful i can honestly say i will never watch it again. It was 2 hours of pointless nonsense that didn’t advance the story or make sense…Rian Johnson just got the characters themselves wrong…Jar Jar Binks was bad, but there are sooo many more things wrong with The Last Jedi…

  8. Mark Hesperax
    TFA and TLJ are objectively bad movies on every level.
    Can’t say the same for the prequels which only fail in some areas and rise high in others.

Και φυσικα υπαρχουν εκατονταδες ακομα απαντησεις οι οποιες με βρισκουν αλλες απολυτα συμφωνο, αλλες συμφωνο στα περισσοτερα. Συζητησα με 3 πολυ καλους φιλους τους τελευταιους μηνες γυρω απο το Last Jedi και το Star Wars γενικοτερα, οι οποιοι μεχρι προσφατως ισχυριζονταν πως τα prequels ειναι κακες ταινιες, και μετα απο σοβαρη κουβεντα χωρις εγωισμους γυρω απο το θεμα, παραδεχθηκαν και οι 3 πως βασικα δεν τα θυμουνται και πολυ καλα τα prequels, και πως μπορει να επεσαν θυματα του hype πριν 10-15 χρονια, αφου ηταν γενικα η στανταρ αποψη να μισεις τα prequels, και πως τελικα οντως ανεξαρτητα απο τα οποια προβληματα, τουλαχιστον ειχαν εξαιρετικο storytelling και plot που εβγαζε νοημα και που εδενε πολυ ομορφα το main story arc των originals. Τελικα πιστευω πως το μεγαλυτερο καλο που εκανε το Last Jedi στο franchise (αν οχι το μοναδικο), ειναι οτι ανοιξε τα ματια και τα μυαλα πολλων ανθρωπων, και μπορει να συμβει το ιδιο και με περισσοτερους στο μελλον :sunglasses:

Άντε, και στα δικά σου τώρα με τον Wilson.

1 Like