Μαδερφακιν star wars

Φυγε απο αυτο το τοπικ ρε τρολλ της κακιας ωρας που δεν εχεις δει ουτε δευτερολεπτο Star Wars και μιλας. Εγω τουλαχιστον τις ακουω τις αχρωμες χαζομαρουλες του Wilson πριν τις απορριψω πανηγυρικα :stuck_out_tongue:

μια χαρα ειναι τα prequel και νομιζω οτι οταν καποιος καθησει και δει και τα clone wars θα τα εκτιμησει ακομα περισσοτερο!

1 Like

τελος και το Rebels! αφησε αρκετα πραγματα για να ασχολουμαστε μελλοντικα!

Καταπληκτικο το τελος, και με τεραστια επιδραση στο γενικοτερο franchise.

1. Η Ασοκα πλεον μεταμορφωνεται σε μια απο τις βασικοτερες χαρακτηρες του Saga, απο τη στιγμη που ειναι η μοναδικη Jedi που εζησε την εποχη του Old Republic, και παραμενει ζωντανη ακομα και μετα το τελος της Αυτοκρατοριας στο Episode VI
2. O Ezra επισης αοπκταει πολυ σημαντικο status, απο τη στιγμη που ειναι και αυτος ακομα ενας Jedi ο οποιος ειναι ζωντανος μετα το τελος της Αυτοκρατοριας.
3. Τελικα δεν πεθανε κανενα απο τα βασικα μελη της ομαδας… αλλα αυτο εγινε με τροπο που δε με ενοχλησε, αν και καπως περιμενα πως θα ζουσαν μονο ο Zeb και η Hera
4. Απλα συγκινητικο το επεισοδιο, και με ελαχιστα “φτηνο” plot twist (τις διαστρικες φαλαινες), που ομως τελικα αφηνει μια γευση του οτι ηταν "ακριβως οπως επρεπε"
5. Στα τσακιδια Admiral Thrawn
6. Ριγος με Emperor και αλλο ενα sinister masterplan, που τελικα ομως δεν του βγηκε. Ηθελε να αποκτησει ελεγχο και εξουσια σε ολες τις διαστασεις… εκει η κουβεντα γινεται λιγο περιεργη, αλλα τελος παντων

Να ανοιγουν και μερικα ματια ακομα, μιας και ακομα κι εγω, δεν ειχα ιδεα ποσα απο οσα φαινονται στο βιντεο ηταν πραγματικα, και οχι CGI…Βασικα μονο οτιδηποτε υπηρχε στο φοντο ηταν CGI, και σχεδον ολες οι βασικες τοποθεσιες ηταν μινιατουρες.

2 Likes

Πο μαλάκες, ξαναείδα σε 2 βδομάδες με τη δικιά μου τις 3 πρώτες σεζόν γιατί δεν τα είχε δει και έχω μείνει στο Jedi Night στην 4η και με όλα αυτά που λένε για το φινάλε ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ! :stuck_out_tongue:

Με μια 2η ματιά λοιπόν, νομίζω αν κάτσω αν βγάλω τοπ3 στιγμές Rebels των 3ων πρώτων σεζόν (γιατί δε μπορώ να σχολιάσω ακόμα την τελευταία ολόκληρη δυστυχώς), θα ήταν νο1 Το φινάλε της 2ης -ειδικά τα τελευταία 10 λεπτά-, νο2 η είσοδος στο Jedi Temple προς το φινάλε της πρώτης και νο3 η εκπαίδεση Κηναν - Σαμπίν στην τρίτη…αλλά τι λέμε τώρα, όλη η σειρά σπέρνει…

όσο για το TLJ -και από το αρχικό post του quintom ξεκίνησε όλο αυτό-, επειδή κάναμε κουβέντα μετά το φινάλε της 2ης σεζόν, προφανώς και οι δύο εκστασιασμένοι, για το πιά η σημερινή αξία του Star Wars, prequels και σία,…η γνώμη μου είναι ακόμα ότι, αν και δε μίσησα το TLJ αλλά παράλληλα το βρίσκω πλέον ξερά κακή ταινία -ίσως και απαράδεκτη αλλά με στιγμές που μου άρεσαν μεμονωμένα και δε αφήνουν να το πω τελείως σκουπίδι (που αν κρίνω πόσο μου άλλαξε γνώμη η πάροδος του χρόνου, εάν το ξαναδώ ίσως τελικά σε λίγο καιρό να το πώ και σκουπίδι :stuck_out_tongue: )- , είναι overall κατώτερο των prequels…και η πιο απλή αιτιολόγηση ήταν ότι -μιας και ούτε η δικιά μου ούτε και σχεδόν κανένας που ξέρω δε τους αρέσουν τα prequels- ‘‘αν δεν υπήρχαν KAI τα prequels, δε θα έβλεπες rebels τώρα…’’

overall τάχω ξαναπεί και αναλύσει πολλάκις, δε μου αρέσουν τα prequels, δε μου αρέσει σχεδόν τίποτα σε αυτά όπως έχει αποτυπωθεί στην οθόνη, από το κακό pacing, το κακό σενάριο, τις κακές ερμηνείες, την ανύπαρκτη σκηνοθεσία κτλ κτλ και σίγουρα μου φαίνεται αδιανόητο να υποστώ πάλι την διαδικασία θέασής τους (τα οποία για κάποιο λόγο όμως τα έχω και σε blue ray αγορασμένα ελέω συλλογής) αλλά σίγουρα το lore που έδωσαν εκτιμήθηκε πολύ περισσότερο -μέσω οκ βιβλίων, σειρών σαν τα clone wars/rebels κτλ- από το πραγματικά ανύπαρκτο lore του TLJ ή anyway αυτού του Lore που νόμιζαν ότι δημιούργησαν -που είναι παντελώς γτπ-…
Τώρα αν αυτό έγινε προσωπικά σε ποσοστό 1% στις ταινίες και 99% στα βιβλία/σειρές/παιχνίδια κτλ που βγήκαν μετά, δεν αναιρεί το ότι έδωσαν κάτι… το TLJ έδωσε μονάχα memes, τα οποία οκ γαμώ, γελάω φουλ αλλά αυτό, έδωσε μόνο memes για να γελάμε με αυτά τα απαράδεκτα που κατά κύριο λόγο είδαμε και καμία προοπτική -σοβαρή προοπτική- για το franchise…ίσα ίσα με έκανε να είναι το επόμενο το πρώτο star wars που δε θα δω στο cinema γιατί δεν με ενδιαφέρει πια τίποτα από εκεί…

η μόνη ελπίδα είναι -γιατί πολλά ανακοινώνει η disney και με βαριά ονόματα αλλά όλοι ξέρουμε που θα καταλήξουν αφού κάνει το studio ότι γουστάρει και λίγη η προσωπική συνεισφορά του κάθε σκηνοθέτη- να πάρει ο filoni κάποια στιγμή ένα πράσινο φως για κάποιο animated τηλεοπτικό KoTor με κάμποσες σεζόν, να χορτάσουμε αυθεντικό star wars feelling όπως και στις υπόλοιπες σειρές του…

αυτά, σε καμιά βδομάδα ελπίζω τα λέμε με το finale του Rebels…

2 Likes

Σορρυ που θα ξανα-εξερευνησουμε το ολο θεμα περι των Prequels, αλλα ουτε τα originals ειχαν πολυ καλες ερμηνειες (αν το δεις αντικειμενικα και αφαιρωντας το προσωπικο δεσιμο και τη νοσταλγια του καθενος για την αρχικη τριλογια, σε πολλες σκηνες ο Harrison Ford ειναι απλα κακος, και ο Hamill δεν παει πολυ πισω), ουτε ειχαν πολυ καλο σεναριο, μετριο θα το ελεγα, και με εξαιρεση το Empire Strikes Back, η σκηνοθεσια δεν ειναι για κανενα λογο το δυνατο σημειο. Το δυνατο σημειο του Star Wars ηταν παντοτε το plot και οι χαρακτηρες, και αυτα για μενα ειναι σε υψιστο επιπεδο σε ολες τις πρωτες 6 ταινιες (ακομα και στο Force Awakens κατα 50%, δηλαδη στους χαρακτηρες, οκ το plot ειναι απλα κοπια Episode 4).

Αυτο που σε σενα φαινεται αδιανοητο (μην τα ξαναλεμε, αδυνατω να πιστεψω με βαση τα σχολια σου οτι τα εχεις δει και ολοκληρα τα prequels) παντως, σε μενα φαινεται απολυτα φυσιολογικο. Εχω δει καθε ταινια Star Wars που εχει την σφραγιδα του Lucas πανω απο 10 φορες, ΑΝΕΤΑ. Και αυτο ειναι η μαγεια του που μου δειχνει οτι ειναι ανταξιες του franchise, το οτι δεν τις βαριεμαι.

Το Last Jedi το κατεβασα σε torrent (η πρωτη ταινια Star Wars που ειδα στο σινεμα μονο μια φορα… ) και προσπαθησα να το δω σε διαφορετικες περιστασεις τις προηγουμενες βραδιες… δεν αντεξα πανω απο 45 λεπτα τη φορα. Ανεξαρτητα απο τα οποιαδηποτε προβληματα με χαρακτηρες, ιστορια, πλοκη κτλ εχει ο καθενας, η ταινια μου φαινεται απλα ΒΑΡΕΤΗ. Και για αυτον ακριβως το λογο το βρισκω ανετα το χειροτερο απο ολες τις ταινιες Star Wars. Ειναι πολυ πιθανο να μην παω να δω το Episode 9 στο σινεμα, η Disney αυτο που καταφερε, ειναι να με κανει να μη νοιαζομαι. Να μην αγγιζει τις ευαισθητες χορδες μου η ιστορια. Και ειναι σε απολυτη συμφωνια με οσα λες για το lore, ασχετα αν διαφωνω προφανως καθετα με το 1% - 99% ποσοστο αντιστοιχιας που βαζεις. Αλλα ναι, τα prequels αν μη τι αλλο, εδωσαν εμπνευση για Clone Wars, Rebels, Expanded Universe, videogames, comics, books, τα παντα.

ΥΓ. Κορυφαια επεισοδια Rebels για μενα:

1Χ10 Path Of The Jedi - στο οποιο ο Εζρα γινεται Jedi ουσιαστικα και αφου βρισκουν τον Ναο στον Λοθαλ, φτιαχνει το φωτοσπαθο του
2Χ14 Legends Of The Lasat - στο οποιο βρισκουν επιζησαντες Λασατ, το species στο οποιο ανηκει ο Ζεμπ
2Χ21+22 Twilight Of The Apprentice - Ε οκ απλα χαμος, πουτανα ολα, Ασοκα, Σιθ, Τζενταη, Νταρθ Μολ
3Χ03 The Holocrons Of Fate - Ξανα ΝΤαρθ Μολ, holocrons και γενικα μονο The Force ρε
3Χ12+13 Ghosts Of Geonosis - Saw Guerrera, Geonosians και ενας μικρος χαμουλης.
3Χ15 Trials Of The Darksaber - Το story arc με το Darksaber για τους Mandalorians απο τα καλυτερα εβερ
3Χ20 Twin Suns - Tattooine, Kenobi, Darth Maul.-
4X10 Jedi Night - Ε η φαση με τον Κεηναν απο μονη της… αλλα και ολο το επεισοδιο
4Χ13 A World Between Worlds - Συνδεση με τα Force beings απο το Clone Wars, και αρτιστικα απλα αψογο.

1 Like

Βάλε και κανένα σπόιλερ :stuck_out_tongue: Πάντως, από αυτά που αναφέρεις, το Trials of The Draksaber (edit γτ εννοεπιται πως και η μάχη Ασόκα - Ανακιν είναι στις κορυφαίες στιγμές του saga) και τα 6 τελευταία της 4ης είναι, για μένα, ό,τι καλύτερο έχει βγει με το λογότυπο του Star Wars τα τελευταία κάμποσα χρόνια

1 Like

διαβαζει κανενας το Darth Vader της Marvel; πραγματικα πολυ καλο

επος!

1 Like

σκέτη ανατριχίλα και η 4η season. άψογη! να δούμε πως θα συνεχίσει…

1 Like

δεν θα συνεχισει… :stuck_out_tongue:

1 Like

Μαλλον εννοει τι θα γινει στο επομενο animated show… το οποιο λογικα θα λαμβανει μερος χρονικα μετα το θανατο του Emperor και του Vader.

δώσε μου spin off και πάρε μου τα λεφτά!!

1 Like

Αυτο το trailer, σε αντιθεση με το προηγουμενο, φαινεται αψογο.
Τι να πω, να πετυχαινουν τελικα τις anthology ταινιες και να ξεφτιλιζονται στα episodes?
Δεν ειναι και τοσο περιεργο ισως. Θα παμε να το δουμε σινεμα.

ΥΓ. Βγαλτε ΚΕΝΟΜΠΙ με Μαγκρεκορ και παρτε μας την ψυχη ρε αλητες.

3 Likes

αν βγει ποτέ Κενόμπι με Μαγκρεκορ ίσως γίνω ένα με τη δύναμη όπως ο λουκ…χαχα
όντως μπορώ να πω πως για μένα αυτή τη στιγμή Rebels>Rogue>LastJedi αλλά περιμένω πως και πως να πιάσω στα χέρια μου το bluray του LastJedi και να λιώσω!

Φιλε μου το πραγματικο ερωτημα αυτην τη στιγμη ειναι αν το Last Jedi ειναι καλυτερο ή χειροτερο του Star Wars Holiday Special του 1978

1 Like

με τίποτα… υπάρχει ανάμεσα τους η εποποιία του στρατηγού jar jar και το ανέκδοτο με την arena jedi-clones

1 Like

τέλος το Rebels και από μένα

Προσωπικά θα του έδινα τον τίτλο του καλύτερου StarWars τηλεοπτικού/κινηματογραφικού προιόντος, πλην των episode 4-5, oριακά και του Return αν και στο Return άμα βγάλω έξω τα Ewoks και μερικά ακόμα πραματάκια, όλη η σκηνή στο φινάλε με τον Emperor + η αρχή με το Jabba’s palace αρκούν για εμένα… μου άρεσε συνολικά πιο πολύ από το Clone Wars, το οποίο προσωπικά και πάλι νομίζω ότι αργεί να πάρει μπρος -2 πρώτες σεζόν μέτριες και μετά φορτσάρει- + είναι αρκετά κοντά σε πολλά πράματα στα prequels που ναι μεν τα βελτιώνει (σίγουρα εδώ ταυτίζεσαι με anakin και δεν έχω πρόβλημα με το Yoda να κάνει κωλοτούμπες :stuck_out_tongue: κτλ ) but still για όποιον δε τα συμπαθεί σίγουρα δεν θα του κάνει 100% appeal…αν χάνει σε κάτι το Rebels, είναι ότι δεν είναι τόσο σκοτεινό όσο το Clone Wars αλλά ελέω Disney κάνει κάποιες υποχωρήσεις, χωρίς πάραταύτα να ενοχλεί ή να αποτελεί και ουσιαστικό μείον - ίσα ίσα στις brutal σκηνές όπως εκείνο το ΕΠΟΣ με τους λύκους εμένα με είχε καθηλώσει…

Το φινάλε μου άρεσε πάρα πολύ, ακόμα και στα πιο cheesy σημεία όπως το twist του φινάλε, έδωσε ορθώς όπως ειπώθηκε στην Ashoka το ρόλο της στο saga που άξιζε εξ αρχής -μακράν ο καλύτερος γυναικείος ρόλος για εμένα σε όλο το saga-, έδωσε τον balls to the wall κορυφαίο villain του έπους εκτός από Palpatine και Vader, Thrawn (sorry σε όλους τους Sith Lords που έχουμε δει so far, ο Thrawn ήταν πραγματικός mastemind villain to the bone) -τον οποίο σεβάστηκε και κράτησε μέχρι τελευταίο δευτερόλεπτο το κύρος του ψηλά- + οκ τα τελευταία 2 λεπτά ανατρίχιασαν…

overall, το Rebels ήταν ότι καλύτερο θεωρώ για να συνδέσει/δέσει τους φίλους των prequel με αυτούς της παλιάς τριλογίας… για το αν θα θέλω συνέχεια, στη συνέχεια του μοτίβου μου όσο αφορά sequels, prequels κτ, όχι δε θα ήθελα, έκλεισε τέλεια και αυτό :p… αλλά έλεγα κάποτε ότι έκλεισε και γαμάτα το clone wars και μετά προέκυψε το rebels, οπότε in Filoni we trust και ας κάνει ότι είναι να κάνει :stuck_out_tongue:

υγ. Το solo μου μοιάζει ακόμα ψιλό - χάλια :stuck_out_tongue: και μετά και το TLJ, η disney λεφτά δε ξαναπαίρνει από εμένα σε σινεμά για κανένα λόγο…τα trailers ούτως ή άλλως τα ξέρουμε πια πάνω κάτω από την εν λόγω εταιρεία, για όλες τις τις ταινίες: ναι, ψαρωτικά, ατμόσφαιρα και ένταση, που όλα χάνονται μόλις δείς την ταινία…