Μαδερφακιν star wars

αν σου πω οτι συμφωνω με καθε λεξη που εγραψες;

1 Like

Και επειδη μολις μπηκα σπιτι αφου ειδα τα νεα στο κινητο, ειδα το τρεηλερ, και ομολογω οτι οταν μπαινει το theme με τους κοκκινους ουρανους στο φοντο και γινεται ζουμ ιν στην βαση, σηκωθηκε καθε τριχα καγκελο.

Εγκεφαλικό, speechless!!!

Επιτέλους έχω να προσμένω τόσο θετικά κάτι με το logo Star Wars, ξανά! :smiley:

Πολυ ενδιαφερον αρθρο για την δημιουργια και εξελιξη του Clone Wars. Ευκολα καταλαβαινει κανεις οτι αν μπορουσαμε να παμε πισω στο παρελθον και να θεσουμε ως νομο το Dave Filoni (cinematographer) + George Lucas (storyteller) πισω απο οποιαδηποτε προσθηκη στο Star Wars Universe, θα ειχαμε πλεον ενα πολυ καλυτερο franchise. Ελπιδοφορα τα νεα για το μελλον βεβαια!

1 Like

O Mark Hamil αποκάλυψε στο instagram πως θα είναι και αυτός και ο B.D Williams στο Episode IX

Βασικα ανακοινωσαν ολο το cast στο starwars.com. Δεν ενιωσα τιποτα με την ανακοινωση :stuck_out_tongue:

εχω απλα περιεργεια να δω πως θα το ληξουν…Καμια σχεση με την ανυπομονησια που εχω για το clone wars…

1 Like

ooooooo-ok?:no_mouth:

σαν 1η εντυπωση δεν μπορω να πω οτι με ενθουσιασε…

Το animation ξενιζει πολυ, ειδικα με ολες αυτες τις φωτεινες και πολυχρωμες παλεττες, και οι ιστοριες ειναι σε μια εποχη που προσωπικα μετα τα 7 και 8 δε με ενδιαφερει σχεδον καθολου, αλλα θα του δωσουμε μια ευκαιρια, γιατι μπορει το storytelling να ειναι καλο.

μόνο και μόνο λόγω Filoni θα τσεκαριστεί, αλλιώς ίσως και να μην έμπαινα καν στο κόπο …

χιχιχι

(still a rumor but still καλή φάση :stuck_out_tongue: )

1 Like

Ακουγεται εδω και καιρο οτι η πρωιμη ανακοινωση για τις δυο επερχομενες τριλογιες δεν ηταν 100% δεσμευτικη, και πως ειδικα η τριλογια του κομπλεξικου ηταν ουσιαστικα σχεδον απιθανο να πραγματοποιηθει τελικα μετα το φιασκο του Last Jedi. Το οποιο οσοι κριτικοι και να το εκθειασουν, εχει φαει τοσο κραξιμο απο φανς που αμφιβαλλω αν θα πηγαιναν πολυς κοσμος να δουν καποια αλλη Star Wars ταινια του Rian Johnson στο μελλον.

1 Like

Τρελο φιασκο, 1.3 δις worldwide, καταστραφηκε η Disney μιλαμε, ανθρωπος δεν πατησε.

τα ποσα εσοδα ειχε δεν εχει να πει τιποτα…Να δουμε ποσοι θα πανε στην επομενη…

Το φιασκο ειναι τα εσοδα του Han Solo, το οποιο πληρωσε την ξενερα του κοσμου με το Last Jedi, κι ενω εχει παρα πολυ καλες κριτικες απο το κοινο. Κι εγω εδωσα τα $17 μου για να δω το Last Jedi, κι αλλα $17 το ατομο που εσυρα μαζι μου ουσιαστικα για να το δουμε, αλλα αν ηξερα πως θα ηταν η ταινια, ουτε σε DVD.

Για να καταλαβεις γιατι το Last Jedi ηταν ΚΑΙ εμπορικα ενα φιασκο για την Disney, τα ονειρα για το franchise του Star Wars μετα την τρομακτικη επιτυχια του Force Awakens ηταν πως μπορουν να δημιουργησουν ενα cinematic universe, στο οποιο θα βγαζουν συστηματικα πανω απο 1 δισεκατομμυριο δολλαρια καθε χρονο, αφου ειχαν ηδη ανακοινωσει 2 νεες τριλογιες (Rian Johnson + Beninoff & Weiss) , 2 νεες stand alone ταινιες (με φημες για Obiwan και Boba Fett), 1 τηλεοπτικη σειρα υψηλης παραγωγης για την οποια θα ηταν υπευθυνος ο Jon Favreu των Ironman, και πιθανοτητες για περισσοτερα μελλοντικα projects σε καθε medium.

Μετα την κατακραυγη προς το Last Jedi, πλεον υπαρχουν δεκαδες σοβαρες ιστοσελιδες που γραφουν για πληρη ελλειψη εμπιστοσυνης στην Kathleen Kennedy απο τα μεγαλα αφεντικα, η τριλογια του Rian Johnson λογικα την γλιτωνει απο ακυρωση μονο αν παιχτει καποιο θαυμα, ενω η Disney δηλωσε πως θα βαλει ενα φρενο στις stand-alone ταινιες, κι ενω μαλλον ειχαν ξεκινησει να κανουν developing κανα 2-3 ακομα για την επομενη δεκαετια.

Οπως αποκαλυφθηκε προσφατα επισης, ο Colin Trevorrow αποσυρθηκε απο το Episode IX γιατι διαβασε το σεναριο του VIII, και συνειδητοποιησε οτι δεν υπαρχει περιπτωση να μπορεσει να το σωσει με το τελευταιο κομματι του saga, το οποιο δοθηκε στον JJ Abrams ως κινηση απογνωσης, ο οποιος προφανως θα προσπαθησει να σωσει οτι περισωζεται πλεον. Φαντασου πως ο Mark Hamill με τον Colin Trevorrow ειχαν κατσει κατω να συζητησουν τον ρολο του Luke Skywalker στο ΙΧ, και τα ειχαν βρει απολυτα, με τον Mark να δηλωνει ενθουσιασμενος για το ταξιδι του χαρακτηρα του.

Ειναι πιο σημαντικο το 1.3 δις του Last Jedi που κερδισε με την κεκτημενη ταχυτητα του Force Awakens, ή τα 10 δις που θα εβγαζαν μεχρι το 2025 αν εβγαζαν ολες τις ταινιες που ειχαν σχεδιασει, και οι οποιες τωρα ειναι σε μεγαλο κινδυνο να ακυρωθουν?

2 Likes

72% στο RT με 64% στο audience score δεν τα λες και “παρα πολυ καλα” παντως.

Τα υπολοιπα δεν με απασχολουν. Την ταινια την αντιμετωπιζω σαν μια μεμονωμενη ταινια μιας και δεν ειχα ποτε το παραμικρο ενδιαφερον για το extended universe και εχω την αποψη μου για αυτην η οποια δεν αλλαζει και ουτε με ενδιαφερει η αποψη των ultra mega fans, οποτε δεν θα μπω σε κουβεντα για την ποιοτητα της.

Ναι, αλλα το SOLO σε google users εχει 82% και στο IMDB εχει 7.1, που για IMDB και εμπορικη ταινια sci-fi ειναι αρκετα καλο νομιζω.

Τα οποια δεν εχουν και πολυ μεγαλη σημασια. Ο καθενας βγαζει τα συμπερασματα που θελει να βγαλει, και επιλεγει τα metrics που θελει, προκειμενου να αποδειξει αυτο που νομιζει. Αυτα που ΔΕΝ ειναι υποκειμενικα, ειναι οι κινησεις στο στρατοπεδο της Disney τον τελευταιο χρονο. Αμα δε σε ενδιαφερουν, καλως, δεν ειναι απαραιτητο να σε ενδιαφερουν. Δε με ενδιεφερε καν στα προηγουμενα μου ποστς να τονισω ακομα μια φορα το ποσο απογοητευτικο ηταν το Last Jedi για μια τεραστια μεριδα του κοινου που του αρεσει το συμπαν του Star Wars (και οχι μονο οι ultra mega fans οπως γραφεις), κουβεντα καναμε για το μελλον του franchise. Και σε αυτην την κουβεντα αναφεραμε τις παμπολλες λανθασμενες κινησεις που εχει κανει ως τωρα η Disney.

Απο περιεργεια, αν σε εκφραζει αυτο, οπως εγραψες κατα λεξη: “εχω την αποψη μου για αυτην η οποια δεν αλλαζει και ουτε με ενδιαφερει η αποψη των ultra mega fans, οποτε δεν θα μπω σε κουβεντα για την ποιοτητα της” τοτε γιατι ακριβως μπαινεις σε ενα φορουμ και μιλας για την ποιοτητα της? :stuck_out_tongue:

1 Like

Μα δεν μπηκα σε κουβεντα να μιλησω για την ποιοτητα της ρε, αυτο που σχολιασα αρχικα ηταν αυτο που εγραψες για την εμπορικη αποτυχια και την γνωμη της μαζας.

Btw το Solo εχει 7.1 στο IMDB οντως αλλα το Last Jedi εχει 7.2, τωρα πως το ενα “ηταν απογοητευτικο για τεραστια μεριδα του κοινου” ενω το αλλο “πηρε παρα πολυ καλες κριτικες απο το κοινο” μαλλον εμπιπτει σε αυτο που ειπες περι της επιλογης των metrics που θελει ο καθενας :stuck_out_tongue:

1 Like

Το βαζω εδω για να δω το υπολοιπο οταν ξυπνησω. Μετα το 5ο λεπτο αρχιζει και γινεται πολυ καλο, πραγματικα ειχα ξεχασει ποσες ΜΑΛΑΚΙΕΣ ειχε μεσα το Last Jedi.