Stephen King

Με προβλημάτισες Alanon. Τώρα που θα τελειώσω το 4ο να περιμένω αυτό που λες ή να πάω στο 5ο? Το ενδιάμεσο είναι αυτό που έχει στον τίτλο το Keyhole?

ενδιαμεσο ειναι το keyhole αλλα δεν επηρεαζει την υπολοιπη ιστορια. ειναι 2 αλληλοσυνδεδεμενες ιστοριες που περιγραφει ο ρολαντ. το “λυκοι της καλα” δεν ειναι οτι δεν ειναι καλο ρε φιλε. απλα ο μαγος ηταν απιστευτο και μετα περιμενεις αν οχι κατι καλυτερο κατι ισαξιο. δεν ειναι κακο απλα κανει λιγο κοιλια και σε στιγμες μου φανηκε λιγο αδιαφορο. το τελος καλο το καστ το γνωστο…κλπ. απλα νομιζω οτι κουραστηκα γιατι δοαβασα κολλητα 5 βιβλια ιδιας θεματολογιας

τελειωσα σημερα το Κορακι
δε μου πολυ αρεσε ψιλο αδιαφορο το βρηκα με πολλη και ανουσια παρλα
περιμενα κατι καλυτερο απο αυτα που ειχα διαβασει και μου χαν πει για το συγκεκριμενο

Πρώτη σου επαφή με Κινγκ?:-k

oxi :stuck_out_tongue:

Dark Tower spoliers

[SPOILER] Ρε παιδιά τι ψυχοφθόρο το 4ο βιβλίο με τα σκηνικά από το παρελθόν, τους φίλους του και την Σούζαν. Ίσως φταίει που ήξερα τι θα γίνει από τα κόμικ και όσο πλησίαζε προς το τέλος πραγματικά δε την πάλευα. Έψαχνα δικαιολογίες για να μην διαβάσω. Ο άτιμος το επερχόμενο ντουμ το κατέχει όσο ελάχιστοι. Πολύ στεναχωρήθηκα :frowning: Τουλάχιστον μου φυγε ένα βάρος, όπως και από τον Ρολαντ φαντάζομαι και συνεχίζουμε ακάθεκτοι![/SPOILER]

Το Stand τι λέει? Ψάχνω απεγνωσμένα για κάτι σε post apocalyptic και διάβασα ότι είναι τέτοιο σκηνικό

Ακριβώς τέτοιο είναι.Προσωπικά είναι απ τα αγαπημένα μου βιβλία του King.

[SPOILER]Θεούλης Ράνταλ Φλαγκ[/SPOILER]

[SPOILER]Ο άτιμος αναμιγνύει πολύ τα βιβλία του και δυστυχώς ο Πύργος είναι το πρώτο που διαβάζω. Τώρα πχ στο τέλος του Wizard and Glass, ο εχθρός του Roland, ο Martin Broadcloak, Walter o Dim κτλ εμφανίζεται ως Flagg…[/SPOILER]

διαβασες για μενα το καλυτερο και με διαφορα του μαυρου πυργου. τωρα τελειωνω το τελευταιο αλλα ο μαγος ειναι απλα απιστευτος.

Viper τελικά μαλακία που ειχες διαβάσει τα comic πρώτα σου χαλάσαν προσωπικά και για μενα το καλύτερο βιβλιο του πύργου…

και ναι στον πύργο υπάρχει κατα καποιο τρόπο οτι εχει γράψει ο king σε ολα του τα βιβλία απο χαρακτήρες μεχρι τοποθεσίες, μυθολογία κτλ… :confused:

δεν πειράζει οταν το τελειώσεις και πιάσεις κανενα αλλο θα βλέπεις εκει τους συνδετικούς κρίκους :stuck_out_tongue:

διαβάζω ντούμα κη και έχω μείνει μ@λ@κ@ς :stuck_out_tongue: !!

Το Stand ειναι ισως το αγαπημενο μου απο King και μεσα σε τριαδα γενικοτερα. Αντε πενταδα πειτε. Must.

απ οτι βλεπω μονο σ εμενα δεν αρεσε το κορακι :-k

διαβασα που λετε προσφατα το τελευταιο βιβλιο του βασιλια που κυκλοφορησε στα ελληνικα,το[B] 22/11/63[/B].
η ιστορια με 2 λογια εχει ως εξης.ενας καθηγητης λυκειου αποφασιζει να κανει ενα ταξιδι στο χρονο προκειμενου να σωσει τον κενεντι,πιστευοντας οτι θα αποτρεψει με αυτο και τον πολεμο του βιετναμ κτλ κτλ κτλ.

το βιβλιο με αφησε με αναμεικτα συναισθηματα.μεχρι και περιπου τη σελιδα 350 ειναι εξαιρετικο.και καπου εκει μπαμ…κολλησαμε στα μελια με το γκομενικο(δε σποιλεριαζω τπτ σπουδαιο το γραφει και η περιληψη αυτο:p)
αγαπες και λουλουδια λοιπον για αρκετες σελιδες μεχρι να αρχισει να ανεβαινει ξανα σιγα σιγα.το τελος αρκετα καλο και συγκινητικο.

ενα πλην για εμενα ειναι οτι βγαζει λιγο παραπανω αμερικανια.γενικα τα βιβλια του κινγκ το βγαζουν αυτο,αλλα εδω εχουμε αποστολη για να σωθει ο προεδρος ε το πιασατε:wink:

και σε μένα, αλλά κρατάω μια πισινή γιατί έχει καιρό που το διάβασα και θέλω να του δώσω άλλη μια ευκαιρία.

Ξεκιναω κι εγω το Κορακι.:smiley:

αυτο υπαρχει στα ελληνικα σαν ολοκληρο βιβλιο;;

οχι.αλλα και οι 4 νουβελες κυκλοφορουν μονες τους.μαλακια[-X

Τελείωσα και το 5ο του Dark tower. Απορώ γιατί αρκετοί κολλήσανε σε αυτό. Εμένα παίζει να ήταν και το αγαπημένο. Πρέπει να ήταν αυτό που διάβασα πιο γρήγορα. Ανυπομονώ να δω τι θα γίνει αν και δεν τα βλέπω πολύ αισιόδοξα τα πράματα! Πάντως ο αλήτης πως γράφει. [SPOILER] Εκειί που ο παππούς αποκαλύπτει την φύση των Wolves και δεν μας λέει τι είναι τελικά. Ούτε όταν το συζητάνε μεταξύ τους. Προχώραγα σελίδες ψάχνοντας να βρω που λέει τι είναι. Τελικά αποκαλύφθηκε στο τέλος. Αλήτη Stephen[/SPOILER]

ναι σε γενικες γραμμες ειναι αρκετα καλο.και εγω ειχα την ιδια αντιδραση με σενα στο σποιλερ:lol:

αλλα δυστυχως το 6ο για μενα ηταν τεραααστια απογοητευση.αφου σκεφτηκα οτι κριμα οτι χτιζοταν στα 5 πρωτα και δεν εχω διαβασει[U] ακομα[/U] το τελευταιο.θα το κανω ομως μεχρι τελος του χρονου.