Stephen King

συμφωνω για it, κριστιν και σαλεμς λοτ και θα βαζα και misery, λαμψη στα σπουδαια του.
Το κορακι δε μ αρεσε, πολλη παρλα χωρις νοημα, οπως και τα χρησιμα αντικειμενα δε θεωρω οτι ηταν κατι το φοβερο. Το ντολορες κλεμπορν οντως μεγαλη μουφα, αλλα το ροουζ μαντερ το ευχαριστηθηκα οπως και το desperation.

τωρα τελευταια διαβασα τη Νυχτερινη Βαρδια. Αν και γενικα δε μ αρεσουν τα διηγηματα του Κινγκ γιατι θεωρω οτι θελει (πολυ) χωρο για να αναπτυξει τις ιστοριες του, η συγκεκριμενη συλλογη ειχε μερικα γαματα. Το τελευταιο σκαλοπατι ειναι απιστευτη ιστορια, ενω το Τζερουσαλεμς λοτ θυμιζει Λαβκραφτ στα καλυτερα του

Ξέχασα να αναφερθώ σε συλλογές διηγημάτων. Το Νυχτερινή βάρδια το είχα διαβάσει πολύ παλιά και ακόμα θυμάμαι κάποιες χαρακτηριστικές ιστορίες, άρα πέτυχε πιστεύω το στόχο του! Το Εφιάλτες και ονειρόκοσμοι είναι το άλλο με διηγήματα του Κινγκ που διάβασα και είναι εξίσου καλό. Στις απογοητεύσεις βάλτε μέσα και Το Κινητό που η μνήμη μου σχέδον το είχε απωθήσει. Επίσης έχοντας δει την ταινία [B]Dreamcatcher[/B] (μαύρο χάλι) απέφυγα να ασχοληθώ με το βιβλίο! Πολύ ενδιαφέρον το [B]Περί Συγγραφής[/B] οπου το μισό είναι βιογραφικό ενώ στο υπόλοιπο ο Κινγκ αναλύει την τέχνη του.

Αγόρασα τα Χριστούγεννα το [B]Full Dark, No Stars [/B] που έχει 4 ιστορίες αλλά ακόμα δεν το έπιασα να δω τι λέει. Διάβασα καλά λόγια πάντως.

Το [B]Dreamcatcher[/B] το έχω βάλει κάτω από μια σπασμένη βάση ενός figure για να στέκεται καλά, δεν είναι για παραπάνω. Ούτε γι’αυτό δηλαδή αλλά βαριέμαι να κολλήσω τη βάση.

Η πολύαναμενόμενη συνέχεια της θρυλικής «Λάμψης» -το μοναδικό sequel που έχει γράψει στην πολυετή καριέρα του ο Στίβεν Κινγκ- κυκλοφορεί στα Ελληνικά

Να ρωτισω…
λεω να διαβάσω το From a Buick 8 λεει? ειναι συνεχεία του Christine?

Το έχει διαβάσει κανένας να πει άποψη; Γιατί με το κείμενο του link ομολογώ ψήθηκα αρκετά.

Dr. Sleep

Παρα πολυ καλο βιβλιο!! Η υποθεση καλη(με αρχη,μεση και τελος),με πολλη αγωνια,φοβερη πλοκη. Το διαβασμα κυλαει ομαλα…και πορωτικα! Μου αρεσε παρα πολυ! :wink:

The Dark Tower: The Drawing of the Three’: Marvel creators reveal secrets from the new Stephen King adaptation

:smiley: \m/

Doctor Sleep ο,τι καλυτερο συνεβη στο συμπαν, γαμημενος Στηβεν Κινγκ, αιωνια σκαλωμενος.

Δεν υπαρχουν αυτα τα πραγματα. https://www.youtube.com/watch?v=7JVcbVeMnt8

διαβαζω το “καρδιες στην ατλαντιδα” και απορω γιατι δεν εχει γινει ακομα επανεκδοση… μιλαμε τα σπαει πολυ ασχημα! χαλαρα στα τοπ 15 του!

top15 λέει :")

εεε εχει βγαλει και 200 τόσα… το τοπ 10 ή τοπ 5 θα φανταζε πολυ μικρο :Ρ

Παιδιά λέω να ξεκινήσω το Dark Tower…Μετράει σαν σειρά βιβλίων? Είδα λίγα πράγματα απο wiki(8 βιβλία ε?). Αξίζουν οι 4250 σελίδες του κινγκ? Το έχει ολοκληρώσει κανεις? Είναι όντως το magnum opus του?

Nαι,ναι,ναι και ναι.

Αξίζει κ παρα αξίζει. Μεγάλο ταξίδι, γεμάτο ιδιαίτερες στιγμές. Το 4ο δε βιβλίο της σειράς, Wizard and glass, το θεωρώ από τα πιο αγαπημένα μου γενικά.

Ξεκάθαροι και οι δυο…Φτηνο και το βιβλιο στο public…ευκαιρία λοιπον…ευχαριστώ…

πρωτοπορία μόνο για βιβλία! άσε τους κλέφτες στα παμπλικ!

δεν ξερω γιατι το λες αυτο…
κατ’αρχας ας ξεκινήσουμε με το γεγονός οτι η πρωτοπορία δεν εχει το βιβλίο στα αγγλικά, μονο στα ελληνικα…και δευτερον στο public , το βιβλιο στα ελληνικά, κάνει 11,24 και στην πρωτοπορία 10,50. Δηλαδη 0.74 διαφορα…ε δεν το λες και κλεψιά.
και public έχει στα 10 λεπτα απο το σπιτι μου, πρωτοπορία έχει στο κέντρο…πού ειναι? κάνιγγος δεν ειναι κάπου??

ναι στα αγγλικα δεν ξερω αν το εχει ή αν μπορείς να το παραγγείλεις… κοιτα αν σωζεςι απο καθε αγορα σου 1 ευρω δεν ειναι και λιγο αλλα περα απο αυτο υπαρχουν βιβλια που εχω πετυχει διαφορα μεχρι και 17(!) ευρω… και μιλαμε για καινουρια βιβλια, οχι εξαντλημενα ή παμπάλαια… π.χ. στο Game of Thrones… τωρα μπορει να ετυχε να ειναι 0,74 λεπτα αλλά γενικά έχει τις καλύτερες τιμές και ειδικά αν αγοράζεις συχνά βιβλία σώζεις λεφτα… ναι κοντά στην κάνιγγος ειναι αλλά μπορείς να κανεις και παραγγελία…

Κοιτα γενικα εγω παραγγέλνω online απο ξένα βιβλιοπωλεία(όχι πλέον τοσο amazon, λόγω του οτι κατήργησε τα δωρεαν μεταφορικά), αλλα πιο πολυ bookdepository, το οποίο ειναι εξαιρετικο και πολύ αξιόπιστο.
Επίσης παρήγγειλα και απο cosmotebooks να δω πώς ειναι και απο εκει.
Η αλήθεια πάντως ειναι οτι απλά κοιτάω τις τιμές και πάω εκει που ειναι πιο φτηνά. Μάλλον λογω του οτι η πρωτοπορία ειναι πιο μακρια, δεν έτυχε να την ψάξω…
Αλλα αφου λες οτι ειναι έτσι, ε θα το δω την επόμενη φορά.