Stephen King

Καταπληκτικό το συγκεκριμένο. Ασύλληπτο όμως και οι Ρημαγμένοι Τόποι.

Μετα απο 2 χρονια ανελλειπους διαβασματος,τελειωσα και εγω τη σειρα βιβλιων [B]Dark Tower.[/B] Πραγματικα,ειναι μια απο τις καλυτερες σειρες βιβλιων που εχω διαβασει,ο Stephen King εχει αυτο το χαρισμα με τις περιγραφες του να δημιουργει εικονες στη φαντασια σου.
Το ενα βιβλιο καλυτερο απο το αλλο(8 στο συνολο- η υποθεση ολοκληρωνεται στο 7ο)-ισως το πιο κουραστικο να ηταν το Wizard and Glass. Aπιστευτα τα The Waste Lands(Blaine is a pain,and that is the truth) και The Dark Tower(η κατασταση ξεφευγει εντελως-η ολη υποθεση παιρνει φωτια!)

Y.Γ: Ισως,τελικα,να ειμαστε τυχεροι και καποια στιγμη(συντομα) να δουμε τη σειρα να ζωντανευει και στη μεγαλη οθονη…

και για σειρα ελεγαν παλια, αλλα απο οτι φαινεται το παρατησαν.

επισης η bell θα επανεκδοσει τιποτα?πολλα ειναι εξαντλημενα.θελω το “καρδιες στην ατλαντιδα” και δεν το βρισκω πουθενα.

Απο περιέργεια πως σας φαίνεται ότι για τον ρόλο του Roland προωθείται ο Idriss Elba? Προσωπικά έχω ξενερώσει αφάνταστα και λογικά δεν θα τα δω. Όποιος με ξέρει, γνωρίζει ότι δεν έχω καμία σχέση με ρατσισμό. Ίσα ίσα θα λεγα. Απλά με εκνευρίζει όλο αυτο το πολιτικαλ κορεκτνες. Η εικόνα του Ρολαντ είναι σαφής και σημαντική για πολλά θέματα και δυναμικές στα βιβλία. Οπως η σχέση του με την Ντετα. Το ίδιο θα με ενοχλούσε πχ αν κάνανε μια ταινία για τον Σακα και βάζανε για πρωταγωνιστικό ρόλο τον Κιθ Σαδερλαντ πχ :stuck_out_tongue:

Ακριβώς το ίδιο.

Αν και συμφωνω απολυτως με τα περι πολιτικαλ κορεκτνες κλπ πρεπει να πω πως ο Elba μου αρεσει τοσο σαν ηθοποιος που θα προσπαθουσα να το ξεπερασω.Ενδεικτικη παντως για την αποψη των οπαδων η εξης αναρτηση σε γνωστο σινεφιλικο φορουμ:
Danny Trejo should play Detta/Susannah.While we’re at it they should lock down:
Kathy Bates as Eddie Dean,Peter Dinklage as Susan Delgado,Darth Vader as Oy and Bruce Jenner as Callahan.[emoji23]

Sent from my iPhone using Tapatalk

Τραγική επιλογή… Ο Elba μια χαρα ηθοποιός ειναι αλλα οταν ο ιδιος ο king σου λεει στην εισαγωγή του πρώτου βιβλιου οτι ο πρωταγωνιστής ειναι εμπνευσμένος απο τον Clint Eastwood στο ο κάλος ο κακός και ο άσχημος δε γίνεται να το αλλάζεις τοσο… Με αυτη την αλλαγή καταστρεφεται και ο ρόλος της Detta… Κριμα πραγματικά!

Παντως το σημερινο post του ιδιου του King εχει αν μη τι αλλο αυτονοητη αξια:To me, the color of the gunslinger doesn’t matter. What I care about is how fast he can draw… and that he takes care of the ka-tet.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Περιέχει spoiler για την ταινια οποτε καλύτερα να το προσπεράσουν οσοι δε διαβάσαν το βιβλιο…

[SPOILER]
Αν ισχύει αυτο που λεει στις τελευταίες παραγράφους θα ειναι πολυ μπροστά και θα τους δωσει την ελευθερία να μη γκρινιάζουμε τοσο για τις διάφορες με τα βιβλια και θα προχωρήσουν την ιστορια ενα βημα παρα περα… \μ/
[/SPOILER]

Ενδιαφέρον τουιτ όντως. Εκτός αν απλά το ανέφερε έτσι συμβολικά

https://www.youtube.com/watch?v=DlxzbTK3YHc

xmm

95 λεπτα λεει η ταινια. Ποσο φιασκο πρεπει να ναι…

Γιατι ρε Κινγκ? Τι βιασμος ηταν αυτος…