Stephen King

Καταπληκτικό το συγκεκριμένο. Ασύλληπτο όμως και οι Ρημαγμένοι Τόποι.

Μετα απο 2 χρονια ανελλειπους διαβασματος,τελειωσα και εγω τη σειρα βιβλιων [B]Dark Tower.[/B] Πραγματικα,ειναι μια απο τις καλυτερες σειρες βιβλιων που εχω διαβασει,ο Stephen King εχει αυτο το χαρισμα με τις περιγραφες του να δημιουργει εικονες στη φαντασια σου.
Το ενα βιβλιο καλυτερο απο το αλλο(8 στο συνολο- η υποθεση ολοκληρωνεται στο 7ο)-ισως το πιο κουραστικο να ηταν το Wizard and Glass. Aπιστευτα τα The Waste Lands(Blaine is a pain,and that is the truth) και The Dark Tower(η κατασταση ξεφευγει εντελως-η ολη υποθεση παιρνει φωτια!)

Y.Γ: Ισως,τελικα,να ειμαστε τυχεροι και καποια στιγμη(συντομα) να δουμε τη σειρα να ζωντανευει και στη μεγαλη οθονη…

και για σειρα ελεγαν παλια, αλλα απο οτι φαινεται το παρατησαν.

επισης η bell θα επανεκδοσει τιποτα?πολλα ειναι εξαντλημενα.θελω το “καρδιες στην ατλαντιδα” και δεν το βρισκω πουθενα.

Απο περιέργεια πως σας φαίνεται ότι για τον ρόλο του Roland προωθείται ο Idriss Elba? Προσωπικά έχω ξενερώσει αφάνταστα και λογικά δεν θα τα δω. Όποιος με ξέρει, γνωρίζει ότι δεν έχω καμία σχέση με ρατσισμό. Ίσα ίσα θα λεγα. Απλά με εκνευρίζει όλο αυτο το πολιτικαλ κορεκτνες. Η εικόνα του Ρολαντ είναι σαφής και σημαντική για πολλά θέματα και δυναμικές στα βιβλία. Οπως η σχέση του με την Ντετα. Το ίδιο θα με ενοχλούσε πχ αν κάνανε μια ταινία για τον Σακα και βάζανε για πρωταγωνιστικό ρόλο τον Κιθ Σαδερλαντ πχ :stuck_out_tongue:

Ακριβώς το ίδιο.

Αν και συμφωνω απολυτως με τα περι πολιτικαλ κορεκτνες κλπ πρεπει να πω πως ο Elba μου αρεσει τοσο σαν ηθοποιος που θα προσπαθουσα να το ξεπερασω.Ενδεικτικη παντως για την αποψη των οπαδων η εξης αναρτηση σε γνωστο σινεφιλικο φορουμ:
Danny Trejo should play Detta/Susannah.While we’re at it they should lock down:
Kathy Bates as Eddie Dean,Peter Dinklage as Susan Delgado,Darth Vader as Oy and Bruce Jenner as Callahan.[emoji23]

Sent from my iPhone using Tapatalk

Τραγική επιλογή… Ο Elba μια χαρα ηθοποιός ειναι αλλα οταν ο ιδιος ο king σου λεει στην εισαγωγή του πρώτου βιβλιου οτι ο πρωταγωνιστής ειναι εμπνευσμένος απο τον Clint Eastwood στο ο κάλος ο κακός και ο άσχημος δε γίνεται να το αλλάζεις τοσο… Με αυτη την αλλαγή καταστρεφεται και ο ρόλος της Detta… Κριμα πραγματικά!

Παντως το σημερινο post του ιδιου του King εχει αν μη τι αλλο αυτονοητη αξια:To me, the color of the gunslinger doesn’t matter. What I care about is how fast he can draw… and that he takes care of the ka-tet.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Περιέχει spoiler για την ταινια οποτε καλύτερα να το προσπεράσουν οσοι δε διαβάσαν το βιβλιο…

[SPOILER]
Αν ισχύει αυτο που λεει στις τελευταίες παραγράφους θα ειναι πολυ μπροστά και θα τους δωσει την ελευθερία να μη γκρινιάζουμε τοσο για τις διάφορες με τα βιβλια και θα προχωρήσουν την ιστορια ενα βημα παρα περα… \μ/
[/SPOILER]

Ενδιαφέρον τουιτ όντως. Εκτός αν απλά το ανέφερε έτσι συμβολικά

https://www.youtube.com/watch?v=DlxzbTK3YHc

xmm

95 λεπτα λεει η ταινια. Ποσο φιασκο πρεπει να ναι…

1 Like

Γιατι ρε Κινγκ? Τι βιασμος ηταν αυτος…

Μετά από 15+ χρόνια πήρα βιβλίο του King (τελευταία φορά ήταν τα 3 πρώτα Dark Tower που τελικά δε διάβασα ποτέ), το Institute επειδή είδα καλές κριτικές και ήθελα να κλείσει η παραγγελία με δωρεάν μεταφορικά :sweat_smile:

Το έχει διαβάσει κανείς να πει γνώμη; Ή να προτείνει κάποιο άλλο από τα τελευταία του που αξίζει

1 Like

Να μην έχεις διαβάσει όλο το Μάυρο Πύργο ντροπή, ίσως από τις καλύτερες σειρές που έχουν γραφτεί ποτέ. Το ‘‘Ινστιτούτο’’ δεν το έχω διαβάσει, από εσένα το μαθαίνω.

Από τα τελευταία, σε μεγάλα τούβλα έχουμε το ‘‘11/22/63’’ (βιβλίο του 2011) για τη δολοφονία του Κέννεντυ είναι από τα καλύτερα που έχει γράψει την τελευταία δεκαετία. Το ίδιο ισχύει και για το ‘‘Θόλο’’ (2009), με μία επαρχιακή πόλη που χωρίς καμία εύκολη εξήγηση κλείνεται μέσα σε έναν αόρατο θόλο. Το ‘‘Ντούμα Κη’’ (2009) είναι επίσης ένα πολύ δυνατό σημείο, πιάνουν κάτι μαντσίλες τον πρωταγωνιστή και τρώει συνέχεια, θα πεινάς κάθε δέκα σελίδες.

Από μικρά, το ‘‘Joyland’’ (2013) είναι ένα ευχάριστο coming-of-age ανάγνωσμα, που μάλλον θα ταίριαζε σε καλοκαιρινό μήνα. Το ‘‘Βαθύ Σκοτάδι, Δίχως Άστρα’’ (2010) είναι 4 διηγήματα, πολύ καλό, σε φόρμα ο κύριος.

‘‘Δόκτωρ Ύπνος’’ (2014), ‘‘Η Γκουέντι και το Κουτί’’ (2017), ‘‘Εξύψωση’’ (2018) έχουν πλάκα χωρίς να είναι κάτι τρομερό. ‘‘Αναβίωση’’ (2015), πολύ καλή αρχή, για τα σκουπίδια από τη μέση κι ύστερα… Ό,τι δεν αναφέρω από τα τελευταία του δεν το έχω διαβάσει - πλην του ‘‘Ο Αέρας μέσα στην Κλειδαρότρυπα’’, που είναι ένα κομμάτι από τον Μαύρο Πύργο, και θα προτιμούσα να μην το έχω διαβάσει…

2 Likes

Είχα πάρει τα 3 πρώτα του Μαύρου Πύργου στα ελληνικά επειδή τα είχα βρει σε εξευτελιστική τιμή, κάτι 10ευρώ και τα 3 ξέρω γω, αλλά μετά που είδα τι χαμός γινόταν είπα οκ θα το διαβάσω στα αγγλικά, απλά δεν τα πήρα ποτέ :")

Επίσης, διαβάζοντας όσα έγραψες θυμήθηκα ότι πήρα πριν 2-3 χρόνια και το ‘‘Βαθύ Σκοτάδι, Δίχως Άστρα’’ επίσης για να κλείσει μια παραγγελία και επειδή είχα διαβάσει ένα ποστ του Στάθη Παναγιωτόπουλου που το εκθείαζε αλλά, ναι, όχι μόνο δεν το διάβασα αλλά δεν είμαι σίγουρος και πού το έχω :"")

Μεγάλο πρόβλημα αυτό με τα βιβλία, διαβάζω 2-3 τον μήνα και αγοράζω 10 :sweat_smile:

Ευχαριστώ για τις προτάσεις όμως, το 11/22/63 με τραβάει για αρχή και βλέπουμε

2 Likes

Το 11/22/63 προφανώς έχει ένα έντονο μεταφυσικό στοιχείο στην καρδιά του, αλλά μπορεί να διαβαστεί και ως δύο ιστορίες που ο Κινγκ αποφάσισε να ενώσει γιατί ‘‘έτσι’’ (δεν θα πω τίποτα άλλο, απλώς να ξέρεις πως σε ένα σημείο με πήρανε τα ζουμιά από τη συγκίνηση)

Το Βαθύ Σκοτάδι Δίχως Άστρα ήταν από τα πρώτα του που διάβασα, συνοδευμένο τότε από τους ήχους του Heritage (Opeth) και έτσι αυτά τα δύο είναι αδιαχώριστα μέσα μου.

Τώρα που τα λέμε, έχω καιρό να διαβάσω ένα μεγάλο Στιβενκινγκικό έπος, κι ίσως ήρθε η ώρα να επανορθώσω.

Το Institute το βρήκα εξαιρετικό, τσίτα σχεδόν καθ’όλη τη διάρκεια.
Επίσης με το Outsider πέρασα πολύ καλά, τόσο καλά που είδα και τη σειρά στη συνέχεια.

2 Likes

Dark Tower απο τις αγαπημενες μου σειρες. Ελπιζω να το ξεκινησεις καποτε. το Institute δεν τοχω διαβασει. To Long Walk θελω να διαβασω σε καποια φαση.

Αν ξεκινησω να γραφω για τον βασιλιά, δεν θα σταματήσω ποτέ…

3 Likes