Stephen King

To oποιο και δεν προκειται να βρεις,γιατι το children of the corn ειναι ενα διηγημα μεσα στη συλλογη"Νυχτερινη Βαρδια".:wink: (η οποια ευτυχως βρισκεται!):stuck_out_tongue:

Λοιπόν, ακρώς ενδιαφέρον thread για τον καλύτερο συγγραφέα βιβλίων τρόμου (μετά τον H.P.Lovecraft).

Ο Μαύρος Πύργος: Το καλύτερό του έργο μακράν… Στη συγκεκριμένη σειρά συνοψίζεται όλο το μεγαλείο της τέχνης του και του κόσμου που έχει δημιουργήσει. Οι συνεχείς αναφορές και συνδέσεις με περασμένα έργα, καθώς και οι “διορθώσεις” που κάνει στην μοίρα διάφορων χαρακτήρων ανάγουν την συγκεκριμένη σειρά στην πεμπτουσία του συγγραφικού του έργου.
Θα το συνιστούσα, όμως, μόνο σε όσους έχουν ήδη εξοικιωθεί με τον τρόπο και το ύφος του Stephen King, καθώς μόνο έτσι μπορούν να καταλάβουν τις αναφορές σε άλλα έργα και δεν θα τους ξενίσει το καταπληκτικό τέλος.

Το Αυτό: Εκπληκτικό βιβλίο…Αν και κουραστικό στην αρχή, αφού τα συνεχόμενα “χρονικά περαδώθε” είναι λίγο δύσκολο να τα παρακολουθήσει κάποιος (προσωπικά άρχισα να το διαβάζω 3 φορές πριν καταφέρω να προχωρήσω μετά το 2ο Ιντερλούδιο…). Πάντως η αρχική σκηνή “μετά την πλημμύρα” και οι στίχοι του Σεφέρη, που παρατίθενται από τον King, αμέσως μετά την αφιέρωση του βιβλίου,
“Παλιέ μου φίλε τι γυρεύεις;
Χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά από τον τόπο τον δικό σου”
περιγράφουν με τον πιο φρικτό και τραγικό τρόπο τον απόλυτο φόβο που κρύβεται μέσα σε όλους μας, τον φόβο που νοιώθαμε παιδιά για τις σκοτεινές γωνιές και τα άγνωστα, κρυφά μέρη, και όχι μόνο αυτό, αλλά και την επιστροιφή αυτού του φόβου στην ενήλικη ζωή, που πλέον τα πάντα είναι πραγματικά…
Η ταινία είναι σχετικά ελεεινή σε σχέση με το βιβλίο και αν δεν κάνω λάθος (έχουν περάσει και λίγο πάνω απο 10 χρόνια από τότε που διάβασα το βιβλίο) έχει αλλαχθεί και το τέλος ολίγον.

Κούτζο: Μοναδικό βιβλίο…Ο καλύτερος φίλος του ανθρώπου γίνεται ο πιο εφιαλτικός εχθρός του. Κλειστοφοβικό, έντονο, εφιαλτικό. Όλη η δράση εκτυλίσσεται μέσα σε ένα αυτοκίνητο με τρεις πρωταγωνιστές. Εξαιτίας των πρωταγωνιστών θεωρώ πως είναι ακόμα πιο κλειστοφοβικό και από το “Παιχνίδι του Τζεραλντ”. Η ταινία είναι για τα σκουπίδια, αφού έχει αλλαχθεί τελείως το τέλος.

Χρήσιμα Αντικείμενα: Δυστυχώς, δεν το έχω διαβάσει ακόμα, αλλά η ταινία είναι αξιολογότατη. Με πρωταγωνιστές, όπως ο Max von Sydow και ο Ed Harris, και με σκηνικά που προσεγγίζουν την γενική ατμόσφαιρα των έργων του King θα το πρότεινα ανεπιφύλακτα…

Για να μην σας κουράζω παραπάνω (ξέρω, πως όταν αρχίσω να μιλάω για κάτι που μου αρέσει δύσκολα σταματάω) θ’ αναφέρω κάποια βιβλία που αξίζει να διαβάσει κάποιος. “Κριστιν”(η πρώτη μου επαφή με King), “Μιζερι” (Απίστευτο Βιβλίο, απίστευτη ταινία), “Σάλεμς Λοτ” (Η βάση του κόσμου του King), “Αυπνία” (Εκπληκτικά μοναδικό), “Νυχτερινή Βάρδια” (Η καλύτερη συλλογή διηγημάτων του. Αν δεν κάνω λάθος, πέρα από την σειρά “Children of the Corn” που βασίζεται σε ένα μικρό διήγημα, υπάρχει και άλλη μια ταινία που βασίζεται σε ομώνυμο διήγημα του βιβλίου. Ο ελληνικός της τίτλος είναι “Η βάρδια του Νεκροταφείου”{sic}), “Εφιάλτες και Ονειρότοποι” (Άλλη μια σειρά διηγημάτων που έχει γίνει και τηλεοπτική σειρά προσφάτως).

Τέλος, (επιτέλους ε;) θα πρότεινα ανεπιφύλακτα και τα βιβλία που έχει γράψει ως Richard Bachman (περισσότερες πληροφορίες -->http://en.wikipedia.org/wiki/Richard_Bachman) και ειδικότερα το “Οι Ρυθμιστές” που συνδέεται απόλυτα με το “Καρδίες στην Ατλαντίδα” και με την “Αυπνία”

Ζητώ και πάλι συγγνώμη για το μέγεθος και την πιθανή σας κούραση

ΥΓ.: Για την “Λάμψη” δεν έγραψα τίποτα μια και θα χρειαζόμουν άλλο τόσο χώρο…χε,χε…:smiley: :smiley: :smiley:

stoneman καλως ηρθες!!!Ωραιο ποστ!Ετσι να μαζευομαστε και αλλοι Κινγκ fans!!!:smiley:

Η ταινία “Το Αυτό” θυμάμαι με είχε τρομάξει πολύ όταν την είχα δει… στα 11 μου χρόνια! Λίγα χρόνια μετά διάβασα και το βιβλίο και διαπίστωσα (για πρώτη φορά ως τότε) πόσο μπορεί να απέχει ένα γραπτό κείμενο απο την μεταφορά του στις οθόνες… Η αλήθεια είναι πως μέχρι το μισό της εξακολουθώ να τη θεωρώ αξιόλογη ταινία, αλλά η συνέχεια και ειδικά το τέλος είναι πραγματικά απαράδεκτα (η πιο επιεικής έκφραση που μπορώ να δώσω). Το τέλος δεν έχει απλά αλλαχθεί ολίγον, έχει κατακρεουργηθεί!

Πάντως το βιβλίο παραμένει το αγαπημένο μου απο Κινγκ, και το αγαπημένο μου βιβλίο τρόμου. Κάποια στιγμή θα ήθελα να δοκιμάσω και τον Μαύρο Πύργο, αλλά στο μέλλον ίσως… Άλλα βιβλία του Κινγκ που είχα διαβάσει παλιά και τα βρήκα αξιόλογα ήταν οι Νυχτερίτες και τα Χρήσιμα Αντικείμενα, ενώ το Σάλεμς Λοτ δεν με ξετρέλανε.

Απο ταινίες, έχω αναφερθεί ήδη στο Stand, τη Λάμψη, τα Langoliers, το Στάσου Πλάι μου, και ναι, τονίζω και γω με αφορμή τα πάνω ποστ το εκπληκτικό Κριστίν και το Μίζερι, με ερμηνείες που πραγματικά συγκλονίζουν… Πρόσφατα είδα και το 1408, ένα θρίλερ με τον Τζον Κιούζακ που μου έκανε πολύ καλή εντύπωση… στη συνέχεια έμαθα πως ήταν βασισμένο σε νουβέλα του Στίβεν Κίνγκ κι αυτό… και έπαψε πλέον να μου κάνει εντύπωση! :slight_smile:

Ξερει πως να γραφει το μονο σιγουρο. Απο κει και περα εχουν σεναριακο/Αμερικανικο υφος, ετοιμα για να βγουν σε ταινιες. Δε το λεω απαραιτητα για κακο, σε καποιον μπορει να φαινεται καλο. Εγω το βαζω στα πλην παντως.

Γενικά πολλά βιβλια του Κινγκ εχουν κακοποιηθεί με πολύ βαναυσο τρόπο στο σινεμα…βλ. Λανγκολιαρς,Mist…Εκπληκτική ηταν η μεταφορα της Λαμψης που προσωπικά θεωρω πως είναι ενα απο τα πιο τρομαχτικα θριλερ που εχω δει…

Την έχει μια “αμερικανιά” αυτό είναι γεγονός… ο ίδιος είχε αποκαλέσει τον εαυτό του οτι είναι κάτι σαν τα “McDonalds της λογοτεχνίας”… Απο την άλλη είναι γεγονός πως μερικά απο τα καλύτερα βιβλία τρόμου που έχω διαβάσει και ταινίες του είδους είναι δικά του και μεταφορές αντίστοιχα…

μη ξεχνάμε ότι γράφει books for the masses…
τι να πω πάντως, λατρεία μεγάλη
Πήρα την ιστορία της λίσι τώρα να δώ τι μας ετοίμασε πάλι :slight_smile:

Μολις τελειωσα το Μιζερι το οποιο αρχικα με τρομαξε γιατι εκανα εναν παραλληρισμο τον οποιο στην πορεια συνηθισα. Ομορφο αν και καπου εχασε, πιστευω οτι θα μπορουσε να ειναι καλυτερο συνολικα.

Πάντως η ταινία Μίζερι πρέπει να είναι απο τις καλύτερες μεταφορές ταινιών του Κινγκ (το βιβλίο δε το έχω διαβάσει). Η ηθοποιός που έπαιζε τη Μίζερι είχε μάλιστα βραβευτεί για τον ρόλο της.

Κάθι Μπέιτς-Οσκαρ Α’ Γυναικίου ρόλου το 1991 νομίζω…:-k

Το άξιζε και με το παραπάνω…“Πως μπόρεσες να την σκοτώσεις!”:stuck_out_tongue:

O King ειναι μεγαλος μαστορας στο να δημιουργει καθε φορα την καταλληλη ατμοσφαιρα και στο Μιζερι το καταφερνει και με το παραπανω.Απ τα βιβλια που διαβασα γρηγορα και τα γουσταρα τρελα.

Σημερα τσιμπησα και το πρωτο μερος της μεταφορας σε κομικ του magnum opus του Κινγκ,του Dark Tower,το the gunslinger born.Κυκλοφορησε απ την Marvel.Εξαιρετικη δουλεια.

Το '85 διάβασα πρώτη φορά KING μετά από προτροπή φίλου μου…Ήταν το THE STAND…από κει και πέρα τα υπόλοιπα είναι history…(I bow)

Θα βγάλουν και τα 7 βιβλία σε κόμικ? Μπράβο κουράγιο!:stuck_out_tongue:

Εχω διαβασει αρκετα βιβλια του θεουλη King, ωστοσο ξεχωριζω το “η μακρια πορεια”. Το εγραψε χρησιμοποιωντας το ψευδωνυμο Μπακμαν. Το προτινω σε ολους!!!

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ
ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥ ΚΙΝG ΜΕ ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ ΤΑ THE STAND ,CHRISTINE,DUMA KEY,THE DEAD ZONE,FROM A BUICK 8,ΤΟ ΦΥΛΑΧΤΟ
ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΜΗΤΡΙΚΗ ΤΟΥ ΓΛΩΣΣΑ ,ΑΜΕΤΑΦΡΑΣΤΑ ,ΓΙΑΤΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΡΟΜΕΡΗ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΔΥΝΑΤΗ ΣΥΓΓΡΑΦΙΚΗ ΠΕΝΑ
ΤΑ ΕΚΦΡΑΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΜΕΣΑ ΕΙΝΑΙ ΑΣΥΛΛΗΠΤΑ
ΩΣΤΟΣΟ ΕΧΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΣΑΣ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΗΝ ΕΠΤΑΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΜΑΥΡΟΥ ΠΥΡΓΟΥ
ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΔΙΘΥΡΑΜΒΙΚΕΣ ΚΡΙΤΙΚΕΣ ,ΚΑΝΕΝΑ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΣΧΟΛΙΟ ΑΠΟ ΠΟΥΘΕΝΑ
ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΤΟΜΟ,Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΠΙΣΤΟΛΕΡΟ
Η ΓΡΑΦΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ,Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΟΥ ΜΑΚΡΑΝ!!!
ΑΛΛΑ ΣΑΝ ΥΠΟΘΕΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΤΟΝ ΑΝΑΓΝΩΣΤΗ ΣΕ SUSPENSE ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΚΑΘΟΛΟΥ
ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΤΟ ΤΕΛΕΙΩΣΑ-ΠΟΛΥ ΑΡΓΗ ΠΛΟΚΗ
Ο ΙΔΙΟΣ Ο KING ΣΤΟΝ ΠΡΟΛΟΓΟ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ ΕΓΡΑΦΕ ΟΤΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΠΟΛΟΓΕΙΤΟ ΣΤΟ ΚΟΙΝΟ ΤΟΥ, ΓΙΑΤΙ ΟΝΤΟΣ ΔΕΝ ΑΡΕΣΕ ΣΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΚΑΙ ΠΩΣ Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΤΟΜΟ
ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ?
ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ ?
ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ?ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΣΤΡΑΦΕΙ ΣΕ ΑΛΛΑ ΕΡΓΑ ΤΟΥ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ
ΠΑΝΤΩΣ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΙΚΑ ΠΟΛΥ ΜΕ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΤΟΜΟ ΣΑΝ ΥΠΟΘΕΣΗ ,ΚΑΙ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ ΤΗ ΘΕΜΑΤΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΤΩΝ 7 ΤΟΜΩΝ
ΑΝ ΠΑΝΕ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ 6 ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΙΠΕΙ…
ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΠΡΩΤΑΡΑ ΣΤΟΝ ΚΙΝG,ΕΧΩ ΑΡΚΕΤΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΓΡΑΦΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΣΤΥΛ ΤΟΥ
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ:)

Εμένα πάλι το αγαπημένο μου από King ήταν (το Conspiracy… εχμ, συγνώμη παρασύρθηκα) το “Needful Things”. Η ταινία, δυστυχώς, αν και έπαιζε ο τεράστιος Max von Sydow και ο πολύ καλός Ed Harris, ήταν μια απογοήτευση.

Κλεοπατρα εγω ειμαι στο 7ο βιβλιο του Πυργου τωρα και μπορω να πω πως μαρεσει αρκετα…
Δεν εχω διαβασει αλλα εργα του,αν και εχω δει πολλες ταινιες,αλλα πιστευω πως αξιζει να συνεχισεις γιατι και ο ιδιος ο King το θεωρει ισως το πιο σημαντικο του εργο αν κρινω απο καποιες δηλωσεις κλπ…
Παντως θεωρω πως το 2 και το 3 ειναι φοβερα και σε καμια περιπτωση δεν εχουν αργη πλοκη,κατι που δυστυχως συμβαινει στο 4 και στο 5,χωρις να σημαινει πως δε μου αρεσαν.Γενικα ειμαι πολυ θετικος προς το Μαυρο Πυργο αν και θεωρω πως ο 4ος και ο 5ος τομος,ισως σε κουρασουν,αν σε “κουρασε” και ο πρωτος…

Χθες τελειωσα το 7ο βιβλιο του πυργου και μπορω να πω πως με αφησε παρα πολυ ευχαριστημενο!:smiley:
Τωρα θα πιασω τα comic και μετα το Φυλαχτο 8)

Έχω αρχίσει και το διαβάζω το Φυλαχτό. Πάρα πολύ ενδιαφέρον!! Εξαιρετική περιπέτεια φαντασίας:)