Stephen King

Ετσι ήδη ξενέρωσες!:lol:

Να πω την αλήθεια ο Κινγκ με έχει κουράσει τα τελευταία χρόνια, πάνε οι καιροί του “Μίζερυ”, πολύ εμπορικός και σπλάτερ έχει γίνει…

να σου πω την αληθεια,ναι με ειχε κουρασει…αλλιως δεν θα εφτανα να χαρισω 20 βιβλια του!Τζαμπα και ακλαφτα πηγαν!
πριν διαβασω το Black House το 2001-2 (?) ειχα κανει ενα μεγαλο break γιατι δεν την παλευα αλλο!Και γι’αυτο ρωτησα και για Duma key.

Ξερει κανεις αν εχει κυκλοφορησει το Skeleton Crew(σειρα διηγηματων με την ομιχλη μεσα)στα Ελληνικα?
Μονο την ομιχλη εχω βρει σε μεμονομενο…Γενικα με τις συλλογες διηγηματων,κυριως τις παλιες,υπαρχει ενα θεμα εδω στην Ελλαδα(καποια διηγηματα εχουν βγει ξεχωριστα κλπ…)

το εχω δει παλιοτερα…καπου…σε…περιπτερο…νομιμζω…

ή μηπως ηταν ο σακος με τα κοκκαλα?:-k

ναι…τελικα ακυρο απο οτι βλεπω εδω :

κανε κλικ…πηγαινε στη λιστα…η συλλογη δεν εχει bolt χαρακτηρες στο πλαϊ…οποτε μαλλον δεν εχει βγει στα ελληνικα!:stuck_out_tongue:

Μου άρεσε η ταινία, την είχα δει σαν ένα τρομακτικό Stand By Me στο πρώτο μισό της ταινίας, με reunion:) στο δεύτερο μισό:wink::!:
Ξέρεις συντελεστές; γιατί ακούγεται ενδιαφέρον:!:

Δε ξέρω λεπτομέρειες, αν γράψεις “it remake” πάντως στο google θα βρεις αρκετά λινκ, όπως αυτό εδώ (που είναι ελληνικό):

http://www.themoviescult.gr/modules.php?name=News&file=article&thold=-1&mode=flat&order=0&sid=1688

Η ταινία μου άρεσε πριν διαβάσω το βιβλίο… Ειδικά το δεύτερο μισό της (που είναι ενήλικοι) δε συγκρίνεται… Μακάρι η νέα version να είναι καλύτερη…

(καλά, το Stand By Me δε το συζητάμε, παραμένει και τώρα ταινιάρα, μ’ αυτό μεγαλώσαμε…)

Ντάξει απλά ΘΕΟΣ. Μόνο και μόνο που’ χει γράψει το Μιζερι, το απόλυτο ψυχολογικό θρίλερ, την λάμψη και το αυτό είναι πολυ μεγάλος…

Μιας και είμαι μεγάλος φαν του Κινγκ, είπα να “αναβιώσω” το thread…

Τι να πω, όταν ήμουν 16 διάβασα για πρώτη φορά Το Αυτό, και ομολογώ πως φοβήθηκα αρκετά (για την ακρίβεια: χέστηκα). Για μένα συμπυκνώνει όλη την ατμόσφαιρα του Κινγκ, όχι μόνο όσον αφορά στον τρόμο, αλλά και στον τρόπο που αναπαριστά τη ζωή στην αμερικανική επαρχία.
Αργοί ρυθμοί, ράθυμοι τύποι, 80’ς, παιδική αθωότητα και όλα αυτά κάποια στιγμή σπιλώνονται από ένα άγνωστο κακό…με λίγα λόγια τέλειο, παραμένει κορυφαίο μετά από πολλά χρόνια και το ευχαριστήθηκα πολύ και τη δεύτερη φορά που το διάβασα.
Από άλλα βιβλία του, ξεχωρίζω μακράν το The Stand, με την αιώνια διαμάχη Καλού-Κακού.
Επίσης Λάμψη, Salem’s Lot (ότι πρέπει για τους φαν του gothic τρόμου), To παιχνίσι του Τζέραλντ, Ντολόρες Κλέπμπορν, Χρήσιμα Αντικείμενα, κλπ κλπ.

Από ταινίες που βασίζονται σε έργα του, κορυφαία τα δύο του Ντάραμποντ (Τελευταία Έξοδος και Πράσινο Μίλι). Η Λάμψη του Κιούμπρικ απλά υπέρχοχη, ενώ οι υπόλοιπες ταινίες λίγο ως πολύ χάνουν…

Επειδή όμως τώρα τελευταία δεν τον έχω παρακολουθήσει, ξέρετε αν έχει βγάλει κάτι καινούργιο που να είναι αξιόλογο όπως οι παλιές δουλειές του?

Αν και κάποια στιγμή, ίσως αρχίζω τα Dark Tower που δεν έχω διαβάσει ούτε ένα…

το [B]Storm of the Century[/B] το έχεις δει??
δεν είναι τίποτα…4 ωριτσες…:stuck_out_tongue:
μου αρέσει πολύ…αν και χάνει σε σημεία, είναι ωραία ιστορία…

Αρκετά ενδιαφέρον φαίνεται, θα το έχω στα υπόψιν. Thanx man!

εχω διαβασει απειρες ωρες στεφεν κινγκ… ειναι απλα γαματος!! πολλες φορες αναρωτιεται αν ειναι σχιζοφρενης ή αν απλα καθε βραδυ στον υπνο του βλεπει εφιαλτες… μιλαμε τα βιβλια του δεν υπαρχουν… καταπληκτικα ολα!!!
οι ταινιες βεβαια που βασιζονται στα βιβλια του οι περισσοτερες χανουν…οπως και να το κανουμε αλλη χαρη εχει να διαβαζεις ενα βιβλιο και αλλη να βλεπεις μια ταινια…
δε θα ξεχασω ποτε τι ενιωσα οταν πρωτοδιαβασα " Το Φυλαχτο" και " το Μαυρο Σπιτι"… δε περιγραφονται αυτα τα βιβλια!!
ααα!! ρε Κινγκ εισαι απλα βασιλειας!!

νομιζω ζυριχης ειναι

To Duma Key και το Under the Dome τα διαβασε κανεις μηπως?Ολο λεω να τα ξεκινησω και ολο κατι με κραταει…Ειδικα το 2ο που ειναι και τεραστιο λιγακι με ανησυχει για το αν θα βαρεθω…

το ντουμα κι το διαβασα…εμενα μ αρεσε πολυ…βασικα μν περιμενεις τον απολυτο τρομο σεκοιλιασματα στυλ ντεσπερεισον…περισσοτερο ψυχολογικο θ ελεγα…μ ενα πολυ συγκινητικο τελος…αξιζει!

Κούτζο
Μίζερη
Από μία μπίουικ 8
Ονειροπαγίδα
Το αυτο!!!
Μαυρος πύργος 1,2,3,4
Και πολλά άλλα σε ταινιες. Ο 4ος μαυρος πύργος κάνει μία κοιλία οταν μιλάει για τα παιδικά χρόνια του πιστολέρο και έχω καιρό να το ανοίξω αλλά είναι συναρπαστικό.

Θενξ μαν!!:slight_smile:

αν ειναι φαν οχι πρεπει ΠΡΕΠΕΙ να το διαβάσεις εγω ειμαι στο τελευταίο…

οχι συ εμενα το 4ο ειναι απο τα αγαπημένα μου… ήθελα παρα πολυ να δω πως ξεκίνησαν ολα,γιατι άλλαξε τοσο πολυ ο χαρακτήρας του, και πολλα αλλα…ξανα πιαστω :wink:
για μενα κοιλιά έκανε το 2ο…

πωωω φιλεεεε… τι μου εκανες τωρα?! γαματα ολα!!! θα με κανεις να αρχιζω να τον διαβαζω και παλι και η πτυχιακη θα παει για βρουβες!

τι γαματο βιβλιο το Απο μια Μπουϊκ 8?? και η Ονειροπαγιδα… και το Desperation… πωωω!!

χουι το έχει αυτό με τα παιδικά χρόνια των πρωταγωνιστών του. Ένας από τους λόγους που πολλά από τα βίβλια του βγαίνουν τόσο μεγάλα και σε πολλές περιπτώσεις αρκετά κουραστικά δυστυχώς.

βασικα δεν συμφωνω…αν και δεν εχω διαβασει μαυρο πυργο(ντροπη) σ οσα βιβλια το κανει εξυπηρετει την πλοκη πιστευω…ολοκληρωνει πιο πολυ τους χαρακτηρες και πως εφτασαν σε καποιο σημειο…αποψεις ειναι αυτα βεβαια…παντως τρελαινομαι για κατι τετοια φλας μπακ…