Stephen King

Το παρακάνει όμως. καλό είναι να έχει μια καλή αναπτυξη χαρακτήρα αλλα αυτός σε πολλές φάσεις δεν κάνει αναπτυξη χαρακτήρα ολοκληρο βιογραφικό μας δίνει, απο παιδικά του χρόνια μέχρι σήμερα. Σε πολλές περιπτώσεις το βρήκα αφάνταστα κουραστικο όπως π.χ. στο “ΙΤ” που ειναι πάνω στις 1.000 και μιλάμε για μια ιστορία που δεν θα έπρεπε να του βγει πάνω απο 500 σελίδες. Εντάξει λιγο μπακαλικος ο τρόπος που το περιέγραψα αλλα you get the point.

ναι αραξε:p μερικες φορες οντως το παρακανει…αλλα ειναι το στυλ του αυτο και αγαπαμε…λεω να ξεκινησω το φυλαχτο…εχω ακουσει τα καλυτερα…

Mα στο ΙΤ αν δεν εγραφε για τα παιδικα χρονια των ηρωων και για τους παιδικους φοβους που ενσαρκωνε το “Αυτο” δεν θα ειχε νοημα το βιβλιο…:-k

+1 Aπολαυστικοτατο απο την αρχη ως το τελος!

To παρακάνει απλά… είναι σαν βιογραφία μέσα σε μυθιστόρημα. Εμένα τουλάχιστον με κούρασε πολύ όταν το διάβασα αν και ήταν πιθανόν το πιο τρομακτικό του που έχω διαβάσει.

Εγώ αντιθέτως το ΙΤ το βρήκα τρομερά ενδιαφέρον. Πιστεύω ήθελε να δείξει ότι οι άνθρωποι σε ορισμένες περιπτώσεις πρέπει να γυρίσουν στο παρελθόν και να αντιμετωπίσουν μια και καλή τους δαίμονές τους.

Προτιμήσεις είναι αυτές βέβαια, εξαρτάται τι ψάχνει ο καθένας από μας σε ένα βιβλίο.

Ειδικα το φιναλε του βιβλιου ειναι απιστευτα τριπαρισμενο,ηταν και σε ζορικη φαση τοτε ο Κινγκ με ουσιες και με τις κοφτες γρηγορες προτασεις και τις ψυχεδελικες εικονες που παρουσιαζει σε στελνει εντελως αλλου.Αριστουργηματικο,προσωπικα ισως το καλυτερο μυθιστορημα τρομου που χω διαβασει ποτε.

Παντως δεν ανατρεχει συνεχεια στην παιδικη ηλικια των ηρωων του τοσο συχνα.Σε πολλα γραπτα του ακολουθει αυστηρα γραμμικη εξελιξη της πλοκης.Ισως επειδη αρκετα συχνα χρησιμοποιει για ηρωες των μυθιστορηματων του παιδια,δημιουργειται αυτη η εντυπωση.

γενικά όταν μιλάμε για βιβλία του King που έχουν περισσότερες σελίδες απ’ότι θα έπρεπε και κουράζουν, το ΙΤ δεν πρέπει να αναφερθεί ούτε μία φορά.

Δεν θυμαμαι αν εχω ξαναγραψει εδω. Οπως και να εχει πολυ αγαπημενος συγγραφεας! Αναλυτικη αποψη, αργοτερα καθως δεν εχω ορεξη τωρα.

Α, αυτον τον καιρο διαβαζω την “Αϋπνια”. Και μου αρεσει πολυ!

εγω παντως τωρα που τελειώνω τον πυργο λεω να παρω το Night Shift(που περιέχει το Jerusalem’s Lot) και το 'Salem’s Lot που σχετίζονται με τον μαυρο πυργο…:smiley:

τα εχει διαβασει κανες? και βασικα εχουν μεταφραστη?

Και το Night Shift και το Salem’s Lot κυκλοφορούν από τις εκδόσεις Κλειδί.

Άντε, πήρα και γω το πρώτο βιβλίο του Μαύρου Πύργου. Καλό κάψιμο μου εύχομαι για τους επόμενους μήνες!!! :stuck_out_tongue:

Πέρα από τα κλασικά που έχουν αναφερθεί, προτείνω και τον Δρομέα (“The Running Man”) που έγραψε ως Bachman ως μια καλή εναλλακτική από τα horror έργα του.

Στην Αμερική του μέλλοντος, που κυβερνάται από ένα σκληρό, απολυταρχικό καθεστώς, ένας άντρας που χρειάζεται απεγνωσμένα χρήματα δηλώνει συμμετοχή σε ένα απάνθρωπο τηλεπαιχνίδι. Οι κανόνες είναι απλοί: Με την έναρξη του παιχνιδιού ο πρωταγωνιστής κηρύσσεται εχθρός του κράτους και πρέπει να μείνει ζωντανός απέναντι σε δυνάμεις καταστολής και μια ομάδα ειδικά εκπαιδευμένων αντρών που τον κυνηγούν ανελέητα, μπροστά φυσικά στις τηλεοπτικές κάμερες.

Το βιβλίο είναι καταιγιστικό, δυσκολα το αφήνεις και σε κάποια σημεία, ιδιαίτερα προφητικό.

Προσοχή: αν τυχόν έχετε δει την ταινία The Running Man με τον Arnold Schwarzenegger, δεν έχει ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με το βιβλίο. ΚΑΜΙΑ όμως. Διαβάστε το και θα καταλάβετε τι εννοώ…

κυκλοφορησε προσφατα στα ελληνικα [B]ο [/B][B]θολος[/B] που ειναι 1200 σελιδες περιπου 8O
αν το εχει διαβασει κανεις στα αγγλικα ας ριξει καμια γνωμη…

Λεω να το διαβασω εγω στα αγγλικα :slight_smile:

Eπιτελους!!!Παω να το τσιμπησω κιολας!!!

Είναι ένα ήσυχο φθινοπωρινό πρωινό στη μικρή πόλη του Τσέστερ’ς Μιλ. Η Κλοντέτ Σάντερς κάνει μάθημα αεροπλοΐας, η κυρία Έβανς φροντίζει το λαχανόκηπό της, ο Ντέιλ Μπάρμπαρα ετοιμάζεται να φύγει μακριά με οτοστόπ?

Ξαφνικά, ένα αόρατο φράγμα περικλείει την πόλη. Γίνεται τόσο απότομα, που το χέρι της κυρίας Έβανς κόβεται στα δύο ακριβώς πάνω στο όριό του. Το αεροπλάνο της Κλοντέτ συντρίβεται στα τοιχώματά του. Κι ο Ντέιλ δεν μπορεί πια να πάει πουθενά. Τίποτε δεν περνάει το Θόλο?

μάλλον του άρεσε πολύ το simpsons the movie… :smiley:
hokam εγω θα περιμένω να μου πεις τη γνώμη σου και μετα θα το τσιμπήσω!! :stuck_out_tongue:

Κι εγω ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο σκεφτηκα οταν το διαβασα!
:lol::lol:

Θα περιμενεις αρκετα μαλλον,γιατι πρεπει να τελειωσω ενα αλλο που διαβαζω πρωτα,αλλα εδω θα μαστε μολις το διαβασω!:stuck_out_tongue:

Βασικά τι είδους ανάλυση να κάνει κανείς; Ο άνθρωπος ή ξέρει ή δεν ξέρει να γράφει. Στην προκειμένη κάποιος όχι απλά ξέρει, αλλά το κάνει και [I]καλά[/I]. “Βασιλιάς” στο είδος του- ακόμα και την απλή εισαγωγή που κάνει στη “Νυχτερινή Βάρδια” αξίζει να τη διαβάσει κανείς! Κι ας μας καταδικάζει στον επίλογο ότι όλοι οι απλοί αναγνώστες προσπερνούμε τα εισαγωγικά σημειώματα του συγγραφέα… :stuck_out_tongue: