Steven Wilson - To The Bone [2017]

Τι να σου πω ρε Αχιλλεα, εμενα δε μου ειχε κατσει καλα το Storm Corrosion. Μαλλον αυτος ειναι και ο λογος που τελικα δεν ειχα λιωσει και το GfD. Με το Raven μπηκε back on track για μενα ο Γουιλσον.

Οι ωρες που εχω ακουσει εγω Steven Wilson στη ζωη μου ειναι πολλαπλασιες των ωρων που εχεις ξοδεψει για να ακους τις black metal παπαριες που ακους, οποτε αν δεν γνωριζεις, καλυτερα να το κλεινεις το οχι και τοσο ευγενικο στοματακι σου.

Το οτι εισαι entitled, ελιτιστης, πρωτοδισκακιας, μεταλλας και σνομπ το γνωριζαμε ηδη, αλλα ευτυχως μας το επιβεβαιωνεις με καθε πολυ σημαντικη συνεισφορα σου στην συζητηση. Να σαι καλα.

Το σχολιο περι του ποσο συναισθημα βγαζει ενα τραγουδι ή ενας δισκος δεν εχει “αρκετη υποκειμενικοτητα” αλλα εχει ακριβως ιση με 100% υποκειμενικοτητα. Οποιαδηποτε αποψαρα που μπορει να εχει κανεις για τη μουσικη και θεωρει οτι ειναι ανωτερη ή πιο εκλεπτυσμενη για κατι, εχει ακριβως μηδενικη βαση και αξια για καποιον που μπορει απλα να μη συγκινειται με ενα συγκεκριμενο τραγουδι.

Ωραιοι οι δισκοι του Steven Wilson, ολοι εχουν κατι να πουν, αλλα για μενα προσωπικα ειναι καλλιτεχνικη παρακμη. Ειναι αστειο το πως γραφει ο αλλος ο εξυπνακιας οτι οποιος περιμενει απο τον Steven Wilson να παιξει Porcupine Tree απαταται οικτρα, τη στιγμη που ο λογος που απογοητευομαι εγω με τον Wilson (και πολυς αλλος κοσμος επισης) ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ επειδη ακουω κακεκτυπα των Porcupine Tree στα προσωπικα του αλμπουμ (με εξαιρεση οπως εγραψα νωριτερα το Grace For Drowning). Οποιος διαφωνει μαζι μου βεβαια, μπορει καλλιστα να εφευρει επιχειρηματα περι μη αρκετης ενασχολησης, και πολλα αλλα που θα τον κανουν να κοιμηθει ησυχος το βραδυ, καθως η δικη του αποψη θα μετραει περισσοτερο απο την αποψη καποιου αλλου στο μυαλο του.

Ρε κουιντομ…από τη μια μιλάς για 100% υποκειμενικότητα και μετά μιλάς περί εφεύρεσης επιχειρημάτων από κάποιους, όταν το ίδιο σου αρχικό επιχείρημα για την γνώμη σου είναι ακριβώς το ίδιο που κάποιος μπορεί να χρησιμοποιήσει για να σου απαντήσει πως ο Γουίλσον γαμάει. Χαλάρωσε λίγο να 'ουμε

Και που ακριβως ειδες να εχω προβλημα με το να λεει καποιος οτι ο Wilson γαμαει?

ΥΓ. Ειμαι παρα πολυ χαλαρος, πιο πολυ απο οτι θα επρεπε.

1 Like

Δεν λέω αυτό ρε, απλά έχεις λίγο επιθετικό τόνο στο γράψιμό σου. Μπορεί να είναι και η ιδέα μου βέβαια…

[quote=“QuintomScenario, post:85, topic:60198, full:true”]ΥΓ. Ειμαι παρα πολυ χαλαρος, πιο πολυ απο οτι θα επρεπε.
[/quote]

λολ…δεν θα ήθελα να σε δω όχι χαλαρό :stuck_out_tongue:

1 Like

Κοιταξε, μετα την 5η-6η φορα που καποιος σε χαρακτηριζει καθυστερημενο και δεν ξερω γω τι αλλο επειδη δεν εχεις τις ιδιες μουσικες αποψεις μαζι του, δε θα εχεις και την ιδια υπομονη ωστε να μιλησεις πολιτισμενα μαζι του. Πλεον δεν υπαρχει καμια ανοχη για παπαριες απο συγκεκριμενα ατομα. Με τους υπολοιπους μια χαρα ηρεμα, χαλαρα και πολιτισμενα μπορω να μιλησω. Οποιοδηποτε “επιθετικο” υφος υπαρχει στο αποπανω μου ποστ παντως δεν παει προς τον @amazing_journey και νομιζω μπορει να το καταλαβει κιολας.

ΥΓ. Ρωτα τον @drenie και τον @shadowking69 ποσο χαλαρος ειμαι που με ειδαν απο κοντα :stuck_out_tongue: Βεβαια αυτοι δεν ειναι και τοσο σκληροι χεβιμεταλ να πουλανε μαγκια μπροστα απο μια οθονη οποτε μπορει για αυτο.

3 Likes

Speak for yourself :stuck_out_tongue:

3 Likes

Ασε ρε φλωρακο που ελιωσες με Afraid To Shoot Strangers :joy:

ΥΓ. Παιζει και να ειναι στα τοπ 5 τραγουδια μου απο Iron Maiden εντωμεταξυ χαχα

3 Likes

Μετά από τόσο Metallica που έφαγα εκείνη την μέρα λογικό ήταν να λιώνω με λίγο πραγματικό ατσάλι!!! :stuck_out_tongue:
ον τοπικ: δεν ακούω Steven Wilson :smiley:

2 Likes

Πρώτον, να παραθέσω ολόκληρο το lyrics preview του ρεφραίν του επόμενου single.

Στο δικό μου δεν χωράει στο δικό σου κολυμπάει,
στο δικό μου κάνει κρος στο δικό σου μοτοκρός,
στο δικό μου κάνει τούμπες στο δικό σου κωλοτούμπες,
στο δικό μου κάνει σκι στο δικό σου πιροσκί
ταπα του του τατα παπα τατ τατ τατ ΤΑΤΑΤΣΣΣΣ

Δεύτερον, η υπεροψία που διακατέχει τις απόψεις σου ευθύνεται για τα κοσμητικά επίθετα που λαμβάνεις και θα λαμβάνεις μέχρι επιτέλους να σταματήσεις να έχεις άποψη ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ, ξερόλα της κακιάς ώρας.

Τρίτον, όταν αναφέρεσαι σε ένα παρακλάδι του metal που δεν κατανοείς ώς παπαριές, δείχνεις πόσο ignorant και μαλάκας είσαι. Το “καθυστερημένος” είναι κοπλιμέντο μπροστά σε αυτά που θα έπρεπε να πώ για να σε χαρακτηρίσω όταν λές τέτοιες μαλακίες.

Τέταρτον, όταν ακούς επιφανειακά ένα καλλιτέχνη η άποψη σου δεν έχει αξία σε μια συζήτηση που παίρνουν μέρος άνθρωποι που έχουν ασχοληθεί κατιτίς παραπάνω. Δεν λέω να μην την εκφέρεις αλλά όταν προκαλείς κιόλας ε τότε θα τα ακούς και θα το βουλώνεις αντί να ανταπαντάς σαν γκομενίτσα που θέλει πάντα να έχει τον τελευταίο λόγο.

Πέμπτο και τελευταίο, το πόσο πραγματικά άσχετος και επιφανειακός είσαι φαίνεται από το οτι αποκαλείς κακέκτυπο των PT τα προσωπικά του wilson που δεν σου αρέσουν ή να το θέσω καλύτερα που ΔΕΝ καταλαβαίνει το απαίδευτο αυτί σου. Και ο λόγος είναι αυτός ΑΚΡΙΒΩΣ που ανέφερα, οτι δηλαδή θα ήθελες να ακούσεις ακόμη ένα In Absentia…έλεος απλά. Πες οτι δεν σ αρέσει, δεν το πιάνεις και τελείωσε…όταν γίνεσαι εριστικός όμως θα τα ακούς γιατί απλά ΔΕΝ ΤΡΩΓΕΣΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ

Γελαει ο κόσμος τωρα, έτσι?
Που ξερεις εσυ τωρα τι εχει ακουσει ο καθε κιουντομ και ειναι απαιδευτο το αυτι του?
Επειδη καποιος εχει μια αποψη που δεν συμβαδιζει με την δικη σου ή της "κοινης γνώμης ", δεν σημαινει οτι εχει απαιδευτο αυτι.

Τεσπα, δεν μπορω να καταλαβω τι κόλλημα τρωτε ορισμενοι οταν καποιος παρουσιαζει μια αλλη αποψη (ακομα και ακομψη) για καποιον καλλιτεχνη. Οκ, θα μπορουσε να την πει αλλιως, αλλα η ουσια δεν ειναι το υφος (ασχετος αν το υφος δινει ποντους η οχι σε μια γνωμη). Και για τα δικα μου γουστα, ο wilson εχει λιγο παραπανω μέλι, ασχετως αν εχει γραψει αριστουργήματα. Κατι σαν τους πυξ-λαξ του προγκ ροκ ενα πραγμα. Εχει μια έμφυτη μιζερια,θλιψη. Δηλαδη αν διαφωνει καποιος θα πρέπει να με πεισει οτι κανω λαθος? Ετσι τον ακουω ,τι να κανουμε?

2 Likes
2 Likes
1 Like

Όχι, κάθε άλλο παρά βόλεμα αντιλαμβάνομαι στον ήχο του Wilson. Περισσότερο μου βγάζει ότι μένει πάνω σε ένα στυλ γιατί αυτή είναι η έμπνευσή στην τελική. Και αν έτσι του βγαίνει, why not… ;

Το ίδιο ακριβώς μου είπε και ο Παντελής χτες σε μια συζήτηση που είχαμε.

Η ουσία είναι ότι δεν διαφωνούμε σε κάτι . Απλά όταν το κουβεντιαζουμε σε εκείνους που χτυπάει καμπανάκι η μουσική του βλέπουν αυτό ακριβώς που λες , σε εκείνους που δεν μπορούν να συγκινηθουν από τις δουλειές του μάλλον δεν εισπραττουν αυτή την απόσταση στην μουσική που παράγει (ότι δηλαδή δεν έχει βόλεμα στη μουσική του ).

Και για να λύσουμε αυτό το θέμα της μανιέρας είναι ότι μάλλον εγώ δεν έχω τον ορισμό της λέξης τόσο αρνητικό . Θα συμφωνήσω με τον @Sevek ότι είναι κάτι “βολικό” για τον ίδιο αυτό που βγάζει αλλά και πάλι δεν είναι αυτή η σωστή λέξη και αυτήν την στιγμή δεν μπορώ να βρω και τις κατάλληλες για να το περιγράψω.

Και όταν γίνεται έντονα μια κουβέντα για έναν καλλιτέχνη θα δώσουμε ευκαιρία και ακούσματα . Μπορεί η μουσική του να σε πιάσει μπορεί και όχι .
Εκείνοι που αναλύουν το όχι και με παραπάνω επιχειρήματα από ένα απλό " είναι ΓΤΠ" γιατί είναι τόσο δύσκολο να γίνει αποδεκτό από εκείνους που ενθουσιάζονται;
Επίσης μπορεί και να κάνω λάθος αλλά νιώθω ένα ύφος " ιερής αγελάδας " για τον συμπαθέστατο Γουίλσον και αλήθεια δεν μπορώ να ταυτιστω με αυτό .

Ο λόγος που ανοίγω την κουβέντα είναι για να δούμε αν μπορούμε να δεχτούμε και να αποδεχτούμε την αντίθετη άποψη κάτι που συνήθως δεν το βλέπω . Δηλαδή κάπου θα το υπάρχει μια δόση αλήθειας και από τις δύο πλευρές . Προσπαθούμε να κάνουμε πολιτισμένη κουβέντα οπότε χαρακτηρισμοι δεν βοηθούν και συνήθως γίνονται και από συγκεκριμένους χρήστες .

Θα περιμένω με πολύ θετική διάθεση την νέα του δουλειά αλλά αν δεν βρω στοιχείο ταύτισης νομίζω πως μπορώ να το εκφράσω χωρίς να χρειάζεται να την βγάλω έξω και να την δείξω την μουσική μου μελέτη - γνώση .

Τέλος δεν θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Παντελή όταν μου λέει δεν σου αρέσει μην τον ακούς.
Προσπαθούμε με αυτό τον τρόπο να δούμε και εμείς την αλήθεια του καλλιτέχνη . Άλλοι θα σταξουν από χαρά , άλλοι θα μείνουν κάπως στην απάθεια. Και οι δύο αυτοί κόσμοι υπάρχουν .

2 Likes

Έτσι είναι αυτά, οι μεγάλοι καλλιτέχνες προκαλούν και μεγάλες αντιπαραθέσεις γύρω από το έργο τους!

2 Likes

Συμφωνώ απόλυτα . Δεν αντιλέγω ότι δεν είναι μεγάλος καλλιτέχνης . Ίσα ίσα . Απλά ίσως να μην καταλαβαίνω το εντυπωσιακό που κάνει , εκφράζω τι μου βγάζει και προσπαθούμε να κάνουμε διάλογο. Δεν είμαι αρνητικός απέναντι του όμως δεν με συγκινεί όσο άλλους .
Δεν προσπαθώ να αποδείξω ότι δεν πρέπει να συγκινεί κανέναν.

3 Likes

Δεν υπονόησα σε καμία περίπτωση ότι προσπαθείς να επιβάλλεις την άποψη σου, απλώς βρήκα αφορμή να επαινέσω λίγο τον SW!
Στο θέμα μας, δεν νομίζω ότι τα προσωπικά του θυμίζουν ΡΤ – από την άποψη ότι αναπαράγει μια μέθοδο, γιατί είναι αδύνατο να μην διακρίνεται ότι αποτελούν δημιουργήματα από το “ίδιο χέρι”. Θεωρώ όμως, ότι αν είχαν παραμείνει οι ΡΤ θα ακουγόντουσαν πολύ κοντά στα προσωπικά του!

2 Likes

Ευτυχως εβαλες αριθμηση, να μπορω να οργανωνω τις εμπεριστατωμενες και σοβαρες απαντησεις σου.

  1. Ισως η πιο ειλικρινης απαντηση σου, δειχνει πληρως το μεχρι που φτανει το μυαλο σου σε εναν διαλογο.

  2. Αν εσυ μπορεις να διαβασεις υπεροψια μεσω μιας οθονης, συγχαρητηρια, εισαι gifted. Επειδη ομως δε μπορεις, τα υπολοιπα που γραφεις ειναι ανουσια και περιττα. Ειμαι ακριβως το αντιθετο του ξερολα βασικα, κυριως γιατι απο το πρωτο μεχρι το τελευταιο μου ποστ γραφω την αποψη μου και τιποτα παραπανω. Δεν πιστευω καν στην απολυτη γνωση και αποψη στις τεχνες. Κατι που αδυνατεις να καταλαβεις καν. Ειπαμε, μεχρι εκει φτανεις.

  3. Ναι ειναι πραγματικα δυσνοητο το εμετικο μπλακ μεταλ που ακους, για μορφωσε μας να πιασουμε κι εμεις τα τρισκαταρατα βαθη της κολασεως καθε αταλαντης και αχρηστης μπαντας που δε μπορει να τραγουδησει και να παιξει σωστα, κι ετσι το βαφτιζει ακραιο και πειραματικο. Γελαω με την παρτη σου που νομιζεις οτι εχεις και εκλεπτυσμενο γουστο. Να σαι καλα για αλλο ενα κοσμητικο ομως, ειπαμε 2 φορες ηδη… μεχρι εκει φτανεις.

  4. Στο ξαναλεω μπας και το καταλαβεις, τα βρισκεις δυσκολα γενικα με την κατανοηση τωρα τελευταια. Οι ωρες που εχω ασχοληθει εγω με τη μουσικη του Wilson και την υπεραναλυση της, απο το πρωτο μεχρι το τελευταιο του αλμπουμ και προτζεκτ, ειναι πολλαπλασιες της οποιασδηποτε ενασχολησης σου με τον συγκεκριμενο καλλιτεχνη, αλλα και με οτιδηποτε αλλο ακους σαν προβατακι απο οτι φαινεται. Γι αυτο αυτα τα περι “επιφανειακης” ακροασης κτλ αλλου, οχι σε μενα. Δεν πιανουν καν σε μενα ξερεις. Και οταν την επομενη φορα που θα σου πω οτι εισαι προβατακι απο αυτους τους μεταλλαδες που εχουν το μεταλ χαμμερ σαν βιβλο πειραχθεις, να θυμασαι οτι για αυτο στα λεω. Γιατι ακολουθεις καθε στερεοτυπο του συγκεκριμενου τυπου. Να τα πουμε παλι? Μεχρι εκει φτανεις.

  5. Το οτι νομιζεις οτι το αγαπημενο μου Porcupine Tree ειναι το In Absentia, δειχνει απο μονο του ποσο ασχετος εισαι, περαν δηλαδη απο το υπολοιπο σου λογυδριο που εχει στοχο να δειξει σε καποιον (σε ποιον αραγε?) οτι ειμαι ασχετος με κατι που εσυ γνωριζεις. Τιποτα δεν εχεις πετυχει παναθεμα σε. Το αγαπημενο μου αλμπουμ ειναι μια ισοπαλια αναμεσα στο Stupid Dream και το Lightbulb Sun, και αν και λατρευω και το In Absentia, η στροφη προς εναν πιο βαρυ ηχο που εκανε με αυτο το αλμπουμ (και ακολουθησε με κατωτερα αλμπουμ απο τα 90ς του) δεν ηταν ακριβως αυτο που ηθελα απο τους Porcupine Tree. Ασχετα αν κι αυτο το εκανε πετυχημενα. Απο εκει και περα, χτυπα τον κωλο σου οσο θελεις, τα προσωπικα του αλμπουμς με εξαιρεση το Grace For Downing, εγω προσωπικα τα θεωρω ΠΟΛΥ ΚΑΤΩΤΕΡΑ απο τις δουλειες του με τους Porcupine Tree, και το λεω εχοντας ασχοληθει σε βαθος, και το λεω επειδη δε μου προκαλουν το ιδιο συναισθημα, χωρις να κοιταω τι παιζει και τι δεν παιζει, και αυτην την αποψη οφειλεις να την καταλαβεις και να την σεβαστεις, αν εχεις εστω και την παραμικρη ικανοτητα αντιληψης. Ξερεις γιατι δεν την εχεις? Γιατι μεχρι. Εκει. Φτανεις.

Χάνεις το νόημα όπως ΚΑΘΕ φορά και απλά κάθεσαι και ανταπαντάς μια προς μια κάθε λέξη λες και θες απλά και μόνο να “εξουδετερώσεις” τα λεγόμενα μου, είσαι υπερόπτης μαν και το έχεις αποδείξει με τον γραπτό λόγο σου πάμπολλες φορές. Πληροφοριακά δεν ακούω μόνο black, αντιθέτως πολύ λίγο αναλογικά με τα υπόλοιπα. Αυτό εδώ όμως που λές:

είναι μέγιστη βλακεία, πραγματικά όμως. Αυτό είναι επίπεδο γράμματα μέταλ χάμερ.
Παρεπιπτόντως από το 95 έχω να το πάρω, μη τρελαίνεσαι και το πετάς κάθε φορά. Από τότε έχω πεί άλλωστε ότι έκανα pause στο μέταλ και ξαναπάτησα play ακριβώς μετά από 10 χρόνια, μέχρι σήμερα μας κάνουν 22 χρόνια γιομάτα με διάφορα είδη μουσικής, βάλε και τα πρώτα 6-7 σχεδόν μόνο μέταλ:metal: και έχεις μια εικόνα, εσύ για κάποιο λόγο επιμένεις να θες να έχεις διαφορετική, σε βολεύει στα επιχείρηματα σου ίσως?

Με ξεπερνάς και στην “κλίμακα wilson”, ξέρεις τι ακούω και ξέρεις γενικά τα πάντα για μένα, και εσύ gifted? Τρίτο μάτι ή τρίτο αυτί?

Τέλος έκανα ένα guess, κοντά έπεσα btw, για να σου τονίσω μάλλον πόσο λάθος είναι να κρίνεις τις δουλειές του με γνώμονα τα γνωστότερα και εμπορικότερα άλμπουμ των PT, είναι πασιφανές ότι αυτό κάνεις. Αλλά η πραγματική ένσταση μου είναι ότι πετάγεσαι στην κουβέντα και αντί να πεις ένα “δεν μ άρεσαν και τόσο τα προηγούμενα” προκαλείς με τον γνωστό ειρωνικό τρόπο…και δεν δέχεσαι και λίγο ειρωνία σαν απάντηση κιόλας :expressionless: