Steven Wilson - To The Bone [2017]

Αν βρισκεις το Stupid Dream κοντα με το In Absentia, οχι, δεν επεσες καθολου κοντα. Τις δουλειες του τις κρινω για αυτο που ακουω. Και αυτο που ακουω ειναι ωραιο και ευχαριστο σαν ακουσμα, αλλα απο ενα σημειο και μετα κατανταει μη πρωτοτυπο, βαρετο, και κουραστικο. Τον ακολουθησα στα πρωτα 2 αλμπουμ του, και ειδικα στο δευτερο, αλλα αυτα που ακουσα στα επομενα 2 τα εχω ακουσει τοσες φορες απο τον Steven Wilson που δεν εχουν κατι να μου πουν. Εβαλα να ακουσω ολοκλητο το Raven και το Hand χθες, και κυριολεκτικα βαρεθηκα στη μεση του καθε δισκου, ασχετα αν εκανα την αγγαρεια να τα τελειωσω. Με το ζορι δε γινεται να σου αρεσει κατι, οπως με το ζορι δε μου αρεσε ουτε το Incident ολοκληρο. Αν αυτο εσυ το βρισκεις υπεροπτικο, ειναι επειδη εχεις τα θεματακια σου.

Σου εύχομαι να κάνεις κωλοτούμπα όπως έκανα και εγώ, ειδικά με το Raven!

1 Like

Ειρηνη υμιν αδερφια!

2 Likes

Steven Wilson - The Same Asylum As Before

Μούφα το κομματάκι…σιγουρα μπορεί πολύ καλύτερα από αυτό.

Αρκετά φτωχό και ειδικά από φωνητικής απόψεως δε με τραβάει.
Στο 2:10κάτι είναι λες και μπαίνουν οι Queensryche επί περιόδου “Empire”.

Μονο σε εμενα αρεσε περισσοτερο απο το πρωτο ; Ασε που δεν μου φανηκε και τοσο Pop οπως λεει οτι θα ειναι ο καινουργιος δισκος.

Steven Wilson - Song Of I

1 Like

ωραιο και αυτο! Μονο το πρωτο τελικα δεν μου αρεσει ιδιαιτερα.

Δεν ακουω τιποτα μεχρι να βγει ο δισκος.

1 Like

Αυτό μάλιστα…ατμοσφαιρα, σκοτεινό, φέρνει στα δύο τελευταία των PT και το Ιnsurgentes. Το κομμάτι που μου ήρθε στο μυαλο ακουγοντας το ηταν το Sleep Together, το οποιο btw ειναι απο τα καλυτερα που εχει γραψει ποτε και ισως απο τα πιο “υποτιμημενα” απο τους fans του Wilson και των PT.

Πρωτη και τελευταια φορά που ακουσα αυτη την αηδια…τι είν τούτο ρε Wilson…

Εμένα μου αρέσει πάρα πολύ. Και στην ροή του δίσκου ακόμα περισσότερο μπορώ να πω.

Εμένα παίζει να μου αρέσει και περισσότερο απ’όλα στο δίσκο :smiley:

Εσείς παίζει και να γαμιέστε άμα έχετε ήδη τον δίσκο :grin:!

3 Likes

και εμενα μου αρεσε αλλα θα συμφωνησω με τον Παντελη :wink:

Λοιπόν…ξεκάθαρα πράγματα, ακόμα κι αν έχει λίγη queen-ιλα (βασικά Beatles-ίλα ίσως τεσπα) το τραγούδι, αν δεν έγραφε Steven Wilson η μαρκίζα ούτε που θα του δίνατε σημασία.

1 Like

Μια από τις λίγες αλήθειες που δεν έχουν και τόση σημασία. Όπως και το ίδιο ισχύει για τραγούδια των Iron Maiden και των Metallica και πολλών ακόμα.

Επίσης, υπάρχει σημαντική πιθανότητα αν αυτό το τραγούδι το έβγαζαν οι Daft Punk να πήγαινε παντού ν.1 και να τους έκανε (ακόμα πιο) πλούσιους. Κάτι που δεν θα γίνει τώρα.

Καλώς ή κακώς, με τα αν δεν καταλήγουμε κάπου.

3 Likes

Αυτό που θέλω να πω είναι πως αν δεν ακούς pop (επειδή προφανώς δεν σου λέει κάτι)…δεν έχεις ΚΑΝΕΝΑΝ λόγο να σου αρέσει (πολύ) αυτό το τραγούδι. Αν έρθω μια μέρα σπίτι σου και με πλακώσεις στους νταφτ πανκ και λοιπά ποπ εδέσματα θα σου βγάλω και το καπέλο και θα σου πω εύγε, αλλά ξέρουμε πως δεν πρόκειται να συμβεί κάτι τέτοιο. Μούφα το τραγούδι, αν θέλω να βρω γκίλτι πλέζουρς θα ψάξω το ρίαλ θινγκ

1 Like