Stone Sour ? House of Gold & Bones Part 1

I AM AN ANTI EVERYTHING MAN, σιγά σιγά να ξετυλίγουμε το έπος

Βιντεάρα :!:

[COLOR=“Navy”]Gravesend[/COLOR]

Dark and haunting, bitches 8)

Oλοκληρος ο δισκος ανεβηκε στο site της μπαντας για ελευθερη ακροαση.Για να δουμε…

Εἰδαμε και φάγαμε φόλα…εκτός τα 2 πρώτα δείγματα ἀλλο ένα κομμάτι αξίας.
Αν δεν είχανε υλικό ας κάνανε έναν μεγαλύτερο δίσκο, τα κόνσεπτ μας φάγανε (τα κόνσεπτ μου γαμώ), απογοητευσάρα…

Κατώτερο του Part 1 αλλά αγαπάμε Μάυρο Γιάννη και Stalemate!

Αυτό να λέγεται, αλλά το έσφαξα παραπάνω από ότι έπρεπε, κάτι είπε με άλλες ακροάσεις, αλλά…

Μετριοτητα,mid tempo ρυθμοι, σαν συνολο δεν ειναι τοσο καλο.

Νομίζω πως το συμπέρασμα πως είναι κατώτερο του πρώτου μέρους, πέραν του ότι είναι προφανώς αληθινό, είναι μονοδιάστατο.

Στο ύφος του και στον ήχο του, το πρώτο μέρος δεν είχε πέρσι άλλο αλμπουμ να το κοιτάξει στα ίσια, οπότε θα ήταν πιο δύσκολο να επαναλάβουν κάτι αντίστοιχο.

Έχει αρκετά διαφοροποιημένη λογική και η αίσθησή μου είναι ότι οι συνθέσεις εξυπηρετούν περισσότερο το concept. Ή τουλάχιστον προσπαθώντας να κάνει αυτό, κάπου κάτι του ξέφυγε του Corey.

Κατώτερο των προσδοκιών που είχαν δημιουργηθεί, αλλά ίσως όχι τόσο κακό αν του δοθεί λίγος παραπάνω χρόνος.

Συνεχίζουμε να αγαπάμε.

Μέχρι τρίτη ακρόαση είχα φτάσει στα 4 κομμάτια που μου άρεσαν, στην έκτη έχω φτάσει τα 7. Κάτι λέει για την αρχική μου άποψη της πρώτης ακρόασης και η διαφοροποιημένη λογική με έπιασε λίγο οφ γκαρντ αλλά η αίσθηση που αναφέρεις για το κόνσεπτ είναι η αίσθηση μου από την αρχή. Επίσης το 2 ειναι περισσότερο του Bottrill παρά του Corey, προβάλλεται αρκετά ο ήχος και η ατμόσφαιρα.

θα συμφωνήσω με όλους τους παραπάνω, κατώτερο του 1 αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι είναι για πέταμα, έχει τις στιγμές του και αυτό.

7η ακρόαση και δεν υπάρχει κομμάτι που να με απογοητεύει από τα 7 που είχα μετά την πρώτη ακρόαση, τέτοιο μουνγουόκιν ούτε ο Μαικλ Τζάκσον δεν είχε κάνει. Τέτοιο γύρισμα μετά την πρώτη εντύπωση ενός άλμπουμ δεν τρώω συνήθως, αρχίζει το άλμπουμ να μου αρέσει πολύ και να ξετυλίγεται.
Το παρτ 2 είναι μίλια μακρυά από το 1 στο θέμα αμεσότητας που έπιανε σβέρκους, αλλά τέτοια στροφή δεν γίνεται εύκολα και γίνεται μόνο από άλμπουμς που πρέπει να τους δώσεις ευκαιρία για να σε ανταμείψουν. Δεν το περίμενα από τους Stone Sour αυτό γιατί δεν ανήκαν σε αυτή την κατηγορία των συγκροτημάτων και τολμάω να πω ότι ΣΤΟ ΕΙΔΟΣ που κάνανε αυτό το 90λεπτο πόνημα πρόκειται για μάιλστοουν και έτσι θα θεωρήται από μένα.
Τα δυνατά σημεία του 2 είναι ο ήχος, η πολυμορφία (η περισσοότερη σε άλμπουμ των Σάουρ), η ατμόσφαιρα και ακόμα στο θέμα “χιτάκια” επιφυλάσσομαι πλέον στον αριθμό που θα βγάλει και ας μην έχει τα “άμεσα” του 1.
Ο Bottrill μου απέδειξε για άλλη μια φορά το πόσο μεγάλος παραγωγός είναι και στα δικά μου κιτάπια είναι από τους κορυφαίους. Θα είναι μεγάλη έκπληξη αν δεν συνεχίσουν μαζί του και στα επόμενα, εκτός αν θελήσουν να δοκιμάσουν κάτι τελείως διαφορετικό ίσως.

Περιμένω με αγωνία την απάντηση των ΑΒ στη χρονιά σε αυτή τη διπλή δουλειά.

Τα στάνταρντς έχουν ανέβει πολύ στο σκληρό μέηνστρημ Αμερικάνικο ροκ και καλούνται όσοι μπορούν να ακολουθήσουν πλέον.

Κωλοτούμπα οπαδού τέλος…

I really hate to tell you, but I told you so…:stuck_out_tongue:

Νομίζω πως εντόπισα τους 2-3 παράγοντες που καθιστούν το 2ο μέρος κάπως “δύστροπο” και εν τέλει θα το χαρακτηρίσουν αδίκως ως “μέτριο” άλμπουμ.

Ναι, μεν, δεν είναι το follow up που περιμέναμε και είναι κατώτερο του πρώτου μέρους, αλλά έχει αρκετά να πει και να δώσει.

Yes you did :!:

Πλέον έχω πολύ ισχυρές αμφιβολίες και αν είναι χειρότερο του πρώτου. Επίσης βλέπω σιγά σιγά οι κριτικές του άλμπουμ σε πολλά σάιτ να το θεωρούν δυνατό έως πολύ δυνατό, χωρίς να λέει κάτι αυτό σε μένα. Ένας Αμερικανός μόντερν ρόκερ (τεράστιος γνώστης του μόντερν ροκ και ρηβιούερ του είδους που επικοινωνούμε σε σταθερή βάση) μου είπε ότι προτιμάει το 2 και τον πρόγκηξα όταν είμουν στις πρώτες ακροάσεις (διαφωνούμε και αρκετά τελευταία), τώρα με περιμένει στη γωνία αλλά θα τα γυρίσω και σε αυτόν που το έλεγα αδύνατο άλμπουμ, ας μάζευα γλωσσίτσα…

Ανυπομονώ για τις ακροάσεις μου αργότερα στη χρονιά σε μονοκοπανιά το κόνσεπτ και να μπω και στην καρδιά της ιστορίας περισσότερο, αν και τα κόνσεπτ δεν με εξιτάρουν όπως προείπα. Ο τρόπος που αφηγήται ο Κόρυ είναι συγκλονιστικός.

Ο χρόνος θα δείξει την διάρκεια του και θα το αφήσω για λίγο καιρό να “ανασάνει” και να δω τι θα λέει όταν το ακούσω ως ολοκληρωμένο δημιούργημα.

κοίτα να δεις που, ενώ το 1ο σε έπιανε κατευθείαν by the balls, το 2ο είναι ο ορισμός του grower…

το αφήνω εδώ

2 Likes

και εδω ολοκληρο το Live!
Τι φωναρα εισαι ρε Corey !

3 Likes

Απίστευτος!

Υ.Γ. Καθόλου επιδραστικά τα Loads

1 Like