Stoner Rock/Heavy Rock Κυκλοφοριες-Προτασεις

Πηγαίνοντας πολύ πολύ πίσω, ένας εκ των πρωτοπόρων του είδους.

Blue Cheer-Vincebus Eruptum ( 1968 )

Psychedelic-Blues Rock

Άκουσα το Gravity X από τους Truckfighters που πρότεινε ο thevoid. Μετά από 2 ακροάσεις έχω καλές εντυπώσεις, αν και θέλω και άλλες ακροάσεις στάνταρττττ.

Καλά ρε που θυμήθηκες τους Blues Cheer? Θυμάμαι ένα κομμάτι τους: Summertime Blues… xaxa!

Lowrider οι οποιοι εχουν βγαλει ενα ΕP Nebula/Lowrider(1999) και το 2000 εβγαλαν το πολυ καλο δισκακι ‘‘Ode to Io’’ και μετα χαθηκαν…καταφεραν να παρουν βραβειο απο το Kerrang! “Most Convincing Kyuss Clones Award” για να καταλαβετε τι παιζουν περιπου…

δισκαρα!

Παιζεις φοβερη μπαλα. Ειδικα το Ροζεττα δεν ειναι τοσο στη σφαιρα του στονερ, αλλα προκειται για φιλικα προς τον οπαδο του ηχου ακουσματα.

Απο στονεροψυχεδελειες, γουσταρα αφανταστα αυτο:

[SIZE=“2”]Earthless - Sonic Prayer[/SIZE]

Δεν εχω ακουσει καλα το περσινο τους, αλλα δε με κεντρισε οπως τουτο. Τρελο λιωσιμο.

Έχουν αναφερθεί ορισμένα διαμάντια του χώρου, αλλά αυτό το Earthless είναι εκπληκτικό.
\m/

Φοβερο Δισκακι…Κολλημα…Τσεκαρετε το οπωσδηποτε…2 τραγουδια περιεχει συνολικης διαρκειας 40 λεπτα και κατι…instrumental acid rock… και το “Rhythms from a Cosmic Sky” ειναι αρκετα καλο δισκακι…

First Band From Outer Space:φοβερο space rock γκρουπακι με Psychedelic ατμοσφαιρα με πολλα sound-effects πολυ μελωδικη μουσικη…2 δισκακια εχουν βγαλει τα οποια αξιζουν να τα ακουσετε:’‘We’re Only in It for the Spacerock’’(2005) ‘‘Impressionable Sounds of the Subsonic’’(2006)

Λεπον. Ειχες (νομιζω) αναφερει σε ενα αλλο τοπικ τους El Thule. Εκει μου ψιλοπεσαν τα μαλλια να σ’ πω την αληθεια (δεν εχουν μεινει και πολλα). Το περσινο σου αρεσε;

Γενικα δωκε ινφο στο λαο για τους μαστορες :slight_smile:

Το “Green Magic” μου αρεσε περισσοτερο απο το “No Guts No Glory”…εχει γινει και καλυτερη παραγωγη απο τον Niklas “Mr Dango” Kallgren (Truckfighters και εαν δεν κανω λαθος και στο τελευταιο δισκο των Asteroid το οποιο και αυτο μου αρεσει αρκετα και το προτεινω)

Θα Προτεινω ακομα ενα γρουπακι απο Σουηδια,ο ηχος τους ειναι κοντα στο desert rock and psychedelic heavy rock,τους El Gordo και το δισκο “The Man Behind the Machine”(2007),εμενα προσωπικα μου αρεσε αρκετα…

Και οι RotoR που έχεις αναφέρει είναι γμάτοι. Ό,τι έχω ακούσει από αυτούς τα σπάει. Progressive stoner rock 8)

Μαζι σου μανος…:smiley:

[FONT=“Arial Narrow”][SIZE=“2”]Δυσεύρετος αλλά μεγαλειώδης δίσκος, ένας ογκόλιθος heavy stoner rock από τη Ολλανδία και τους Zebulon το 2004:

Zebulon - “Troubled Ground”

[/SIZE][/FONT]

Τσεκάρετε και τους The Glasspack

http://www.myspace.com/kentuckymotherfuckers

Και γαμώ τα εξώφυλλα το παρακάτω

Και μια όπως φαίνεται πάρα πολλά υποσχόμενη κυκλοφορία-ντεμπούτο του 2008. Tripping Horse. Δεν ταιριάζει απόλυτα σε αυτό το θρεντ γιατί είναι πολύ πιο metal, αλλά who cares, κάπου έπρεπε να το ποστάρω.

Ακούστε την κομματάρα Cocaine http://www.youtube.com/watch?v=SxgF2pef8kU

Συμφωνω και για Zebulon και The Glasspack…Tripping Horse δεν ειχα ακουσει,ακουσα το Cocaine(καλο τραγουδακι θα ελεγα,θα ψαξω να βρω το αλμπουμ να χω καλυτερη γνωμη)…πρωτοεμφανιζομενο γρουπακι θα προτεινα τους El Topo ο δισκος λεγεται ''High Vagrants" και ανηκουν στο κινημα της Fuzz Rock σκηνης…http://profile.myspace.com/index.cfm?fuseaction=user.viewprofile&friendID=48497422

Δηλωνω υπευθυνα πως το Juice Man των Stonerider βρωμα σκετη αλητεια και μπαινει στα tracks της χρονιας.

Ασελγει ανελεητα, με τα σολιδια να ρχνουν τοιχους.


Catapult The Smoke…ριξτε μια ματια(αυτια):smiley:

και για πιο Psychedelic καταστασεις τους Fluidage