Stoner Rock/Heavy Rock Κυκλοφοριες-Προτασεις

Μάλλον μαζί με το Summoner τα καλύτερα κλασικά Stoner μέχρι τώρα!

Ararat - Ararat II

πολύ καλό το δεύτερο album από το project του κιθαρίστα των los natas, στο κλασικό στυλ αλλά περισσότερο βαρύ και doom

Τσεκάρετε την νέα μπάντα του Stonezilla(Ethereal Riffian) με το όνομα Wolverine Blues

λεει τρελα η μπαντα και το βιντεακι.Θα τους εχω στα υποψιν μου.

Στην αρχη νομιζα οτι απλα τζαμαρανε αλλα τελικα οπως λεει και στο description ειναι 2 κομματια απο το αλμπουμ τους.

Arc Of Ascent - The Higher Key (2012)

Λοιπόν μπόμποι, ξυπνάτε. Εδώ έχουμε νέο διαμάντι από τη μπαντάρα που μας τρέλανε 2 χρόνια πριν. Πολύ κοντά στα χνάρια του πρώτου, χωρίς πολλούς πειραματισμούς, με την έμπνευση στα ύψη και καθαρότερη παραγωγή που κάνει τον νέο δίσκο να ακούγεται ακόμα πιο heavy και ψυχεδελομαστουριάρικο.

Ακούστε [B][U]εδώ[/U][/B] κομματάρα και προσέξτε τι γίνεται με τα λιντ της κιθάρας στα 2 τελευταία λεπτά. Κοκομπλόκο πάλι!

^ :thumbup:

Τσεκάρετε τα παρακάτω:
(Sorry δεν έχω χρόνο για ανάλυση)

[B]DÖDAREN - Maen [/B]

[B]Steak - Disastronaught EP [/B]

[B]Snail - Terminus[/B]

[B]Moonless - Calling All Demons[/B]
(doom rock μπάντα)

[B]Icarus Gasoline - Secuencia Gris para los Pájaros[/B]

Ωραιο δισκακι αυτο. Λιγο Sabbath, λιγο Church of Misery, μεχρι κι ενα κλικ απο Beggars μου εφεραν κατα νου. Κυλα υπερευχαριστα, το λες και γεμιζει το στομα δλδ.

Top, εντελώς όμως… +1 και από μένα

Eνα μοναδικο αντρικιο δακρυ κυλισε στο μαγουλο μου μολις ανακαλυψα αυτο το θρεντ :’)

Ο δίσκος έπρεπε να λεγόταν “I, Riffius”, με trademark το “Horn of the Ram”. Γοητευτικότατον…

Των Snail είναι μεγάλη δισκάρα!!8)

Επίσης Τσεκάρετε αυτό
[B]Once-ler - Set For Departure[/B]

Ωραίο δισκάκι με μεγάλη ποικιλία μεταξύ των κομματιών από in-your-face stoner rock μέχρι τη ψυχεδέλεια ακόμα και τα λίγο πιο funky σημεία.

και τους θεούς Ιταλούς
[B]Ghandi’s Gunn - The Longer The Beard, The Harder The Sound[/B]

http://gandhisgunn.bandcamp.com/album/the-longer-the-beard-the-harder-the-sound

Ο τίτλος του άλμπουμ τα λέει όλα:lol:

[B]Aleph Null - Dale EP (2012)[/B]

Νέα κυκλοφορία το συγκεκριμένο ΕΡ μετά το Five Tales Foretold του 2007. Πολύ καλά κομμάτια, φοβερός ήχος με εναλλαγές και παραγωγή σωστή για το είδος, το οποίο δεν προσδιορίζεται εύκολα, δεν πρόκειται για καθαρό stoner rock δηλαδή, καθως σε σημεία sludg-ίζει. Περισσότερο metal παρά rock λοιπόν.

Tracklist

1 Dale
2 Kill the Colossus
3 Protogrammar
4 Noah
5 Sidewinder
6 Corridor

Καλό το απο πάνω.

Τσεκάρετε και το ντεμπούτο EP από τους From Beyond με το τίτλο ‘‘One Year’’.
4 δυνατές συνθέσεις για τους φάνς του Stoner/Psych/ Doom ήχου


[B]
Stoned Jesus - Seven Thunders Roar (2012)[/B]

Εξαιρετική, τίγκα στην ψυχεδέλεια και στα space τριπάκια, στοουνεριά που έρχεται από Ρωσία μεριά.
Εντελώς mindfuck εξώφυλλο, ενώ το όνομα τους γαμεί. Ναι, αν ο χριστός μαστούρωνε και έπαιρνε μια κιθάρα, κάπως έτσι θα ακουγόταν.

Το ακούτε όλο [B][U]εδώ[/U][/B].

Πολύ καλοί οι Ουκρανοί.Αγαπημένα από το Seven Thunders Roar τα ‘‘Bright Like The Morning’’ ,’’ Electric Mistress’’ και ‘’ I’m The Mountain’’.
Τσεκάρετε!!!

ψιλοοφφτόπικ αλλά δε γαμιέται.
ρε συ βόιντ πόσο γαμάνε οι συλλογές που’χες κάνει, πέραν του ότι τις ακούω όπως είναι, έχω κατεβάσει υλικό από αρκετές από αυτές τις μπάντες που δεν ήξερα. πραγματικά διαμαντάκια. αυτό που λιώνω αυτό τον καιρό είναι το έπος των Lowrider.

:thumbup: Μαμηστεροτατοι οι τυπαδες,τερμα αλητεια. Mπαη δε γουεη,επειδη ακομα δεν εχω καταφερει να μαθω πως κανουμε ποστ εικονα (ξερω,εκει που λεει ινσερτ ιματζ κτλ,αλλα οταν κανω επικολληση το λινκ δε βγαζει τιποτα στην απαντηση) θα προτεινω τις οποιες κυκλοφοριες απλως “προφορικα” :lol:

Καλησπέρα !!! Τώρα τελευταία ξεκίνησα να ασχολούμαι με το stoner (παλιότερα για κάποιο λόγο δεν μου άρεσε…μην βαράτε…ήμουν μικρός και επιπόλαιος) και μπήκα να διαβάσω για γκρουπ και δίσκους κλπ αλλά να πω την αμαρτία μου χάθηκα μέσα στις 140 σελίδες…Και έρχομαι να ρωτήσω τους γνώστες του χώρου : Για κάποιον που τώρα ξεκινάει να ασχοληθεί με αυτό το είδος μπορείτε να προτείνετε ένα TOP-20 stoner albums (ενδεικτικός ο αριθμός) που “πρέπει” να ακούσει/έχει στην δισκοθήκη του ??? Να σημειώσω πως δεν είμαι φαν της ψυχεδέλειας τόσο… Thanks !!!

  1. Kyuss - Welcome to Sky Valley
  2. Monster Magnet - Powertrip
  3. Fu Manchu - In Search Of…
  4. Orange Goblin - The Big Black
  5. Nebula - Atomic Ritual
  6. Sleep - Holy Mountain
  7. Electric Wizard - Dopethrone
  8. Slo Burn - Amusing the Amazing
  9. Spiritual Beggars - Ad Astra
  10. Clutch - Blast Tyrant
  11. Down - NOLA
  12. Los Natas - Delmar
  13. Dozer - Call It Conspiracy
  14. Eternal Elyzium - Within The Triad
  15. Blind Dog - Captain Dog Rides Again
  16. Beaver - Mobile
  17. El Caco - Viva
  18. Karma To Burn - Almost Heathen
  19. Corrosion Of Conformity - Deliverance
  20. Sheavy - Synchronized

Εντελώς ενδεικτικά λοιπόν και αντικειμενικά μεγάλα άλμπουμ…
Δεν έβαλα μέσα ψυχεδελίζοντα γκρουπ (Farflung, Colour Haze κλπ) αλλά αξίζουν μια αυτιά και αυτά, όπως και πολλά άλλα…