Stranger Things

1 Like

etoimoi loipon gia th megalh peripeteia!

ανέβηκε όλη η σεζον λέει στο netflix…

2 Likes

και γενικως πλεον τα βρισκεις παντου!

5 επεισόδια so far, γενικά αυτό το non stop 80s nostalgia in your face με κούρασε λίγο…και γενικά σα story λίγο βαρετό προς το παρόν/τα ίδια με την πρώτη πάνω κάτω αλλά bigger…ήθελα κάτι διαφορετικό, αλλά έχει ακόμα μέλλον οπότε είδωμεν… (και η αλήθεια είναι ότι αυτό το 80s nostalgia που έχουν ντύσει σχεδόν κάθε μεγάλη αμερικανική παραγωγή τα τελευταία χρόνια τα studios, δε βοηθά στο να μην φαντάζει πλέον κορεσμένο και προβλέψιμο το κάθε αποτέλεσμα)

στα +τα πιτσιρίκια ξανά, ειδικά στις άκυρες μικροστιγμές τους και ειδικά ο Will σε πιο αναβαθμισμένο ρόλο τώρα που δεν είναι χαμένος στο Upside down

so far μια απογοήτευση την έχω φάει, από την άλλη βλέπεται ευχάριστα, περνά η ώρα νερό και έχει καλό χαβαλέ…

υγ. ψήθηκα πάντως και έβαλα να κατεβαίνει για -πολλοστή φορά- rewatch το freeks n geeks, για pure αυθεντική 80s νοσταλγία και όχι μόνο…

Εμένα πάλι δεν με κούρασε καθόλου. Δώσε μου 80ς νοσταλγία και παρε μου την ψύχη. Για την ακρίβεια την βρήκα στο ίδιο επίπεδο με την πρώτη σεζόν. Το ίδιο καλή σκηνοθεσία, το ίδιο καλή φωτογραφία, το ίδιο κλειστοφοβική και τρομακτική εκεί που πρέπει. Αν έπρεπε να πω ένα ελάττωμα είναι η έλλειψη της έκπληξης που είχε η πρώτη σεζόν. Πλέον ξέρεις τι θες να δεις και περιμένεις να το δεις (και το βλέπεις). Γενικά, αν αυτή ήταν η πρώτη σεζόν και όχι η δεύτερη, θα λέγαμε αυτά που λέγαμε πέρυσι για την 1η.

4 Likes

+1

Εκτός από την έλλειψη του στοιχείου της έκπληξης η σεζόν τσούλησε νεράκι και ήταν και πάλι απολαυστική

1 Like

Μιας και το σκηνικο ειναι ηδη established ξεκιναει πολυ δυνατα η σεζον.
Και εγω ειμουν λιγο χλιαρος με το ολο hype, αλλα μολις εβαλα ενα επεισοδιο δε μπορουσα να σταματησω…!
Πολυ καλο-φτιαγμενη και πιο σκοτεινη απο τη πρωτη.

1 Like

εχω δει τα 2 πρωτα μεχρι στιγμης και μπορω να πω οτι ειναι στα ιδια επιπεδα του 1ου κυκλου!μια χαρα!

1 Like

Την ολοκλήρωσα χθες το βράδυ. Πάνω κάτω μου φάνηκε στο ίδιο επίπεδο με την πρώτη, απλά συμπαθητική. Το κακό είναι πως οι δημιουργοί φανερά δεν ενδιαφέρονται να κάνουν κάτι παραπάνω από ένα τεράστιο φόρο τιμής στα 80s. Οι αναφορές στην όλη κουλτούρα της δεκαετίας δεν έχουν τελειωμό σε κάθε επεισόδιο και είναι φανερό πως σε πολλές περιπτώσεις το σενάριο προσπαθεί απλώς να εξυπηρετήσει την όλη 80τιλα και όχι το story. Όσο και αν γούσταρα σε πολλές φάσεις… ε κάπου γίνεται κουραστικό.

Τα πιτσιρίκια για μια ακόμα φορά κλέβουν με μεγάλη άνεση την παράσταση και ειδικά ο Dustin. Το story της Eleven αρχικά είχε την φάση του αλλά εκείνο το 7ο επεισόδιο ήταν μεγάλο fail. . Οι υπόλοιποι από συμπαθητικοί ως ανεκτοί (H Winona Ryder μου φάνηκε καλύτερη από την πρώτη σεζόν που την είχα βρει αρκετά υπερβολική στην ερμηνεία της). Πάντως βλέπεται πολύ ευχάριστα, όπως άλλωστε και η πρώτη.

2 Likes

Σε 3 δόσεις βγήκε η σεζόν, θα έβγαινε και νωρίτερα αν δεν είχαμε δουλειές και οικογένειες. Εξαιρετική μου φάνηκε, 100% 80ς ατμόσφαιρα και Γκούνις φάτσες σε μια ενδιαφέρουσα ιστορία που τικάρει όλα τα προβλεπέ κουτάκια, όπως πρέπει, με πλήρη επίγνωση (δεν νομίζω ότι πλασάρεται ως κάτι πιο βαθύ) και προσωπικά την ευχαριστήθηκα πάρα, πάρα πολύ.

2 Likes

Εγώ είδα μόνο το πρώτο επεισόδιο χθες, και χωρίς να είναι τίποτα συγκλονιστικό, γούσταρα άπειρα με το όλο 80s feeling και τις ωραίες μουσικές.

1 Like

την τελειωσα και εγω και μπορω να πω οτι μου αρεσε λιγο περισσοτερο απο τον 1ο κυκλο!μια χαρα!

1 Like

εγώ το ψιλοπαράτησα πάντως αλλά μιας και ολοι λένε ότι δίνει πόνο στα 2 τελευταία, θα το ξαναπιάσω λογικά προς τις γιορτές… δεν είναι ότι δε βλέπεται ευχάριστα, είναι ότι αν λίγο νυστάζω με παίρνει ο ύπνος πάντα στο μισάωρο και βγάζω 1 επεισόδιο σε 2 δόσεις :stuck_out_tongue:

όλο το ‘‘στορυ’’ εξυπηρετεί την 80ιλα όπως λέει και ο Dead παραπάνω, nothing more, θα ξαναδώ το σκ κάνα spielberg μάλλον να έρθω στα ίσια μου

ΓΑΜΑΕΙ ΡΕΕΕΕ! Πολύ καλύτερη η 2η!

Υ.Γ.: Και εμένα μου έτυχε αυτό που λέει ο Lupin με τις 2 δόσεις ανα επεισόδιο (στα 2 πρώτα επεισόδια) αλλά ήταν ξεκάθαρα θέμα κούρασης από δουλειά…

1 Like

το προτελευταιο επεισοδιο παντως παιζει να ειναι και το καλυτερο απο τους 2 κυκλους ε;

Έχω φτάσει στο πέμπτο επεισόδιο (το βλέπω αργά αλλά σταθερά) και νομίζω ότι αυτή η σεζόν πάει καλύτερα από την πρώτη!

πολυ ωραια και η δευτερη σεζον. Μου αρεσαν πολυ ολοι οι νεοι χαρακτηρες (μαχ, μπιλυ, μπομπ, ερικα).
Κυλησε καλα ολη η ιστορια. Το εβδομο σταματησε τον ρυθμο αλλα ημουν προτετοιμασμενος απο πριν οποτε δεν με πειραξε τοσο.
Αυτο που παρατηρησα ομως καθως εβλεπα το φιναλε ειναι οτι ελειψαν οι iconic στιγμες. Στην πρωτη σεζον ειχαμε winona και φωτακια, αγκαλια στον βραχο, eleven και βανακι, eleven vs demogorgon ενω απο την φετινη η μονη στιγμη που θα την εβαζα τοσο ψηλα ειναι οταν το shadow monster μπηκε μεσα στον will.
Ειδα τωρα οτι το πανε για 4-5 σεζον και δεν μπορω να ειμαι ιδιαιτερα αισιοδοξος οσον αφορα την πλοκη. Το μονο που σκεφτομαι ωστε να μην δουμε τριτη φορα το ιδιο πραγμα ειναι μια αναζητηση για τα υπολοιπα “αδερφια” της Eleven, κατι που δεν με συναρπαζει. Μακαρι να διαψευστω και να συνεχισουν σε υψηλα επιπεδα.

Διαβαζα τις προαλλες οτι σχεδιαζουν 4 σεζον και τελος.
Στην 3 θα χρειαστει σιγουρα να φυγουν λογικα απο το Hawkins, για να τρεξει η ιστορια αλλα και για να κρατησουν το ενδιαφερον και να ετοιμασουν το εδαφος για το grand finale της 4ης.
Προσωπικα μου αρεσε πολυ η 2η σεζον, ολοι ξεπερασαν τον εαυτο τους υποκριτικα και οπως αναφερθηκε και η Γουινονα χαλαρωσε λιγο γιατι στη 1η ηταν too much. Νεοι χαρακτηρες πολυ καλοι και ενω φοβομουν λιγο με τον Μπομπ οτι θα ηταν φλωρος , αποδειχτηκε γαματος.
Αυτο που με εξεπληξε ηταν παντως το ποσο καλογραμμενο ηταν και το ποσο δεμενες ηταν οι ιστοριες μεταξυ τους.
Στο 8ο(και καλυτερο) επεισοδιο, το πως ολα τα διαφορετικα storylines κατεληξαν εκει στο lab ειναι ενα καλο παραδειγμα.

1 Like