Studio για πρόβες/ηχογραφήσεις

Γεια σε όλους,

Γνωρίζει κάποιος στούντιο στη Κυψέλη? Τηλ. επικοινωνίας?

Ευχαριστώ πολύ :smiley: :smiley: :smiley:
Ηλίας

To ηχουργιο που ειναι Πλατεια Κυψελης Οδο Κυψελης.

Ευχαριστώ,
έψαχνα το τηλ. του “ΜΥΘΟΣ” (πρώην ΠΕΡΙΠΟΥ) αλλά ευτυχώς το βρήκα…

τσεκαρε και το’ matrιχ’ , υπολοιπα στοιχεια δεν εχω , ειναι σχετικα κοντα στο ηχουργειο

aor

Νομίζω ότι στην Άνω Κυψέλη έχει στούντιο ο Τουρνάς…

vasika ama mporeite na mou peite pia stoudio paizoun kai ti rolo varane se thema hxou, mhxanimatwn kai timhs… exw paiksei sta akoloutha

DSL
Π
ηχουργειον
ston koridallo ena nomizw legetai music house

kai den thimame se pio allo… to kalitero mexri stigmhs einai to ‘Π’ alla spaneia na vreis tis wres pou thes… exete na protinetai kati allo?

Polla…
To thema einai omos ti apaitiseis exeis esi apo to studio…

Feedback (pagrati) 210-7237163
Graffiti (Monastiraki) 210-3242192
Base Line (Kalithea) 210- 9560618
Fragile (Aigaleo) 210-5312433
SK (Aigaleo) 210 - 5696031
Reflection (Koridalos) 210 - 4950928

-To feedback einai apo ta istorikotera studio tis athinas.Exoun perasei apo ekei oles oi megales mpantes alla diskolo na vreis eleutheres ores
-To Base line einai ftiagmeno gia na mas ta troei kanonika…Megalos xoros , Kirile, Erxonta kai sou kouvalane ta mixanimata, sta stinoun autoi, exei bar mesa sto studio ktl…Alla mpires mesa sto xoro pou kaneis prova den paizei na pareis…Mixanimata kala exei alla ego xenerosa asxima me to klima…
-Sta alla exo na pao xronia genika…Pantos Gia mena ta kallitera einai to Feedback kai to DSL pou eipes kai esi, sto opoio mporeis na paixeis poli dinata, kai exei kai kalo ixo , kai ena kainourio setaki timpana Sonor pou spernei…

Cheers!!!

Kαι εγω το Feedback θα σου ελεγα.Πολυ ωραιος ηχος και καλο κλιμα.Ο Χαρης και ο Μαικ ειναι γαμω τα παιδια.

efxaristw poly paidia :smiley: tha to psaksw to themataki :wink:

keep rockin naoume

to Base line einai ston Tauro :stuck_out_tongue:

Καταρχας δεν ξερω αν εχει ξανασυζητηθει στα forums η κατασκευη ενος home studio k για αυτο προκαταbολικα sorry.

Στο ψητο ομως.

Προσφατα χτισαμε ενα χωρο γυρω στα 20-24 τετραγωνικα αρχικα με την σκεψη να χρησιμοποιηθει ως προβαδικο. Σε μερικες μερες η κατασκευη θα εχει τελιωσει κ αυτο που μενει ειναι η ηχωμονωση.

Εχο ακουσει πολλες θεωριες κ τεχνικες αλλα αυτη που εκανε “κλικ” ειναι γυψοσανιδα πετροβαμβακας κ ξανα γυψοσανιδα κ μετα προαιρετικα ρικοφον

Anyway σε αρχικο σταδιο αυτο που με ενδιαφερει ειναι ο ηχος να “μενει” μεσα κ να μην ενοχλουμε.

Αν εχετε κατι να προτεινετε θα το εκτιμουσα

Επειδή κατέχω το θέμα, αλλά δεν νομίζω να μπορέσω να σε βοηθήσω- τουλάχιστον μέσω του φόρουμ - και μιας και πέρασαν μέρες που έκανες την ερώτηση σου χωρίς να πάρεις απάντηση, θα προσπάθήσω να σου π’ω λίγα και καλά σχετικά με την ερώτηση σου.
Λοιπόν…

Υπάρχουν και ακούγονται πολλά σχετικά με την ηχομόνωση ενός studio, κάποια υλικά ‘’ κόβουν/ελατώνουν’’ καποιές συγκεκριμένες συχνότητες, άλλα κάνουν κάτι και λίγο σε όλο το ακουστικό φασμα, άλλα ειναι απλά ένας μύθος κτλ κτλ. Όπως και να έχει, το να μην έχεις θόρυβο μέσα στο studio σου είναι πολύ σημάντικο και αυτό στο λέω για να μήν σε πιάσουν οι τσιγγουνιές σου σε ότι αφορά την ηχομονωση.

Τώρα το θέμα δεν είναι να μήν ενοχλείς την γιάγιά απο κάτω ή τον λαλάκα γείτονα, το θέμα είναι να μην ύπαρχει γενικα θόρυβος και ανεπιθύμητοι ήχοι και απο μέσα προς τα έξω φυσικά , αλλά και από έξω προς τα μέσα. Τα καλα studios λέγετε οτι έχουν 20 dB θόρυβο η οποία τιμή θεωρείτε κορυφή - να φανταστεις 0dB θεωρητικά έχεις όταν ενα κουνούπι πετάει στα 3 μέτρα απο το αυτι σου, 40dB είναι ενας ψύθιρος στο αυτι και 70dB βγάζει η ηλεκτρική σκουπα, ίσως ακουγεται χαζο, αλλά η κλίμακα σε οτι αφορα την πίεση του ήχου είναι σε λογαριθμικη κλίμακα και η διαφόρα 3dB σημαινει διπλασιασμος του ήχου σε σχέση με την ανθρώπινη αντιληψη.
Για συγκεκριμένα υλικα και τρόπους δεν μπορώ να σου, θα σε συμβούλεβα όμως να την ψάξεις καλα πριν αποφασισεις τi θα βάλεις και που θα το βάλεις. Η ηχομόνωση πρεπει να γίνεται και στα πατώματα, στις πόρτες , στις κόλωνες - που έιναι κοινές μέχρι την ταράτσα της πολυκατοικίας- και όχι μονάχα στούς τοίχους.Κάποτε λέγαν οι αυγόθηκες κάνουν καλη δούλεια,λόγω του σχήματος τους, τελικα έγινε μιά μελέτη απο την AES και αποδείχτηκε οτί ναι κάνουν αλλά σε μερικές συχνοτητες…και σε κάποιες άλλες είναι χάλια εντελώς, κάνουν ζημιά αντί καλό.
Σιγουρα άμα μιλας για home studio μιλας για low budget, αλλά όπως και να έχει καποια πράματα πρέπει να γινουν για να έχεις το κεφαλι σου ήσυχο και να μήν φοβάσαι να παίξεις στις 4.00πμ !
Να συμβουλευτεις πολιτικους μηχανικους , κανεναν γνώστο άμα έχεις που έχει studio και κάτι πολυ έξυπνο είναι, άμα σου έχει τύχει να πάς σε κανα κλαμπάκι/καφετέρια και έχεις παρατηρησει οτι ενώ μέσα γίνετε το έλα να δεις, έξω δεν ακούγετε απολύτως τιποτα, ρωτα τον ιδιοκτητη τι έχει βάλει και ποιος έκανε την μελέτη, εφόσον μιλάς για 24 τετραγωνικά δεν νομίζω να σου στοιχισει τρέλλα λέφτα.

Κλείνοντας έχω κάπου ένα άρχειο απο έναν τύπο στο Καναδα, που έκανε ηχομόνωση σε ενα home studio και δείχνει βήμα-βήμα τι έκανε πώς το έκανε και τί έβαλε. Αμα δώσεις σημεία ζώης θα το ψάξω και θα στο δώσω. Επίσης ψάξε σαν soundproofing να δείς τι γίνετε γενίκότερα με την ηχομόνωση ενος χώρου.

Αυτα.

Υ.Γ. ¶μα είπα πολλά και σε μπέρδεψα με συγχωρεις, αλλά είναι23.00 και μία ώρα πρίν το νέο έτος και είμαι στη δουλειά ! Καλή χρονιά με υγεία.

Πόσο κοστίζεις δαύτο? Έχω ακούσει είναι κάπως ακριβούτσικο το τετραγωνικό:-s

Σαν μηχανικος (σπουδαζω μη φανταστεις)…Αυτο που ειναι μαυρισμενο θα προτεινα και σωστα σου εκανε κλικ…

music rehearsal Λεωφ.Βουλιαγμένης 272β Αγ.Δημήτριος 2109706840 πάνω στο ΜΕΤΡΟ

Για δώσε ίνφος, τιμές κλπ:)

Οποιος ψαχνεται ας δοκιμασει και το Musicon (καναδυο λεπτα απο μετρο Σεπολια). Την πρωτη φορα που χα παει νομιζα οτι εκανα προβα στο Γκαραζ των Metallica πριν το No life til leather!

Εχοντας ομως κουραστει να τρωω συνεχεια πορτα απ το Π, λεμε δε δινουμε μια δευτερη ευκαιρια? Ε, αυτο ηταν…Απο τοτε δεν εχουμε αλλαξει - πολυ καλη ακουστικη, ζεστος χωρος, κ καλα μηχανηματα, ειδικα για shredders. Επισης το SR 900 μου ζευγαρωσε αψογα με το ampeq του μπασου :yahoo:Συν το οτι ο Θανασης που το χει ο πιο εντιμος στουντιας που εχω δει, εχοντας παιξει στο 70% των αθηναικων προβαδικων εδω και 11 χρονια - μεχρι και 3 ωρο με τιμη δυωρου (20) μας αφηνει πολλες φορες…

ΟΚ, αρκετα με τη διαφημιση…Με λιγο search στο goo παντως με tags " recording studios in greece" η “greek rehearsal recording studios” βρισκετε μερικα συκεντρωτικα, που εχουν direct links.

Μπονους τιπ: Οποιοι παιζουν thrash, ας πανε Hangar χτες. Θα την καταβρουν εκει με το Μητσαρα :respect:!

Aν και νομίζω οτι το 80% στα στουντιο ειναι ο ηχοληπτης και όχι το ιδιο το στούντιο…καλα λογια εχω ακουσει για τα :
Cue(Ακριβό)
Prova k’απου στην καλλιθεα…10-15 ευρω η πρόβα…

το στουντιο για προβα εινα καθαρα θεμα χωρου! ο ηχολιπτης ανοιγει μονο τα μικροφωνα:p
τωρα για ηχογραφιση ειναι αλλη φαση!

Θεσσαλονικη

Χ-music
Πολυ ωραιος χωρος πολυ καλος ηχος
το προτεινω ανεπιφηλακτα για Live ηχογραφιση αλλα κ γενικα.

Red House
Πολυ καλα μηχανηματα καλος χωρος αλλα πολυ Μετσαλ για τα γουστα τα δικα μου:p

Jam
απλα καλο studio αλλα ειναι πιο ακριβο απο τα αλλα…

Riff
καποτε ηταν αστα να παμε… τωρα που αλαξε αφεντικα εχει γινει αρκετα καλο

Cue
εχω ακουσει τα καλυτερα σημερα θα παω κιολας να παιξω κ θα σας πω!

το q ελεγα στην Αθηνα οχι το cue …ορθογραφικό λαθος…Δεν ειναι και προβαδικο επισης
Για mix & mastering ελεγα για τον ηχοληπτη …Σορυ …μαλλον ημουν οφ τοπικ,:stuck_out_tongue: