Summer Festivals

Οχι ακριβως summer festival…

8O #-o

:lol::lol:

edit. να έχωναν και ένα pulp, verve κτλ κατω από blur, μια χαρά ;p
αλλά σοβαρά… phoenix? headliners?!

Χίλια ευχαριστώ (αυτό με το ‘‘καλύτερο φεστιβάλ’’ πώς προέκυψε?) !!!

ειχε ψηφιστει καλυτερο φεστιβαλ μεσαιου μεγεθους στο UK, κατι τετοιο, τωρα που το ανεφερε ο φιλος, το θυμαμαι κι εγω αυτο. εγω ειχα παει πριν 4 χρονια. μπορω να πω οτι ειναι απο τα καλυτερα φεστιβαλ απ οσα εχω παει. δυστυχως δε θυμαμαι ακριβεις λεπτομερειες για να σε βοηθησω. θυμαμαι οτι απο το σταθμο του τραινου μας πηραν με λεωφορειο του φεστιβαλ μεχρι εκει. ισως ειναι απο τα 2-3 φεστιβαλ που πραγματικα σου δινει την αισθηση οτι αυτοι που το διοργανωνουν, το κανουν κατα κυριο λογο επειδη γουσταρουν οι ιδιοι. να πας αν μπορεσεις, θα περασεις πολυ καλα. οταν ειχα παει εγω ειχε φτασει νομιζω για πρωτη φορα στην ιστορια του τους 10.000. μπορουσες σε οποιαδηποτε μπαντα να πας μπροστα, ακομα και με τοσο κοσμο δεν υπαρχει πνιξιμο. μου εκαναν παρα πολυ καλη εντυπωση οι Αγγλοι μιλαω και για την συμπεριφορα των διοργανωτων και του κοσμου. καποια στιγμη θελω να επιστρεψω εκει.


Δε σε χάλασε, γιάσονα.

[SPOILER][/SPOILER]

Σωστα οι system of a down ειναι αμελητεα ποσοτητα…:stuck_out_tongue:

SATURDAY 8TH JUNE

Limp Bizkit - headliner
Korn
Slayer
In Flames
Motorhead
Amon Amarth
Bring Me The Horizon
Sabaton
Behemoth
Crucified Barbara
Dagoba
Headcharger

SUNDAY 9TH JUNE

Iron Maiden - headliner
Airbourne
Megadeth
Children Of Bodom
Stone Sour
Dragon Force
Epica
Mastodon
Ghost
Voodoo Six

sonisphere france 2013 110e 2ημερο.ποσο πανε αεροπορικα και τετοια.δηλαδη με κανα 500αρι εισαι κομπλε;η παραπανω

Το Graspop στο Βέλγιο φαίνεται να έχει πολύ καλή φήμη και αρκετές μπάντες λένε τα καλύτερα για την όλη οργάνωση κλπ. Οι παροχές είναι πολλές, στις φωτογραφίες ( που βέβαια ποτέ δεν πρέπει να εμπιστέυεσαι) φαίνεται πολύ καλό και γενικά οι πληροφορίες που παρέχονται στο καλά δομημένο site δείνουν την εντύπωση μιας πολύ σωστής διοργάνωσης. Έχει και φοβερό line up φέτος! Κανείς φίλος/φίλη εδώ που να έχει πάει Graspop να περιγράψει λίγο την εμπειρία του;:-s

Γουστα ειναι αυτα, αλλα σε σχεση με το παρελθον φτωχο ειναι. Φαντασου φεστιβαλ εδω με headliners Twisted Sisters :stuck_out_tongue:
Για ριξε μια ματια εδω, και με ενα search στο φορουμ θα βρεις και αλλα πραγματα
http://www.rocking.gr/live/Graspop_Metal_Meeting_2009_@Dessel%28Belgio%29_26-28/06/09/6297/

Είχα πάει πέρυσι. Είναι τύπου Hellfest(σε οργάνωση -ελαφρώς καλύτερο ίσως το Graspop- και κόσμο), αλλά με 4 σκηνές αντί για 6, πιο τσιμπημένο σε τιμές, για μένα χαμηλότερο σε ποιότητα συγκροτημάτων και μια essence πιο κοντά στο metalcore αν είσαι φίλος. Κόσμο έχει ΌΣΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ για να απολαμβάνεις όποια μπάντα θέλεις. Είναι κοντά σ’ένα χωριό (Dessel) και βάζουν λεωφορεία από και προς τον σταθμό(δωρεάν). Για διαμονή δεν μπορώ να βοηθήσω ιδιαίτερα, γιατί εγώ έφευγα αρκετά πιο νωρίς με τρένο πίσω στην Αμβέρσα. Πρέπει να ‘χει ένα camping έξω απ’ το fest (Μetal Town?) , όπως και ξύλινα σπιτάκια(τα οποία όμως λογικά θα 'ναι κλεισμένα). Kαι άλλα 3-4 campings σε ακτίνα 5-7 χιλιομέτρων αν το ψήνεις να πηγαίνεις και με ποδήλατο(που είναι πλήρως διαδεδομένο εκεί). Αν νοικιάσεις αμάξι, νομίζω κλασσική επιλογή διαμονής είναι το Eidhoven (εγώ το ψήνα και για Maastricht, αλλά δεν τελικά). Ε , και για τουρισμό πας Bruges(αν μείνεις μόνο Βέλγιο). 8)

Οι Twisted Sister παιζουν Παρασκευή, είδες ποιοι παίζουν Σάββατο και ποιοι Κυριακή;:wink: Τους χειρότερους headliners για μένα τους έχει το Hellfest φέτος, μα Kiss; Είναι δυνατόν;;

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες φίλε μου, πράγματι όσα λες τα γράφει και στο site του φεστιβάλ. Φέτος οι Headliners είναι όλα τα λεφτά και έχω απωθημένο να τους δω καθότι στην Ελλάδα δεν μπόρεσα να τους δω μέχρι σήμερα. Δεν με βλέπω τελικά να πηγαίνω πουθενά, εξάλλου τέτοια ταξίδια θέλουν μάλλον και κάποια παρέα αλλά εγώ δεν έχω κάποιον που να μπορεί να ακολουθήσει.:frowning: Στο τέλος θα τα παρατήσω όλα και θα τραβήξω μόνος μου μου φαίνεται!

Ναι, συγκροτηματα που τα εχουμε δει αρκετες φορες μεχρι τωρα, αλλα αφου δεν τους εχεις δει ποτε, τοτε οκ

ναι μωρε, ειναι δυνατον? επρεπε ν τους χωσουν μεσημερι σε καμια μικρη σκηνη, 'η σε κανα afterparty διπλα απο τις τουαλετες του καμπινγκ το βραδυ μετα τα κανονικα συγκροτηματα. αυτο λεω κ εγω. ειναι δυνατον οι KISS ν παιζουν headliners? και χαιρεσαι με slipknot στο αλλο. νταξει, γουστα ειναι αυτα βεβαια… αλλα μαλλον για πλακα το λες αυτο για KISS ε?

δυστυχως εχεις δικιο φιλε. εμενα μ εχει απογοητευσει τα τελευταια χρονια καθως για τα δικα μου γουστα, στο δικο μου μυαλο κανει βηματα προς τα πισω.

εγω ειχα παει το 2008 και εφυγα υπερευχαριστημενος με αυτα που ειδα, τις μπαντες κ την οργανωση. ειπα θα πηγαινω καθε χρονο αμα μπορω, αλλα ως τωρα δεν ξαναπηγα. δε μου αρεσε τοσο το συνολο των συγκροτηματων τα επομενα χρονια και ενω τους θεωρουσα κορυφη σαν διοργανωση, με τη μαλακια που εκαναν τη χρονια που ειχε ΟΖΖΥ κ ακυρωσε με ξενερωσαν με τον τροπο που το χειριστηκαν. ειχαν παει καποιοι δικοι μου και μου τα ελεγαν κ ειχα εκνευριστει κ ας μην ημουν καν εκει.

Όπως λες και εσύ, γούστα είναι αυτά! Οι Kiss δεν μου αρέσουν ούτε μουσικά αλλά ούτε και το προφίλ τους γενικά και δεν είναι μέταλ μπάντα εξάλλου. Προφανώς και θεωρώ προτιμότερους τους Slipknot και Iron Maiden που έχει φέτος το Graspop.8)

ενω ολοι οι “μεγαλοι” ειναι καλυτεροι…

τωρα μιλας σωστα. αυτος ναι! ειναι λογος για ν μην σου αρεσει μια μπαντα.

παντως προσεξε γιατι αν δεις καμια μπαντα ν την εχουν βαλει στο δισκαδικο σε ταμπελα που λεει rock ή ξερω γω τι και δε λεει μεταλ, μην τους ακουσεις, ποτε, δεν ειναι μεταλ - ειναι μαλακια.

  • παντως οι KISS, ασχετα με το τι ανθρωποι ειναι, μουσικα ειναι πιο heavy metal απο πολλες “μεταλ” μπαντες, απο κατι μελωδικο-μεταλ-χαρντκο(υ)ραδες και απο κατι κλοουν που παιζουν headliners σε διαφορα φεστιβαλ πχ.

εγω δυο φορες που ειδα KISS ειδα ενα φοβερο show κ ακουσα κομματαρες live. βεβαια κ slipknot οταν τους ειδα, δε μπορω ν πω πως περασα ασχημα. ασχετα αμα θεωρω τη μουσικη τους βλακεια.

και παλι γουστα και αποψεις ειναι αυτες :slight_smile:

1ον ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ GRASPOP!Ο ΚΟΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ … ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!ΤΙ ΝΑ ΛΕΜΕ,ΠΑΝΕ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣΤΟΥΡΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΑ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑΤΑ!ΕΓΩ ΕΖΗΣΑ ΤΙΣ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΣ ΜΕΡΕΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΕΚΕΙ.ΤΙ ΚΑΤΟΥΡΑ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ ΠΕΤΑΓΑΝ,ΤΙ ΜΠΟΥΡΔΕΣ ΕΚΑΝΑΝ ΟΛΟΙ ΤΗΝ ΩΡΑ ΔΕΝ ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ…
ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΞΕΧΑΣΩ ΤΙΣ ΑΗΔΙΕΣ ΤΟΥΣ…

2ον ΟΙ ΚΙΣΣ ΕΙΝΑΙ ΤΡΙΑΚΟΣΙΕΣ ΣΚΑΛΕΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΑΣΚΟΦΟΡΟΥΣ…ΒΕΒΑΙΑ ΓΟΥΣΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ,ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΟΡΕΙ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΙ!:lol:

ΠΑΝΤΩΣ ΕΓΩ ΚΑΙ ΟΙ ΖΕΠΕΛΙΝ ΝΑ ΕΠΑΙΖΑΝ ΜΟΝΟ GRASPOP ΠΟΥ ΚΑΙΓΟΜΑΙ ΝΑ ΔΩ,ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΠΕΡΝΑΓΑ ΟΥΤΕ ΑΠ’ΕΞΩ…

1ον. δυστυχως οι περισσοτεροι εκει (οπως κ σε μερικα μεγαλα φεστιβαλ που εχουν γινει πολυ γνωστα) πανε για ν μαλακιζονται, να πινουν μεχρι ν πεσουν ξεροι κ οχι για τη μουσικη.το εχουν δει οπως οταν ερχονται στα νησια το καλοκαιρι κ πινουν κ κανουν ολο βλακειες. αυτοι δεν πανε για τη μουσικη εννοειται σ αυτα τα φεστιβαλ. αντε ν πανε για το μεγαλο ονομα μονο.

2ον ετσι. :slight_smile:

3ον αν οι ζεπελιν κανουν ενα κ μοναδικο show, αυτο θα γινει στη μαλακασα στο ροκγουειβ. :lol:

4ον sak-ozzy κανονισε για καμια μπυρα μεσ στη βδομαδα με τον αλλον κ παρε τηλ ν κανονισουμε 8)

Σίγουρα και άλλοι μπορεί να έχουν ένα κάποιο περίεργο προφίλ, απλά σε άλλους βοηθάει και η μουσική τους ενώ σε αυτούς δεν βοηθάει να τους συμπαθήσεις γενικότερα (για μένα πάντα βέβαια)!
Συμφωνώ ότι υπάρχουν και headliners που μόνο headliners δεν θα έπρεπε να είναι!
Μα δεν ακούω μόνο αυστηρά μέταλ, ακούω και rock/hard rock οπότε τα περί ταμπέλας σε κατάστημα δεν θα με επηρεάσει αρνητικά αν θέλω να ακούσω μια μπάντα. Απλά η μουσική των Kiss δεν μου έκανε ποτέ κλίκ που λένε.

Τόσο πολύ άσχημα ήταν φίλε sak-ozzy;:-s Οκ, σίγουρα ένα φεστιβάλ είναι αφορμή και για διασκέδαση γενικότερα αλλά εν τέλει υποτίθεται πως πας εκεί πρωτίστως για την μουσική, όχι για να κάνεις τον μαλάκα επειδή δεν μπορέις να τον κάνεις στο σπίτι σου ή έξω. [-X
Αυτοί οι βορειοευρωπαίοι είναι πολύ καταπιεσμένοι βρε παιδί μου! Τους αναγκάζουν να είναι τόσο καθωσπρέπει στην ζωή τους και όταν τους δείνεται η ευκαιρία να ξεδώσουν βγάζουν το άχτι τους και βέβαια αυτό γίνεται με άσχημο συνήθως τρόπο. Το βλέπουμε όπως είπε και ο φίλος ace ventura παραπάνω και εδώ τα καλοκαίρια! Κρίμα πάντως να αμαυρώνεται ένα φεστιβάλ έτσι!:frowning: