Summer Festivals

εγω φιλε μου ξερεις τι καταλαβα και το υπογραφω ? Εαν ειστε παρεα π.χ. 4-5 άτομα και δεν μετρατε τα μισό-ευρα, με μια καλη προετοιμασια/οργανωση θα περασεις σουπερ , δεν θα ταλαιπωρηθεις (πολυ…) και δεν θα ξοδεψεις μια περιουσια. Π.χ. αν νοικιασετε σε hostel νεου τυπου οπως εκανα εγω στο Hasselt (ηταν 1-2 ετων!!) ή εστω ενα φθηνο καταλυμα για 4 και νοικιασετε ενα αυτ/το ειστε αρχοντες. Εγω φαντασου ημουν μονος και ΟΛΑ τα εξοδα μου (δλδ αεροπορικα, διαμονη, βενζινες κτλ πλην όμως 3ημερου εισητηριου) ηταν κατω των 300€ ! Εαν ειχα αλλα 2ατομα παρεα θα γλυτωνα σιγουρα αλλα 100€.

Αν υπολογιζεις να γλυτωσεις φραγκα μενοντας σε σκηνη και περιμενεις μετακινηση με ΜΜΜ (και εισαι ανω των 35…) θα κουραστεις. Εμενα το μονο που με κατεστρεψε ηταν η απροσμενη απαγορευση εισοδου στα κοντινα παρκιγκ (λογω λασπης…) οπου αναγκαζοσουν και αφηνες το αυτ/το 3 χλμ μακρυα (στο Dessel) και περπατουσες!! Kαι αν τα 3χλμ δεν ακουγονται πολλα , δοκιμασε να τα κανεις μετα απο 10-12 ωρες ορθοστασιας, χοροπηδηματος, χτυπηματος κτλ…

Λεπτομερειες δες και εδω στο blog μου

Από εμπορικής πλευράς οι FFDP είναι πολύ ανώτερο συγκρότημα από τους WASP. Γι’ αυτό είναι από πάνω στο line up. Από μουσικής πλευράς βέβαια (και όχι εμπορικής) σχεδόν κανένας δεν έχει γράψει τις μουσικάρες που έχει γράψει ο Blackie Lawless.

Πάντως είναι ευχάριστο να βλέπεις WASP στο Hellfest. Αυτό σημαίνει ότι θα κάνουν ευρωπαική περιοδεία φέτος το καλοκαίρι. Ας ελπίσουμε να τους δούμε και από Ελλάδα.

Πέρσι τέτοια εποχή είχε δώσει συνέντευξη ο Blackie στο Rockhard. Η συνέντευξη τελειώνει με το δημοσιογράφο να του λέει “ας ελπίσουμε κάποια στιγμή να σας ξαναδούμε στην Ελλάδα” και το Blackie να του απαντάει “Μακάρι… Κι εγώ το εύχομαι! Σας ευχαριστώ θερμά για τη στήριξη όλα αυτά τα χρόνια”.

Όσον αφορά τα γεγονότα στο Gagarin, ο Blackie διαβεβαιώνει ότι δεν ήταν λάθος των WASP. Δεν έχω λόγους να μην πιστέψω το Blackie. Φυσικά αν έρθουν του χρόνου, θα έρθουν με άλλη εταιρεία.

http://www.rockhard.gr/συνεντεύξεις/wasp-interview-blackie-lawless

Και βέβαια υπάρχουν και οι διάφοροι κομπλεξικοί που κράζουν το Blackie για τον ίδιο λόγο που κράζουν και το Mustaine.

Γενικά δεν έχω ασχοληθεί πολύ με wasp αλλά γιατί κράζουν τον Blackie και τον mustaine ;

Επειδή τα τελευταία χρόνια έχουν στραφεί στο χριστιανισμό. Λες και είναι από μόνο του κακό αυτό. Βλέπεις ας πούμε σχόλια για το Mustaine ότι είναι ο Γαϊτάνος του metal κτλ.

Εντάξει μωρέ μην δίνεις σημασία … Απλά ο mustaine ήταν τόσο καμένος στα καμένα του που τα έχωνε παντού . Με τον χριστιανισμό πάλι, καλά κάνει αφού πλέον τον εκφράζει αλλά βρήκε κάποια στιγμή εξαιτίας της πίστης του αφορμή για νέες γκρίνιες και παραξενιές .

Μαγκιά του που πιστεύει κάπου και δεν ενοχλεί κανέναν με τα πιστεύω του ( οι rotting Christ ίσως έχουν άλλη γνώμη βέβαια )

Όχι δεν ταλαιπωρήθηκα για αυτό το λόγο (μειωμένο μπάτζετ). Εδώ μένω εγώ, με το αμάξι μου πήγα… 30 ευρώ max μου κόστισε.
Η ταλαιπωρία είναι στον καιρό, τις κακές συνθήκες του χωραφιού, την απόσταση που πρέπει να διανύσεις επειδή τα “καλά” πάρκινγκς είναι κλειστά λόγω λασπαριού και - προσωπικό αυτό - δεν έχεις τις ίδιες αντοχές σε καφρίλες πιτσιρικιών, που είχες στα 20-25 είτε αυτό σημαίνει να παλεύουν για πλάκα δίπλα σου πετώντας λάσπες είτε να κατουράνε ή να ξερνάνε σε ένα κιόσκι που έχεις αράξει για να φας. Συν αυτό που είπες ότι το σετ τελειώνε 2 το βράδυ και με τον κόσμο που περίμενε για το festival bus, έπρεπε να το πάρεις ποδαράτο 4-5 χιλιόμετρα για να φτάσεις στο αμάξι (εγώ για άλλα 80 χλμ οδήγηση) παρόλο που ήσουν πιωμένος και όρθιος για 12 ώρες. Και ίσως και βρεγμένος.

Οπότε δεν είναι θέμα μπάτζετ αλλά θέμα του τι είσαι διατεθιμένος να υπομείνεις για να πας σε ένα τέτοιο φεστιβάλ όπου ο κακός καιρός μεγενθύνει την όποια αρνητική σου προδιάθεση.

χα χα χα, φιλε μου σε νιωθω απολυτα πιστεψε με και συμφωνω με αυτα που γραφεις. Οι μεγαλες “καφρίλες” με ενοχλουν και μενα , με ενοχλουσαν και οταν ημουν πιτσιρικάς, ποσο δε τωρα στα 40…

Απλα το νοημα ειναι οτι αν εχεις παρεα σιγουρα περνας καλυτερα και ξεχνας και την όποια κούραση. Εγω ημουν μονος, το κατα-ευχαριστηθηκα και ας μην ηταν η 1η φορα σε μεγαλο φεστιβαλ αλλα η αληθεια ειναι οτι ψόφησα και στην κουραση. Οπως ανεφερα και πριν, πιο πολυ με “σακατεψε” το να περπατας αμετρητα χλμ στο να ψαχνεις μεσα στο απολυτο σκοταδι στα χωραφια στην μεση του πουθενα 2.00 π.μ. το αυτ/το σου…(Οπως ξερεις την μερα ειναι αλλιως και τα γνωριμα σημεια φαινονται…)

Στην δικη σου συγκεκριμενη περιπτωση, όντως τα 80 χλμ επιστροφης ειναι κάπως… Αναφερομουν γενικα ομως στην περιπτωση μεταβασης απο Ελλαδα ή αλλου με διαμονή. Αυτη ειναι η περιπτωση που επιμενω οτι με σωστες επιλογες θα περασεις καλα και (κατα το δυνατον) ανώδυνα…

Τα λαίβ των WASP πλέον είναι μεγάλο ανέκδοτο. Τον Hammet λέμε δημόσιο υπάλληλο αλλά ο Blackie είναι ακόμα χειρότερος.

[quote=“bostonflesh, post:642, topic:5519”]Πάντως είναι ευχάριστο να βλέπεις WASP στο Hellfest. Αυτό σημαίνει ότι θα κάνουν ευρωπαική περιοδεία φέτος το καλοκαίρι. Ας ελπίσουμε να τους δούμε και από Ελλάδα.

Πέρσι τέτοια εποχή είχε δώσει συνέντευξη ο Blackie στο Rockhard. Η συνέντευξη τελειώνει με το δημοσιογράφο να του λέει “ας ελπίσουμε κάποια στιγμή να σας ξαναδούμε στην Ελλάδα” και το Blackie να του απαντάει “Μακάρι… Κι εγώ το εύχομαι! Σας ευχαριστώ θερμά για τη στήριξη όλα αυτά τα χρόνια”.

Όσον αφορά τα γεγονότα στο Gagarin, ο Blackie διαβεβαιώνει ότι δεν ήταν λάθος των WASP. Δεν έχω λόγους να μην πιστέψω το Blackie. Φυσικά αν έρθουν του χρόνου, θα έρθουν με άλλη εταιρεία.[/quote]

Ελπίζω κι εγώ να τους δείτε πάλι στην Ελλάδα. Ακόμα δεν τους μάθατε. Να σας τους ξαναφέρουν λοιπόν, να ξαναφάτε ΦΟΛΑ.

Όσον αφορά τα γεγονότα στο Gagarin (και το ότι την επόμενη μέρα δεν έπαιξαν καν στη Θεσσαλονίκη), παίζει να είναι και η μόνη φορά που σε κάποιο πρόβλημα στο οποίο εμπλέκεται η Didi, έχει 100% το δίκιο με το μέρος της. Αν οι WASP βρούνε άλλα κορόϊδα να τους φέρουν, καλώς θα κάνουν να έρθουν και να ρουφήξουν τα χρήματα που θα σκάσουν τα κορόϊδα που θα τους δούνε.

παιδιά απο οτι θυμαμαι και οτι ειχα διαβασει απο πολλες πλευρες, πρεπει οι wasp να εκαναν μεγαλη μ@λακια και δεν μου κανει και εντυπωση…Τους γουσταρω πολύ μουσικά αλλα οι ενεργειες τους στην Ελλαδα ήταν για πολλες κλωτσιές

Τι είχε γίνει τότε;

http://www.rocking.gr/live/WASP__Gagarin_205_231112/14587

Την επόμενη μέρα ήταν να παίξουν Θεσσαλονίκη, αλλά δεν πήγαν καν :smile:.

O blackie ειναι απο τους δημοσίους υπαλλήλους που δεν πάνε καν στην δουλειά τους και βάζουν ενα χάρτινο ομοίωμα στην θέση τους. Παλι καλά, θα μπορούσε να μην το κάνει ούτε αυτό.
Καραοκε απο την ανάποδη.

Πήγα πέρσι. Δεν είχα ξανα παει αλλη φορά ποτέ σε φεστιβαλ έξω αλλά νομίζω ότι μπορώ να πηγαίνω στο Graspop κάθε χρόνο από εδώ και στο εξής.
Το μοναδικο θεμα που βρηκαμε ειναι οτι την πεμπτη ενω ειχε καλο καιρο (με κρυο ομως) λιγο πριν φτασουμε να δωσουμε τα εισιτηρια ανοιξε ο ουρανος τελειως και εβρεξε οσο δεν εβρεξε συνολικα και τις 7 ημερες που μειναμε στο Βελγιο. Με αποτέλεσμα σχεδον ολα μας τα πράγματα να βραχουν και με το καλημέρα καταλάβαμε τη σημαίνει Graspop= ΛΑΣΠΗ. Κατά τα άλλα, Παρασκευή και Σάββατο ψιλοβροχή και Κυριακή κάναμε μαύρισμα ελλάδας κυριολεκτικά, μαλλον κάψιμο θα έλεγα.
Πας εύκολα. Τα τρένα στο βέλγιο είναι απίστευτα, έχουν δρομολόγια συνέχεια και τουλάχιστον για περσι υπηρχε εισιτήριο 10ευρώ πηγαινε ελα νομιζω απο βρυξελλες για mol που ειναι το φεστιβαλ. Εκει πρεπει να παρεις ενα λεωφορειο που σε αφηνει κανα 5λεπτο απο το χωρο του φεστιβαλ.Για αυτοκίνητο και ξενοδοχειο δεν ξέρω γιατί δεν τα ψάξαμε ποτέ.
Εχει η διοργάνωση κάτι δικές της εγκαταστάσεις με ξυλινα σπιτάκια ή κατι τετοιο κάπου 3χλμ περίπου απο το χωρο του φεστιβαλ. Αυτο σημαινει οτι τα λεωφορεια σταματανε στις 11 και θα πρέπει στις 2 το πρωι να περπατήσεις 3χλ. και υπαρχει παντα η περιπτωση να βρεξει…α και ειναι και πανακριβα!
Μπορεις να παρεις και δικες τους σκηνες ετοιμες με στρωμα, sleeping bag, πετσετα, φως (δεν θυμαμαι τι αλλο) γυρω στα 200 ευρώ…Αν πας να στησεις μόνος σου καλή τυχη ευχομαι να πετυχεις νορμαλ ανθρωπους γυρω σου γιατί εμείς πέσαμε σε ζωα…Γενικά στο καμπινγκ μέσα βάζεις ότι φαγητό και ποτό θες αρκει να μην είναι γυάλινο. Εμεις δεν το ξέραμε για το φαγητό και δυστυχώ είχαμε μόνο ούζο και μπύρες :Ρ οπότε αναγκαστικά τρώγαμε στο φεστιβαλ.
Οι τιμες για μένα παρα πολυ ακριβες, χαλάσαμε 350 ευρώ νομίζω μόνο στο να αγοράζουμε φαγητό και μπύρες από το φεστιβαλ. Για παράδειγμα μπουκαλάκι κοκα κολας 250ml είχε 2,5 ευρώ.
Εχει πααααααρα πολλα ειδη φαγητων και διαφορετικες κουζινες απο ασιατικο μέχρι αμερικανικα burgers, ο,τι μπορεις να φανταστεις. Αν θες να δοκιμάσεις κάτι καινούριο γευστικά σίγουρα θα βρεις. Εμείς δεν το επιχειρησαμε, νομίζω τρώγαμε όλες τις μέρες περίπου το ίδιο πράγμα. Ενταξει η ποιοτητα οχι και η καλυτερη.
Μου έκανε εντύπωση για το πόσο καθαρες ήταν οι τουαλέτες και ότι υπήρχαν εθελοντές που τις καθάριζαν όοοοοοολη την ώρα.
To graspop έχει 5 σκηνές οπότε θα πρέπει να τρέχεις όλη την ώρα αν θες να δεις τα περισσότερα.
Ό,τι άλλο θες ρώτα…
γενικά θελω παρα πολύ να ξανα παω φέτος :slight_smile:

1 Like

Ισχύει, δεν υπάρχει συζήτηση. Για μένα, για να περάσεις καλά θες τα εξής:

  • Καλή παρέα (όπως παντού)
  • Καλούτσικο μπάτζετ
  • Οργάνωση στο θέμα φαγητού - ρουχισμού - διαμονής
  • Καλή ψυχολογία και υπομονή. Αν πας προκατελειμμένος, το έχεις χάσει.
  • Καλό καιρό. Πραγματικά αλλάζουν τα πάντα αν πετύχεις το φεστιβάλ με καλοκαιρία.
  • Να μην πας με την ψυχή στο στόμα όπως κάνω πολλές φορές εγώ, μετά τη δουλειά :confounded: Πάρε μια μεγάλη άδεια πριν και μετά το φεστιβάλ και μην πας στην χώρα που θα γίνει την τελευταία στιγμή.

Κατά τα άλλα, όταν γυρνούσα σπίτι κατά τις 3-4 το βράδυ ήμουν κάπως έτσι:

2 Likes

Εγώ πάλι, έχω ήδη κλείσει εισητήρια για εδώ:


21-28 Αυγούστου στην Πορτογαλία. Μίνι φεστιβάλ (6000 κόσμος μόνο) ηλεκτρονικής μουσικής.
Καμμία σχέση με τα γούστα των περισσοτέρων στο φόρουμ.

Έχοντας ζήσει πολλά χρόνια στην Αγγλία (ως φοιτητής και εργαζόμενος) και έχοντας φάει πολύ βρόχα εκεί αλλά και στην κεντρική Ευρώπη έχω να πω:

Ποτέ ξανά φεστιβάλ εκεί όπου υπάρχει μεγάλη πιθανότητα βροχής!
Προτιμώ την εγκύτητα μιας συναυλίας από το big stage!
Τα ροκ/μεταλ φεστιβάλ είναι μούφα μπροστά στα φεστιβάλ ηλεκτρονικής μουσικής!

https://scontent-lhr3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/15284943_10154375939703725_8992725818793166840_n.jpg?oh=0ef5adfdfe45a9be938cffbdf25fcded&oe=58F48840

Σκεφτόμουνα να παώ 16 Δεκ στο Λονδίνο για Slipnknot/Madball :heart: :heart::heart::heart::heart::heart: Και Limb Bizkit :thumbsdown::thumbsdown::thumbsdown::thumbsdown::thumbsdown::thumbsdown:

Αλλά μέχρι να το πάρω απόφαση ακριβύναν πολύ τα αεροπορικά. Άσε που με την εταιρεία που στήνει τον ήχο μιλάω σε εβδομαδιαία βασή και παίζει να πήγαινα και backstage.

Γιατί το λες αυτό ; δεν υπάρχουν μεγάλα υπαίθρια φεστιβάλ ηλεκτρονικής μουσικής ;

Φαντάσου ότι έβαλε τη λέξη “μουσική” σ’ αυτό που δεν είναι μουσική!