Summer Festivals

Δεν είναι θέμα μεγέθους… Το tommorowland (αίσχος) είναι εξίσου μεγάλο με οποιοδήποτε από τα γνωστά Ευρωπαϊκά μέταλ φεστ.

Είναι θέμα ατμόσφαιρας/φάσης και φυσικά προσωπικής επιλογής. Προτιμώ να είμαι μια εβδομάδα με νέο-χίπηδες και παρτόβιους, παρά με μέταλλα.

Μπορεί να μην διαφωνώ ιδιαίτερα μαζί σου αν και εμπειρία από το εξωτερικό σε φεστιβάλ δεν έχω .

Αλλά αντίστοιχο Rock , hard rock , metal Ποιο θα μπορούσες να πεις ότι είναι ; εννοώ με χωρητικότητα 6 , 7 χιλιάδες κόσμου .

Λόγω:

Αμοιβών συγκροτημάτων (είναι και πολλά άτομα συνήθως)
Τεχνικών απαιτήσεων
Κόστος μεταφοράς (όργανα + άνθρωποι)
Απαιτήσεων σε εργατικό δυναμικό (ηχολήπτες, τεχνικούς κ κουβαλητές)

Θεωρώ πολύ απίθανο να υπάρχει κάποιο αξιόλογο πολυήμερο φεστιβάλ στη ροκ/μέταλ μουσική με λίγο κόσμο. Θα πρέπει το εισητήριο να είναι πανάκριβο για να “βγει”.

Επέλεξα να πάω σε αυτό το φεστιβάλ γιατί έχει ενδιαφέροντα ονόματα (μουσικούς) και επειδή είναι μικρό, άρα θα υπάρχει οικογενειακό. φιλικό κλίμα μεταξύ των παρευρισκομένων.

Έχω πάει και σε μεγάλα φεστιβάλ ηλεκτρονικής μουσικής (Voov, Sun, Ozora, Glade Aurora…), πολύ ωραία ήταν, αλλά θα προτιμήσω κάτι πιο μικρό σχεδόν οικογενειακό.

1 Like

Τα τελευταια χρονια παντως γινονται μικρα και οικογενειακα μεταλ φεστιβαλ που λες σε πολλα διαφορετικα indoor venues, για να πεσει το κοστος. Το Beyond the Redshift και το DesertFest πχ ειναι αυτης της νοοτροπιας.
Αλλα εχεις δικιο, με κουραζουν τα μεγαλα φεστιβαλ πλεον (μεγαλωσαμεεε)και μονο κανα VIP camp θα σκεφτομουνα :stuck_out_tongue:
Α, και btw summer festival χωρις καμπι δε μου κολλαει, ειναι μερος της εμπειριας!

1 Like

φιλε μας τρολάρεις έτσι ???

Αν δεν ακους και μετάλ μουσικη ειναι σαν να συγκρινουμε μηλα με μούσμουλα, τι μας λες τωρα ?

Μπορει π.χ. ο οπαδος της Παολα να πει οτι η Heavy metal ειναι για τα σκουπιδια ? Ε, αυτο μας λες , αρα ειναι ακυρο ή τρολιά το σχόλιό σου.

Με τι μπάντες αυτά που λες ;

Και για τα μεγάλα φεστιβάλ που λέμε … αν εξαιρέσεις την βροχή που δεν μπορείς να το κουμαντάρεις έτσι κι αλλιώς , δεν γίνεται να έχεις βρει ένα κατάλυμα σχετικά κοντά ώστε να ξεκουραστείς μέχρι το επόμενο πρωί που θα ξεκινήσει πάλι η μουσική ;

Τα φεστιβαλ που ανεφερε ειναι πιο συγκρεκριμενου ηχου συνηθως και εχουν μεγαλα ονοματα .

Καποια παλαιοτερα παραδειγματα:

Summary

http://cdn.theobelisk.net/obelisk/wp-content/uploads/2015/02/desertfest-london-2015-poster.jpg

Summary

http://www.ghostcultmag.com/wp-content/uploads/2014/04/Beyond-The-Redshift-2014.jpg

Summary

http://www.allmetalfest.com/wp-content/uploads/2015/03/Temples-Festival-2015.jpg

Τωρα σχετικα με τα του φεστιβαλ, η μιση φαση ειναι στο καμπινγκ προσωπικα! Αλλα καποια στιγμη (λενε!) μεγαλωνεις και θελεις τα κομφορ σου :stuck_out_tongue: Γιαυτο και οπως αναφερω απανω VIP camping ειμαι μεσα, με τις ανεσεις σου με τα ολα σου και βασικα λιγο ησυχια :stuck_out_tongue:

Εδώ και 2-3 χρόνια έχει ανέβει αρκετά και αυτό εδώ στη Λισαβόνα:

http://nosalive.com/en/

Σαν ονόματα δεν είναι ακριβώς στο εύρος ακουσμάτων μου αλλά επειδή τρελαίνομαι για την πόλη, ίσως πάω κάποια στιγμή. Το ίδιο και με Primavera βέβαια, που νομίζω μπορείς να πάρεις μόνο 4ημερο εισιτήριο.

Κατά τα άλλα θα συμφωνήσω ότι πλέον με κουράζουν τα μεγάλα φεστιβάλ (ειδικά όταν βρέχει, να μην τα ξαναλέμε :smile:) αλλά δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ ροκ/μέταλ φεστιβάλ και φεστιβάλ ηλεκτρονικής μουσικής. Καταρχάς στα 2α έχει πιο πολλά γκομενάκια :sunglasses:

@drenie μικρά ροκ φεστιβάλ στο Βέλγιο, μάνι μάνι τουλάχιστον 4:

  • Dour
  • Cactus
  • Linkerwoofer
  • Gent Jazz Festival (δεν έχει μόνο Jazz)
  • Les ardentes

Άλλα 4 εως 80.000 κόσμο

  • Sfinks
  • Graspop
  • Couleur cafe
  • Brussels summer festival

Και έχεις και άλλα με 100.000 κόσμο

  • Pukelpop
  • Werchter
  • Tomorrowland

Και μιλάμε για χώρα 10 εκατ. με έκταση σχεδόν όσο η Πελοπόννησος

2 Likes

Παλιοπαιδα κάντε χώρο σε καμία γωνία στο σαλόνι να σας έρθω γιατί δεν γίνεται να λέω μόνο στον @QuintomScenario ότι θέλω να μου έχει καναπέ από τα ΙΚΕΑ ! Χαχαχαχα.

Σας χαίρομαι πραγματικά και τουλάχιστον εγώ νιώθω ότι κάτι μαθαίνω - κερδίζω από τέτοιες κουβέντες εδώ στο φόρουμ.

Να είστε καλά παιδιά !

1 Like

[quote=“plex27, post:668, topic:5519”]Εδώ και 2-3 χρόνια έχει ανέβει αρκετά και αυτό εδώ στη Λισαβόνα:

http://nosalive.com/en/

Σαν ονόματα δεν είναι ακριβώς στο εύρος ακουσμάτων μου αλλά επειδή τρελαίνομαι για την πόλη, ίσως πάω κάποια στιγμή[/quote]

Είχα πάει το 2010. Τριήμερο με headliners τους Faith No More, Deftones και Pearl Jam. Το τριήμερο εισιτήριο είχε 90 ευρώ. Εκτός των headliners, έπαιζαν και Alice In Chains, Kasabian, Manic Street Preachers, Skunk Anansie, Florence & The Machine, Moonspell, Biffy Clyro. Εντάξει, καλά ήταν :smile:. Δεν έχει ανέβει τα 2-3 τελευταία χρόνια ρε, αναλόγως με τα ονόματα που κλείνει είναι και το αν είναι “πάνω” ή “κάτω”. Φέτος έχει Foos και Depeche Mode. Πέρσι νομίζω είχε Radiohead. Και γενικώς έχει φιλοξενήσει πολλά μεγάλα ονόματα. Η δε πόλη, είναι πραγματικά υπέροχη. Ήταν η μοναδική φορά στη ζωή μου που έχασα πτήση κι όλα αυτά επειδή πετούσα μεσημέρι και έφαγα το πρωί μου περπατώντας στο κέντρο.

1 Like

δεν μιλαω για τη ροκ/μεταλ μουσικη σαν ειδος… μιλαω για την εμπειρια του φεστιβαλ… το κλιμα, την ατμοσφαιρα, τον κοσμο, την τοποθεσια.
Το αν πηγαινω σε συναυλιες φαινεται απο την δραστηριοτητα μου στο αντιστοιχο sub forum. Εχω παει σε παρα πολλα μεγαλα ροκ/μεταλ φεστ στην Αγγλια και σε αλλες χωρες περα απο την Ελλαδα κ αυτα συγκρινω. Γι αυτο κ λεω οτι πλεον προτιμω τις μεμονομενες συναυλιες παρα τα γιγαντιαια φεστ

οπως κ προτιμω να παω σε πολυημερο φεστιβσλ ηλεκτρονικης απο πολυημερο ροκ/μεταλ

κ πιο πολλα, φθηνα κ καλα ναρκωτικα

Το πιο σημαντικό…

Ποιος τη γαμαει τη μουσική. Μόνο ναρκωτικά και μουνια !!!

ΥΓ: καλά , αν πήγαινα ποτέ μου σε φεστιβάλ ηλεκτρονικής μουσικής και μένα τα νέτα θα με ένοιαζαν

Αλλά σε ροκ/μεταλ το οποίο σπάνιο οφθαλμολουτρο είναι απλά ένα πολύ μικρό “συν”

1 Like

φαντασου οτι παντου πηγαινω με τη συντροφο μου… πηγαινω κ κρυβομαι κ τραβαω μαλακια χαζευοντας τα ξεκολακια αφου με εχει μερα νυχτα, χερι ποδι

4 Likes

πςςςςς…ευχαριστω ολους σας για τις πληροφοριες…

ο καιρος ειναι που με προβληματιζει περισσοτερο στο γκρασποπ αλλα κ γενικα…αν κουραζεσαι μια σε ενα φεστ , με την λασπη βγαινει διπλασια κουραση…προσπαθω να πεισω φιλο να παμε αλλα θα δειξει…διαβασα ακομα οτι απαγορευεται να φερεις δικος σου φαγητο στο συναυλιακο χωρο…μλικα…ανεβαινει κ αλλο το μπατζετ ετσι…

για μπολικο οφθαλμολουτρο μεταλντειζ…για μενα ιδανικο…οχι πολυ κουραση οχι πολυ κοσμο…καμια 15.000-20.000 υποθετω…μπανακι στο ποταμακι κ κοριτσακια μπολικα…γιουγκοσλαβακια στην πλειοψηφια…μπιτς παρτυ το βραδακι…καλο καιρο (αντε κ καμια καταιγιδα)…κ συνηθως καλο μπιλιν για τα δεδομενα του φεστ…οποιος εχει αμφιβολιες , μην το πολυσκεφτεται…να παει…

Αν κ δεν εχω παει απο εκεινα τα μερη (πρωην γιουγκοσλαβια) για φεστ, μονο εχω κανει road trip. Συμφωνω οτι υπαρχουν ενδιαφεροντα φστιβαλ κ πολυ οικονομικα.
Αν υπαρχει χρονος κ αυτοκινητο που δε καιει πολυ καυσιμο ( πχ το δικο μου panda diesel) ειναι ωραιο ταξιδακι, ειδικα αν αποφυγετε τα ελληνικα διοδια, το κοστος πεφτει δραματικα.
Να φανταστειτε στην επιστροφη που καναμε Βορεια ουγγαρια-Αθηνα χωρις παρακαμψεις, ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ, 3 ατομα μας κοστισε κατω απο 150 ευρω.

1 Like

pethana

2 Likes

Από τα καλύτερα comments εδώ μέσα !
@trunksan make rocking great again ! Χαχαχαχα

2 Likes

Cult καταστάσεις ζει ο @trunksan \m/

comment of the month

2 Likes