Summer Festivals

Mε τα Rockwave 2013, 2014, 2016 έπρεπε να ήταν υποψήφιος για καλύτερο Line up. Βασικά ούτε καν υποψήφιος. Έπρεπε να είχε πάρει το βραβείο κατευθείαν σπίτι του.

1 Like

Για το rockstadt στη Ρουμανία έχει κανείς κάποια πληροφορία;

το ψηνω απειρα,ειδικα 2η-3η μερα αλλα παρεα ουτε καν για prog συναυλιες και απ οτι εψαξα ειναι στη μεση του πουθενα και δεν βολευει για γρηγορο ταξιδι.
φορερο line up για τα γουστα μου με yes κ kansas ειδικα απτη στιγμη που παιζουν ολη τη δισκαρα. καλη φαση και οι gong που υποτιθεται θα βλεπαμε αθηνα πριν 3 χρονια νομιζω αλλα ακυρωθηκε.
θα παει κανενας απο δω ή καποιος που εχει παει τα προηγουμενα χρονια;
περσι ειχα παει λιγο πιο βορεια ντυσελντορφ κολωνια για να δω motley crue, alice cooper και motorhead και ειδα οτι βολευει πολυ το τρενο ακομα και για μικρα χωρια. οποια πληροφορια για το φεστιβαλ θα βοηθουσε

1 Like

Πήγα εγώ πέρσι (και btw είδα ένα από τα καλύτερα σόου που έχω δει - και δεν έχω δει λίγα).

Ο χώρος είναι πανέμορφος, αλλά και απομακρυσμένος, οπότε αν είναι να πας στο φεστιβάλ καλό θα ήταν να βρεις να μείνεις στο χωριό κοντά (St. Goarhausen). Κάτι που είναι δύσκολο…

Αφενός γιατί η χωρητικότητα είναι μικρή, αφετέρου γιατί το μέρος είναι γενικότερα τουριστικό, οπότε θα πρέπει να κλείσεις από πολύ νωρίς αν θες να βρεις κάτι κοντινό. Παίζει και κάτι σαν camping αλλά εγώ δεν θα το προτιμούσα. Οι περισσότεροι πάνε με τροχόσπιτα πάντως.

Ο χώρος είναι πάνω σε έναν λόφο, είναι φανταστικός και οι συνθήκες είναι γενικά άψογες. Ο μέσος όρος ηλικίας πρέπει να είναι πάνω από 40 πάντως, χαχα… Γενικά, σαν διοργάνωση είναι εξαιρετικό, πολύ “μικρό” και μαζεμένο για φεστιβάλ βλέπεις άνετα, κάθεσαι όποτε θες κλπ.

Η πιο κοντινή μεγάλη πόλη πρέπει να είναι η Φρανκφούρτη και με αμάξι θέλει οδήγηση περίπου 1,5 ώρας αν θυμάμαι καλά (too much, δεν το συνιστώ για πέρα-δώθε).

Τεράστιο respect στον θεό που σχεδίασε την αφίσα για το Night of the Prog Festival… Αρτιστικά άρτια… :wink:

Σα flyer του Tomorrowland ειναι…

Τότε να προσλάβουμε τον τύπο που φτιάχνει τα του Tomorrowland… Πλέον οι rock/metal αφίσες μοιάζουν σαν να βγαίνουν από template… :stuck_out_tongue: Λίγο έμπνευση… :wink:

Νομιζω το Hellfest εχει τα καλυτερα design , και καθε χρονο αλλαζει και theme!

Ειδες γκομενακι σενιο στην αφισα και σου αρεσε και μας το παιζεις ψαγμενος? :yum:

1 Like

Α όλα κι όλα… Το γκομενάκι είναι πολύ σωστό… Να τα λέμε αυτά… :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Mολις τωρα ειδα την προσθηκη των EPICA στο Rockwave. Hμουν απο τους πρωτους που εκραζαν το Λωρη για την καταντια αλλα φετος, το εχω ξαναγραψει, κανει το απολυτο come back!

Σκεφτειτε λιγο ποσο χαμηλα ειχε πεσει ο θεσμος και ποσο ειχε απαξιωθει απο τον ιδιο του τον δημιουργο με τις γελοίες επιλογες σχηματων που μονο στο Ροκ δεν ανηκαν (οσο μουσικη αξια και αν ειχαν…)

Φετος με ΕVANESENCE (σας κακοπεφτουν σκληροπηρηνικα γατακια ε? για βαλετε λιγο και ακουστε “my tourniquet” ) PARADISE LOST, EPICA (δεν ειμαι μεγαλος φαν αλλα πολυ ενδιαφερον γκρουπ) GOJIRA και ΑΝΑΤΗΕΜΑ , τι αλλο δηλδη θα θελαμε , METALLICA ? Kαι ολα αυτα με 39€ !!!

Σας το ξαναγραφω, με τα σημερινα δεδομενα και την κατηφόρα που ειχε παρει το φεστιβαλ, ο Λωρης εκανε τεραστια “στροφη στην ποιοτητα” και δεν του το’χα με τιποτα!

1 Like

Ναι, Metallica.

Ρε μια χαρά είναι το φεστιβάλ. Να μαζευτούμε από εδώ μέσα καφροπαρεα θα ακούσουμε και την μουσικούλα μας και θα έχουμε να λέμε και ενα σωρό πιπες από κοντά , από το να τις ποσταρουμε στο φόρουμ.

Δηλαδή αν το φετινό πάει άπατο θα είμαστε ευχαριστημενοι ;
Εγώ δεν καίγομαι για κάτι άλλα θα το τιμήσω .

Πολύ θα ήθελα να μάθω τι στόχο έχει ο didis από θέμα κόσμου για να είναι το λιγότερο ικανοποιημενος.

Πέρα από την Φρανκφούρτη είναι και η Κολωνία ίδια απόσταση πάνω κάτω (είναι παραπάνω από μιάμιση ώρα πάντως και οι δυο), μια καλύτερη λύση είναι το Κόμπλεντζ όπου είναι περίπου 30-40 λεπτά μακρυά από το ιβέντ, το οποίο είναι πολύ τουριστικό μέρος αλλά δεν θα έχει πρόβλημα να βρει να μείνει κάποιος εδώ.

Πέρσι το έχασα λόγω επιστροφής στην Ελλάδα εκείνη την περίοδο αλλά φέτος δεν το χάνω.

Υπάρχει κάποια ανταπόκριση από το περσινό εδώ στο ρόκιν?

κάτι σαν ανταπόκριση… αυτό εδώ

Πες τα! Το έγραψα κι εγώ χτες ότι το Rockwave ξαναγίνεται φέτος Rock και Metal. Ευτυχώς γιατί είχαμε ξενερώσει πολύ τα τελευταία χρόνια (με μόνη εξαίρεση τη μέρα που έπαιξαν οι Judas Priest πρόπερσι).

1 Like

Μονο μια μερα πηγες;
Δεν το ειχα παρει χαμπαρι περσι, ειχε focus και camel, μπαντες που ψαχνομαι να δω τα τελευταια 2 χρονια που μαζι με yes και kansas με καλυπτουν απο prog μπαντες που θελω να δω, εκτος αν γινει genesis reunion με gabriel

1 Like

Πήρες και like κατά λάθος… χαχα

Ναι, μια μέρα πήγα. Δεν μπορούσα (και δεν τρελαινόμουν να είμαι ειλικρινής) να πάω τις άλλες μέρες.

Τα λεμε και τα ξαναλεμε.Ο καθενας κρινει τις κινησεις του, πχ, Λωρη αναλογα με τα γουστα του. Ποιο τρελο comeback για φετος.
Δεν εχω κανενα προβλημα με evanescence αφου παιζουν γενικα στα μεγαλα φεστιβαλ ουτε με placebo αφου περιοδευουν με σουπερ σετλιστ και ειναι λογικο να ερθουν για αλλη μια φορα Ελλαδα.
Αλλα σιγα που εγινε σουπερ το rw επειδη εβαλε paradise lost (ξανα και ξανα) anathema (ξανα και ξανα) και Hoyem (ξανα και ξανα).

Τα περασμενα χρονια ειχε μεγαλα ονοματα που δεν ειχαν ερθει ποτε στην Ελλαδα. Black Keys, R.WIlliams,Last Shadow Puppets,Turbonegro,D.Murphys.
Μην χαρακτηριζουμε το RW μαπα ή σουπερ αναλογα με το αν μας αρεσουν οι μπαντες.
Και εγω εχω παει 15 (περιπου) φορες στους Anathema αλλα δεν λεω σουπερ το φεστιβαλ επειδη παιζει μπαντα που γουσταρω.

2 Likes