Summer Festivals

ποιος το ειπε οτι ειναι σουπερ ;

Νομιζω ομως οτι ειναι μια ΟΚ προσπαθεια σαν φεστιβαλ (και οχι σαν συναυλια μιας μεμονομενης μπαντας οπως πχ οι Black Keys ή ο Williams).

Και του 2015 με Prodigy Και Judas Priest Μια χαρα ηταν.

1 Like
1 Like

χαχαχα , ακομη και αν τους εχουμε ξαναδεί, δεν ειναι “super” οι Paradise Lost αντι του Χαρουλη ?
Οι Evanesence αντι της Μποφίλου ?
Oι Αnathema αντι του Ψαραντώνη ?
Oi Gοjira αντι του Μάλαμα ?
Oi Epica αντι των Ιμαμ Μπαϊλντί ?

ΞΑΝΑΓΡΑΦΩ , ΔΕΝ ειναι Wacken αλλα με τα σημερινά δεδομενα, το τελευταιο ιστορικό και την κατεύθυνση που έπερνε το φεστιβαλ προκειται για Αναγέννηση, τόσο απλά. Μενει αν δουμε αν θα συνεχισει την ανοδικη πορεία του ή θα αποτελέσει μια ευχαριστη παρενθεση ενος νεο-έντεχνου εναλακτικο-ποπ φεστιβαλ…

Αν αυτοί οι στόχοι σου δεν θα δεις ποτέ ξανά κάτι καλύτερο στην ελλαδα

φιλε μου οταν εχεις ενα στοχο, τον πλησιαζεις βημα-βημα. Οταν εισαι στο δημοτικο πρεπει να περασεις απο γυμνασιο και λυκειο για το πανεπιστημιο…

Εσυ μου θες δλδ απο Ψαραντωνη τη μια χρονια , Metallica την αλλη…Ε, τι να κανουμε, δεν γινονται αυτα…

Εγω εβριζα τα τελευταια χρονια τον Λωρη αλλα ειμαι και απο τους πρωτους που θα αναγνωρισω και την σωστή αλλαγη πορείας…

επιχειρηματιας ειναι . Πολυ πιθανο να θελει να δει την δυναμικη μια τετοιας μερας με χαμηλο ρισκο για να φερει σιγα σιγα κατι καλυτερο.

Ζουμε σε πολυ παραξενη χωρα, μην το ξεχναμε αυτο.

1 Like

Τι έγινε φέτος? Ξαφνικά πήρατε μυρωδιά ότι το Rockwave έχει γίνει για τα μπάζα και θέλετε να διεκδικήσετε κάτι καλύτερο? Τώρα φαίνεται ότι το καταλάβατε. Για σας τους αρθρογράφους στο rocking το λέω και τα αδερφάκια σας στο rockoverdose. Κάλλιο αργά παρά ποτέ όμως.

Επειδή όταν κάποιοι ασκούσαμε κριτική εδώ στο φόρουμ για το Rockwave, πίσω στο 2013 και 2014, εσείς άλλα λέγατε και γράφατε. Φωνάζαμε γιατί δεν έρχονται οι Metallica, oι Iron Maiden, oι Black Sabbath και τα άλλα μεγάλα ονόματα και μας την έπεφταν κάποιοι φορουμίτες υποστηρικτές του Λώρη και των εταιρειών διοργάνωσης συναυλιών. Κάποιοι που είχαν 5, 10, 20 και 30 χιλιάδες ποστ σε αυτό εδώ το φόρουμ, μην αρχίσω τώρα και γράφω τα nickname τους.

Θυμάμαι αυτούς τους φορουμίτες υποστηρικτές του Λώρη να πηγαίνουν σε κάποιες συναυλίες μικρού βεληνεκούς (από αυτές που εκ των πραγμάτων μαζεύουν 200 νοματαίους) και να έρχονται μετά εδώ στο φόρουμ και να ρωτάνε: “Που ήταν χτες όλοι αυτοί που γκρινιάζουν για τα μεγάλα ονόματα που δεν έρχονται το καλοκαίρι στα φεστιβάλ? Ήταν χτες εδώ στο live να στηρίξουν? Όχι. Άρα να το βουλώσουν!”

Θυμάμαι να βγάζετε κωλόγερους τους Iron Maiden, Black Sabbath, Metallica (μπάντες με μέσο όρο ηλικίας τα εννιάμερα) και ότι αντιθέτως θα πρέπει να είμαστε σούπερ ευχαριστημένοι που βλέπουμε φρέσκα συγκροτήματα στο Kyttaro και στο An. Μπάντες όπως οι Ufomammut που παίζουν στο Αν στα Εξάρχεια (γιατί μέχρι εκεί φτάνει το βεληνεκές τους) τους βαφτίζατε σαν …Τιτάνες!! Γιατί λοιπόν να γκρινιάζουμε για τους Metallica όταν στην Ελλάδα έρχονται οι τιτάνες Ufomammut…!!!

Ο ερχομός των Ufomammut λοιπόν αποδείκνυε ότι θα έπρεπε να σταματήσουμε να γκρινιάζουμε!

Κι επειδή μου αρέσει να μιλάω με στοιχεία, ορίστε και το λινκ για όποιον δεν παρακολουθούσε το φόρουμ τότε:

Όπως επίσης είχε γραφτεί και ειδικό άρθρο στο rockoverdose με τίτλο “Συναυλιακός Μεσαίωνας…Οr Isn’t it?” με σκοπό να υποστηρίξει το Λώρη και τους άλλους διοργανωτές το οποίο μιλούσε για “επιφανειακούς ακροατές που συνεχίζουν να μειώνουν την προσπάθεια που γίνεται από μικρές εταιρείες διοργάνωσης να φέρουν συγκροτήματα”. Το οποίο άρθρο ήταν γεμάτο με αστήρικτες μπαρούφες (κατά τη γνώμη μου) και δυστυχώς δεν μπορώ να το βρω πλέον στο ίντερνετ.

Εμένα και το rocking και το rockoverdose μου αρέσουν πολύ σαν σάιτ. Κάποια πράγματα όμως θα πρέπει να λέγονται κάποιες φορές.

5 Likes

Μόνο εμένα μου φάνηκε εντελώς αστείο το όνομα της μπάντας;;; Διάβαζα το κείμενο και γέλαγα σαν χαζός! Έχει τα δίκια του ο @separss

1 Like

μαζι σου φιλε, τα ίδια λεμε !!!

Γενικευεις πολυ τα πραγματα,παρα πολυ.Ουτε ολοι οι φορουμιτες λενες τα ιδια, ουτε οι συντακτες, ουτε εμεις με το rockoverdose. Απλα επειδη rock δεν ειναι μονο οι metal μπαντες,δεν ειχα κανενα παραπονο οταν ηρθαν οι black keys(και ας βγηκε μαπα). Φυσικα και δεν ειμαι ευχαριστημενος απο φεστιβαλ με μποφιλιου και ψαραντωνη. Αλλα υπηρχαν και αλλα αναμεσα στα περασμενα χρονια.

To 2013/2014 επειδη ηταν μαπα,απλα δεν πηγα…και παιζει να ηταν πρωτη φορα που δεν πηγα δυο συνεχομενες χρονιες.
Ολα τα υπολοιπα που γραφεις δεν με εκφραζουν και ετσι δεν μπορω να τα δεχτω ως απαντηση σε αυτο που εγραψα.

1 Like

Λιγο υπερβολικος ο σερπας, αλλα τον καταλαβαινω.

1 Like

pantelis , καθολου υπερβολικος, ακριβως ετσι ειναι και μπραβο που τα γραφει!!. Θυμηθηκα και γω τις μπαρουφες που διαβαζα απο τα site περι “σημαντικων” συγκροτηματων που ερχονται και οτι δεν πρεπει να γκρινιαζουμε! Θυμαμαι επισης οτι παρα το κραξιμο απο τον κοσμο στους Didiδες με τις μλκιες που διοργανωσαν το 2013-14, ΠΑΡΑΔΟΞΩΣ τα ΜΜΕ (και το rocking.gr) ειχαν τελειως διαφορετικη σταση αντι να ριξουν τις ιντερνετικες ντοματες που τους αξιζαν!

1 Like

Πάντως δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι υπάρχουν υπερασπιστές του Λώρη στην Ελλάδα, πραγματικά :grin:.

Σέπαρσς, όχι σέρπας, λάθος έγραψα προηγουμένως.

δεν πιστευω να αναφερεσε σε μενα…? :grin:

Το πρόβλημά σας είναι πως το rockwave συνεχίζει με το ίδιο όνομα όταν φέρνει μποφίλιου και σια; Αν σας έλεγε ο Λώρης “μάγκαι, εφέτο γιοκ το ροκγουέη και θα πάμε με Νατασάκι και τις Μέλισσαι να κονομήσουμε κάνα παρά για να εβγάλομεν τον χειμώνα. Το κοιτάμε για του χρόνου πάλι” θα ήσασταν οκ;

2 Likes

Μας βγήκε λίγο Μακαρος ο Λωρης ;

Χαχαχαχαχα.

Ίσως να ήταν και καλύτερα αν δεν κράταγε το όνομα του φεστιβάλ σε εκείνες τις περιπτώσεις , ίσως όμως ακόμα κι έτσι δεν απαξιωσε εντελώς το προϊόν .

Αν το βάλεις σε σειρά πάντως να δεις τι live έχει φέρει εκείνες τις 2 χρονιές θα φανούν αστείες .
Από την άλλη αυτό μπορούσε να κάνει , αυτό έκανε. Πιο πολύ εντύπωση μου κάνει η μουρμουρα για το φετινό φεστιβάλ.

Chinaski μια χαρα τιμιότατη κινηση θα ηταν, τον υποχρεωνει κανεις να βαλει ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ για να κανει μεγαλο φεστιβαλ ? Ποιος ειπε κατι τετοιο ρε chinaski ? Εγω θα τον σεβομουν για την κινηση αυτη, επιχειρηματιας ειναι, οχι ομως ΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ να κανεις rockwave με Ψαραντωνη !! Γ@μας το “προϊον” σου, δεν μπορεις να το υποστηριξεις ? Μην το κανεις!

1 Like

Μην αρπάζεσαι ρε, ήταν ειλικρινής ερώτηση για να καταλάβω

Και εγώ ξενερώνω, αλλά στην τελική I don’t give a shit, αν μου κάνει πάω, αν δεν μου κάνει κάθομαι σπίτι μου. Το θέμα είναι για τι είδους προιόν μιλάμε. Απαξιώνεται πιστεύεις εσύ φαντάζομαι με τέτοιες κινήσεις. Λογικό, αλλά αν του χρόνου φτιάξει ο Λώρης ένα σουπεργουαο biiling, Θα γυρίσει κανείς να πει “γαμάνε οι μπάντες αλλά εγώ δεν θα πάω γιατί πέρσι έφερε Ψαραντώνη και πρόπερσι Μποφίλιου”; Δεν νομίζω, οπότε επιχειρηματικά είναι safe αυτές οι κινήσεις που κάνει

2 Likes

εγω απλα νομιζω οτι το συντηρει το ονομα του φεστιβαλ ακομα και με κινησεις τυπου Μποφιλιου - Ψαραντωνη. Για αυτον επιχειρηματικα ειναι ακριβως οπως το λες safe επιλογες. Γιατι να ονομασει αλλιως το φεστιβαλ , απο την στιγμη που ουτε ο ιδιος δεν θελει να εχει μια τετοια συνεχεια ;

Δεν σημαινει οτι δεν ξενερωνουμε , απλα δεν ασχολουμαστε . Αντε λιγο χαβαλε , θα ροκαρουμε με την Μποφιλιου (χαχαχαχαχα) και παμε παρακατω.

Γιατί ως γνωστόν όποιον δεν τον νοιάζει να δεί τους Metallica,τους Iron Maiden και τους Black Sabbath εν έτει 2014-15-16-17 μάλλον είναι υποστηρικτής του Λώρη.

Είμαι σίγουρος ότι τα άτομα τα οποία συνηθίζουν να πηγαίνουν σε συναυλίες των 200 ατόμων ή και λιγότερων στο An,το Six Dogs και το κύτταρο, είναι υποστηρικτές του Λώρη και το καλοκαίρι παρακολουθούν Μποφίλιου στο χωράφι της Μαλακάσας.Σε όλο το πόστ ένα λανθασμένο σκεπτικό “Όποιος δεν είναι μαζί μας είναι εναντίον μας”

Πολύ κακό “επιχείρημα”. Λογική πλάνη γνωστή και ως επίκληση στην κοινή γνώμη.Καλή μπάντα οι Metallica αλλά γεμίζουν μόνο την Μαλακάσα.Η Lady Gaga και η Madonna και οι U2 γέμισαν ολόκληρο ΟΑΚΑ οπότε σύμφωνα με το σκεπτικό σου πρέπει να είναι πολύ καλύτεροι καλλιτέχνες.Ελπίζω οι Metallica μέχρι το μεθεπόμενο άλμπουμ τους να καταφέρουν να φτάσουν το “βεληνεκές” της Lady Gaga.

Αδυνατείς να καταλάβεις οτι η μουσική είναι καθαρά υποκειμενικό ζήτημα. Δεν γίνεται να υποστηρίζεις οτι αυτοί που λένε ότι γίνονται τα τελευταία χρόνια πολλά λάιβ από πολύ αξιόλογες “μικρές” και “νέες” μπάντες δεν το κάνουν επειδή τους αρέσουν οι εν λόγω μπάντες, αλλά το κάνουν για να υποστηρίξουν τον Λώρη και την κάθε μεγαλοεταιρία διοργάνωσης συναυλιών.Είναι γεγονός ότι όποιο ιδίωμα κι αν απολαμβάνεις,μπορείς να βρείς ένα σωρό ενδιαφέροντα λάιβ ελληνικών και ξένων μπαντών.

Αυτές λοιπόν οι (αντικειμενικά) μεγάλες και ιστορικές μπάντες τις οποίες όλοι ακούγαμε,ακούμε και γουστάρουμε για να σηκωθούν από τους καναπέδες τους θελούν κι εγώ δεν ξέρω πόσες εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ.Αφήνω εκτός το γεγονός οτι πλέον αυτές οι μπάντες βρίσκονται στο ναδίρ τους και δεν έχουν ούτε κατά διάνοια το πάθος,την ένταση και την δυναμική που μας έκαναν να τις αγαπήσουμε.Για να πάρουν,λοιπόν, οι μπάντες τα λεφτά που θέλουν πρεπεί να μπούνε εισητήρια (όπως στο Sonisphere) που κάνουν γυρώ στα 60 ευρώ.Όποιος έχει εστώ και μια μικρή επαφή με την ελληνική πραγματικότητα ξέρει όχι μόνο οτι 60ευρώ είναι αρκετά για να αποθαρρύνουν τους όχι και τόσο φαν να πάνε στο λάιβ “για την φάση” ,αλλά αποθαρρύνουν ακόμα και άτομα που γουστάρουν και είναι ψημένα να δούνε την αγαπημένη τους μπάντα. Ειδικά άτομα από επαρχία που θα πρέπει να πληρώσουν βενζίνες,πιθανόν διαμονή κτλπ κτλπ κτλπ. Δεν μπορώ να καταλάβω λοιπόν γιατί γίνονται συζητήσεις επι συζητήσεων για να δούμε γιατί δεν έρχονται οι metallica στην Ελλάδα όταν οι λόγοι είναι απόλυτα προφανείς.Καλώς ή κακώς οι διοργανωτές και οι μπάντες(πλέον) είναι επιχειρήσεις που τους νοιάζει να βγάλουν χρήματα και με αυτά τα οικονομικά κριτήρια κινούνται.Ούτε η γκρίνια στο ίντερνετ τους νοιάζει,ούτε το “εμπάργκο” ,ούτε αν παραπονίεται μόνιμα ο κάθε μεταλάς κι ούτε αν θα “χαλάσει” το όνομα του rockwave.Και τον Οικονομόπουλο να φέρουν φέτος στο rockwave άμα την επόμενη χρονιά φέρουν Iron Maiden την πρώτη μέρα κιολας που θα βγούν τα εισητήρια θα τρέχουν όλοι να αγοράσουν.

Γενικά όλο το πόστ μπορεί να συνοψιστεί στην φράση: “ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ”

Ε, λοιπόν φίλε μου αυτό δυστυχώς δεν γίνεται, αφού αυτή ακριβώς είναι η μαγεία της μουσικής. Εγώ μπορεί να πηγαίνω σε λάιβ με 10 άτομα και να καβλώνω την ζωή μου λες και ακούω την μεγαλύτερη μπάντα του πλανήτη,ο άλλος μπορεί να πηγαίνει στα μπουζούκια και να τραγουδάει για την καψούρα του κι ο άλλος να ακούει το τελευταίο άλμπουμ των Metallica,που εμένα μου φάνηκε βαρετό και τετριμμένο, και να το απολαμβάνει με όλη του την ψύχη. Και το καλύτερο είναι οτι κανέις από τους τρείς δεν μπορεί να κάνει κάτι για το τι γουστάρει ο άλλος.

5 Likes