Summer Festivals

Περί ορέξεως…

Την έχουμε κάνει στο παρελθον αυτή την κουβέντα και δε βρέθηκε κανείς να μου αναφέρει θρας δίσκο πριν το ΚΕΑ ή θρας demo πριν το No Life… Προφανώς και είναι οι πρώτοι που έπαιξαν αυτό το μίγμα punk και NWOBHM, σύμφωνα με τους ίδιους τους πρωταγωνιστές του ιδιώματος. Τόσο στο Get Thrashed όσο και στο βιβλίο του Mick Wall υπάρχουν αρκετές συνεντεύξεις περί του θέματος.

μαλλον δε τα εχεις διαβασει καλα

Βαριέμαι να τα ξαναγράφω, δες εδώ την άποψη μου:

σεβαστη η αποψη σου αλλα επετρεψε μου να διαφωνισω

Θες να γίνεις πιο συγκεκριμένος ;

Η εταιρεία που θα κάνει την αρπαχτή των Πυξ Βλαξ είναι αυτή που έχει φέρει Metallica, Iron Maiden, Slayer, Megadeth, Black Sabbath, Marilyn Manson, Judas Priest, Motorhead και δε συμμαζεύεται.

Δεύτερον σε άλλο thread μιλάς για ανοιχτόμυαλους οπαδούς όσον αφορά την περίπτωση Linkin Park αλλά στην περίπτωση Evanescence είσαι ο ίδιος κλειστόμυαλος.

Ο δεύτερος και ο τρίτος δίσκος των Evanescence δεν έχει κάνει επιτυχία, ο πολιτισμένος κόσμος βλέπει Alice Cooper ενώ οι Evanescence είναι μια φτηνή μαλακία…!!! :astonished: :astonished:

Σοβαρά τώρα?

Το Lithium ας πούμε από τον δεύτερο δίσκο των Evanescence δεν είναι τεράστια επιτυχία? Παίζει κάργα στα ροκ ραδιόφωνα και έχει και σχεδόν 90 εκατομμύρια views στο youtube. Γενικά το “The Open Door” έχει κάνει πολύ καλές πωλήσεις παγκοσμίως. Και ο τρίτος δίσκος έχει κάνει επιτυχία, απλώς κάπως λιγότερη.

Από πότε έχει να κάνει εμπορική επιτυχία κάποιος δίσκος του Alice Cooper? Λατρεμένος καλλιτέχνης αλλά δισκογραφικά εδώ και πολλά πλέον χρόνια απλά δεν το έχει.

Επίσης θεωρείς ότι οι Volbeat είναι πιο ακριβή μπάντα από τους Evanescence? Παίζουν πιο ψηλά στα φεστιβάλ σε σχέση με Evanescence? Ι don’t think so.

Στο μόνο που θα συμφωνήσω είναι στο τελευταίο που γράφεις. Ότι ατομικά η Amy είναι βαρετή. Κι εγώ το ίδιο θεωρώ αλλά όμως άλλο ατομικά και άλλο με τους Evanescence.

1 Like

Οκ, δηλαδή είναι μια εταιρία που μπορεί να φέρει μεγάλα ονόματα.

Ειρωνικά ελαφρώς ? Γιατι δεν νομίζω οτι οι LP ήταν ποτέ σοβαρά ρόκ.

1o en 13 μύρια πωλήσεις. 2ο 3μύρια,3ο >1μύρια… ε δεν πανε προς τα πάνω. Τα δε 13 μύρια ελεώ "Bring Me…"
90 μυρια views απο λεφτά είναι λίγα. Επίσης δε σημαινει οτι το είδαν 90.000.000 διαφορετικά άτομα. Επίσης (views farms)

Live το έχει. Οι evanescence είναι playback. 100 %.

Βασικά και οι 2 μου είναι αρκετά αδιάφοροι, αλλα θαρρώ παίζει. Και στο DL έχει Biffy Clyro headline … φαντάσου που φτάσαμε.

Επίσης Οι Evanescence είναι η AL και όποιος παίζει μαζί της… ποσοι έχουν πάει και έχουν φύγει ? Αυτά.

Δεν λες και κατι που ειναι ψεμματα αλλα ποια ειναι η λυση ;

Μαυρο στον Μαυρογιαλουρο;
Οτι οι Evanescence ειναι για πεταμα αρα ουτε απ’εξω ;

Μαλιστα, το ακουσαμε κι αυτο. Τα 4 εκατομμυρια που εχει πουλησει το Open Door δεν το κανουν επιτυχια, επειδη το ντεμπουτο τους ειχε πουλησει πολυ παραπανω. Εγω παντως αν ειχα δισκο που να εχει πουλησει 4 εκατομμυρια αντιτυπα θα ημουν αυτη τη στιγμη στους λοφους του Mulholland Drive και θα κοιτουσα τον Ειρηνικο ωκεανο γραφοντας στα παπαρια μου τι γραφει ο οποιοσδηποτε στο ιντερνετ για μενα.

Τελος παντων, τι να πει κανεις… 20κατι χρονια που ακουω μεταλ ειτε λιγο ειτε περισσοτερο, τα ιδια πραματα μια ζωη.

Οπως και να χει, εγω δε μιλησα για εμπορικη επιτυχια, ειπα οτι εχουν 3 ΚΑΛΟΥΣ δισκους. Απο κει και περα, περι ορεξεως κολοκυθοπιτα. Οποιος δε θελει να τους ακουσει, ας κατσει να ακουσει Alice Cooper. Γιατι αλλωστε αυτο ακουει ο πολιτισμενος κοσμος το 2017.

1 Like

TI ΑΚΟΥΣ ; χα χα χα χα χα χα!!!

4 μυρια σε πολυεθνική = μπορεί να δείς 3000 και κάνα ψιλό απο δικαιωματα ΙΣΩΣ.
Σε χρεώνουν τρελά. Μετά απλά κάνεις live και βγάζεις γκαφρά καλά για να ζήσεις αλλά οχι και τρελά.

Ναί είχαν επιτυχία σαν κομμήτης, γιατί μετά πέφτουν συνέχεια. Αν έβγαζε άλλο δίσκο θα πούλαγε 200-300.000 ΤΩΡΑ.
Και αν. Και sorry, αλλά το οτι έχεις γράψει 2-3 κομμάτια και με αυτά κανεις καρρίερα. Βλ BMB2L + MI & σε μικρότερο βαθμο WMWYrS, και L…ντάξ, δεν είναι ούτε επιρροή, ούτε επιδραστικό ούτε τπτ. Ευπεπτες μπάλαντες μέτρια τραγουδισμένες. Fails 2 excite me, πως να το πω.

Και ναι είναι ΦΤΗΝΟΙ. Οχι τσάμπα αλλα δεν είναι 6ψήφια η αμοιβή τους. Αυτά τα headliner θεωρω ακριβά.

όσο δεν λες τη δική σου άποψη και το παίζεις ξερολας του πληκτρολογίου μειώνοντας την γνώμη των άλλων επειδή “δεν τα έχουν διαβάσει καλά” όπως εσύ… δεν θα σε πάρει κανείς στα σοβαρά

Η αλήθεια είναι ότι εγώ έπαιξα πρώτος θρας το 1982…ολα τα άλλα είναι να είχαμε να λέγαμε.

1 Like

Το επιβεβαιώνω και εγώ με την καρδούλα μου !

1 Like

Ολα αυτα επιβεβαιωμενα σιγουρα.

ξέρω τύπους που ξέρουν μαν απο εταιρίες και εναν απο περιοδικό.

Αυτοί οι τύποι στους οποίους αναφέρεσαι έχουν αντίγραφο του συμβολαίου των Evanescence με την πολυεθνική;

1 Like

Οχι βρε άνθρωπε, αλλα ξέρουν πχ πόσα είχε δώσει η Eleven λχ. Και πωλήσεις απο Billboard και άλλα τέτοια, δλδ αν πέφτουν έξω είναι για λίγο.

Εγώ σχολίασα αυτό περί πόσα έβγαλαν από τα 4μύρια πωλήσεις. Καλό θα είναι να μην είμαστε απόλυτοι σε πράγματα τα οποία δεν γνωρίζουμε. Πάντως ό,τι και αν λέμε (προσωπικά έχω να ακούσω Evanescence εδώ και 15 χρόνια) το να παίζουν τόσο πάνω στα φεστιβάλ σημαίνει πως “πουλάνε”. Δεν είναι μαλάκες αυτοί που τους βάζουν headliners (και δεν αναφέρομαι μόνο στον Λώρη)

3 Likes