Summer Festivals

Σίγουρα όχι. Απλά φέρνουν 3000-5000 φτηνά. Ενώ μπορείς να δώσει εξαψήφιο νούμερο λχ και να έχεις πάλι 3-3.500, δηλαδή λιγότερο value for money. (πολλά nu έχουν πάει άσχημα, KORN 1500, Slipknot 3500, Deftones 2000) με αμοιβες πάνω απο κατοστάρι. Αυτοι παιρνουν λιγότερα, και θα κάνουν πάνω απο τριάρι. Εμπορικά αν το δείς ΕΞΥΠΝΟ.

Τα νούμερα βγαίνουν απο RIAA, και λοιπές εταιρίες. Οπότε ναι έχει δώσει παγκοσμίως 17 πλέον το ντεμπούτο, αλλα ΟΧΙ στην Αμερική, εκει έχει τα ίδια με καποια χρόνια πρίν και απο 7πλή πλατίνα, έχει παει μόνο χρυσο το τελευταίο. Αρα εμπορικά είναι σε ελευθερη πτώση. Δλδ μην εκπλαγείς αν δεν πουλήσουν να πάνε και σε καμια Nuclear ή Century Media.(που η δεύτερη ανήκει σε πολυεθνική). Αυτά τα group αν δεν "chart"άρουν θεωρούνται “τελειωμένα”. Και στο τελευταίο με το ζόρι μπήκαν στο τοπ 100.

Σωστά αυτά που γράφεις αλλά ισχύουν μόνο στην Ελλάδα. Ως γνωστόν η Ελλάδα είναι ειδική περίπτωση. Στο εξωτερικό (Ρουμανίας, Βουλγαρίας, Σερβίας, Τουρκίας συμπεριλαμβανομένου) φωνάζουν τις μπάντες που κάνουν κάθε φορά περιοδεία στην Ευρώπη, τους πληρώνουν την αμοιβή τους και τέλος.

Στο Ελλάντα δεν έρχονται όλες οι μπάντες. Θα πρέπει να θεωρήσει ο διοργανωτής ότι τον συμφέρει να φέρει το εκάστοτε συγκρότημα. Γιατί να φέρει κάποια από τις 3 μπάντες που ανέφερες από τη στιγμή που το Nu Metal δεν πουλάει στην Ελλάδα? Θα φέρει Evanescence που είναι πολύ πιο δημοφιλείς, τους παίζει και το ράδιο και άρα θα πάει σαφώς περισσότερος κόσμος στη συναυλία. Άρα και πολύ μεγαλύτερο κέρδος για τον διοργανωτή.

Η πολιτική αυτή όμως του Λώρη δεν μειώνει σε κάτι τους Evanescence. Δεν είναι μάπα συγκρότημα οι Evanescence επειδή το Nu Metal δεν πουλάει στην Ελλάδα. Άλλο το ένα άλλο το άλλο.

Και αν οι Evanescence που παίζουν τόσο ψηλά στα φεστιβάλ έχουν μικρή αμοιβή, όλες αυτές οι μπάντες που παίζουν από κάτω τους τι αμοιβή έχουν? Πενταροδεκάρες?

@chinaski Το Fallen βγήκε το 2003 οπότε λίγο δύσκολο να άκουγες Evanescence πριν 15 χρόνια :stuck_out_tongue:

Ok πριν 13…μετά το 2004 δεν θυμάμαι να ξαναβάζω να ακούω πάντως. γιου γκετ δε πόιντ

Στα πολύ μεγάλα, μετά απο κάποιο σημείο είσαι τυχερός να βάλουν “διαμονές”. Πλέον επειδή παίζει φίλος, ζητάγανε οι Πραιμόρντιαλ πεντακοσάευρω για να παίξει μπάντα; φίλου μαζί τους στην Ρουμανία, σε φεστιβάλ τύπου συναυλία. Μόνο συγκεκριμένων μανατζμεντ που τα “σκανε” μπορεί να μπούν δε.

Παιδί που κάνει φεστιβάλ εκτός Αθηνών, βγάζει “καπέλο” και φυσικά δε δίνει λεφτά μεταφοράς και κοιμάσαι σε σπίτια. Αντε κανα τσίπουρο να κεράσει. Αυτή είναι η κατάστασις.

Πειραζει που δεν πολυ καταλαβαινω τον τροπο που γραφεις ;

5 Likes

Δεν είναι μάπα γι’ αυτόν τον λόγο, όχι. Είναι μάπα για άλλους λόγους.

Εγώ ξέρω ότι έπαιξαν στο Ozzfest το 2015. Τους κάλεσε ο Ozzy στο φεστιβάλ του για να παίξουν, κάτι ξέρει ο αρχιερέας του metal παραπάνω από μας. Από εκεί και πέρα περί ορέξεως… τα έχουμε ξαναπεί.

1 Like

Ο αρχιερέας του μέταλ - η μάλλον η μαιγειρα γυναίκα του χρέωνε και 10.000-100.000 για να παίξει κανείς στο εν λόγω φεστιβάλ. Άστο. Μπιγκ μπίζνα στο Αμέρικα το καλοκαιρινό φεστ και πολλά νταλλαρζ.

3 Likes

https://scontent.fath4-1.fna.fbcdn.net/v/t31.0-0/p526x395/17880150_1343380162405682_8962584131130800006_o.jpg?oh=c5e45f8b5bc341dbe1d12f2d929db61c&oe=59F48B97

3 Likes

Ωραιότατο και τίμιο.

1 Like

τα ίδια και τα ίδια, μέχρι να λήξουν τα μνημόνια.

Μια χαρά διοργάνωση και για όλα τα γούστα.

_DSF5208 by miltos, on Flickr

_DSF2864 by miltos, on Flickr

_DSF2241 by miltos, on Flickr

_IMG9700LAF 2017 by miltos, on Flickr

2 Likes

Επέστρεψα από Πορτογαλία.

Εν συντομία: Έγινε του μ0υνι0ύ το πανηγύρι…

Πέρασα φανταστικά. Καλύτερα από ότι θα μπορούσα να φανταστώ. Φοβερός κόσμος, απίθανη μουσική, πολύ ωραίος καιρός δίπλα σε λίμνη κάτω από πεύκα και φελλόδεντρα.

Επίσης η Λισσαβόνα είναι από τις πιο ευχάριστες μεγάλες πόλεις που έχω επισκεφθεί, φιλόξενη, όμορφη, φθηνή, χαρούμενη αλλά και πολύ προσεγμένη. Θα ξαναπήγαινα για πλάκα.

back to work…

Καλό μήνα κ καλό φθνίπρωρο!

6 Likes

Δεν έχω ιδέα τι συμβαίνει στην Ελλάδα απο ειδησιογραφία, αθλητικα, μουσικά… πρέπει να γίνει catch up.
Αφήστε που λόγω διαφοράς ώρας δεν μπορώ να κοιμηθώ αν δεν πάει 3-4 το πρωί.

Φοβερή η Λισαβώνα. Sintra πήγες; Σιγά τη διαφορά ώρας ρε :stuck_out_tongue:!

1 Like

τι να πουνε και αλλοι

1 Like

Είχαμε αυτοκίνητο αλλά δεν έβγαζε το πρόγραμμα. Μας είπαν και άλλοι να πάμε αλλά δεν υπήρχε χρόνος λόγω άλλων σχεδίων.

Και εγώ έτσι έλεγα για την ώρα… Αλλά τις πρώτες 2 μέρες εκεί ξύπναγα 5-6 το πρωί και δεν με ξανάπαιρνε ο ύπνος, εδώ συμβαίνει το ανάποδο, 2 μέρες που έχω έρθει πάει 4 το πρωί να με πάρει ο ύπνος.

Ελα παραδεξου οτι εισαι Ελληναρας !

Από πού καταλήγεις στο Έλληναρας;;;;;

Πάντως ως παιδί της επαρχίας, το “Κωλοβλαχος” νομίζω ταιριάζει καλύτερα.

Και καλά ρε. Ελληναρας κοιμάται στις 4 και στις 5 επειδή πάει μπουζούκια και δεν ξεκολλάει από αυτά . Ακόμα και όταν γυρίσει από διακοπές κατευθείαν εκεί θα τρέξει .