Summoning

Μιας και ειδα οτι δεν υπηρχε αντιστοιχο thread ειπα να παρω την πρωτοβουλια… Λοιπον για πειτε?
Αν και προσωπικα δεν ειμαι ιδιαιτερος φιλος του Black Metal η συγκεκριμενη μπαντα μ’αρεσει ελεεινα!! Η θεματολογια απο Tolkien που απανταται στο μεγαλυτερο μερος της δισκογραφικης τους δουλειας ντυμενη αρμονικα με μια απιστευτη μελωδικη-επικη ατμοσφαιρα που καταφερνουν να δημιουργησουν πραγματικα με συνεπαιρνει καθε φορα που ακουω καποιο album τους. Πραγματικα ο ηχος των keyboards στους Summoning ειναι απο τους καλυτερους που εχω ακουσει ποτε!

Απο τη δισκογραφια τους εχω τα Dol Guldur, Let Mortal Heroes Sing Your Fame, Minas Morgul, Nightshade Forests και Stronghold τα αποια μου τα εδωσε ενα παλικαρι σε μορφη mp3 πριν απο περιπου μια 4ετια. Ναι, δεν εχω ακομα αξιωθει να παω να παρω καποιο αυθεντικο :oops: αλλα πλεον ψηνομαι τρελα να το κανω… Προσωπικα αγαπημενα μου album ειναι τα Let Mortal Heroes Sing Your Fame και Minas Morgul. Να αναφερω ακομα πως στο κομματι Flesh and blood απο το Nightshade Forest ακουγονται ηχοι απο σκηνη μαχης στο Braveheart :respect: ενω επιρροες απο την καλυτερη ταινια ολων των εποχων υπαρχουν και στο album Stronghold!!! :bow: :bow:
Τελος παραδεχομαι πως αντιμετωπιζω τρομερη δυσκολια στο να μαθω τους στιχους τους:p !

Έχω μόνο το Let mortal heroes… Αν και δεν είναι my cup of tea (ψψψψ) μου άρεσε

Lugburz,Minas Morgul…Προσκυνώ ταπεινά…Τα τέλεια soundtrack για αναγνώσεις Τόλκιν…Ετσι απλά…

To Let Mortal Heroes Sing Your Fame παιζει να ειναι ο,τι καλυτερο εχω ακουσει απο majestic blackmetal. Εχω και Stronghold επισης αλλα ειναι ενα σκαλι κατω…

Απιστευτο <<Ταξιδιαρικο>> Black Metal!!

Μπραβο Thorgal αυτες οι μπαντες πρεπει να αναφεροντε!!

my point exacty. τρομερα ιδιαιτερη και αξιολογη μπαντα. το τελευταιο ρε γμτ ομως δεν εχω βρει χρονο να το ακουσω…:frowning:

κριμα παντως που σε ενα περιοδικο (γκουχ γκουχ) πανω απο 5 σπανια παιρνουν στα ριβιουζ…ονοματα δε λεμε…

Όντως κάτι reviews σε hammer και rock hard, που έχουν πέσει στα μάτια μου, είναι εντελώς απαξιοτικά και πιστεύω πως φταίει ο ιδιαίτερος ήχος τους. Απλά οι Summoning είναι μοναδικοί και μάλλον ανήκουν στη “love or hate” κατηγορία.
Προσωπικά τους λατρεύω. Φοβερή ατμόσφαιρα, ουράνιες μελωδίες απο τα πλήκτρα,κιθάρες που συνοδεύουν, πολεμικοί ρυθμοί απο τύμπανα και φωνητικά απο δύο Nazgul που εξιστορούν παραμύθια της Μέσης-Γης.
Το Minas Morgul είναι τόσο, μα τόσο τέλειο που είχε κολήσει στο cd-player και δεν το έβγαζε ούτε ο Gandalf :stuck_out_tongue:

OΛΑ τους τα album είναι περίπου ισάξια εκτός απο το 1ο όπου δεν είχαν φτιάξει τον ήχο τους και ήταν πιο πολύ ξερό black (αν και υπήρχαν λίγα majestic στοιχεία σε κάποια σημεία).

Το Oath Bound που έβγαλαν περυσι ήταν απο τις καλύτερες κυκλοφορίες της χρονιάς για μένα. Φυσικά συνεχίζουν στο γαμάτο στυλ που έχουν καθιερώσει.

Ενταξει, δεν νομιζω πως θα μπορουσε να τεθει πιο ευστοχα:thumbup:

Cheers mate!:wink:

To Oath Bound ουτε γω εχω καταφερει να το ακουσω ακομα αλλα αφου λες οτι ειναι τοσο καλο θα προσπαθησω να το αποκτησω αμεσα (πολλα εξοδα τελευταια γμτ…)

Καλα για τα περιοδικα δεν εχω να σχολιασω τιποτα. Ποτε δεν τα λαμβανα σοβαρα υπ’οψιν μου. Ακουω 12 περιπου χρονια αυτη τη μουσικη και εχω παρει μονο 3 φορες Hammer, 2 Rock On και 3 Rock Hard… Ας προωθουν οποιους θελουν, υπαρχουν και αλλοι τροποι ενημερωσης… (ΟΚ :offtopic: )

καλα ασε, κοιτα…εχω ακουσει το oath bound λιγο. βασικα το οτι ειναι καλο οντως ειναι. απλα του χω ριξει 3-4 αυτιες μονο. κλασσικο summoning…περισσοτερα δε μπορω να πω

και ανοιγουμε μια μερα το (χμμμ) με ενα φιλο και βλεπουμε ενα ωραιο ωραιο [SIZE=“4”]4![/SIZE]

και να λεει “σα το στρονγκχολντ δεν ειναι”

νταξ. απορησαμε ολιγον τι αλλα οχι τοσο επειδη τα χουν ξαναπει.

εντιτ: για 4 σιγουρα δεν ειναι

Δικιο εχεις αλλα πιστευω οτι εχει να κανει με τα κολληματα αυτου που κανει το review. Πχ. ο Καπρανος στο Χαμμερ ειχε γραψει πολλες φορες οτι θεωρουσε το Mortal Heroes μια απο τις καλυτερες κυκλοφοριες της χρονιας, αλλα δεν εκανε αυτος το review.

θα σου πω. κατα τη γνωμη μου τα σι ντι πρεπει να πηγαινουν σε γνωστες του ειδους. εχει τυχει να δωσουν πειραματικο post hardcore σε κλασσικοροκα. μιλαμε απιστευτο και ελεος ταυτοχρονα…

Βγαινουμε λιγο οφ-τοπικ, αλλα συμφωνω. Αλλωστε απο τα reviews του hammer ενδιαφερομαι μονο για αυτα συγκεκριμενων συντακτων.

Ον τοπικ παλι, το Mortal Heroes ειχε review απο τον Παναγιωτακη που ηταν γενικα χωμενος στο blackmetal, οποτε το (καταπτυστο) “2” που ειχε βαλει ειχε να κανει με τα κολληματα του.

απο τις καλυτερες επικ μπλακ μεταλ μπαντες.Ρισπεκτ ωρε

αναλογως. θελω να βρω το τευχος που ειχε κανει το ριβιου στο sons of northern darkness των immortal. μου χαν πει τι εγραφε, και δε το πολυπιστευα. βασικα ακομα δε το πιστευω. τυπου σαλτσες “οι παγωμενοι θεοι απο το παγωμενο βορρα μας παγωσαν” και παει λεγοντας,διχως να αναφερθει στο δισκο καθαυτο. αν αυτο ισχυει καθε αλλο παρα χωμενος ειναι ο τυπος. τεσπα. επειδη δε το εχω διαβασει ομως κρατω επιφυλαξεις. οσο να ναι ομως οσο χωμενος και να ναι το “2” δε το βαζεις. με τιποτα.

τεσπα πολυ οφ τοπικ βγηκαμε.

…είπε ο Μάνος του 2007.
Γιατί ο Μάνος του 2008 έχει ακούσει απίστευτα πολλές φορές αυτόν το δίσκο και τον προσκυνάει :bow:

Βάζω και πολλ

Minas Morgul για μενα ! Πανεμορφη μουσικη αν και ειναι πολυ ιδιαιτερη.

Ωπ, που ηταν αυτο το θρεντ τοσο καιρο :smiley:

Ειμαι μεγιστος φανμποης, η αγαπημενη μου μπαντα, μου αρεσουν ολοι οι δισκοι τους φυσικα (ακομα και το πρωτολειο Lugburz, εχει μερικες απιστευτες στιγμες!) και ειναι η μονη μπαντα για την οποια δεν μπορω να δειξω την παραμικρη υποψια αντικειμενικοτητας (αντε και οι Primordial! :D).

Οσο για το πολλ κακως (αν και ειναι EP) κατ’εμε λειπει η κορυφαια τους στιγμη, το ανυπερβλητο Nightshade Forests EP, 4 κομματια, 30 λετπα, αλλα μιλαμε για ατμοσφαιρα, οποιος το εχει ακουσει ενδελεχως (καλα οχι σαν εμενα που παιζει να το εχω ακουσει 5-6 εκατομυρια φορες) ειμαι σιγουρος οτι με νοιωθει!
Αντε να ριξω την ψηφο στο απιστευτο Minas Morgul, ολοι τους οι δισκοι παντως σε αγγιζουν με ξεχωριστο τροπο. Και το Oath Bound ηταν απλα καταπληκτικο! :wink:

Μανο του 2008 αν δεν εχεις ακουσει κατι αλλο ακου ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ τα Minas Morgul-Stronghold αλλα και το ΕΡ που λεω πιο πανω.

Επειδη ειπατε για τον Παναγιωτακη, μιλατε για το αξιολυπητο τυπακι που εχει τολμησει να γραψει για τα “βαρετα παραμυθακια του Τολκιν”? Πραγματικα αναξιος σχολιασμου “Ω μα ειμαι τοσο ακραιος και καφρος” καραγκιοζης. Το συγκεκριμενο ριβιου ηταν για γελια. Γενικως απο το χαμμερ ο μονος που εκτιμουσε τους ΘΕΟΥΣ ηταν ο Καπρανος, τους εβαζε και στις λιστες για τα καλυτερα αλμπουμ οταν κυκλοφορουσαν :slight_smile:

Αυτα τα ολιγα, μπορω να μιλαω με τις ωρες για αυτην την μπαντα :slight_smile:

Μπαντάρα οι Summoning αλλά lives δεν βλέπω να κάνουν.
Όσο για Hammer, εάν πληρώσει μία δισκογραφική εταιρεία το περιοδικό για διαφήμιση κτλ. τότε θα δώσει μεγαλύτερη βαρύτητα με ένα interview ή θα μετατρέψει το ‘6’ σε ‘8’, αφού υπάρχει μία συγκεκριμένη ατζέντα. Επομένως δεν φταίνε οι Summoning, αλλά περισσότερο η Napalm ή οι παράγοντες που δεν πέρνουν την Ελλάδα στα σοβαρά…

Live δεν εκαναν και δεν προκειται ποτε, το εχουν δηλωσει επανειλημμενα δυστυχως!

Οσο για το αλλο που λες δεν νομιζω οτι ειναι λαθος της Napalm. Αμα οι του Hammer ειναι ασχετοι και βαζουν 2αρια τι να την κανουν την συνεντευξη, το προμοσιον δεν τα επηρεαζει αυτα τα πραγματα.

Ας μαθουν να δινουν τις κυκλοφοριες σε σωστα ατομα και τα λεμε (οπως πχ που δινουν παντα ΗΙΜ στον Περβανιδη για να θαψει και να γελανε τα 10χρονα, ναι δεν τους γουσταρεις, το καταλαβαμε).

E ναι λιγο δυσκολο να παιξουν lives αφου στην ουσια ειναι 2 ατομα και αυτα που παιζει ο Ιταλος ντραμμερ Ντραμασινο ειναι λιγο απαιχτα