Summoning

το Long lost where no pathway goes πρεπει να ναι το καλυτερο κομματι που εχω ακουσει σε αυτο το στυλ…hail στσ Summoning…μ εκαναν να κατσω να δω παλι ολες τις ταινιες Lotr…

οτι πει ο ΒΑΝ ψηφιζω.

Πρωτη μου επαφη με Summoning σημερα.Λιωνω Minas Morgul για αρχη.Τα σπανε.

Βασικά ο λόγος που τους έψαξα ήταν επειδή ασχολούνται με Τόλκιν. Έχω ακούσει μόνο το Minas Morgul, που έχει πολύ καλές συνθέσεις, αλλά δεν αντέχω τη σαπίλα των φωνητικών οπότε δεν μπορώ να ακούσω (και να πω) κάτι παραπάνω…


Listening to: Dirty Granny Tales - Twins
via FoxyTunes

Ευγε!:smiley:
Dol Guldur και Nightshade Forests EP μετα!8)

Ακούω δισκογραφία αυτές τις μέρες και έχω κολλήσει. Ένα rpg session ήταν η αφορμή.

Αν και δε τη βρίσκω σε γενικές γραμμές με τα black φωνητικά, σε περιπτώσεις όπως οι Summoning που συνδιάζονται με πολύ καλή μουσική ακούω ευχάριστα. Ειδικά στους Summoning που ασχολούνται τόσο με τον Τόλκιν ταιριάζουν απόλυτα. Είναι σα να τραγουδάνε τα ορκ ας πούμε, ή οι στρατιές του Μόργκοθ, ή κάτι τέτοιο. Κάπως έτσι θα ηχούσαν τα φωνητικά τους…

Stronghold πιστευω και ψηφισα

Ρε συ εγω ψάχνω και δεν βρίσκω πουθενα…

ουτε μια ψηφος lugburz? :? Ειναι εξισου καλος δισκος οπως και το Minas morgul απλα θελει πιο προσεκτικη ακροαση… Παντως τσεκαρετε και τους moonblood παρολο που δεν ασχολουνται με Τολκιεν εχουν εξισου γαματο επικο συναισθημα

Εγω ψηφισα Stonghold…Κανα νεο απο αυτους υπαρχει?

τι δισκος αυτο το γαμημενο το stronghold

Let mortal heroes sing your fame απο μενα. Ηταν και το πρωτο που ακουσα. Μετα ακολουθουν Oath Bound και Stronghold (ειμαι αναποφασιστος) :stuck_out_tongue:

Υπεροχη μπαντα. Ακουσα προσφατα οτι δεν κανουν λαιβ εμφανισεις και τους εκτιμησα λιγο πιο πολυ. Η αληθεια ειναι οτι δε θα μπορουσα να τους φανταστω λαιβ και ισως να χαλαγε λιγο το στυλ τους. Οπως ειπαν και οι ιδιοι ειναι καλυτεροι συνθετες παρα performers και οσο το σκεφτομαι προτιμω την τελειοτητα των studio τραγουδιων τους. :smiley:

Summoning-Oath Bound

Μπορει να ειναι ελαφρα κατωτερο των προηγουμενων δημιουργηματων τους,παραμενει ομως μια μπαντα με εντελως πρωτοπορο και ξεχωριστο χαρακτηρα.Μια μπαντα που ειτει λατρευεις ειτε μισεις.Ανηκω στην πρωτη κατηγορια και θεωρω την δισκογραφια τους απο τις πιο σημαντικες στην δισκοθηκη μου αφου εχουν ακουστει απειρες φορες.Και αν σε καποιον αρεσει η ατμοσφαιρα αλλα τον χαλασουν τα '‘μπλακ’'φωνητικα,ας σπευσει σε ακουσμα στο ομωνυμο ντεμπουτο των Die Verbannten Kinder Evas

Λατρεύω Summoning, επιλέγω Oath Bound που το θυμάμαι περισσότερο αφού είναι το τελευταίο, και Dol Guldur για το Nightshade Forests που είχα λιώσει (όχι το EP). Μακάρι να βγεί σύντομα και κάτι καινούργιο, αν και χλωμό.

Το Φλεβάρη ο Protector είχε αναφέρει στη σελίδα τους ότι ετοιμάζουν νέο album κι ότι υπάρχει υλικό, μένει να δούμε πότε θα μάθουμε κάτι καινούριο.

Η μουντή ατμόσφαιρα του Nightshade Forests πάντως, είναι φανταστική.

Και για εμενα το Nightshade Forests EP ειναι η κορυφη του (απο κοντα φυσικα το Minas Morgul και το Dol Guldur, μισο σκαλι παρακατω το Stronghold και το εξαιρετικο Oath Bound), η επικη ατμοσφαιρα σε συνδυασμο με την μουντιλα που βγαζουν αυτες οι 4 υπερκομματαρες με κανουν να ανατριχιαζω καθε φορα που το ακουω.

Νεα εχουμε πολυ καιρο να ακουσουμε γμτ, ελπιζω να μην την παρατησαν την μπαντα:(

14.09.2012
We now have finished the composing and selection process of the songs for the new albums (7 songs and one intro). All songs that did not find the way to the album will hopefully be released on future limited releases. In the next months we will record the already composed guitar lines and work on the lyrical concept of the album.

We also collected some paintings for the new album and will work on the visual concept from now on. We hope to be finished with everything untill the end of the year, so that the album can be released by Napalm Records in the first quater of the year 2013.

We also have the news from Napalm Records that in the end of this year there will be a vinyl release of some older Summoning releases. More details soon.

17.09.2012
In the end of the year we will make a big relaunch of our homepage, featuring pictures of all the missing releases (LPs, side projects, t-shirts), a reaktivation of the forum and a tribute section where people can link their summoning covers. But of course at the moment the work for the album has absolute priority.

http://www.summoning.info/

Άντε να δούμε τι θα δούμε…

Άκουγα το Stronghold μετά από άπειρα χρόνια! Εξαιρετικός δίσκος πραγματικά! Απίστευτα επική μουσική!

13 χρόνια πέρασαν με τα ψέματα…

Το πρώτο μου CD από Summoning, ενώ είχα το Dol Guldur σε κασέτα από πριν.

Επιτελους νεα! Και ειχα αρχισει να ανησυχω. Αντε αναμενουμε το νεο αλμπουμ!