Superhero Movies

Στο τέλος σκεφτόμουν αυτό το βίντεο.

Εντάξει, ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό μου ήρθε στο μυαλό σε όλες τις σκηνές Λουθορ + λίγο Joker που μου θύμισε στην σκηνή στο ελικοδρόμιο.

Για Ultron και σύγκριση με αυτό το πράγμα διαφωνώ όσο δεν πάει και θα επεκταθώ παρακάτω. :stuck_out_tongue:

Στο BvS τώρα θα είναι από τις φορές που θα συμφωνήσω με όλα όσα είπε ο Lupin (ελπίζω αυτό να μην με κάνει το ίδιο γκρινιάρη γενικά για superhero movies :stuck_out_tongue: ). Ο Snyder κάνει πολύ χειρότερες μαλακίες. Έχει κάνει rip 4-5 σκηνές από Nolan (που όπως είδα είναι executive και εδώ) έχει πάρει τις αγαπημένες του σκηνές από το Dark Knight Returns του Miller και τα πετάει όλα αυτά μέσα στην ταινία όπως πετάω εγώ τα μακαρόνια στον τοίχο να δω τι θα σταθεί.

Ο τύπος είναι μεγάλος απατεώνας και πλέον μπορώ να το πω, χειρότερος από Bay. Ο Bay έχει πολύ χειρότερο source material στις ταινίες του και κάνει μαλακίες, αυτό παίρνει από τα καλύτερα comic και ταινίες και τα γαμάει την μάνα. Δεν με ενοχλεί που παίρνει από αλλού (όλοι το κάνουν ειδικά στο είδος αυτό) αλλά με ενοχλεί που τα βάζει με το στανιό μέσα χωρίς λογική.

Age of Ultron δεν μπορώ να καταλάβω με τίποτα συγκρίσεις με αυτό το πράγμα. Με τίποτα όμως. Μπορώ να καταλάβω απογοήτευση επειδή δεν έπιασε το πόσο γαμάτος είναι ο Ultron στα ίδια τα marvel comic αλλά εγώ δεν είδα εδώ την λογική πετάμε μέσα ότι καλό υπάρχει στα comic και ότι πιάσει έπιασε. Εδώ περισσότερο το πάνε σε διαφορετικά storylines που ξεφεύγουν από το comic π.χ. εδώ ο Ultron είναι δημιούργημα του Stark και έχει πάρει την προσωπικότητα του, ενώ στα comic είναι δημιούργημα του Pym και έχει εντελώς διαφορετικό story ark. Αλλάζουν το story ark δηλαδή για να ταιριάζει περισσότερο με του κινηματογραφικούς χαρακτήρες κατι που το βρίσκω πολύ πιο έντιμο από το best-of της κακιάς ώρας που κάνει ο Snyder.

Συγκρίσεις σκηνοθετικά με την τελευταία σκηνή Doomsday και τις αντίστοιχες σκηνές μάχης με Ultron είναι κινηματογραφική ιεροσυλία. Ο Snyder είναι ο λόγος που τα ψηφιακά εφέ έχουν δαιμονοποιηθεί τα τελευταία χρόνια. Το BvS είναι παράδειγμα του πως μια ψηφιακή σκηνή μπορεί να γαμηθεί λόγο κακής σκηνοθεσίας. Ίδια λογική με τα Transformers του Bay που σε κάθε σκηνή δράσης προσπαθείς να καταλάβεις ποιος επιτίθεται σε ποιον, πόσοι βρίσκονται στην σκηνή, από που έρχεται κάθε έκρηξη από τις 10-20 ταυτόχρονες που πλημμυρίζουν την κάθε σκηνή κτλ. Ψηφιακός θόρυβος που δεν βγάζεις άκρη ακόμα και όταν είναι σε slow motion (που εδώ δεν είναι). Τέτοιος αχταρμάς δεν υπάρχει σε καμιά σκηνή AOU, σε καμία όμως.

Για χαρακτήρες και story τα έχουμε πει. Κακός χειρισμός Ultron, comic relief χαρακτήρας ο Qucksilver αλλά από εκεί και πέρα δεν βλέπω πρόβλημα. Στο story ναι, πολλά πράγματα έγιναν βιαστικά πέρασαν και δεν άγγιξαν. Αλλά εδώ Snyder πήγε να κάνει ένα ολόκληρο σύμπαν υπερηρωών σε 2 ώρες.

Τι να πω, μπορεί να είμαι marvel φανμπους στην τελική αλλά πραγματικά η διαφορά των 2 ταινιών μου φαίνεται τεράστια. Με πιάνει πονοκέφαλος και μόνο που το σκέφτομαι δηλαδή.

Μια συνοπτική αποψούλα:

Ποιο φανμποης πεθαίνεις. Και την ταινία να μην ειχες δει το ίδιο review θα είχες γράψει.

Επίσης τόσο κόμπλεξ με την επιτυχία και την αποδοχή της marvel/disney;

Sent from my D5803 using Tapatalk

Με πληρώνει η DC… :stuck_out_tongue:

Ανάλαφρες ιστοριούλες το Avengers; Και δη το πρώτο. Οκ.
Και συγκρίσεις του Batman με Νονούς κλπ; Τοπ λελ μέιτ.

Όπως και να το κάνουμε, απ’ τη στιγμή που η DC προσπαθεί να κάνει σε 2-3 χρονάκια αυτά που έχει ξεκινήσει να κάνει η Μάρβελ εδώ και μια δεκαετία περίπου, είναι καταδικασμένο να γίνει φέιλ εξ ορισμού.

Και γελάω με συγκρίσεις Avengers 1 και AoU με bvs και σνάιντερ.
Σκηνοθετικά-δημιουργικά και μόνο να το πάρεις, ο Joss Whedon είναι έτη φωτός μπροστά και καλύτερος από κάτι γατάκια τύπου σνάιντερ. Και δεν αναφέρω καν γνώσεις κόμικς γιατί εκεί ξεφεύγει πολύ το πράγμα.

Πραγματικά το εύχομαι να παίρνεις ποσοστά από τα εισιτήρια, γιατί άμα διάβαζα την κριτική σου και μετά έβλεπα την ταινία θα υπέθετα ότι εσένα σου έδειξαν άλλη ταινία.

Sent from my D5803 using Tapatalk

[CENTER]


nuff said.[/CENTER]

dead, no1 πετας ακομα μακαρονια στο τοιχο 30 χρονω μαντραχαλος, δλδ wtf man :stuck_out_tongue:
no2 θελει πολυ προσπαθεια να γινεις το ιδιο γκρινιαρης με μενα, στο συνιστω ομως, αξιζει :stuck_out_tongue:

manson παιρνεις ποσοστα ναι, δεν γινεται, δε μπορω να σκεφτω κατι αλλο, χρηματιστηκες και συ, παει τελος, επεσε και το τελευταιο καστρο.- :stuck_out_tongue:

‘‘με την οπτική μεγαλοπρέπεια και σκοτεινιά που του αντιστοιχεί’’? τον ‘‘Ντουμσντευ’’???
w-t-f manmu?? ξερναγα απο τα ματια τα αυτια και τα ρουθουνια μολις εσκασε μυτη!

υγ.1 εχετε δει ρε μπαγλαμαδες το ρουμ :stuck_out_tongue: ?? πιειτε ενα γαρο αν ειστε πιο μικροι ή τπτ μπύρες με παρέα μεγαλύτεροι και πειτε μου μετα αν αυτη η ταινια δεν ειναι το απολυτο bad movie we love :stuck_out_tongue: !!!

το κλου ειναι αυτο τωρα:

ποιος εχει ελπιδες στο suicide squad ακομα? και τι ελπιδες θα πρεπει να εχει κανεις?
Ναι, αλλος σκηνοθετης κτλ -συμπαθω και εκτιμω αγιερ- αλλα… ειναι στο ιδιο συμπαν, ιδιας λογικης, κοινη γραμμη warner, δυνατο τρεηλερ αλα bvs… και χιουμορ, ενα στοιχειο που δειχνουν να μην ξερουν τι να το κανουν στη warner και κανεις δεν εγγυατε οτι θα δουλεψει τωρα (αν κρινω απο το ‘‘αστειο’’ του τρεηλερ με τις φωνες της Χαρλεη, εμ, οχι μαλλον, not so good)…

Guilty pleasure δεν είναι μόνο οι ταινίες :stuck_out_tongue:

Για Suicide τώρα κάποιες ελπίδες ακόμα έχω. Βασικά όπου δεν υπάρχει ο Snyder υπάρχει και η ελπίδα, για το όλο DC universe απολύτως καμία. Για BvS ήθελα να πιστεύω πως θα πιάσει μια ποιοτική βάση Iron Man 2 ξέρω γω, που αν και από τις χειρότερες ταινίες στο MCU έχωσε μέσα αρκετά πετυχημένα SHIELD, Black Window και έθεσε τις βάσεις για ότι ακολούθησε.
Αλλά εδώ λέει σε ένα μήνα ξεκινάει παραγωγή Justice League με Snyder να συνεχίζει κανονικά.

Πήγα rotten tomatoes να δω τι γράφουν μερικοί και ακόμα γελάω με αυτο

Δυστυχώς ατυχήσαμεν στο BvS. Πολύ ποτένσιαλ, αλλά οι φόβοι για τον Snyder επαληθεύτηκαν. Το σενάριο σε φάσεις έλειπε, μιάμιση ατάκα για να σκάσει το χειλάκι στις δύο-και ώρες της ταινίας και μαυρίλα παντού. Για τον Λούθορ όπως τα είπατε, μπόνους μούτζες για την επικοινωνία με το υπερπέραν που σχεδόν υπονοήθηκε.

Και πραγματικά, τόσο ξύλο επειδή ο πρόσκοπος έριχνε φάπες αντί να αμυνθεί και να ανοίξει το ρημάδι και ο ντετεκτιβ είχε μπει σε berserker mode. Ποιός τα σκέφτεται αυτά τα πράγματα.

Από κει και πέρα ο Cavill είναι ο Superman όσο κι αν τον σκοτεινιάσουν, o Affleck όσο μπορούσε τίμιος, και η Gadot θετική έκπληξη, αν και είχα προετοιμαστεί από τα τρέηλερ. Η Arkham-combo σκηνή εξαιρετική και ο εφιάλτης (?) αρκούντως δυνατός. Για τη μάχη του Doomsday με την τριάδα δε ξέρω τι λέτε, ήταν από τα λίγα σημεία που πραγματικά φχαριστήθηκα.

Λογικά έχει να κάνει με το μικρό καλάθι που κρατούσα, αλλά αυτό που είδα δεν ήταν ιδιαίτερα χειρότερο από αυτό που περίμενα. Από Justice League οι προσδοκίες δεν είναι σημαντικά διαφορετικές, για Suicide Squad ελπίζω γιατί o Ayer φαίνεται να το έχει δει πολύ ζεστά. Για το μέγεθος θαψίματος γελάω λίγο. Δε μιλάμε για κάτι μεγαλειώδες, αλλά ειδικά σε σύγκριση με την πρόσφατη αγάπη στο Ant-Man και τις γαργάρες στα Thor, απλά όχι.

διαβασα το θρεντ λίγο διαγώνια, γιαυτο σόρυ αν γράψω βλακεία

γενικώς συμφωνώ με λούπιν. ταινία για τη γενιά του Instagram, ο batman χάρτινος, ο superman αδιάφορος. ξεχωρίζει ο λεξ κ η πεντάμορφη ww. το τέρας είναι πιο generic πεθαίνεις

ξέραμε ότι θα ξενερώσουμε, αλλά πήγαμε. κ ξενερώσαμε

επίσης αν έχεις δει όλα τα τρέηλερ της ταινίας, έχεις δει κ όλη την ταινία. έχει παραγίνει το κακό

btw το SS θα έχει την margot κ έτσι ότι κ να είναι, θα απολαμβάνεται

ρε παιδιά μόνο εγώ ΓΕΛΑΣΑ…

[SPOILER]εδιτ: στον εφιάλτη του batman που φοράει καπαρντίνα ΠΑΝΩ από την στολή, μέρα μεσημέρι, στην έρημο ??[/SPOILER]

Ωστόσο βλέπω γενικά να μιλάνε σε διάφορα nerd sites πολλοί για τον καλύτερο Batman σαν χαρακτήρα και τρελαίνομαι.

Μιλάμε για ένα χαρακτήρα που στην ταινία έχει μεγαλύτερο kill count από τον Punisher στο Daredevil και όσους δεν σκοτώνει τους μαρκάρει σαν γελάδια και τους στέλνει φυλακή όπου και μαθαίνουμε πως το σημάδι του σημαίνει θανατική καταδίκη. Και αυτός ο Batman στο τέλος της ταινίας φτιάχνει την… Justice League… την [B][U]J-U-S-T-I-C-E[/U][/B] LEAGUE!!! Δεν είναι μόνο ότι ακυρώνει τον χαρακτήρα, ακυρώνει την όλη ιδέα του superhero στο σύμπαν της DC.

Περισσότερο νόημα θα είχε αν ο Punisher είχε ιδρύσει τους Avengers στο σύμπαν της Marvel και έπαιρνε μαζί του τον Deadpool.

Και ο Batman του Burton σκότωσε, και ο Batman του Miller στο comic σκότωσε, και ο Batman του Nolan σκότωσε (“δεν θα σε σκοτώσω ρασαλγκουλ αλλά θα σε αφήσω μέσα στο βαγόνι που πέφτει, TECHNICALLY δεν σε σκοτώνω δηλαδή”, λολ). Και εκεί ακυρωνόταν η ιδέα του superhero στο σύμπαν της DC, όχι;

Επίσης αν είναι να κάνουμε συγκρίσεις ας πούμε αν θέλετε και για το Rises που είχε plot holes και σεναριακές μπαρούφες ίδιες και περισσότερες με το BvS.

Πραγματικά ελπίζω να γυριστεί ταινία Batman με τον Affleck, αν εξαιρέσουμε το “ωπ, και σένα μάρθα τη λένε τη μάνα σου, έλα ρε, τότε φιλαράκια” όλο το υπόλοιπο πακέτο εμένα με άφησε 100% ικανοποιημένο.

Δεν καταλαβαίνω γιατί τρελαίνεσαι, ο Batman του Miller (που είναι ο πιο κοντινός στον Batman του Affleck) δεν έχει καμία σχέση με τον Batman του Snyder που δεν έχει καμία σχέση με τον Batman του Lee και του Azzarello και και και.

Ε και;

οτι λεει ο bastard.

και γενικα ο batman οταν ξεκινησε σκοτωνε αβερτα (golden age)

και το σκηνικο με το στρατο του Darkseid σε δυστοπικο μελλον ηταν αψογο, οποτε οχι δεν νομιζω πως γελασαν πολλοι σε αυτη τη σκηνη.

ο batffleck γαμαει, δεν περιμενα ποτε οτι θα ελεγα κατι τετοιο, ειμαι πολυ ενθουσιασμενος για τη σολο ταινια που ετοιμαζεται.

Καμιά σχέση ο Batman των Nolan και Burton με αυτόν εδώ. O Batman σε όσες ταινίες έχουμε δει ως τώρα δεν ήταν στο σύμπαν της Justice League, ήταν απλά ο Batman μακριά από το υπερηρωικό concept των υπολοίπων, δεν υπήρχε Superman, Wonder Woman κτλ στο σύμπαν αυτών των ταινιών, δεν υπάρχε τίποτα από αυτά, ήταν μια ξεχωριστή version των 2 αυτών σκηνοθετών. O Burton μάλιστα όταν ήταν να κάνει λίγα χρόνια πιο μετά το δικό του Superman δεν το τοποθέτησε καν στο ίδιο σύμπαν. Ένα το κρατούμενο.

Η Gotham του Burton δεν ήταν ποτέ ρεαλιστική. Ο δικός του κόσμος δεν είχε καμιά σχέση αυτόν της DC (οι φαν τότε γκρίνιαζαν όσο δεν πάει). Όταν ο Batman π.χ. έβαζε μια βόμβα στο παντελόνι του κλόουν στο Batman Returns και έσκαγε λίγα λεπτά μετά δεν ένιωθες ότι είδες φόνο. Μπορούσες να φανταστείς τον κλοόυν σε φάση cartoon γεμάτο καπνούς και με τσουρουφλισμένα μαλλιά (όπως όταν ο Πιγκουίνος πέταξε το όπλο του Batman στην ξανθιά bimbo, σε ένα ρεαλιστικό κόσμο αυτή θα ήταν ήδη νεκρή στην ταινία απλά έμεινε αναίσθητη και την απήγαγε, ούτε ουλή δεν είχε μετά).

Το πρόβλημα ωστόσο δεν είναι απλά ότι ο Batman σκοτώνει. Το θέμα είναι πως όλο αυτό δικαιολογείται. Στο Dark Knight Returns είδαμε ένα διαλυμένο Bruce Wayne γύρω στα 60 (αν θυμάμαι καλά) σε ένα εντελώς χαοτικό Gotham, και πάλι χωρίς κανένα Justice League από πίσω του και με ένα Superman να τον κυνηγάει επειδή θεωρείται επικίνδυνος από την κυβέρνηση. Ακόμα και εκεί όμως δεν είναι 100% σίγουρο πως όντως σκοτώνει, στις περισσότερες σκηνές που κοσμάκης πέφτει νεκρός αφήνει να εννοηθεί πως δεν είναι ο ίδιος του που σκοτώνει, όταν ο Joker πέφτει νεκρός λέει “… φωνές με αποκαλούν δολοφόνο, μακάρι να ήμουν…” όταν γαζώνει τους mutants λέει “είναι πλαστικές σφαίρες… αλήθεια” το όποιο οκ μπορεί να ήταν και ειρωνικό.

Εδώ δεν βλέπουμε κάποιο background του Bruce Wayne που να δικαιολογεί τις μεθόδους του (που σύμφωνα με τα ρεπορτάζ των ειδήσεων στην ταινία δεν είναι κάτι νέο). Εδώ παίρνει τα όπλα και όποιον πάρει ο χάρος (και δεν εννοώ μόνο την σκηνή ονείρου στις 2 σκηνές με batmobile και batwing μόνο πρέπει να ξέκανε καμιά 50αρια άτομα με machine guns). Και όσους δεν σκοτώνει τους στέλνει ως πρόβατα στο σφαγείο μαρκαρισμένους. Όχι μόνο σκοτώνει αλλά η όλη μεθοδολογία του μοιάζει επικίνδυνα με αυτή του Punisher. Πρώτη σκηνή στην ταινία βασανίζει κάποιον και τον στέλνει μαρκαρισμένο στην φυλακή. Πρώτη εμφάνιση στην ταινία, κανένα background καμιά δικαιολόγηση της όλης συμπεριφοράς του. Δηλαδή έλεος.

Δύσκολα μπορείς να αποκαλέσεις τον Batman του Nolan δολοφόνο για την σκηνή στο τέλος της πρώτης ταινίας, ακόμα και τον Batman του Burton επειδή έδεσε το πόδι του Joker στο άγαλμα. Για εδώ όμως δεν υπάρχει η παραμικρή αμφιβολία. Όταν στο κόλπο μπαίνει και η Justice League ε ναι τον ακυρώνει.

Κατά τα άλλα, ότι είπε ο Mark Millar στο Twitter

Δεν καταλαβαίνω γιατί οι υπόλοιποι Batman έχουν το δικαίωμα να σκοτώνουν και ο Batman στο σύμπαν της Justice League πρέπει να φάει το μεγαλύτερο θάψιμο μόνο και μόνο επειδή είναι στο σύμπαν της JUSTICE League. [SIZE=1]Και σιγά τα κόμικς που έχει η Justice League και της χαλάει ο Batman το σύμπαν ε, μόνο το Identity Crisis ήταν δεκαράκι ακατέβατο και τα υπόλοιπα μετριότητες.[/SIZE]

Οκ, για το σύμπαν του Burton πες έχεις δίκιο, καρτουνίστικος κόσμος και το κογιότ να μην πεθαίνει από τον δυναμίτη κλπ, στο Begins όμως στη σκηνή της καταδίωξης πρέπει να σκότωσε τουλάχιστον 6 μπάτσους. Καλά τους έκανε γιατί ήταν μπάτσοι, απλά λέω.

Τέλος πάντων το point μου είναι ότι είδαμε τον Batman επιτέλους με γαμηστερή φωνή αντί για τα αστεία μουγκρητά του Bale που δεν είχε άνοιγμα για τη μύτη στη στολή και μιλούσε σαν συναχωμένος, batcave που έσκισε τη λίμνη στα δύο, σκηνές tribute σε death in the family/dark knight/arkham games, τον Jeremy Irons που σε μια σόλο ταινία Batman πιστεύω θα δώσει ρεσιτάλ και αρκετά άλλα που εμένα με κάλυψαν με το παραπάνω.

O Affleck γενικά μου άρεσε σαν ερμηνεία. Ως Bruce Wayne ήταν καλός, O Batman σαν παρουσία σε πολλές στιγμές ήταν καλός. Solo ταινία από τον Affleck και εγώ θα ήθελα. Σαν χαρακτήρας σε σενάριο ταινίας ήταν πάτος.

Το όλο θέμα δεν είναι ποιος έχει μεγαλύτερο δικαίωμα να σκοτώνει. Το θέμα είναι πως μπαίνει αυτό σε μια ταινία. Δεν αναφέρομαι και τόσο στα κομικ. Δεν είμαι μεγάλος φαν της DC σε ότι αφορά τα κομικ, κυρίως μερικά Batman με τραβούσαν. Αλλά όταν σε μια ταινία κάνεις έναν τύπο να σκοτώνει για πλάκα κόσμο με την πρώτη ευκαιρία και μετά τον βάζεις ιδρυτή μια ομάδας με όνομα… Justice League ε είναι το λιγότερο αστείο :stuck_out_tongue:

Στην σκηνή που λες στο Batman Begins δεν θυμάμαι να σκοτώνει κόσμο και την έχω δει 5-6 φορές την ταινία. Κοιτά αν αναλύσουμε την κάθε υπερηρωική ταινία θα βρούμε ίσως και πολλούς πιθανούς φόνους. Πάρε την πρώτη σκηνή Superman στο BvS (spoiler εννοείται για όσους δεν…). Αρπάζει έναν τύπο που απειλεί την Lois και τον περνάει από 3-4 ντουβάρια με υπερηχητική ταχύτητα. Κανονικά ο τύπος πρέπει να βγήκε από την άλλη μεριά σε μορφή ζελέ. Αλλά οκ ξέρεις πως ο Snyder το έκανε μόνο και μόνο επειδή έδειχνε πιο cool η σκηνή με αυτόν τον τρόπο (λίγο πιο μετά νομίζω λέει στην Lois πως δεν σκότωσε κανέναν), δεν ήταν δηλαδή σκηνή φόνου.

Πολλα γραφετε. Καλη ηταν η ταινια. Οχι τιποτα το τρομερο. Ο Henry Cavill ειναι ο καλυτερος Σουπερμαν μετα τον Tom Welling. O Batfleck ηταν οχι απλα αξιοπρεπης, αλλα θετικος. Wonder Woman μια χαρα. Jesse Eisenberg γελοιος, ουτε ο ιδιος ηξερε τι εκανε με τον τροπο που “υποδυηθηκε” τον Λουθορ. Οχι τιποτα αλλο, αλλα εχουν περασει Kevin Spacey, Rosenbaum και Gene Hackman στο ρολο, και κριμα ειναι. Για “plot holes” γελαω, αφου ειναι η ευκολη δικαιολογια καποιου που θελει να δικαιολογησει γιατι δεν του αρεσε κατι, αλλα δεν ξερει πως. Ελα μωρε, ας πεταξω ενα Plot hole, τζαμπα ειναι. Εδω ο αλλος βρηκε καπου 70 plot holes στο Force Awakens, δε θα εβρισκαν σε ταινια του Snyder που οπως και να το κανουμε ηταν πολυ πολυ ασυνδετη οσον αφορα τη μεταβαση απο τη μια σκηνη στην επομενη?

Προσωπικα, συγκριση με Μαρβελ δεν υπαρχει. Ταινιες Μαρβελ βλεπω Κυριακη μεσημερι με τον μετριο καφε απο Dunkin Donuts και λιγο πριν το χεσιμο, μηπως και μου ερθει εμπνευση. Γελαμε με Joss Whedon και τα “καταπληκτικα” αστειακια στις ταινιες του, καταλληλα για χιουμορακι Γυμνασιου το πολυ. Μ’αρεσει το κραξιμο σε χαρακτηρες Snyder, ενω το αλλο franchise μας πουλαει 3-4 νεους χαρακτηρες σε καθε ταινια και δε νοιαστηκε κανενας απο που ηρθαν και που πανε.

Κατα τα αλλα τιποτα δε θα φτασει ποτε (?) την τριλογια του Νολαν σε ποιοτητα, σε ΚΑΝΕΝΑ επιπεδο. Καλυτερη σκηνοθεσια, σεναριο, ηθοποιοι, αισθητικη, μουσικη, και οτιδηποτε αλλο στην Dark Knight τριλογια. Ναι, ακομα και στην τριτη ταινια. Τουλαχιστον το BvS διατηρησε το σκοτεινο κλιμα που ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να εχει μια τετοια ταινια, κι οχι τους αχαχουχα διαλογους τυπου Καπτεν Αμερικα και Αηρονμαν να μιλανε λες και ειναι κομπλεξικα 14χρονα. Ερχεται και το Civil War τωρα και θα φαμε στη μαπα 20 χαρακτηρες να αυνανιζονται επι 3 ωρες στη μεγαλη οθονη, με απωτερο σκοπο να αυνανιζονται οι χιλιαδες θεατες στην αιθουσα βλεποντας το ολο αυτο. Masturbception δηλαδη.

:bow2::bow2::bow2: