Superhero Movies

Oυφ :stuck_out_tongue: εγώ έδωσα μάχη με φίλο για σινεμά, με επιλογές σάπιες ταινίες για να επανέλθουμε μετά από βαριά κουλτούρα που βιώσαμε σε δημοτικούς κινηματογράφους και φεστιβάλ στο Ηράκλειο και πίεσα μέχρι αηδίας για Τζέησον φάκιν Στέηθαμ και Μεκάνικ-Ρεσουρέκσιον (μπίτσεζ) αλλά ΟΧΙ, αποφασίστηκε αυτή η μαλακιάρα που λέγεται suicide squad…

δεν έχω να πώ κάτι θετικό, ίσως μόνο ο Will Smith που έχει άστρο και είναι και στάρ και μπορεί να κουβαλήσει πάνω του μερικές σκηνές, κατά τα άλλα η ‘‘ταινία’’ ήταν μια γελοιότητα… μηδέν σενάριο, μηδέν πλοκή, μηδέν χαρακτήρες -τρομερό αυτό αν αναλογιστεί κανείς ότι ήταν ‘‘ταινία χαρακτήρων’’-, μηδέν δράση, ΕΜΕΤΙΚΗ σκηνοθεσία + επιλογή μουσικών κομματιών -οκ γκαηζ, θέλετε να το κλανετε Gurdians of the Galaxy, δεν βγήκε, δε πειράζει, ξεπεράστε το- και τέλος, μηδέν στο πηλίκο σαν μεταφορά του εν λόγω κομικ και χαρακτηρών στην οθόνη…

σαν φίλος των χάρτινων ηρώων να πώ μόνο ότι αυτή η τσόντα που πλασάρουν σαν Χάρλεη Κουήν δεν είναι η Χάρλεη Κούην -με κοντινό στο κώλο της ΣΕ ΚΆΘΕ ΓΑΜΗΜΕΝΟ ΠΛΑΝΟ- και αυτός ο πρεζάκιας γραφικός που κάνει όλο μούτες και σκέρτσα wanna be pimp gangsta δεν είναι ο Τζόκερ και σίγουρα η Χαρλεη δεν ονειρέυτηκε ποτέ μια ειδυλιακή ζωή μαζί του, διαβάστε κάνα Mad Love ζώα executives για να καταλάβετε τι σχέση έχουν και πώς φέρετε ο ένας στον άλλο…

γνκ πάντως, αδιανόητο πως υπάρχουν ακόμα fanboys αυτού του DC cinematic universe, πραγματικά είναι πιο σκατά πεθαίνεις :stuck_out_tongue:

α, επίσης, να το πώ αυτό, διασκέδασα πιο πολύ από την έταιρη πίπα BvS, μάλλον γιατί η ταινία ήταν τόσο γιούχου που σε έπαιρνε να λές μαλακίες όλη την ώρα και να γελάς…στα μεγάλα + η Enchantress, με την οποία κλάσαμε στο γέλιο με τα τσιφτετέλια στο τέλος

Πάντως για καλή Suicide Squad ταινία προτιμήστε την animation εκδοχή [B]Batman: Assault on Arkham[/B]

http://www.imdb.com/title/tt3139086/?ref_=nv_sr_1

Πολύ καλύτερη και με διαφορά μάλιστα, χώρια που ο Ayer έχει πάρει και πολλά δάνεια από αυτή.

teaser guardians of the galaxy 2.

nothing special, but baby groot :smiley:

double post, αλλα βγηκε και το wolverine 3 ή αλλιως logan

Νταξ φαινεται γαματο… !
Ελπιζω και σε καλο Guardians.

I Am Groot

https://www.youtube.com/watch?v=twkVFuqlnnc

:heart:

1 Like

baby groot! χαχαχα.
ο χαβαλες ειναι διαχυτος. λογικα ευχαριστα θα βλεπεται σαν ταινια, αλλα σιγουρα δεν μπορει να πιασει τα στανταρ της πρωτης. 1ον γιατι μιλαμε για marvel, 2ον γιατι η πρωτη ηταν αουτσαιντερ, κανεις δεν την περιμενε.
μακαρι αν διαψευστω αλλα κομματακι δυσκολο. ελπιζουμε σε τιμια συνεχεια βεβαια, οπως το cap3 (δεν πιανει το cap2 που μαζι με 1ον guardian ειναι μακραν οι καλυτερες mcu ε?).

Το μοναδικό που φοβάμαι από Guardians είναι το crossover με Avengers που θα γίνει αργότερα. Μόνη παρήγορη σκέψη πως και στα 2 αυτά projects η Marvel έχει ίσως τους καλύτερους σκηνοθέτες που έχουν περάσει από το MCU (οκ μαζί με Whedon).

Μπαίνει αργά στο μίτο αλλά συμφωνώ με τα περισσότερα που έχετε γράψει.

Ας πάμε στα πιο πρόσφατα:
Bvs - Μόνο η σκηνή της WW άξιζε στο τέλος, το υπόλοιπο τίποτα
Suicide Squad - Αίσχος
Dr. Stange - Αν εξαιρέσεις τα ψυχεδελικόφράκταλ εφέ και την χρήση του περιβάλλοντος ως όπλου (πολύ εντυπωσιακό), μια παπαριά
Apocalypse - Για τον πούτσο
Ultron - Δεν μου άρεσε
Civil War - Είχε τις στιγμές του αλλά και πάλι λίγα πράγματα

Αγαπημένα:
X-men: First class (Ότι έχει σκηνοθετήσει ο Vaughn γαμάει για τα γούστα μου Kingsman: The Secret Service
Kick-Ass…)
Guardians of the galaxy
κ φυσικά Dark Night (μην αδικήσουμε τη DC)

Είχα πολλές ελπίδες για to Dρ Strange, αλλά μόνο που δεν αποικημήθηκα στο Σινεμά (τα φράκταλ εφέ με νανούριζαν) αλλά απογοητεύτηκα.

Ελπίδες μου: GotG 2 κ Wonder ΅΅oman. ¨Εχω την αίσθηση ότι το Justice league θα είναι μάπα.

Δεν είχαν ανακοινώσε κ Γάμπιτ;;;;;; Τώρα μου έσκασε!

Trailer από το καινουριο Spiderman. Φαινεται διασκεδαστικό πάντως.

2 Likes

εμένα μου φαίνεται τελείως αδιάφορο και boring

μακάρι να μην είναι

στα 2 του σεκοντ, ηδη μοιαζει wasted generic marvel villain o Kητον

εγω συγκινουμαι καθε φορα που βλεπω σπαηντερμαν παντως, =΄)

εγώ έχωσα ήδη σε 1080 να κατεβεί το spiderman2 να το ξαναδώ το σκ \m/

my spidey

Εντάξει το λάτρεψα, i can’t help σε ότι αφορά τον Spiderman είναι τελειωμένος fanboys, δεν έχω ελπίδα πως το λένε.

Η Spiderman 2 αναφορά στο τέλος πάντως ένα χαμόγελο μου το έφερε.

Κατά τα άλλα δε ξετρελάθηκα, πολύ τυπικό μαρβελοτρέιλερ. Τουλάχιστον δεν έδωσε όλο το στόρυ. Από τα Amazing παρακάτω δε πάει, ελπίζω τα καλύτερα.

Αδιάφορο και αχρείαστο φαίνεται.

Σαν Spiderman fanboy δεν μαρεσει καθολου το ξεζουμισμα που γινεται στον ηρωα απο την αποτυχια του τριτου raimi και μετα.

Η πρωτη ηταν αξιοπρεπεστατη και αν απετυχε καπου αυτο ηταν στον μετριο goblin, ενω η δευτερη ηταν απο τις καλυτερες superhero movies που εχουν ποτε βγει.

7η ταινία spiderman είναι
πόσο να σε ενθουσιάσει, από μια ηλικία και μετά δλδ, πραγματικά…

η πρώτη αμα ήταν 5 χρόνια μπροστά και δεν χρειαζόταν να έχει τον παουερ ρεηντζερ γκόμπλιν αλλά κρατούσε τον Dafoe και του πέταγε μια γαμηστερή στολή + ένα λίγο πιο dark tone, θα έσπερνε… και πάλι όμως ήταν πολύ καλή΄κ έτσι

η δεύτερη είναι υπόδειγμα superhero movie.-

τα amazing ηταν και τα δυο σκατά

αυτό μοιάζει να είναι τυπικό marvel flick, καλό cosplay, αυτο-αναφορικότητα, ‘‘χιούμορ’’, racial πολιτικά ορθό, αδιάφορος villain και εφε (y)

srlsy, πόσο να ενθουσιαστείς αν είσαι ανω των 28 ας πούμε

υγ. το amazing spiderman και σια ηταν τα τελευταια superhero comics που αγοραζα απο το '94 που ξεκινησα μέχρι και το 2012 όπου τα έκοψα οριστικά/γτ είχαν πιασει πατο, και γω φανμποης ειμαι on an other level, αλλα οχι.-

Τι να σου πω εγώ στα 38 μπήκα και μια χαρά ενθουσιασμένος είμαι :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Τα 2 πρώτα ήταν εξαιρετικά αλλά να πω την αμαρτία μου πάντα θα την κρατάω στο Raimi που απέτυχε στα love story. Και μπορεί αυτό να ακούγεται σαν χαζός λόγος αλλά με τα love story του loser Peter Parker μεγάλωσα. Καλή χρυσή η Dunst αλλά Mary Jane ούτε καν. Από την άλλη το Spiderman 2 έχει τον καλύτερο villain από όλες τις Marvel ταινίες ως τώρα. O Molina ως Octopus απλά τα 'σπασε.

Από εκεί και μετά το 3 σχεδόν με έριξε σε κατάθλιψη. Το πρώτο Amazing ήταν τέρμα αχρείαστο αλλά στο 2o παρά τα προβλήματα και μόνο για το δίδυμο Peter/Gwen μπορώ σχεδόν να του συγχωρήσω τον χειρότερο villian που έχει υπάρξει σε ταινία (Elektro, Rhino αρνούμε να δεχτώ ότι υπήρχε στην ταινία). Η ιστορία με Gwen Stacy πέρασε εξαιρετικά στην ταινία (o Mark Webb είναι πολύ καλός στα love story) και αυτό ήταν κάτι που ήθελα να δω χρόνια ολόκληρα.

Στο καινούργιο πάντως μου αρέσει που έχει αυτό το John Hugh feeling που μας είχαν υποσχεθεί από την αρχή. Ενώ το να βλέπω και άλλους χαρακτήρες όπως ο Iron Man να εμφανίζονται μέσα ανεβάζει επικίνδυνα το geek level μου. Τους περισσότερους marvel χαρακτήρες στα κομικ τους έμαθα μέσα από τις εμφανίσεις τους στις περιπέτειες του Spiderman τι να λέμε τώρα.

TI 38 ΜΟΥ ΛΕΣ ΤΩΡΑ??!!!

:open_mouth: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue_closed_eyes:

yeap 1979 :grin:

Τα πρώτα Spiderman τα πήρα στο δημοτικό ήταν ασπρόμαυρα (βασικά ένα δισέλιδο ασπρόμαυρο και το άλλο πορτοκαλί για όποιον τα πρόλαβε) και έκαναν 30 δραχμές αν θυμάμαι καλά.