Superhero Movies

dead παιζει pierce brosnan για το ρολο του cable στο deadpool 2…

o Brosnan ΓΑΜΑΕΙ :stuck_out_tongue:
Eγω ψήνω ΦΟΥΛ!

εγω ακομα θελω Lang, αλλα ψηνω και Sam Neil πλεον.

Το θεμα με τον Brosnan ειναι πως δεν ξερω αν θα πιασει το τι εστι Deadpool.

Γνωριζουμε αν ασπαστηκε ποτε το campiness των Βοnd ταινιων του;

ΡΕ

δειτε ΧΤΕΣ το Matador
ο Brosnan ΓΑΜΑΕΙ :stuck_out_tongue:

Φαντασου αγγλικο φλεγμα και υφαρα σε εναν built up ντουκι Μπροσναν με τον γρόθο τον ρεηνολντς διπλα

Ο ιδανικος για μενα ηταν ο Γκιμπσον αλλα να πω επισης οτι ο πραγματικα ιδανικος ηταν ειναι και θα ειναι για παντα ο Ρον Περλμαν.-

αλλα Μπροσναν ΕΙΝΑΙ ΓΑΜΩ ΤΟΥΣ ΤΥΠΑΔΕΣ

ντουκι Μπροσναν λιγο δυσκολο, αν και ποτε δεν ξερεις. Περλμαν οντως θα ηταν καλη επιλογη. και για Μπατλερ ειχε ακουστει, αυτος οκ πιο ντουκι, αλλα δε νομιζω να κανει σε σχεση με τους αλλους.

Gibson μου φαινόταν και εμένα καλή επιλογή από την στιγμή που όπως όλα δείχνουν ο Lang για κάποιο λόγο δεν υπολογίζεται.

Brosnan δεν ξέρω λίγο λαπάς μου φαίνεται γενικά. Sam Neil δύσκολα να πάει σε 2 superhero ταινίες (είναι στο επόμενο Thor σε άγνωστο ρόλο).

Πάντως γενικά 20th century αν κάνει κάτι καλά ως τώρα στο x-men universe είναι το casting επομένως προς το παρόν στηρίζουμε.

*Perlman για κάποιο λόγο δεν μου βγάζει σε Cable.

https://www.youtube.com/watch?v=DekuSxJgpbY

1 Like

πολυ δυνατο. σταματαει ο τζακμαν ωραια φαινεται. για να δουμε.

δυνατό, σαν το προηγούμενο

πιο πολύ με ενδιαφέρει να το δώ λόγο του Michael Green στο σενάριο, καθώς φέτος έχει πάρει logan - alien covenant + να περάσει και το δεύτερο χέρι στο πολυαναμενόμενο σενάριο του Fancher για το Blade Runner: 2049

πολύ καλός σεναριογράφος στο παρελθόν σε μικρή τηλεόραση και σε comics, ο οποίος ψιλοδιαλύθηκε με την αποτυχία της πρώτης του big deal ταινίας, το Green Latern…
όμως μάλλον δείχνει η φάση ότι μια 2η ευκαιρία την αξίζει…

https://www.youtube.com/watch?v=VHilK6b0Trs

Αυτό είναι και το red band που όμως δεν έχει παρά μια παραπάνω σκηνή στο τέλος. Η οποία απλά ΓΑΜΑΕΙ (και όχι δεν είναι splater-ια)

Και τα 2 trailer γάμησαν. Δεν είναι μόνο ο σεναριογράφος και ο σκηνοθέτης είναι καλός και πέρα από το φτωχό Wolverine 2 στο παρελθόν έχει δώσει μερικά ωραία πράγματα. Γενικά πολλές προσδοκίες ελπίζω να βγει όσο καλή φαίνεται.

Kαλά νταξ, ο Mangold έχει να κάνει καλή ταινία από 2007, δλδ μια δεκαετία ε (3:10 to Yuma)…Knight and Day & The Wolverine ήταν both σάπια και τίποτα το άξιο αναφοράς… και μια δεκαετία δεν είναι και λίγη ε…

Πιο πολύ με εμπνέει ο Green και πιο πολύ απο όλους ο Jackman, που ασχέτως αν σαν Wolverine (των comics) δεν τον αγάπησα ποτέ, έχει πιστέψει τον χαρακτήρα του παίζει και τον στηρίζει -απότι φαίνεται- μέχρι τέλους όπως μπορεί…πολύ dedicated!

Ε δεν ήταν ενεργός ουσιαστικά. Φαίνεται όμως η διαφορά από τις “δικές του” ταινίες (Copland/Walk the Line/3:10 to Yuma) με τις “δουλειές” (Knight and Day/Kate & Leopold). Εδώ σου βγάζει έντονο το vibe των δικών του ταινιών, λίγο γουέστερν (3:10), γερασμένος ήρωας (Copland), μέχρι και τον Johny Cash έχωσε στο πρώτο trailer.

ε νταξ οκ, γενικά εγώ σκηνοθέτες που πιάνουν δεκαετία+ για να κάνουν σοβαρή ταινία δεν τους εμπιστεύομαι γενικά -εκτός από τπτ κλασσικούς μεγάλους που έχουν κερδίσει το δικαίωμα αυτό-… επίσης το walk the line, το οποίο υποθέτω αρέσει σε πολύ κόσμο, το βρίσκω μια κλινικά αποστειρωμένη χολυγουντιανή βιογραφία, δε μου λέει πολλά-τίποτα βασικά… και το copland που οκ μου αρέσει αρκετά, δεν είναι κάτι το τρομερό ή ‘‘κλασσικό’’, ψιλοcult διαμαντάκι είναι μέσες άκρες, μια καλή αθόρυβη περιπέτεια αρχών 00ς με το vibe της εποχής με κάποια δυνατά σημεία-πιστολίδι φινάλε, αργός ρυθμός-… η μόνο του που πραγματικά μου αρέσει είναι το 3:10 το οποίο το βρίσκω και με δικό του χαρακτήρα και με πολύ καλό pacing και με καλή δυναμική στους χαρακτήρες και γενικότερα, τίμιο καλό western…

δες που ‘‘θάβω’’ τον mangold τώρα και δεν το θέλω :stuck_out_tongue:

καλός είναι μωρέ, όχι όμως κάτι παραπάνω από έναν μέτριο-καλό περιορισμένης δυναμικής μέσο χολυγουντιανό σκηνοθέτη με μερικές καλούτσικες στιγμές σε μια μέτρια/καλή καριέρα για τον μέσο όρο στον οποίο ανήκει…

δεν θα πώ ότι θέλω να δώ μια ταινία δλδ επειδή την σκηνοθετεί αυτός

Κοίτα σαφώς δεν είναι σκηνοθέτης μεγάλης κατηγορίας. Αλλά αν πάρεις όλες τις superhero ταινίες που έχουν βγει από το 2000 και μετά μακράν οι καλύτερες είναι αυτές που γίνονται από σκηνοθέτες τύπου Mangold. Δηλαδή τύπους που πιστεύουν αρκετά στα πιο “δικά τους” project και δεν πάνε αποκλειστικά μόνο ως hired guns. Από James Gun (που δεν είναι ότι έκανε και αριστουργήματα πριν), Russo Brothers (αν και αυτοί ήταν τηλεοπτικοί έτσι και αλλιώς), Brian Singer, Matthew Vaughn, Del Toro, ακόμα και Nolan (δες τι είχε πριν από Batman)

My point is, θέλω στις super-hero ταινίες μου σκηνοθέτες όπως τούτος εδώ που όταν δείχνουν πίστη στα project τους μπορούν να σου δώσουν κάτι καλό, ενώ έχουν δείξει στο παρελθόν ότι μπορούν να κάνουν μια καλή δική τους ταινία.

Τώρα για την δεκαετία… ε ναι λίγο επίφοβο είναι αλλά μετά τα 2 trailer που είδα… :stuck_out_tongue:

Νταξ, vaughn προ χμεν ειχε παραγωγη στις ομολογουμενως καλυτερες δυο ταινιες του ριτσι, το layer cake, stardust κ kick ass ( κ τα τρια μεγαλες επιτυχιες κυριως απο κριτικης αποψης), ο del toro προ hellboy… Pan’s labyrinth κ devil’s backbone, singer το usual suspects (no need to argue for both) και οκ νολαν Insomnia -sleeper hit- και μια απο τις καλυτερες ταινιες ολων των εποχων -και σημερα ακομα για μενα η καλυτερη του μαζι με το prestige-,το μεμεντο…

Oλοι προ 2000 αλλα ολοι ναι, οχι hired guns αλλα με παρελθον που αδιαμφισβητητα ειναι κλασης ανωτερο απο mangold + το μελλον μπροστα τους σαν σχετικα νεοι ακομα… Και μετα 00ς οκ, μονο russo…o gunn, οσο και αν εχω περασει καλα με το guardians, ενα hired gun ειναι για μια generic marvel safe ταινια που ξεφουσκωσε στα επομενα χρονια -το ειδα φετος ξανα και πραγματικα σωζεται απο πολυ μεμονωμενα πραγματα, σα ταινια ειναι ο ορισμος του τυπικου kidie friendly marvel safe blockbuster-… Αλλα ακομα και αυτο να βαλω μεσα, οι μονες καλες ταινιες με superheroes στη συντριπτικηη τους πλειοψηφια εγιναν απο στοιβαρους σκηνοθετες… Μακαρι ο mangold να πεσει στη περιπτωση των russos ´η miller που ειναι μια στις τοσες… Αλλα μεχρι τωρα, το μονο αρνητικο feeling της ταινιας μου βγαινει απο τη παρουσια του…

Γνκ το superhero thing θα σωθει απο τη βαρεμαρα και κλισεδουρα στην οποια βρισκεται τωρα, μονο αν ασχοληθουν σοβαροι μεγαλοι σκηνοθετες δρασης και επιβληθουν μεχρι εναν βαθμο στα στουντιο… Αυτους θα ηθελα εγω, αν πρεπει να συνεχιστει αυτη η μοδα κ οχι gunn και σια που ολοι ακολουθουν πιστα τη στουντιακη γραμμη + δεν εχουν ενα μετριο/καλουτσικο παρελθον αλλα κατι πολυ παραπανω…

Οσο αφορα τα τρεηλερ, και γω συμφωνω οτι ειναι κ τα δυο εξαιρετικα… Αλλα αν εχουμε μαθει απο το 2000 και μετα, μετα τα prometheus, bvs, suicide squad, watchmen, sucker punck, tron legacy, iron man 2 και η λιστα δε τελειωνει ποτε, πρεπει να κραταμε οχι μια αλλα τρεις πισινες…ποσο μαλλον σε ενα franchise που εχει ηδη βγαλει δυο απαισιες ταινιες ( και εχει ακομα τον ιδιο σκηνοθετη της δευτερης)…

Για Guardians διαφωνώ όσο δεν πάει. Ο Gun πήρε εντελώς άγνωστους χαρακτήρες (πόσοι ήξεραν τα κομικ; ) και κοντεύει να τους κάνει pop culture icons με μια ταινία σχεδόν, αυτό δεν το κάνει ένας random hired gun τυπάς :stuck_out_tongue: Δημιούργησε αστείους χαρακτήρες και όχι απλά χαρακτήρες που πετάνε αστεία (όπως Thor/Ant-man/Dr.Strange π.χ.), αυτό δείχνει άνθρωπο που ασχολήθηκε πραγματικά. Πρώτη φορά ακούω για ξεφούσκωμα από κάποιον πάντως, για μένα που το έχω δει 5-6 φορές παραμένει κορυφή (και γενικά αυτή την εντύπωση έχω για την αποδοχή της ταινίας). Το μόνο generic στο Guardians είναι ο villain κάτι που όπως έχω ξαναγράψει για μένα φαίνεται να είναι πολιτική της disney (δεν θέλει το κοινό της να ασχολείται με τους villains και τόσο). Πολύ μεγαλύτερο ενδιαφέρον έχω για Guardians προσωπικά από ότι για Star Wars αυτή την στιγμή.

Memento δεν το έχω και τόσο ψηλά να σου πω αν και σαφώς είναι εξαιρετική ταινία. Insomnia ποιοτικά δεν είναι και τόσο πιο πάνω από Copland (διαφορετική προσέγγιση βασικά). Μόνο Singer είχε κάνει κάτι απίστευτα ξεχωριστό για μένα πριν πιάσει x-men. Επίσης DelToro έκανε Blade 2 και Hellboy (το πρώτο) πριν από Labyrinth.

Εμένα το μόνο αρνητικό που μου βγαίνει είναι η 20th century fox που όπως μας έχει δείξει πρέπει να έχει μέσα κάτι βλαμμένους έτοιμους να πηδήξουν μια ταινία αν κάτι δεν τους κάτσει καλά.

Κ εγω παντως σε οτι γνωστο ´η φιλο εχω πει για guardians, το ιδιο με μενα ολοι, κανεις δεν τρελαινεται οπως τη πρωτη φορα κ σε ολους εχει ξεφουσκωσει (και αυτο παιρνω και σημερα σαν γενικοτερη αποδοχη απο σαιτς κτλ). Νταξ υπερβολες γνκ, avengers στο διαστημα ειναι με το ιδιο υφος κ το ιδιο στυλ, ιδια αστεια πανω κατω τα οποια λεγονται απο κλιςε generic χαρακτηρες, ιδιο setting, ολα τα ιδια… Και pop culture icons τους εκανε η marvel/disney, σιγουρα οχι ο gunn του οποιου η προσωπικη πινελια δεν υπαρχει πουθενα, σε αντιθεση πχ με russo που αν μη τι αλλο η δραση τους ειναι π ξεχωριζει τις δυο τους ταινιες απο τον σωρο της ανακυκλωσης… Το guardians βγηκε κερδισμενο απο την παραξενια του εγχειρηματος και το δυνατο marketing, παρολο που σαν ηρωες/ιστορια και setting, ακολουθουν πιστα το disney/marvel rule book…παραμενει παραταυτα το αγαπημενο μου μετα το civil war και το πρωτο avengers (τα μονα που μπορω να δω σαν κατι ξεχωριστο και αξιολογο απο ολο το σωρο της marvel) γτ κυριως μου αρεσει το scifi και εδω που τουλαχιστον κρατησαν μια 80ς ατμοσφαιρα, με ψηνει περισσοτερο…

Ιnsominia για μενα ουτε στην ιδια προταση με copland αλλα οκ, ειναι προσωπικο το γουστο…για ντελ τορο οντως, αλλα νομιζω το backbone προηγειται και των δυο, η ακομα κ σημερα αγαπημενη μου ταινια του + τεραστια επιτυχια στην χωρα του οταν βγηκε…

Long talk, τον mangold δεν τον πιστευω :stuck_out_tongue: τους jackman-green ναι

To γκαρντιανς ξεφούσκωσε αλλά δεν ένιωθες οτι σε κοροϊδευουν…

Μια που είπατε ντελ τορο, στο τουιτερ του ειπε οτι αν ψηφίσει 100 χιλιαδες κοσμου σε 24 ωρες σε ενα πολ που εχει βάλει, θα μιλήσει με τον δημιουργό του hellboy και τον θεουλη περλμαν για νεο hellboy.

*το βρηκα

32%Yes
68%Hell, yes
132,938 votes • Final results

Γαμω τη πουτανα μου ΑΥΤΟ θαθελα να το δω
Το πρωτο hellboy δε μου αρεσε, το 2o oμως ειναι καργα υποτιμημενο, πολυ δυνατο ταινιακι και με ομορφο lore

1 Like

o rock θα ειναι ο νεος black adam στις dc ταινιες. καθαρα εμπορικη κινηση (οχι οτι γενικα δεν ειναι ετσι κι αλλιως), καραβι ακυβερνητο η dc…