Superhero Movies

Ξεκινησα μολις πριν 5 λεπτα να βλεπω το Thor: Ragnarok, γιατι για καποιον λογο τα πρωτα δυο Thor τα απολαυσα αρκετα, παρα τον συρφετο των σκουπιδιων του Marvel Cinematic Universe (τα πρωτα 2 Captain America, το πρωτο Avengers, τα 2 τελευταια Iron Man κτλ).

Θελω να κανω εμετο ηδη με τα “αστειακια” του Thor, ενα χαζοχαρουμενο αναλαφρο κλιμα που νομιζα οτι δε θα ειχε βρει το δρομο του ΚΑΙ στα Thor, και το οποιο κανει αυτες τις ταινιες ακομα πιο γελοιες απο οτι ειναι λογω των μυριων αλλων προβληματων που εχουν. Πραγματικα, χιλιες φορες να επιστρεψουμε στην εποχη της σοβαροφανειας και των ταινιων που παρουσιαζουν ενα σκοτεινο εως και δηθεν κλιμα, παρα αυτη γελοιοτητα.

Οχι οτι θα επρεπε να ειχα περισσοτερες απαιτησεις μετα απο 10 μετριες εως πραγματικα κακες ταινιες απο το MCU, αλλα ξερω γω, εφτιαξα τη μακαροναδα μου και ηθελα να χαλαρωσω μετα απο μια τεραστια μερα, και λεω οκ ποσο κακο μπορει να ειναι. Ελπιζω να γινει καλυτερο, τωρα μολις μπηκε Led Zeppelin, που απο μονο του δεν ειναι αρκετο να σωσει την ταινια, ελπιζω να την σωσει η Kate Blanchett και ο Loki.

Αμ δεν θα την σώσουν.

Τα ίδια και από μένα για το τελευταίο Thor… ενώ ένα μέρος του εαυτού μου σε μερικά σημεία το ευχαριστήθηκε (ακόμα και μερικά αστειάκια μου άρεσαν), το άλλο μέρος έλεγε “τι σκατά βλέπω;” Ειδικά η όλη φάση στον πλανήτη που πιάστηκε αιχμάλωτος ήταν σκέτο τσίρκο. Επίσης κατάφεραν να κάνουν ακόμα και τον Loki βαρετό WTF ρε…

Δεν πιστεύω πάντως ότι η ύπαρξη του χιούμορ κάνει κακό στις ταινίες… απλά τα αστεία γράφονται από άτομα που δεν το έχουν. Δείτε για παράδειγμα τι γίνεται στο Deadpool… το οποίο είναι σχεδόν αποκλειστικό δημιούργημα του Reynolds. Ο άνθρωπος έχει χιούμορ και ξέρει να παίζει το αστείο που γράφει και μπορεί να το συνδυάσει με ξύλο και ωμή βία.

Αν πρέπει μια superhero ταινία να έχει δράση και ανάλαφλο κλίμα πρέπει να ακολουθήσουν το δρόμο του Deadpool (δεν πιστεύω ότι θέλουν/μπορούν)… αν θέλουν να έχει δράση και να είναι σοβαρή ας την κάνουν όπως το Logan. Οτιδήποτε ανάμεσα βγάζει αποτελέσματα σαν το thor

Οχι, τελικα θα κανω κωλοτουμπα καπου 150 μοιρων και θα πω οτι το απολαυσα αρκετα για καποιους πολυ βασικους λογους. Πρωτον, η Blanchett ηταν καταπληκτικη (οπως αναμενοταν), οπως επισης το ιδιο μπορω να πω και για τον Jeff Goldblum σε δευτερο ρολο φυσικα, αλλα κυριως για τον Hemsworth. Υπηρχε εξελιξη του χαρακτηρα, ο οποιος για πρωτη φορα νιωθεις οτι επιτελους ειναι αυτος που πρεπει να ειναι, και σε χαρακτηρα, και σε δυναμη. Δευτερον, η ταινια οπτικα ηταν πανεμορφη. Σε ολα τα επιπεδα. Τριτον, οποιαδηποτε ταινια Μαρβελ αποφευγει το παραμυθι “1. Οχι ρε παιδια, θα καταστρεψουν ολο το συμπαν - 2. Ας βαλουμε απειρα πιστολιδια και ανουσιες σκηνες δρασης για μια ωρα χωρις λογο - 3. Στο τελος αντιστροφη μετρηση σε καποια βομβα ή καποιον που πεφτει απο γκρεμο και ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ στιγμη σωζεται ολο το συμπαν”, τοτε κατι εχει κανει καλα. Το “plot twist” αν μπορεις να το πεις ετσι, ηταν αρκετα καλο.

Απο κει και περα, διχαζομαι για αυτο που εγραψε ο @g0dslayer για την σεκανς με την αιχμαλωσια του Thor στον Sakaar… στην αρχη μου φανηκε αστεια, αλλα μετα σκεφτηκα οτι θα ηταν πολυ βαρετο να εχουμε 2 ωρες στην Asgard, παλι με ανουσιες μαχες μεταξυ Hela και ολων των αλλων. Αλλα το χιουμορακι και το αναλαφρο κλιμα ηταν αισχρο και πραγματικα προσωπικα μου χαλασε παρα πολυ το κλιμα σε κατι φασεις (δηλαδη στο πρωτο 5λεπτο οπως εγραψα, εξοργιστικα κακη εναρξη ταινιας, τοσο που με εκανε να ερθω να κανω ποστ, αλλα και σε διαφορα αλλα 2λεπτα και 3λεπτα στην ταινια), οπως επισης χαλαστηκα και λιγο απο το οτι εκαναν οντως βαρετο και προβλεψιμο τον Loki, αλλα και απο το οτι ειχε ισως λιγες περισσοτερες σκηνες δρασης απο οτι επρεπε.

Η σκηνη με τον Odin στη Νορβηγια ομως ηταν φοβερη, οπως επισης και το cameo του Dr. Strange. Το καλυτερο στην ταινια για μενα ηταν παντως η μετατροπη του Thor σε αυτο που επρεπε να γινει. Γενικα απο conceptual αποψη, αυτη η ταινια ηταν σε πολλα επιπεδα αυτο που θα επρεπε να ειναι το Star Wars, το οποιο δε θελω καν να θυμαμαι οτι υπηρξε ποτε. Και σε πολλα αλλα επιπεδα βεβαια ηταν μια κλασικη μαρβελοταινια με το κομιξαδικο υφος της και το χιουμορ της και τα κλισε της, για αυτο και προφανως δεν προκειται για κανενα αριστουργημα. Απλα ηθελα να καταληξω με το οτι μενει σταθερο για μενα το “Απο τα Μαρβελ μονο τα Thor και τα Guardians Of The Galaxy αξιζουν”.

ε ρε waititi που θελει ο κωλος σας

3 Likes

Ωραιος τυπος γενικα, και ξεχασα να αναφερω οτι η μουσικη στην ταινια ηταν φοβερη.

Αυτο εχει βγει εδω και μηνες, νομιζω ηθελες να βαλεις το χθεσινο που ειναι τριλεπτο?
Βεβαια τωρα που βλεπω και το τριλεπτο, νιωθω οτι το χω ξαναδει…

αυτο που εβαλες ειναι και τα δυο μαζι ρε. :stuck_out_tongue: . μονο το spot ηθελα να βαλω. ενταξει λιγα δειχνει. πιο πολυ να δεις οτι πανε διαστημα οσοι φαινονται στην εικονα κιολας.

dead για σενα ρε:

1 Like

Μ’αρέσει που τα action figures γραφουν απο κάτω “wade” :laughing:

1 Like

Ο Venom ειναι ο παιδικος (!) μου ηρωας … ελπιζω να μη τον θαψουν …
Να μου πεις και στο Spiderman 3 χαλιας ηταν αλλα κατι διαβασα οτι σε αυτο δε θα εχει τη κλασσικη στολη αλλα μια σε φαση combat suit, ελπιζω να ειναι ψεματα…
Ονειρο 25 χρονων να δω Venom και Carnage … αλλα μαλλον καλυτερα στη φαντασια … τεσπα να δουμε.

Το Venom το φοβάμαι υπερβολικά πολύ. Δεν με πείθουν προς το παρόν ούτε οι δημιουργοί, ούτε το όλο concept (Venom χωρίς Spider-man? ).

Για Deadpool ελπίζω να μην το ξεχειλώσουν, προς το παρόν μου αρέσει ότι βλέπω, μάλιστα θα ήθελα να κρατήσουν το όλο promotion σε αυτά τα επίπεδα χωρίς να δώσουν απολύτως τίποτα για το όλο story. Η μόνη σύνοψη που χρειαζόμαστε για την ταινία είναι αυτή που υπάρχει στην περιγραφή του trailer

After surviving a near fatal bovine attack, a disfigured cafeteria chef (Wade Wilson) struggles to fulfill his dream of becoming Mayberry’s hottest bartender while also learning to cope with his lost sense of taste. Searching to regain his spice for life, as well as a flux capacitor, Wade must battle ninjas, the yakuza, and a pack of sexually aggressive canines, as he journeys around the world to discover the importance of family, friendship, and flavor – finding a new taste for adventure and earning the coveted coffee mug title of World’s Best Lover.

Σε άλλα νέα κυκλοφόρησε trailer για season 2 Jessica Jones. Προσωπικά η πρώτη μου άρεσε αρκετά παρά κάποιες μικρές επιμέρους αδυναμίες.

2 Likes

Teaser μονο, χωρις να δειχνει στολη, αλλα τουλαχιστον ειναι symbiote.

Είδε κανένας τον μαύρο πάνθηρα να μας εξηγήσει και μας προς τι όλη αυτή η αποθέωση?

υποθέτω γιατί είναι marvel και πουλάει αυτό το καιρό και πρέπει να προωθηθεί και το diversity στοιχείο που επικαλείται ότι υποστηρίζει η ταινία και SJW win κτλ κτλ κτλ :stuck_out_tongue:

Το είδα χθες το Black Panther.

Το πόσο θα αρέσει νομίζω εξαρτάται λίγο και από την διάθεση. Στην πραγματικότητα είναι μια ακόμα καλοφτιαγμένη marvel ταινία χωρίς απολύτως τίποτα καινούργιο κινηματογραφικά. Ψιλοorigin story, ωραίο πρώτο μισάωρο, λίγο James Bond φάση σε σημεία, που παραδόξως φάνηκε να ταιριάζει. Μου άρεσε ο Serkis ως Klaue και… αυτά.

Με τίποτα δεν φαίνεται η υπογραφή ενός σκηνοθέτη όπως ο Googler. Όταν μάλιστα προσπαθεί να περάσει και ένα κάποιο πολιτικό σχόλιο, με εμφανείς παραλληλισμούς μεταξύ Wakanda και σημερινής Αμερικής σχεδόν σε πιάνουν τα γέλια με την αφέλεια της ταινίας. Δύσκολα όμως θα με ενοχλήσει κάτι τέτοιο στο Black Panther, ειδικά όταν βλέπεις κάτι Darkest Hour να βγάζουν 100 φορές μεγαλύτερη βλακεία και αφέλεια στο θέμα (άσχετο αλλά εκείνη η σκηνή στο μετρό στο Darkest Hour πρέπει να είναι η χειρότερη σκηνή στην ιστορία του κινηματογράφου, ούτε η Disney δεν κάνει τέτοια).

Τώρα οι κριτικές στις ταινίες Disney πάνε να γίνουν η μεγαλύτερη φάρσα στο Hollywood. Το έχουν γαμήσει εντελώς.