Superhero Movies

Αν το King Kong μπαίνει στις μαλακίες είσαι για πολλές φάπες ε :stuck_out_tongue: Ο Kong του χώνει το 90% των Hollywood blockbuster τελευταίας 15ετιας με μεγάλη άνεση κιόλας (για μένα και Hobbit αλλά άντε δεν το πάω εκεί).

Από εκεί και πέρα δεν ξέρω αν θέλω να τον δω να επιστρέφει σε πιο μικρές ταινίες που έκανε αρχικά. Δεν νομίζω πως το 'χει ακόμα στα πιο μικρά και προσωπικά ειδικά μετά από το Lovely Bones που είναι μακράν η μεγαλύτερη απογοήτευση και η χειρότερη ταινία του.

1 Like

α το ξέχασα το Kong, εχεις δίκιο μη βαράς :stuck_out_tongue: , my bad, γαμούσε το Kong \m/, από τα καλύτερα blockbusters όντως του Hollywood τα τελευταία 15 χρόνια, παλαιάς κοπής με συναίσθημα και φαντασία…

αλλά βγάλε το Kong, Hobbit trilogy που οκ, εσένα σου άρεσε αλλά καταλαβαίνεις ότι γενικά απογοήτευσε πολύ κόσμο και τρώει ακόμα γιούχα, lovely bones που ήταν εξίσου απογοητευτικό -πιο απογοητευτικό μάλλον γιατί ήταν ένα πισωγύρισμα στην, για μένα, καλύτερη περίοδο της καριέρας του δλδ το Heavenly Creatures και απέδειξε ότι δεν το έχει πια- και μετά μόνο παραγωγές σε mortal engines και Halo movie και μαλακίες…

αλλά ούτε εγώ νομίζω ότι μπορεί πια να γυρίσει την πιο καλλιτεχνική του περίοδο πλέον… προτιμώ να τον δώ να κάνει κανένα μεγάλο μπλοκμπαστερ αλλά δικό του όμως, όχι υπερηρωικές παπαριές μιας ξεγραμμένης πλεον DC και ενός ‘‘είδους’’ που νομίζω ότι ο κόσμος σιγά σιγά έχει αρχίσει λίγο να το βαριέται -μετά το Avengers4 και που θα σπάσουν οι πιο γνωστοί ηθοποιοί από αυτές τις ταινίες όπως ο RDJ ή ο Chris Evans, νομίζω θα ξεκινήσει η αναμενόμενη πτώση του gendre- και το πιο σημαντικό, δεν αφήνει κανένα περιθώριο για πραγματικές καλλιτεχνικές ανησυχίες του εκάστοτε ανθρώπου που βρίσκεται πίσω από τη κάμερα…

στο φινάλε, μόνο εγώ περιμένω εδώ και πόσα χρόνια το sequel του TinTin του Spielberg που υποτίθεται θα γυρνούσε στα καπάκια ο Jackson?

2 Likes

Καλά DC έτσι πως έχει γίνει δεν θα ήθελα να δω κανέναν αγαπημένο σκηνοθέτη. Αλλά τελευταία έχουν ακουστεί μέχρι και Scorsese με Spielberg. Ο πρώτος για stand alone ταινία Joker σε gangster φάση. Tin Tin και εγώ θέλω να δω sequel, αλλά το box office της πρώτης ταινίες δεν ήταν και τόσο καλό, ειδικά US και για αυτό μάλλον η καθυστέρηση.

Εγώ μια φορά θυμάμαι κάπου τον Jackson να λέει πως δεν είναι καθόλου φαν των superhero movies και πως τα μοναδικά comic που έχει διαβάσει στην ζωή του είναι τα Walking Dead.

scorsese είχε ακουστεί για παραγωγή μόνο σε standalone Joker movie, όχι σκηνοθεσία -με τον Γίοακην Φήνιξ τελευταίο όνομα που ακούστηκε για το ρόλο-… αν και δε το βλέπω γιατί η DC φαίνεται να έχει παγώσει αρκετά projects της προς το παρόν, τουλάχιστον μέχρι να βγεί το ήδη τελειώμενο Aquaman και δουν πως θα ανταποκριθεί ο κόζμος…

Walking Dead και Jackson, γιατί δεν μου κάνει καμία εντύπωση? :stuck_out_tongue:

anyway, εγώ μόνο για TinTin ελπίζω κάποτε, κάπου, αν, μακάρι…

Πρώτες αντιδράσεις για Deadpool 2 στο twitter από κριτικούς.

http://www.digitalspy.com/movies/deadpool/news/a856861/deadpool-2-review-first-reactions-better-avengers-infinity-war/

1 Like

Τα ειπε ολα ο godslayer (που ακομα αναρωτιεμαι πως γινεται να του αρεσε το Last Jedi) σε μια προταση. Εγω που σιγουρα δεν ειμαι οπαδος του MCU, το Infinity War το βρηκα μαλλον την καλυτερη ταινια ολου του MCU. Τον λογο τον ειπατε ολοι σας και ειναι φυσικα ο Θανος, αλλα και για πρωτη φορα στο MCU, καποιες πολυ δυνατες συναισθηματικες σκηνες, που εγιναν πολυ σωστα κατα τη γνωμη μου.

Ποιος μωρε ο Captain America? Ο καγκουρας κολλεγιοπαιδο που θελει να σωσει την Αμερικη απο τους κακους τρομοκρατες και τους ναζι και ειναι παντοτε αυτος που ακολουθει τους κανονες και τα κανει ολα ομορφα και σωστα? Ελεος… μακραν ο χειροτερος Avenger. To (ακομα ενα) καλο που εκανε τo Infinity War ειναι οτι δεν τον δειχνει και παρα πολυ, και εστιαζει σε υπεργαματους χαρακτηρες οπως ο Thor, o Thanos κι ο Ironman περισσοτερο. Κατα τα αλλα καλα τα λες :stuck_out_tongue:

Αν εξαιρεσουμε το Rogue One, πολυ σωστη η αποπανω προταση. Η ταινια ειχε σε παμπολλα σημεια εντονο Star Wars feeling, και οπτικα, και σε ατμοσφαιρα.

ΥΓ1. Elizabeth Olsen θα σε αγαπαω για παντα.
ΥΓ2. Παρα πολυ καλο το King Kong του Jackson, για Κυριακη μεσημερι στο Alter την ωρα που τρωει φαγητο η οικογενεια στο τραπεζι και εχει αφησει την τηλεοραση ανοιχτη “για παρεα”
ΥΓ3. Κλαιω ακομα τις 6 χαμενες ωρες της ζωης μου που περασα για να δω την τριλογια Hobbit, μονο και μονο λογω ψυχαναγκασμου. Μιλαμε για κακιστες ταινιες σε καθε επιπεδο.
ΥΓ4. Ο βασικοτερος λογος που το Infinity War ηταν μια πραγματικα πολυ καλη ταινια, ειναι γιατι εδινε βαρος στην πλοκη και την υποθεση και ηταν σκοτεινο και σοβαρο, κι οχι χαζοχαρουμενο στο συνολο του.

Quintom έχεις διαβάσει κανα comic captain america? Στα κόμικ είναι ακόμα πιο πολύ με κανόνες κτλ. Στις ταινίες είναι πολύ πιο καλά και καγκουρας με την καμία.

Συγνώμη από τους υπόλοιπους που γυρίζω λίγο πίσω στο Last Jedi…
Η αλήθεια είναι ότι είμαι πολύ ρομαντικός οπαδός star wars, κρατάω μόνο τα καλά και τα άσχημα κάνω σαν να μη τα βλέπω. Εννοείται ότι τα κακώς κείμενα που κράζετε οι περισσότεροι έχετε απόλυτο δίκιο.

Γενικά είμαι λάτρης της αερομαχίας… και σε αυτό το Last Jedi πήρε άριστα… βομβαρδισμός στο ξεκίνημα, καταδίωξη του falcon από τα tie fighters, σκηνικό και μάχη στην έρημο και εννοείται η light speed καμικάζι επίθεση (για μένα ίσως η κορυφαία στιγμή μάχης στο διάστημα και όχι μόνο… απόλυτη σιγή για “ήχο” της σύγκρουσης… τι να λέμε τώρα)
Οτιδήποτε συμβαίνει στο νησί με Λουκ, Ρέι και Γιόντα κατευθείαν καρδούλα. Ανισόρροπος Κάιλο καρδούλα. Μονομαχία με praetorians επίσης καρδούλα και ο Λουκ στο τέλος με το κορυφαίο ever jedi trick να γίνεται ένα με τη Δύναμη μεγάλη καρδούλα.
Στα γούστα μου οι κορυφές του είναι στις top κορυφές όλων των star wars.

Μεγαλώσαμε και αφού μια ταινία star wars μπορεί ακόμα να με τσιτωνει συναισθηματικά και να μου χορταίνει το μάτι, εγώ το βρίσκω αρκετό. Όταν είδα για πρώτη φορά το new hope ψαρωσα με τα πάντα και γελούσαν και τα μουστάκια που δεν είχα. Τώρα δεν αντέχω να το δω γιατί το στόμα μου πιάνεται από τα χασμουρητά… και δεν με πείθει κανείς ότι αν το έβλεπα για πρώτη φορά στα 30+ μου (και με σύγχρονη παραγωγή) δεν θα χασμουριόμουν πάλι. Βασικά με τα social media και τους ξερολες του πληκτρολογίου που έχουμε σήμερα θα είχε πάει άπατη.

Δεν ξέρω αν “αναγκάζω” τον εαυτό μου να μου αρέσει γιατί το είχα συνδυάσει με ταξίδι στο εξωτερικό για την πρεμιέρα και γενικότερα η διάθεσή μου ήταν τέτοια που θα χρειαζόμουν πολύ λιγότερα θετικά για να μου αφήσει την ωραία εικόνα που μου άφησε, αλλά στο τέλος μετράει το (υποκειμενικό) αποτέλεσμα. Το Last Jedi γαμάει :sunglasses:

3 Likes
1 Like

Την προηγούμενη εβδομάδα είδα και εγώ στο σινεμά το Infinity wars. Μου άρεσε πολύ, νομίζω η καλύτερη MCU ταινία μαζί με το πρώτο Αβέντζερς και το πρώτο Γκάρντιανς (προσωπικά προτιμώ το σύμπαν των ΧΜΕΝ). Δεν θα επαναλάβω αυτά που είπατε παραπάνω, γενικά συμφωνώ.
Στα θετικά ήταν ότι δεν το ξεφτίλισαν με το χαζομΑερικάνικο χιούμορ, σε κάποια σημεία μάλιστα ήταν αρκετά λεπτό ,έξυπνο και διακριτικό (ίσως υπερβολικά διακριτικό διότι μόνοι οι νέρντς το καταλαβαίναμε, οι υπόλοιποι μας κοιτούσαν σαν εξωγήινους).
Έχουν περάσει μερικές μέρες και προσπαθώ να σκεφθώ κάποια αρνητικά, αλλά σε γενικές γραμμές δεν υπήρξε κάτι που να με χάλασε. Ήταν ισορροπημένη, διασκεδαστική και με έβαλε και στο τρυπάκι να ψάξω περισσότερες λεπτομέρειες για κάποιους ήρωες που δεν γνώριζα καλά (πχ για την επικείμενη ταινία Κάπταιν Μάρβελ και τον Άνταμ Γουόρλοκ).

Ειδικά για την Κάπταιν Μάρβελ η οποία θα έχει σημαντικό ρόλο στο Αβέντζερς 4, θα πάω σίγουρα να τη δω στο σινεμά.

1 Like

θεος οποιος το εφτιαξε

Το τέλος είναι μικρό spoiler για Infinity War ωστόσο.

καλά πρώτα reviews τελικά, πάλι καλά, αύριο ή την παρασκευή θα πάω λογικά

Nα πω και εγω οτι αν και δεν ειμαι καθολου φαν των super hero movies και ειδικα του ΜCU , το Avengers το καταφχαριστηθηκα. Ειναι μαλλον το αγαπημενο μου. Απολαυστικο light Space Opera/Super Heroes cross. Απο κοντα τα Guardians of the Galaxy. Επειδη ειμαι ασχετος θα θελα καποιος σχετικος να μου πει τι παιζει με το τελος. Οι ταινιες γενικα του MCU συνδεονται? Υπαρχει καποια γραμμικη συνεχεια η ειναι ασχετες? Πχ βλεπω οτι γυριζουν και αλλο Guardians of the Galaxy. Αρα η συνδεση ειναι χαλαρη?!

1 Like

δεν ξερω αν κανεις πλακα, αλλα και οι 19 ( ; ) ταινιες του MCU συνδεονται - σχεδον - γραμμικα.

edit: τα σβηνω ολα, δεν ξερω για ποια ταινια μιλας, οντως

Giasonas ίσως πρέπει να σβήσεις το πρώτο σπόιλερ γιατί δεν είμαι σίγουρος αν ο Red_Viper μιλάει για το πρώτο Avengers ή το τελευταίο =Ρ

Κατά τα άλλα, στην ερώτηση, ναι, ό,τι είπε, όλες συνδέονται.

Για το προσφατο κ το τελος που χε. Δεν κανω πλακα. Δεν παρακολουθω γενικα. Δεν μ αρεσει το κονσεπτ. Απλα καποιες οπως αυτο μ αρεσαν

1 Like

Giasonas, οκ, δεν έπρεπε να σβήσεις το σπόιλερ, για το infinity war έλεγε (!)

Σχετικά με το τέλος,

είναι να βγουν άλλες 2 ταινίες spiderman και 1 black panther (νομίζω), απλά περιμένουμε να δούμε πώς θα πάρουν πίσω όλους τους θανάτους και τι είδε ο Dr.Strange σε αυτό το 1/14000000 και γιατί έπρεπε να ζήσει ο Stark.

Όλες συνδέονται, αλλά σε περίπτωση που θες να δεις και άλλες για να έχεις μια γενικότερη ιδέα, δες αυτές που γράφει ο Lupin στο “τι ταινία είδατε σε τηλεόραση/dvd” θρεντ και θα είσαι οκ

1 Like

Deadpool 2 είδε κανείς τελικά?

δε πήγα ακόμα αλλά ελπίζω αυτό το σκ να είναι το τυχερό

εγω

ειχε την πλακα του, αλλα νταξει το στοιχειο εκπληξης του πρωτου δε μπορεις να το αναπαραγεις ξανα

καποια αστεια ηταν δυνατα, καποιες σκηνες και gags επισης, και Cable γαμω

Το στορυ μετριο, ηθελα πολυ περισσοτερα αστεια μπινελικια, καποια προμοσιον ηταν πιο αστεια απο την ταινια

θα την ξαναδω παραυτα, δεν μπορεις να πιασεις ολα τα αστεια και τις αναφορες με μια θεαση

πολυ πολυ καλα 2 ποστ κρεντιτς σκηνες

7.2/10

στο πρωτο εβαζα 8.8/10

1 Like