Swans - The Seer

Καινούριο διπλό album, 2 ώρες συνολική διάρκεια, συμμετοχές Ben Frost και Jarboe(!) μεταξύ άλλων 8O:bounce::bow2:

ποτε βγαινει;:roll:

27 Αυγούστου.

Δίσκος της χρονιάς.

αν ειναι σαν το προηγουμενο στανταρ:D

Ο δίσκος εντωμεταξύ λέγεται “The Seer” χωρίς h :stuck_out_tongue:

Επίσης:

και άλλο ένα:

[U]Avatar[/U]

Ριπ και λοιποί δεν ξέρω τι και πως αλλά εαν δεν μπορείτε να περιμένετε έναν μήνα ακόμη για το άλμπουμ τότε μπορειτε να το “ακούσετε” από σήμερα…8)

εγώ πάντως θα έλεγα να μην το ακούσετε από σήμερα, ούτε από αύριο, ούτε ποτέ. ο gira προφανώς θέλει να ακούσουν τη μουσική του όσοι μπορούν και θέλουν να πληρώσουν γι’ αυτή (ή να την ακούσουνε αφού κυκλοφορήσει πρώτα, δεν έχω πολυκαταλάβει!). κι επειδή δεν είναι πολυεθνική και καρχαρίας και τέτοια ώστε να τον γράψουμε επιδεικτικά στην πούτσα μας, απλώς δεν κατεβάζουμε και σβήνουμε ό,τι κατεβάσαμε. επίσης εγώ θα έλεγα δεν αγοράζουμε, δεν πάμε σε συναυλίες, δεν ακούμε, μέχρι να θελήσει ο ίδιος να ακούσει ο κόσμος ελεύθερα τη μουσική του. να δούμε εν τέλει αν οι ανεξάρτητες κυκλοφορίες κινδυνεύουν από την ελεύθερη διακίνηση της μουσικής ή από το να μένουν κλειδωμένες.

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις.

απλώς, απ’ ό,τι φαίνεται, βγήκε ο gira στο κυνήγι των πειρατών του νέου δίσκου. μπορείς να τσεκάρεις το αντίστοιχο θέμα για τους swans στο ελέκτρικρέκβιεμ για περισσότερα.

Μάλιστα. Καλά που προλάβαμε δηλαδή.

Αν και είναι συνήθης τακτική (και) στις ανεξάρτητες εταιρείες να κυνηγάνε τους πειρατές.
Το οτι το free downloading έχει μεγαλώσει τη βάση των ακροατών τους (live, t-shirts και cds) είναι λεπτομέρειες.

Ον τόπικ: Το έχω ακούσει ολόκληρο μόνο μια φορά.
Για να το εμπεδώσω θέλω κανένα μήνα, μέχρι να βγει κανονικά δηλαδή.

Σήμερα έπεσε η παραγγελία, σε cd.
Υπάρχει και σε τριπλό βινύλιο για όποιους θέλουν.

Με την ευκαιρία να παραθέσω και ένα σημείωμα του Gira που βρήκα στο διαδύκτιο για το άλμπουμ.

[SPOILER]NOTE FROM MICHAEL GIRA:
?The Seer took 30 years to make. It?s the culmination of every previous Swans album as well as any other music I?ve ever made, been involved in or imagined. But it?s unfinished, like the songs themselves. It?s one frame in a reel. The frames blur, blend and will eventually fade.

The songs began on an acoustic guitar, then were fleshed out with (invaluable) help from my friends, then were further tortured and seduced in rehearsals, live and in the studio, and now they await further cannibalism and force-feeding as we prepare to perform some of them live, at which point they?ll mutate further, endlessly, or perhaps be discarded for a while.

Despite what you might have heard or presumed, my quest is to spread light and joy through the world. My friends in Swans are all stellar men. Without them I?m a kitten, an infant. Our goal is the same: ecstasy!"
[/SPOILER]

Από το site της Young God το παρήγγειλες;

δεν έχω ακούσει τίποτα από swans μόνο λίγα angels of light.
αυτός εδώ όμως με χει καταπλακώσει.
ο efrim των silver mt zion ο jack white και οι Om του advaitic songs όλοι σε ένα.είναι 2 ώρες και δε θέλω να τελειώσει κι ας ξέρω οτι θα το ξαναβάλω από την αρχή.
αυτά τα κουδουνάκια,αυτό το synth απο πίσω,αυτός ο αποστάτης και αυτή η ερμηνεία του και αυτό το rhythm session,αυτά τα μισάωρα τραγούδια με στίχους 4άρων λέξεων.
θα προσπαθήσω να κάνω πιό σωστό πόστ σε κάποιες μέρες.

Δεν έχω πολυασχοληθεί με Swans (κάτι που θα διορθωθεί άμεσα), αλλά αυτό εδώ είναι αριστουργηματικό από την αρχή μέχρι το τέλος.
Δεν γίνεται να είναι 2 ώρες και να μην έχει ούτε μια αδύναμη ή έστω αδιάφορη στιγμή. Απλά δεν γίνεται.

Καλώς ήλθατε στον κόσμο των Swans! :smiley:

Από τη στιγμή που σας άρεσε τόσο πολύ το “Seer”, θα σας πρότεινα να ακούσετε τους δίσκους τους με την αντίστροφη σειρά που τους κυκλοφόρησαν (πρώτα το “My Father…”, μετά το “Soundtracks…” κλπ…), για να δείτε και την ηχητική τους εξέλιξη (από την ανάποδη :p)

Αν παρ’ όλ’ αυτά θέλετε να τους πιάσετε από την αρχή, έχω φτιάξει [U]θρεντ[/U] στο Groups & Artists.

On topic, τη γνώμη μου για το δίσκο την έχω διατυπώσει προ πολλού:

καλα κανει στους τσαμπατζηδες.

Οχι, από ένα δισκάδικο από Θεσσαλονίκη (δεν έχω πρόβλημα να πω το όνομα αλλά δεν ξέρω εάν επιτρέπεται γιατί έιναι διαφήμηση, εαν θες μέσω πμ)

Από το Λωτό εννοείς, τώρα το είδα στο site του.
Πολλά μου φαίνονται τα 22 ευρώ + τα όποια μεταφορικά.
Πιο φτηνά έρχεται να το παραγγείλεις υπογεγραμμένο από τον ίδιο τον Gira!

sign-:oops:

I know, δεν το βρήκα αλλού και βιαζόμουν…έλεγα να περιμένω το play αλλά δεν το έβαλε ακόμη.