Swans

Καθώς πλησιάζει η ώρα για την πρώτη εμφάνισή τους στα μέρη μας, καλό είναι να υπάρχει ένα θρεντ για ένα από τα πιο επιδραστικά συγκροτήματα των τελευταίων 30 χρόνων. Μπάντες όπως οι Godflesh, οι Neurosis και οι Young Gods έχουν επηρεαστεί αναμφίβολα από τους Swans για να αναφέρω μόνο μερικούς από τους πιο σημαντικούς μουσικούς της εποχής μας.

Σχηματίστηκαν, λοιπόν, από τον Michael Gira τις αρχές της δεκαετίας του 80 στη Νέα Υόρκη στη πλαίσια του No wave “κύματος” που ξεπήδησε εκείνη την εποχή εκεί. Ο ήχος δεν θα μπορούσε εύκολα να περιγραφεί, αυτό που θα μπορούσαμε να πούμε είναι ότι ιδιαίτερα οι πρώτοι τους δίσκοι (μέχρι τα Greed και Holy Money) είναι ό,τι πιο βαρύ και σκοτεινό βγήκε στα πλαίσια της αμερικάνικης ανεξάρτητης σκηνής. Με τον ερχομό της Jarboe στην μπάντα και την κυκλοφορία των δύο προαναφερθέντων δίσκων, ο ήχος ξεκίνησε να μαλακώνει σιγά σιγά, και να επικεντρώνονται σε πιο ακουστικές φόρμες και υποβλητικά κομμάτια. Με το “The Great Annihilator” του 95 υιοθετούν μια ενδιάμεση κατάσταση, πιο ηλεκτρική, για να ακολουθήσει το “Soundtracks for the blind” και να κλείσει την πρώτη περίοδο του γκρουπ με τη διάλυσή τους. Το 2010 ο Gira επαναδραστηριοποιεί τoυς Swans χωρίς τη συμμετοχή της Jarboe, που ακολουθεί το δικό της δρόμο, και στα πλαίσια της περιοδείας τους θα τους θαυμάσουμε κι εδώ.

Δείγματα από τις studio δουλειές τους:

1983 ? Filth

Stay Here

1984 - Cop

Your Property

1984 - Young God EP

Raping a Slave

1986 - Greed_Holy money

Time Is Money (Bastard)

1987 - Children of God

Like a Drug (Sha La La La)

1989 - The Burning World

Saved

1991 - White light from the mouth of infinity

Failure

1992 - Love of Life

In the Eyes of Nature

1995 - The Great Annihilator

Celebrity Lifestyle

1996 - Soundtracks for the blind

I Was A Prisoner In Your Skull

2010 - My Father Will Guide Me Up A Rope To The Sky

Jim

Να αναφέρω επίσης ότι, εκτός των άλλων, όπως όλες οι μεγάλες μπάντες, έχουν γίνει θρυλικοί για τις live εμφανίσεις τους. Δείγμα:

A Screw (Holy Money)

Coward

I Crawled (live 2010)

Εdit: Επειδή σε ένα ποστ δεν μπορώ να βάλω πάνω από 10 φωτογραφίες, έβγαλα το εξώφυλλο από τον τελευταίο τους δίσκο.

ελα ρε ελειπε τετοιο θρεντ 8O
ον τοπικ ολοι οι δισκοι αριστουργηματα το τελευταιο αριστουργημα οσο δεν παει για μενα ηταν και η καλυτερη κυκλοφορια περσυ και το λιωνω παρα πολυ και τωρα :stuck_out_tongue:

Ξέχασες το love of life :slight_smile:

Ναι ξέρω. Δεν έκανα πλήρη περιγραφή.
Κανονικά έπρεπε σε κάθε δίσκο να πω δυο λόγια, να μιλήσω περισσότερο για τη μουσική που παίζουν, για τις προσωπικότητές τους κτλ.
Τώρα θα μου πεις αν έβαλα δείγμα από τα περισσότερα άλμπουμ, γιατί να μη βάλω και από το love of life.
Μάλλον θα το κάνω σε λίγο με edit.

Edit done.

Ξέχασες το Children of God του 1987 το οποίο περιέχει ίσως το πιο ‘γκοθ’ τραγούδι που έχω ακούσει ποτέ Blood and Honey

Μ’ αυτό το σκεπτικό το είχα αφήσει απέξω, γιατί το πόστ θα γινόταν πολύ μεγάλο. :slight_smile:
Anyway, θα το βάλω και το Children of God αφού έβαλα όλα τ’ άλλα!
Μην αρχίσετε να μου λέτε και για τα live άλμπουμς μετά ε! Είναι άλλα τόσα κι αυτά! (αλλά πολύ σημαντικά :wink:)

Ορίστε κι ένα καινούργιο τραγούδι που παίζουν στα live φέτος.
Αν δεν κάνω σοβαρό λάθος δεν έχει ηχογραφηθεί ακόμη.

[U]Avatar[/U]

ξέχασες το …

[SPOILER]χαχα, όχι πλάκα κάνω! Απλά συνέχισα το μοτίβο των αποπάνω…[/SPOILER]
Ωραίο το ποστ σου forkboy!

Δεν έχω ασχοληθεί και πολύ με δαύτους. Αποσπασματικά μόνο.
Βασικά πρώτα έμαθα τη Jarboe και μετά τους Swans…

Για πες όμως. Με ποιο album να ξεκινήσω o αδαής?
Θα μου πεις “ανάλογα τα γούστα σου” γιατί φαντάζομαι ο ήχος τους θα έχει μεταλλαχθεί με τα χρόνια και θα έχουν διαφορετικές μουσικές περιόδους.
Improvise, σε εμπιστεύομαι. :wink:

αν θες ινταστριαλ ηχους χολυ μανευ…
αν θες πιο ποστροκ/εξπεριμενταλ/χαλαρους δε γκρειτ εναιλειτορ (ιμχο)

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!
Μια πρώτη απάντηση σου έδωσε ο savealekos.
Το “The Great Annihilator” το προτείνω κι εγώ ως πιο βατό δίσκο για να κάνεις την αρχή.
Από κει και πέρα, ρίχνεις μια αυτιά και στα πρώτα τρία που πόσταρα για να πάρεις ιδέα για την ωμότητα που τους διέκρινε τα πρώτα χρόνια.
Τέλος, αν θες να δεις που βρίσκονται σήμερα ακούς το άλμπουμ του reunion.
Εξάλλου, γι’ αυτό έβαλα και από ένα λινκ για κάθε δίσκο ωστε να μπορεί να ακούσει και κάποιος που δεν έχει μεγάλη επαφή και να κρίνει τι του ταιριάζει!

Στη συνέχεια τα ακούς όλα με τη σειρά! :stuck_out_tongue:
Έχεις πολλά να πάρεις!
Γενικά οι Swans είναι μια μπάντα που ανταμοίβει την υπομονή που τους δίνεις! :wink:

Και δεν έχω κάνει ακόμη καμία αναφορά σε side projects/solo works/συνεργασίες που είναι άλλο ένα μεγάλο κεφάλαιο!

Bump!

Μέσα στο 12 βγαίνει ο νέος δίσκος, ο οποίος τώρα ηχογραφείται και θα λέγεται μάλλον "The Seer"
Υπάρχει περίπτωση να βγει κι ένα διπλό live αν και αυτό μπορεί να είναι σε περιορισμένα αντίτυπα και μόνο από το site τους.

Ένα από τα καινούργια τραγούδια που έχουν παίξει ήδη live

[U][U]The Apostate (part one)[/U]
The Apostate (part two)[/U]

Λάτρεψα το White Light From the Mouth of Infinity

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος, πώς σκατά γίνεται και κυκλοφορούν το '95 το 70λεπτο αριστούργημα “The Great Annihilator” και μόλις ΕΝΑ (1) χρόνο μετά να κυκλοφορούν το ακόμα πιο αριστουργηματικότερο (πλεονασμός φουλ) “Soundracks For The Blind”, διάρκειας 2,5 ωρών;

Δεν υπάρχει λογική. Καμία απολύτως.

ψήστε.

Λίγο αθέμιτη διαφήμιση αλλά αύριο στο voodooradio.net στις 8 θα κάνω δίωρο αφιέρωμα με αφορμή τη συναυλία τους.

Όσοι πιστοί ακούστε.

Ξεράσαμε που ξεράσαμε με τη γραπτή δήλωση μέσα στο “The seer”, τώρα έχουμε και “προσωπικά τραγούδια” από τον κύριο Gira. Και ο πάτος δείχνει να μην έχει τελειωμό…

Ποιος πάτος μωρέ? Ο Gira τρολάρει τη μουσική του σήμερα και δεν παίρνει κανείς χαμπάρι. Θέλω και άλλους 10 πάτους σε φάση The Seer, γίνεται?

Οι δηλώσεις περί download δε μου φάνηκαν και πολύ troll, πάντως. Απεναντίας, πήρε συγκεκριμένη θέση ο κύριος.

Τα περί ποιότητας της μουσικής του είναι άλλο θέμα.

σε εναν αλλο κοσμο που ο γκιρα δεν θα εγραφε μουσικη ολοι μαζι με ενα στομα και μια ψυχη θα ευχομασταν θανατακι. ας κραταμε την περιφανεια για την ηλεκτρονικη δισκογραφια.

Εννοεις που ελεγε οτι δε γουσταρει να του κλεβουν τη δουλεια; Αδικο ειχε;

Εμπρός, πάμε :!:

“Πειρατομάχοι vs. Πειρατοκλάστες, round 55”

:yahoo: